דילוג לתוכן

אז מה קורה בז'נבה, או הניסוי של הפרופסור אובמה (1)

נובמבר 8, 2013

אז מה בדיוק קורה עכשיו בז'נבה? מהי משמעותו של חימום היחסים  בין מעצמות המערב ובראשן ארה"ב, ובין המשטר השיעי באיראן?

נראה לי שעכשיו כבר מותר לגלות: אנחנו משתתפים בניסוי.

עורך הניסוי הוא הפרופסור-נשיא האמריקאי ברק אובמה. הוא אמנם אינו טס לז'נבה, אבל ברור לגמרי שהוא האיש העומד מאחורי ההסכם המתגבש. בלעדיו שום דבר לא היה זז, וכבר ידוע מספיק, כדי לקבוע שהוא יזם את הסכם ז'נבה,  אולי תוך תיאום מסויים של אדוני מוסקבה ובייג'ין, שיתכן כי תיווכו בינו ובין אישים מתוך המשטר האיראני.

DSCF6315

נשיא ברק אובמה: מעדיף דרכי שלום

עוד ברור שהמהלך מבושל כבר במשך כמה חודשים, לפחות.

הניסוי הנוכחי בז'נבה מול האיראנים הוא אחד בשורה לא קצרה.

בראשית באה הצהרת הכוונות בקאהיר בפתח כהונתו של הנשיא החדש: הוא הודיע כי הוא מבקש להשכין שלום בין ארצו ועימה בעלי בריתה מן המערב, כולל ישראל, ובין ארצות האיסלאם.

אחר כך, והוא כבר חתן מאושר של פרס נובל לשלום (בלי שכלה כלשהי תראה באופק), הוא החל בהוצאת חיילי ארה"ב מעיראק; קידם תכניות של יציאה דומה מאפגניסטן; תמך בהדחת הנשיא המצרי חוסני מובראק; ניסה לקיים יחסים טובים עם המשטר שהקימו במצרים האחים המוסלמים; הלך על ההסכם לפירוק הנשק הכימי בסוריה; הוא גם אוסר על שימוש בצמד המילים "טרור איסלאמי" על ידי זרועות הממשל; במעגל הישראלי/פלשתיני, הוא עורך עכשיו את הניסיון השני לקדם הסכם בין הצדדים.

ועכשיו ז'נבה.

*****

אין לזלזל ביומרה ובהיקף של הניסוי שעורך אובמה, וגם לא בעומק המחשבה ובכוונות הטובות של מי שעורך אותו. אובמה רוצה לשנות את מהלך ההיסטוריה. לא פחות מזה.

המצב בכפר הגלובלי ידוע: מצב של מלחמת הכל בכל, שמאפיין את יחסי המדינות בעולם מזה מי-יודע-כמה-זמן (מה שמכונה "מלחמת הציביליזציות").

והנה, הנשיא האמריקאי מבקש להפוך את התהליך על פיו. הנשיא האמריקאי מבקש לפתוח במהלך של שלום.

נראה לי שכל אדם שפוי בעולם, צריך לתמוך ברעיון הזה.

אם לא יתחולל שינוי, העולם שלנו, כפי שאנו מכירים אותו, יעבור שינויים אדירים בעשרות השנים הקרובות. וזה לאו דווקא כתוצאה ישירה מהמלחמות הרבות והמפוזרות המתנהלות על פני הגלובוס, אלא כתוצאה ממחלת הפירומניה שהתגלתה אצל המין האנושי מאז התחלת המהפכה התעשייתית.

שהרי מאז, לגבי חלק גדול מהאנשים החיים פה,  אין כמעט שום פעילות משמעותית, שאינה תובעת שריפה מזורזת של דלקים שונים, ואינה כרוכה בצריכה מוגברת של מוצרים תעשייתיים. ואלה, מקורות האנרגיה וחומרי גלם, מתכלים במהירות, בקצב של כמה מיליארדי טונות בשנה,  ומזהמים בהתאם את פני הכדור, האדמה, המים והאוויר, תוך חיסול מתמשך של הצומח והחי.

וריבוי המלחמות, הסכסוכים והדם הרע שבעקבותיהם,  מונעים כל אפשרות של גישה משותפת והגיונית להפסקת תהליך ההתאבדות המזורז הזה של המין החביב שלנו.

כך שאם הניסוי של הפרופסור אובמה יצליח, נוכל להרוויח מכך הרבה מאוד. למשל – את אפשרות קיומם של חיים – כולל אנושיים – על פני הכדור הזה, גם מעבר לטווח הנראה לעין (על ידי רבים מהמדענים החשובים ומכוני החיזוי), של כמה עשרות שנים.

או למשל, וחשוב לא פחות מבחינת רוב הגילאים בימינו אלה – אפשרות של חיים ללא איומים מיותרים על עצם הקיום ועל הביטחון האישי, ומן הסתם גם שיפור ניכר באיכות החיים לרוב בני האדם.

שלא לדבר על היתרונות העצומים ותחושת הרווחה שתשטוף אותנו,  הישראלים והפלשתינים, אם ייכון שלום בין העמים, ותחדל שפיכות הדמים.*

מה רע?

הפרופסור-הנשיא אובמה מנסה לקדם תהליך שיכול לשפר את המצב בכפר הגלובלי – בהרבה.

ובמזרח התיכון – בהמון.

אלא שכאמור, מדובר בניסוי.

ואנחנו – במיוחד במזרח התיכון (כי זה הבסיס העיקרי של האיסלאם שעימו מבקש אובמה להשלים), שנהיה בין המרוויחים הגדולים אם יצליח הניסוי – עלולים להיות גם המפסידים הגדולים אם הניסוי של הפרופסור אובמה ייכשל.

ועל האפשרות הלא נעימה הזאת בפעם הבאה.

ושבת שלום.

רשומה ראשונה

———————————————————————————————————–

*למרבית הצער, תחושת הרווחה לא תכלול  חלק ניכר, קולני וחשוב  מההנהגות של הישראלים והפלשתינים, העסוקות מאוד  בליבוי שנאה וחרחור מלחמה. אני מדבר כמובן על הפוליטיקאים, בעלי ההון ואנשי התקשורת והאקדמיה, האמנות והדת, מהשמאל המדומה ומהימין הקנאי כאחד, שבעצם פרנסתם על המלחמה. אוכלי הנבלות חזק בעניינים פה.

One Comment
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו,

  כידוע ,כוונות טובות לא בהכרח מביאות תוצאות טובות .

  הבעיה של אובמה, שהוא לא יודע לאבחן וללמוד משגיעות.

  לא בטוח שהיה מוכן לעשות נסיון כזה ,על העם האמריקאי.

  ואנחנו לא נתנדב להיות שפני הנסיונות שלו. "משחרב

  בית המקדש, פסו נביאים מהעולם" .אבל מי שיודע ללכת

  נכון בדרכם, יש לו סיכוי .אובמה עוד לא גילה תכונות כאלה,

  והוא רחוק מכך. האומה האמריקאית נמצאת היום בפזה

  אחרת לגמרי ,ולמרות זאת רואים אצלם את "האכול ושתו"

  וצבירת משאבים לעיתות משבר ארוכות . סובלים מאוביזם

  (השמנת יתר) שאינו מראה על ביטחון בתחום האישי .

  עלית סין וחזרה של רוסיה לפוליטיקה העולמית, היא דווקא

  סימן טוב לאיזון הכוחות הגלובלי .בהעדר איזון כזה, התמלא

  הפער בטרור העולמי .

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: