דילוג לתוכן

נאום נתניהו באו"ם: איום מפורש על האיראנים, שוט בידי אובמה, הגנה למפרציות

אוקטובר 1, 2013

אני לא הולך להתייחס פה לכל משמעויותיו של הנאום שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם.

רק שתי הערות.

האחת, בקשר לתחזיותיהם של כל אותם פרשנים-דמיקולו כאילו אין עוד חשיבות לנאומו של נתניהו…שהוא בא מאוחר מדי…שראשי המדינות כבר חזרו לארצותיהם…שנתניהו נתפס ממילא כמחרבש מסיבות…שארצות הברית עסוקה בדברים אחרים…

ראש ממשלה נתניהו: לא  תמכרו אותנו

ראש ממשלה נתניהו: לא תמכרו אותנו

ובכן: סביר שהם הולכים להתבדות ובגדול. ולא בפעם הראשונה. יש להם ניסיון עצום בבליעת כובעים. ממיליון פלשתינים על גדרות הגבול ב-2011 ועד לזה שאובמה חיסל את ענייניו במזרח התיכון ופנה למזרח אסיה ב-2013. הכל הם יודעים מראש.

כי הנאום של נתניהו עומד להדהד חזק בכל חדר דיונים שבו יערכו הפגישות בין צוותי המו"מ בין איראן והמדינות שיתדיינו עימה על פירוקה מיכולת צבאית גרעינית.

הנאום הזה יימצא ברקע של כל התייעצות שיערכו ביניהם לבין עצמם נציגי המערב בשיחות האלה וגם האיראנים ובעלי בריתם הרוסים.

הנאום הזה ייחרט עמוק בתודעתם של רבים משליטי המזרח התיכון וישפיע על מהלכיהם.

וזה בגלל המסר המרכזי והחד משמעי של הנאום הזה. נתניהו אמר בפעם הראשונה לגמרי במפורש ונטל בכך התחייבות מרחיקת לכת:

ישראל לא תאפשר לאיראן להצטייד בנשק גרעיני. האופציה הצבאית הישראלית נמצאת על השולחן בכל כובד משקלה.

גם אם תאלץ ישראל לפעול לבדה.

ההתחייבות הזאת משגרת כמה מסרים לכמה כיוונים.

החשוב ביותר הוא הכיוון האיראני. גם אם תצליחו לעבוד על האמריקאים ועל האירופאים, אומר להם המסר של נתניהו, עדיין לא תהיו על קרקע בטוחה. עדיין תהיו צפויים לתקיפה שתפורר לאבק דק, לפחות לכמה שנים, את החלום הגרעיני שלכם.

ולכן – אם חשבתם או אתם עדיין חושבים על תרגיל רמייה של "תקייה", על תרגיל של "הסכם חודייבה", על גמביט בסגנון השחמט – כדאי שתחשבו שוב.

*****

אבל זהו גם מסר בכיוון של הנשיא האמריקאי אובמה ובעלי הברית המערביים שלו.

מסר כפול.

מצד אחד: מותר לכם לנפנף מול האיראנים בשוט הישראלי כמה שאתם רוצים, וכמה שיותר, יותר טוב. האיום הברור והמפורש הזה יאפשר לכם למקסם הישגים מול האיראנים בחדר המשא והמתן.

ומצד שני: דעו לכם, חברים יקרים,  שאין לכם מצב למכור אותנו בחדר המשא והמתן. עייפתם ממלחמות? התישו אתכם האיראנים עם ההתפתלויות שלהם? נמאס לכם ואתם רוצים לחתום על משהו שהוא בבחינת על-יד וכאילו?

לא הולך. אם נחשוב שמכרתם אותנו, המטוסים ימריאו עם רדת ערב או עם עלות השחר והנייר שחתמתם עליו יתפורר לאבק.

*****

ומסר למדינות הערביות שאינן חברות בציר הרוסי-איראני-סורי, מסר שאת משמעויותיו המלאות עדיין איננו יכולים לחזות:

אתם לא סומכים על אובמה? אולי אפשר להבין אתכם.

תסמכו עלינו.

*****

לאיראנים יש בעיה קשה עם האיום החריף של נתניהו.

לכאורה, מה יש להם לדאוג? הרי המנהיג הרוחני עלי חמינאי הוציא פאתווה נגד פצצה גרעינית,   הרי הנשיא רוחאני ושר החוץ זריף מצהירים בימים האחרונים השכם והערב שאין ומעולם לא היה להם רצון בהרכבת פצצה גרעינית.

אז אם הם חושבים לעמוד בדיבורם – אין להם מה לחשוש מהפצצה ישראלית של מתקני הגרעין שלהם. שנתניהו יברבר. איום סרק, בגלל שהם כלל לא חושבים לתת לנתניהו עילה לתקוף.

אבל בינינו, הכל שקר:

אין שום הוכחה שחמינאי הוציא אי פעם פאתווה נגד הרכבת פצצה גרעינית איראנית. איש בעולם, אולי חוץ מכמה טמבלים בשמאל המדומה הישראלי,  לא מאמין לדבריהם של רוחאני וזריף שהם אף פעם לא חשבו ולא חושבים גם היום על הרכבת פצצה גרעינית. ברור שהאיראנים רוצים להמשיך ולהמצא במצב של מדינת סף גרעינית, עד שתבוא שעת הכושר שתריץ אותם להרכבת הפצצה.

אז מה הם יעשו? יתעלמו מנאום נתניהו או ילגלגו עליו, כדי שהעולם יאמין שהם לא מתכננים פצצה ולכן אין להם מה לחשוש?

או יצאו בחריפות מול האיום הישראלי, יוקיעו אותו ויבהירו עד כמה הם חוששים, ועד כמה האיום הישראלי מפריע להם בתוכניות להונאת אובמה?

או, כדרכם של רמאים מועדים, יעשו גם את זה וגם את זה?

בינתיים, אינסטיקטיבית מהמותן, לפני שהיה להם פנאי לחשוב, הם הגיבו בדרך השניה. תקפו. זאת אומרת: הוכיחו שהם שקרנים ישר על הסובוח.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: