דילוג לתוכן

90% מאיתנו משלמים יותר מדי על הביטחון, על המים, על האוויר, על האדמה והבית, על האוכל, על החשמל, על החינוך, על הכסף, על הפוליטיקה, על הדת ועל הכיף

נובמבר 3, 2013

וזה מה שלמדתי מהקיצוץ בקיצוץ של תקציב הביטחון: הצעת התקציב המקורית היתה 54 מיליארד ש"ח. ביולי קוצצו 3 מיליארד. עכשיו, באוקטובר, נוספו 2.75 מיליארד. קיצוץ של יותר מ-5% הפך לקיצוץ של פחות מחצי אחוז. כל אחד יודע לאן הולך הגוש הגדול של  הכסף של מערכת הביטחון: למשכורות של אנשי הביטחון. המשכורת הממוצעת שם היא יותר מ-12 אלף ש"ח. פי שניים ויותר מהשכר החציוני במשק, שהוא פחות מ-6000 ש"ח.

אבל לא הממוצעים הולכים להרוויח פה הכי הרבה, אלא האלופים, תתיהם ומשניהם וסגניהם וכמובן גם רבם.

וכמובן העובדים האזרחיים של משרד הביטחון.

ולא פחות חשוב: המוני הלשעברים של צה"ל ושל משרד הביטחון, שכרגע הם הקבלנים של משרד הביטחון וצה"ל והבכירים בחברות שמהן הוא רוכש את מה שצה"ל צריך.

כמו בכל מקום עבודה ועסק, ה-10% שבצמרת גורפים 30%-40% מהקופה.

רמטכ"ל גנץ: תנאי שירות

רמטכ"ל גנץ: תנאי שירות

לקולונלים ולגנרלים היה ממי ללמוד: בהצעת התקציב המקורית ל-2013 היה מדובר על קיצוץ של 10% בשכר חברי הכנסת. כלומר: היתה צפויה הוזלה מסויימת של המחיר שאנחנו משלמים על השירותים הפוליטיים שאנחנו מקבלים מהוד מעלת רוממותם בכנסת.

והנה, הוד מעלת החליטו שמה שמתאים להם הוא קיצוץ של 1% בלבד בשכרם.

אז הגנרלים והקולונלים עשו חשבון שהם לא פחות חשובים ואפילו יותר פופולריים מהח"כים, ולכן הם יכולים להסתפק בקיצוץ של חצי אחוז בלבד לכוחותיהם.

*****

90% מאיתנו משלמים יותר מדי על הביטחון, על המים, על האוויר, על האדמה והבית, על האוכל, על החשמל, על החינוך, על הכסף, על הפוליטיקה, על הדת ועל הכיף.

העודף שבין המחיר הנוכחי של המוצרים והשרותים האלה, ובין המחיר הראוי והצודק, זורם לכיסי ה-10% שבצמרת בצורת רווחים ומשכורת.

לכן שום מחיר שאנחנו משלמים אינו גבוה מדי בשבילם. להיפך: כמה שהמחיר שאנחנו משלמים יהיה יותר גבוה, להם יהיה יותר קל לשלם אותו.

לכן הם מעוניינים בעליית מחירים מתמדת, והם משיגים את חפצם בקלות ובמהירות.

איך?

הם פשוט לוחצים על כפתור במקלדת, ומעלים את המחירים.

הם פשוט לוחצים על כפתור במקלדת, ומעלים לעצמם את השכר, את ההוצאות ואת הפנסיות, את הריבית ואת העמלות, את הבונוסים ואת הדיבידנדים.

המון שמות לאותו שלל ביזה.

פשוט פצ'ה מצ'ה שהם לוקחים לעצמם כי הם יכולים.

כל כך פשוט שבא לצחוק.

או לבכות.

הכלכלנים והיחצ"נים יסבירו כל מיני דברים על לחצים של השוק, היצע וביקוש ושאר ירקות, אבל האמת לאמיתה היא שהמחירים עולים כי אין גבול לחמדנותם.

בכל מדינה ומדינה העשירון העליון מרוויח ומשתכר הרבה יותר מהממוצע.

רק שאנחנו פה בישראל, כבר הרבה שנים,  בחמישיה הפותחת בעולם המפותח מבחינת "מדד אי השיוויון" שהוא, באותה הזדמנות, גם מדד הגזלנות  של העשירון העליון.

העשירון העליון שלנו הוא חמדני במיוחד.

המספרים מדברים.

*****

ולמה זה כל כך קל להם? כבר הסברתי פעם: ניסיון מצטבר של 3,000 שנה. מאז שהמליכו אצלנו מלכים.

הנה הדגמה קצרה של הטכניקה, בגירסת הממלכתיות הדימוקרטית הנוכחית:

שר אוצר לפיד: האיפה המט"קים

שר אוצר לפיד: האיפה המט"קים

כאשר "מערכת הביטחון" דורשת תוספת, שר האוצר יאיר לפיד תוקף אותה במילים קשות. הרמטכ"ל בני גנץ לוקח  יותר שקלים לטנקים, שלא יהיה מי שיאייש אותם, כי המט"קים יהיו בברלין, טוען לפיד. אבל שר האוצר האמיץ לא יגרום לצניחת מחירי הדיור, שהרי לא נהיה כיוון או כספרד. אבל גם לא כגרמניה. ולכן גם הוא גורם לכך שהמט"קים בברלין. אולי אפילו יותר מהרמטכ"ל.

ככה זה, כש-90% משלמים יותר מדי על ביטחון ועל דיור.

ראשת העבודה שלי יחמוביץ גידלה ביצים ויצאה נגד איש העסקים אלון חסן שבזמנו הפנוי הוא גם יו"ר הוועד של עובדי נמל אשדוד. למה היא העזה? כי במקרה הזה עלה הביוב על גדותיו. אך היא לעולם לא תצא נגד שכר הביזה בנמלים או בחברת החשמל או בתאגידי המים. ובערך כמוה גם מרצ וחד"ש. למה? כי שם הביוב לא עולה על גדותיו. הוא בדיוק בגובה המתאים, לדעתם.

ולכן 90% מאיתנו משלמים יותר מדי על השירותים האלה.

ולעומת זאת לעולם יתריע השמאל נגד הרווחים המוגזמים של הטייקונים.

ואילו בימין – להיפך: שם הם תמיד סבורים שהשכר בחברת חשמל ובנמלים גבוה מדי – אך לדעתם מחירי הדבש ושמן הזית הם בדיוק כמו שצריך, הארנונה בסדר גמור, ומחיר הדירות משקף את הביקוש.

והתוצאות: 90% מאיתנו משלמים יותר מדי על האוכל ועל השירותים העירוניים. ועל הדיור כבר דיברנו.

ראש ממשלה נתניהו: דמגוגיה ופופוליזם

ראש ממשלה נתניהו: דמגוגיה ופופוליזם

וראש הממשלה של כו-לם, הוא בכלל האלוף. הוא בעד הורדת מחירי המזון על ידי הפעלת אמצעים טכנולוגיים חדישים: מנגנונים שיאפשרו לצרכנים השוואת מחירים. כשיש ערעור על התנאים שממשלתו מעניקה ברוב טובה לטייקוני הגז, ביבי טוען שמדובר בדימגוגיה ובפופוליזם. הוא בעד הורדת מחירי הדיור ויש לו תוכניות סודיות בעניין הזה. כל כך סודיות, שאין מצב שהמוכרים והקונים של הנדל"ן ידעו עליהן אי פעם. בתקופות כהונתו תמיד עולים מחירי הדיור לשיאים חדשים והקבלנים עושים את המכה של החיים שלהם.

הנה חידת טריוויה:

מיהו החלום הרטוב של הקבלנים?

התשובה במהופך: יביב.

ביבי יביב הקבלנים.

*****

ראשת אופוזיציה שלי יחימוביץ: הביוב עלה

ראשת אופוזיציה שלי יחימוביץ: הביוב עלה

90% מאיתנו משלמים יותר מדי, במחירים ובמיסים, כי ההצגה של קרב החתולים בצמרת עובדת עלינו. היא עובדת, כי כמעט כולם מגוייסים למכירתה לציבור הרחב: הכלכלנים שאו שהם ימין או שהם שמאל, היחצ"נים שהם בעד מי שמשלם להם – ההסתדרות או התעשיינים. הלוביסטים כנ"ל. הפרופסורים והעיתונאים כמעט כולם באחד בשני הצדדים, מתעמלנים את ההון או את השכירים המיוחסים של העשירון העליון. תסתכלו גם בפייספיד שלכם ותראו איך 90% מהחברים שלכם קונים ומוכרים את המשחק השקוף הזה של העשירון העליון שתמיד מתעשר על חשבון 9 העשירונים התחתונים שתמיד משלמים יותר מדי.

המפלגה היחידה, לדעתי, שתפסה את העניין הכי קרוב למה שמתואר כאן, ושלמענה הצבעתי בבחירות האחרונות ("ארץ חדשה"), לא עברה את אחוז החסימה, כמובן.

המחאה החברתית, ש-90% הדפוקים תמכו ותומכים בה, לוחשת במסתרים.

——————————————————————————————————————–

הנה פרטים שכבר פרסמתי בעבר על מרכיב השכר בתקציב הביטחון:

תשלומי השכר והפנסיות מהווים כ-47% מהתקציב, זאת אומרת, כ-25 מיליארדי שקלים.

על הצבא הסדיר, שהוא הגוש הגדול ביותר של כוח האדם במערכת, מוציאים רק 800 מיליוני שקלים לשנה בתור משכורות. 1.5% מתקציב הביטחון.

במשרד הביטחון עובדים  2,354 אזרחים. השכר הממוצע שלהם הוא הגבוה ביותר בשירות הממשלתי: 20,675 ש"ח לעובד. יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק. תכפילו את מספר המועסקים בגובה המשכורת, ואת התוצאה ב-12 – מספר החודשים בשנה, ותקבלו 584 מיליוני שקלים. 1.1% מתקציב הביטחון.

2,354  עובדים במשרד הביטחון מכניסים לכיס סכום השווה ל-73% מהסכום שמקבלים כל משרתי הצבא הסדיר בצה"ל.

על הפנסיות של מערכת הביטחון יוצא הסכום העצום של 10 מיליארד ש"ח, כמעט חמישית של תקציב הביטחון.  דוברי מערכת הביטחון וסנגוריה פוטרים כ"שטויות" את הטענות נגד הסעיף האדיר הזה. לדבריהם, הפרישה המוקדמת לפנסיה של אנשי צבא הקבע היא בחזקת "היסטוריה". יעני, זה מאחורינו.

שטויות. הגיל הממוצע של פרישה לפנסיה בצה"ל עומד ממש עכשיו  על 46.6 שנים. זאת אומרת: 20 שנים עודפות של תשלומי פנסיה, לעומת השוק האזרחי. ומדובר בפנסיות נדיבות וגבוהות. השכר הממוצע הכללי בצה"ל אמנם אינו גבוה במיוחד. אך הפורשים לפנסיה עושים זאת, בדרך כלל, אחרי שכבר שהו שנים לא מעטות בשיא קידומם המקצועי והפינאנסי, והפנסיות  בהתאם.

אחרי שנקזז את סכומי הפיצויים והתחזוקה של נכי צה"ל, נישאר עם סכום של כ-10 מיליארדי שקלים שיוצא על משכורות הקבע.

כבר כתבתי שהשכר הממוצע של משרתי הקבע אינו גבוה במיוחד.

אך לעומת זאת, הקצונה הבכירה חוברת יפה לחגיגה של העשירון העליון במשק.

השכר בעשירון העליון הצה"לי מתחיל ב-28 אלף ש"ח בחודש. ב-2011 לקח הרמטכ"ל הביתה 73,127 ש"ח. שכרו של אלוף באותה שנה היה 55,843 שקל. תת אלוף  הביא הביתה ב-2011 סכום של 46,793 שקל.

העשירון העליון בצה"ל לוקח הביתה משכורות דומות לאלה שנהוגות בעשירון העליון של השירות הממשלתי הבכיר ושל החברות הממשלתיות. כמו בחברת חשמל ובמקורות. כמו בצמרת בתי החולים הממשלתיים. הקצונה הבכירה היא חבורה של מיליונרים. חלק בלתי נפרד מהעשירון העליון החמדני שלנו.

וזה עוד לא הכל:

כי גם חלק עצום נוסף של התקציב, שהולך על רכש מקומי, מגיע לכיסים בצורת רווחים מוגזמים של קבלני  מערכת הביטחון, ומנפח את המשכורות של הבכירים בתעשיות הביטחוניות.

חלק גדול מאוד מביניהם פנסיונרים של צה"ל ושל משרד הביטחון.

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: