דילוג לתוכן

מותחן/ האמת בכל מחיר

נובמבר 11, 2013

ג'ורג' פ. פלקנוס/ האמת בכל מחיר/ מאנגלית: יונתן פרידמן/זמורה-ביתן, 2002 / 341 עמודים

מותחן קשוח המתרחש בוושינגטון די.סי. לא וושינגטון של הצמרות. לא תמצאו פה פוליטיקאים, לוביסטים, עיתונאים, שופטי עליון ועוד טיפוסים של צמרת. זוהי וושינגטון של מטה, של האנשים הפשוטים. וושינגטון של פיצריות ומסעדות פועלים, בארים חשוכים וסוחרי סמים קטנים, שוטרים מן השורה וקורבנות הפשע. עיר ששני שלישים מתושביה הם שחורים, ושיש בה שכונות שמוטב לשומר נפשו שלא להתקרב אליהן. עיר שבה נכנסים כמה שודדים  בצהרי יום חול לפיצריה, והשוד הפשוט מסתבך והופך לרצח המוני, וגם השוטר המוצא את עצמו במקרה בקרבת מקום נפגע מירי. קרובי הקורבנות מקיימים קבוצת תמיכה בעידוד המשטרה, שאחרי זמן רב אינה קרובה למציאת הרוצחים יותר מן היום שבו אירע הרצח.

פלקנוס, ג'ורג' פ. , האמת בכל מחיר‏

הסופר, פלקנוס , יודע את העבודה. הסגנון שלו הזכיר לי מדי פעם את אלמור לנארד שנפטר לא מזמן. אבל הכתיבה של פלקנוס קצת יותר קשוחה ומרירה, ומלווה במעט פחות הומור. התוצאה היא תחושת מציאות, שמקורה גם בכך שפלקנוס שוחה בחומר. הוא מכיר את העיר שלו. הוא יודע איך מתנהלת פיצריה או מסעדה. הוא לא עושה הנחות לטיפוסים שהוא מתאר. אין מלאכים ואין כינורות. פלקנוס מרכיב היטב את הפסקול של דמויותיו ואת עולמם: השירים של התקופה וקבוצות הספורט, המכוניות שבאופנה. הווי אמריקאי שהולך קצת מעבר למה שאנחנו מכירים מהסרטים ההוליבודיים.

דמיטרי קראס שבנו הקטן נהרג בשוד הפיצריה איבד אמון בכל ועיניו החלולות מציצות בעולם בפקפוק עמוק. ניק סטפנוס, קצת מלצר וקצת בלש פרטי שותה יותר מדי. השוטר בויל הוא גזען טוב לב. מריה שאחראית על המנות הקרות במסעדה אוכלת מכות באופן קבוע מבעלה. ומהעבר השני – הפושעים שביצעו את השוד/רצח בפיצריה, שהכסף שלהם הולך ונגמר והם מתכננים את הקמבק. בתיאור שלהם בולט במיוחד הדמיון לכתיבה של לנארד, אבל פלקנוס הולך צעד אחד הלאה לתוך הרוע והזדון שבנפשו של הפושע. הסיפור בנוי היטב, והכוחות נאספים מכל עבר אל הקרשצ'נדו האלים והבלתי נמנע, כמעט כמו בטרגדיה יוונית. ואחר כך הרגיעה, ועימה, מתחתיתה של תיבת פנדורה, מבצבצת התיקווה.  מותחן מומלץ. בדקתי ומצאתי שיש עוד שניים של פלקנוס שתורגמו לעברית. אני בעקבותיהם.

From → מותחנים

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: