דילוג לתוכן

נגידה חדשה בבנק ישראל: למה אני לא מברך על מינוי קרנית פלוג

אוקטובר 20, 2013

הרשו לי שלא להצטרף למברכי קרנית פלוג על מינוייה כנגידת בנק ישראל.

זה לא בגלל שאני חזיר-שוביניסט, לא בגלל שיש לי התנגדות למינוי בכירים מתוך עובדי הבנק עצמו, ולא  בגלל שאני מתנגד אוטומטית לצעדים שמסכימים עליהם ראש הממשלה ושר האוצר.

זה אך ורק בגלל מה שקרה וקורה בבנק ישראל עצמו, ובגלל מחדליו וצעדיו של הבנק הזה.

דעו לכם ש-700 עובדי הבנק הזה משתכרים בממוצע 26 אלף ש"ח בחודש (הנתונים מתייחסים לשנה האחרונה שלגביה התפרסמו נתוני השכר, 2011), עליה של 8.5% לעומת השנה שלפניה. עלות השכר הממוצעת של עובד בבנק הממשלתי הזה מגיעה ל-32 אלף ש"ח בחודש. הפנסיה התקציבית המופרשת לטובת עובדי הבנק וגמלאיו מגיעה ל-4 מיליארד ש"ח (4 מיליון ש"ח לכל פנסיונר או עובד). עלות השכר של 120 הבכירים בבנק נעה בין 58 ל-62 אלף ש"ח בחודש.

ומה הם עושים תמורת הכסף? אני מוכן להתחייב שכל כתב כלכלי או עובד במשרד מבקר המדינה שהיה עורך תחקיר רציני, היה מגלה אבטלה סמוייה במימדים שלא ייאמנו (ואולי בעצם כן – די מאפיין מוסדות ציבוריים אצלנו).

לא פחות מזה חמורים המחדלים וחמורים המעשים של הבנק.

המחדל החמור ביותר הוא הפיקוח על הבנקים, הנמצא באחריות בנק ישראל, ומאפשר למערכת הבנקאות הישראלית, וכן להנהלות של קרנות הפנסיה להיות מן החזיריות ביותר בעולם. רק תחשבו על העמלות  של הבנקים ועל "דמי הניהול" בקרנות הפנסיה.

זה באשר למחדלים.

ואילו המעשה החמור ביותר של הבנק, היה רכישת מט"ח (בעיקר דולרים) בשיעור של יותר מ-50 מיליארד דולר בשבע וחצי השנים האחרונות, תקופה שבה שולשו יתרות המט"ח של המדינה, וכתוצאה מכך נגרמו לאזרחי המדינה  הפסדים כבדים ביותר – במיליארדים –  שלא לדבר על השפעת הצעד הזה, והריבית הנמוכה על השקל,  על דהירת מחירי הדירות.

במאי 2005 כשהתיישב הנגיד המיובא, האמריקאי סטנלי פישר על כסאו,  הסתכמו יתרות המט"ח של ישראל ב-27 מיליארד דולר. בסוף דצמבר 2012 עמדו  היתרות על  על 76.323 מיליארד דולר. בתחילת החודש הזה כבר עמדו היתרות על 79.9 מיליארד דולר. במשך התקופה הזאת, מאז 2005,  ירד שער הדולר בקרוב ל-20%.  בנק ישראל שלף מתוך המשק הישראלי מדי שנה 30 מיליארד ש"ח בממוצע, שעליהם שילם ריבית גבוהה, ולעומת זאת קיבל ריבית נמוכה על המט"ח המידרדר. עיסקה מצויינת לספקולנטים הפרטיים שהילוו את הכסף לבנק, ועיסקה מחרידה לאזרחי ישראל.

הגב' פלוג, שהיתה שותפה מלאה למדיניות הזאת,  תהיה ראוייה לברכות אם וכאשר יתברר שהיא עושה משהו כדי לפרק את מרבץ השמנת שהחל מהיום היא עומדת בראשו,  מתחילה לפקח על תעלולי הבנקאות הפרטית ושומרת על הפנסיות, ומפסיקה לתמוך בדולר האמריקאי על חשבון האזרח הישראלי. עד אז, תרשו לי לשמור את ברכותי למנויים פחות בעייתיים.

4 תגובות
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו,

  דולר נמוך הוא פגיעה ביצוא ,ההמשך אבטלה בתעשיה .

  כניראה שזו הדרך היום להתמודד עם הבעיה .מה עושים

  בסוף ,עם כל מיליארדי הדולרים האלה, שמצטברים כאן ?

  אהבתי

  • בן ציון,
   אבל בכמה, אם בכלל, הצליחה רכישת הדולרים לעצור את צניחת הדולר? ואיך היו מועילים לכלכלה המקומית, כולל ליצוא, 30 מיליארדי השקלים שנשלפו מהמשק בכל שנה כדי לקנות את הדולרים? וכמה הזיקה למשק דהירת מחירי הדירות? ומי יחזיר את ההפסדים במיליארדים שגרמה ספסרות המט"ח הזאת?

   אהבתי

   • מנחמי בן-ציון permalink

    מאפיהו,

    אני שמח שלא למדתי כלכלה ,זה כמו ללמוד לשחק בקזינו .אף אחד

    באמת,לא יודע מה יקרה. מנסים ומקוים לטוב . כמה חודשים בלי

    נגיד שינו משהו ? מישהו יכול להסביר למה דברים קרו, גם לאחר מכן.

    הכלכלה העולמית נוסעת כאוטובוס משוכלל, בלי נהג מפוקח. מה

    שמנסים בכל פעם ,זה להגיע לאיזונים .מחירי הדירות בארץ אף פעם

    לא ירדו ,מה שאפשר להסיק מזה, שצריך לתת משכנתאות ריאליות,

    בלי להפיל את הלווים . אנחנו רוצים להחזיר יורדים לארץ .בכסף

    שימכרו את הוילה שלהם בארה'ב, יוכלו לקנות כאן דירת 3 חדרים.

    את הרכב המפואר שלהם שימכרו ,מה יוכלו לקנות כאן ?.

    אהבתי

 2. בן ציון,
  א. לחיזוי כלכלי יש כמה בעיות: 1. המון גורמים שיש ביניהם הרבה קשרי גומלין וקשה להביא בחשבון את האפשרויות. 2. דיעות קדומות, הקרויות אידיאולוגיות, פרדיגמות או קונספציות של החזאים הכלכליים שמעוותות את תפיסת המציאות שלהם ומביאות אותם לחיזויים בנוסח הנחת המבוקש זאת אומרת, ציור של לוח המטרה סביב מקום פגיעתו של החץ. מרקסיסטים תמיד ינבאו משברים נוראים של הקפיטליזם שמחר-מחרתיים יביאו למלחמת המעמדות הסופית המצופה והמקווה על ידם וליברלים תמיד יסבירו איך הקפיטליזם יתקן מעצמו את שגיאותיו (זו הגישה שאתה מביא, "איזונים") 3. אירועים בלתי צפויים הקורים תוך כדי תנועה. לכן חיזויים כלכליים נכונים הם לרוב עניין של מזל וסטטיסטיקה. מנסים בשיטת מצליח, לרוב טועים ופה ושם פוגעים בול. גם אני לא למדתי כלכלה, אבל כשהתחלתי לעסוק ברצינות בנושא גיליתי, שכמו ענפים מדעיים אחרים, גם כלכלה היא בסך הכל סוג של לוגיקה. ולוגיקה דווקא למדתי.
  ב. נכון שטכנית היינו כמה חודשים "בלי נגיד", אבל בפועל פלוג מילאה את התפקיד וקיבלה את ההחלטות, פחות או יותר לפי המדיניות (המוטעית בעיקרה, לדעתי) של קודמה.
  ג. את מהלכה של הכלכלה העולמית אפשר לתאר בעזרת כל מיני דימויים. לדעתי, אם משתמשים באוטובוס, אז מדובר באוטובוס הנוסע כל הזמן על שפת התהום, ואחת דינו ליפול לתהום אם לא יימצא נהג שישנה את מסלולו של האוטובוס הזה. זאת משום שהכלכלה הגלובלית בדמותה הנוכחית מכלה בקצב מזורז את המשאבים הטבעיים של הכדור, מזהמת אותו בצורה בלתי נסלחת ובלתי נסבלת, או במילים אחרות הורסת את הבית שבו מתגוררים כולנו. אבל אתה מכיר כבר את דיעותי בנושא הזה ולא אכביר מילים.
  ד. מחירי הדירות בארץ ירדו ועוד איך אם יקרה אחד משני דברים: או שהממשלה תחליט שהיא מעדיפה את האינטרסים של האזרחים ולא את האינטרסים של בעלי ההון מסוג הקבלנים והבנקאים;
  או שקורבנות החזירות הסוציאל-קפיטליסטית הקיימת יתאחדו ויעמדו בתוקף על זכותם להתגורר במדינתם שלהם תמורת תשלום סביר ובלי להפוך לעבדים של חזירי העשירון העליון, שלהם אין שום בעיית דיור. זה כבר כמעט קרה בקיץ 2011, ועוד יכול לקרות כשתיווצר מסה קריטית של עוול והעם היושב בציון יעבור עוד שלב של התעוררות.
  אם הממשלה תתעורר קודם, מה טוב. אבל אם העם יתעורר קודם, כבר כתבתי לך מה יהיו התוצאות, לדעתי: החזירים ישלמו ביוקר.

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: