דילוג לתוכן

איך לשחרר את מס הרווחים הכלואים לטובת העם בצורה צודקת

נובמבר 13, 2013

כל הכבוד, אוצר המדינה הצליח לשים יד על 4.3 מיליארד ש"ח, מס מהרווחים הכלואים של החברות הגדולות והפרוטקציוניסטיות. שר האוצר, יאיר לפיד, הביע את רצונו להחזיר את הכסף שנראה כאבוד לעם. יש כל מיני תכניות, שכולן מתרכזות סביב הקלות במסים שונים. וזה כמובן מעורר בעייה, כי ההכנסה היא חד פעמית, ולך תבנה עליה הקלת מס לאורך זמן.

לכן  אני מתכבד להציע תכנית שתפתור את הבעיה. הכנסה חד פעמית למדינה, תהיה גם הכנסה חד פעמית לאזרח. הכנסה אמיתית, משמעותית, במזומן.
4.3 מיליארד ש"ח לחלק ל-8 מיליון תושבים במדינה זה 537.5 ש"ח לנפש, יותר מ-2,000 ש"ח למשפחה בת 4 נפשות, שזה יפה מאוד.

ועוד יותר יפה, אם יחלקו את הכסף בצורה צודקת שגם תביא תועלת ממשית למי שצריך.
נתחיל מלמטה: אוכלוסיית העשירון התחתון תקבל 1 מיליארד ש"ח. עשירון 9: 800 מיליון. עשירון 8: 700 מיליון. עשירון 7: 550 מיליון. עשירון 6: 450 מיליון. עשירון 5: 350 מיליון. עשירון 4: 250 מיליון. עשירון 3: 200 מיליון. עשירון 2: 100 מיליון. עשירון 1(עליון): 0 מיליון. ביחד, 4.3 מיליארד ש"ח, מחולקים ל7.2 מיליון תושבים, 90% מתושבי המדינה, תשעת העשירונים התחתונים.

משפחה בת 4 נפשות מהעשירון התחתון תקבל ליד 3,300 ש"ח. כסף אמיתי שיכול להביא תועלת. משפחה מהעשירון השישי, מתחת לשכר החציוני, תקבל ליד 2,250 ש"ח, סכום שיכול לשחרר אנחת רווחה. אפילו משפחות מהעשירונים העליונים יזכו בקצת דמי כיס שיספיקו לחיוך.

אין שום בעייה לבצע את העבודה, דרך המוסד לביטוח לאומי. יש להם כל הנתונים על ההכנסות, ויש להם מנגנון שיאפשר את חלוקת הכסף.
אבל ברור לי שזה לא יקרה. חכמי האוצר ימצאו כבר שיטה שתאפשר לחתולים השמנים  מהעשירון העליון ליהנות יפה מהכסף (הנחה של אחוז אחד במע"מ על מכונית של העשירון העליון, שעולה חצי מיליון ש"ח, שווה לסכום של 5,000 ש"ח. פי שניים ממה שתקבל לפי ההצעה שלי משפחה מהעשירון השישי), ולגלגל כרגיל פרוטות עלובות לעשירונים שמתחת.

From → כלכלה

9 תגובות
 1. התוכנית הזאת זוכה בכל משאל עם.

  אהבתי

  • זה יכול להיות תקדים מסוכן ביותר, שהממשלה תחזיר לעם חלק ממה שמגיע לו.

   אהבתי

 2. הפתרון הוא להוריד מס חברות לכולם. כל העניין עם הרווחים הכלואים הוא שטות אחת גדולה, אם הממשלה רוצה לתמרץ חברות לבוא לפה עושים זאת ע"י הורדה במס לכולם, לא לחברות ספציפיות ובלי להחזיר רטרואקטיבית ועם אלף ואחת תנאים שבחיים ככה שהחברות לא יחזירו את הכסף.

  אהבתי

 3. בן,
  ברור שפרוטקציוניזם הוא העדפה מקלקלת ולא מתקנת, במיוחד כשהוא מוחל על הגדולים והחזקים ופוסח על הרגילים או החלשים.

  אהבתי

 4. על זה אין ויכוח, אבל מה שיש עליו ויכוח זה מה קורה עם הרווחים והכסף. לטעמי לתת את הכסף לכל משפחה זה הפתרון הנוח, לתת לאנשים הקלות מס על שכר או על עסק קטן זה לטעמי פתרון טוב יותר לטווח הארוך שייטיב עם המעמד הנמוך.

  אהבתי

  • בן,
   הקלות מס לשנה? לחצי שנה? מדובר בסכום פתאומי, חד פעמי, ומכאן הפיתרון שהצעתי. כדי ללכת להקלת מס צריך כיסוי תקציבי קבוע.

   אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. איך העבירו יאיר לפיד והחתולים השמנים כמה מיליארדי דולרים מתא א' ("הרווחים הכלואים") בארנקם לתא ב' ("הקלות במס") בארנקם | מאפיהו
 2. איך העבירו יאיר לפיד והחתולים השמנים מיליארדי דולרים מתא א' ("הרווחים הכלואים") בארנקם לתא ב' ("הקלות במס") בארנקם | מאפיהו
 3. מחאת המילקי: הפטריוטים של העשירון העליון נגד היורדים לברלין | מאפיהו

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: