דילוג לתוכן

המלחמה בסוריה: האם תותקף ישראל? האם האיראנים יספקו לישראל ולאמריקאים את התואנה לתקיפת מתקני הגרעין שלהם?

אוגוסט 28, 2013

התשובה שלי לשאלה אם תותקף ישראל  היא – לא יודע.

הסיכויים: פיפטי-פיפטי.

לפני 22 שנים, כשפרצה מלחמת המפרץ, הייתי בטוח שישראל תותקף ולא טעיתי. אבל הפעם המצב שונה לגמרי.

תזכורת ממלחמת המפרץ בתחילת 1991: ב-2 באוגוסט 1990 שלח סדאם חוסיין העיראקי את כוחותיו דרומה וכבש את כוויית. הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש הראשון כינס בשם האו"ם קואליציה של 34 מדינות, ושיגר אולטימטום לסדאם חוסיין: נא לסגת  מכוויית עד ה-15 בינואר 1991, או שנצא למלחמה נגדך.

סדאם, בתגובה, איים שוב ושוב בהתקפה מאסיבית על ישראל. בקואליציה של בוש שותפו אז  8 מדינות ערביות (כולל  מצרים וסוריה) ועוד 6 מדינות מוסלמיות (כולל טורקיה, אפגניסטן ופקיסטן). שליטה של עיראק קיווה שהתקפה שלו על ישראל תגרור התקפה ישראלית על עיראק, שתפורר מצידה את הקואליציה האנטי-עיראקית.

לסדאם היה ברור שהצבא העיראקי המותש מהמלחמה הארוכה נגד איראן (1980-1988) לא יצליח להתמודד מול צבאות הקואליציה.

התקפה על ישראל שתביא להתפוררות הקואליציה שנגדו היתה תקוותו היחידה .

כשהלך והתקרב המועד שבו עמד תוקף האולטימטום לפקוע, הייתי בטוח שהולכת להיות מלחמה, ושסדאם חוסיין יתקוף אותנו בטילים.  למה? כי מעצמות לא מפזרות אולטימטומים סתם כך.  כי סדאם חוסיין הכניס את עצמו לפינה שממנה לא יכול היה להיחלץ.

כמעט כל הפוליטיקאים והפרשנים בישראל  ניסו להרגיע אותנו. שר הביטחון משה ארנס אמר שאינו חושש כלל (במהלך המלחמה פגע אחד הטילים העיראקיים בקרבת מקום לווילה של ארנס בסביון, בשעה שהוא עצמו שהה בוושינגטון), וראש הממשלה דאז, יצחק שמיר, אמר שהוא "ישן היטב בלילות."  בטלוויזיה הופיעו הקצין הבכיר עמוס גלעד, וראש עיריית תל אביב האלוף (במיל.) שלמה להט, כדי להרגיע ולבטל את סכנת הטילים. כבר אינני זוכר מי מהשניים התלוצץ ואמר שאין מה לחשוש מטילים בתל אביב, כי אפילו מקומות חנייה למכוניות אין בעיר תל אביב.

למשמע השטויות האלה, התגברתי על רתיעתי הקבועה מפני תחזיות ונבואות, וכתבתי בעיתונים שבהם היו לי טורים (הייתי אז פרי-לאנסר) כי עומדת לפרוץ מלחמה, וסדאם חוסיין יתקוף את ישראל בטילים. כמה ימים לפני שפרצה המלחמה גם כינסתי בביתי בתל אביב כמה חברים כדי להזהיר אותם מפני המתרחש, ואמרתי להם מה שהמלצתי לעצמי ולקוראי: מי שיכול, שיתחפף מתל אביב ומגוש דן, שעומדים לספוג את עיקר המתקפה העיראקית, בשעה שחלק גדול מאוד מהתושבים אינם מוגנים מהטילים בהעדר מקלטים ראויים (גם בבית הדירות שבו התגוררתי  לא היה מקלט). העיריות ופיקוד העורף הזניחו לגמרי את מיגון האזרחים. ומכיוון שלא היתה הגנה מפני הנשק העיראקי הממשי (טילים קונבנציונלים), פיברקה הממשלה  הצגה של הגנה מול נשק שלא הופעל (טילים כימיים). אני הסתלקתי מתל אביב כבר ב-16 בינואר. עד לסוף המלחמה, כבר לא נותר בעיר אף אחד מהחברים שהזמנתי לביתי  לפני שפרצה.

באשר לנשק הכימי, הייתי בטוח שהעיראקים לא ישתמשו בו. ועכשיו אני חושב שאין סבירות לשימוש סורי בנשק הזה, וגם אחרי מה שקרה ליד דמשק איני חוזר בי.

****

בחזרה ל-1991: הסוף ידוע: יומיים אחרי שפג מועד האולטימטום, ב-17 בינואר 1991, פרצה המלחמה, שנמשכה שישה שבועות, עד לסוף פברואר. 39 טילים עיראקיים נחתו בישראל. 47 טילים נוספים יורטו על ידי טילי הפטריוט שנורו לעברם. בסך הכל נורו 158 טילי פטריוט, שחלק גדול מהם לא פגעו במטרותיהם. טילי הסקאד העיראקיים שנפגעו והתפוצצו באוויר, וטילים הפטריוט שלא פגעו במטרותיהם, גרמו נזקים כבדים לא פחות מ-39 הסקאדים שהתפוצצו על הקרקע.

משפחה ישראלית בממ"ד במלחמת המפרץ הראשונה (תמונה מהוויקיפדיה)

רק אזרח ישראלי אחד נהרג באותה מלחמה מפגיעת טיל. הגורם העיקרי לכך: רבים מאוד מתושבי גוש דן, היכן שפגעו רוב הטילים, עשו את המובן מאליו.  הם נטשו את אזור המגורים הקבוע שלהם. זה  בניגוד לעמדת הפוליטיקאים וראשי הערים שאף הוקיעו את אזרחיהם הבלתי מוגנים  כעריקים.  כאילו שיש גבורה או תבונה בכך שאזרחים ימתינו  ללא הגנה ראוייה לטילים הנורים לעברם.

אזרחים ישראלים רבים אחרים לא שהו בשעת ההפצצות בממ"דים הטפשיים, אלא בחרו להימצא במקלטים או בחלק התחתון של חדרי המדרגות. וכך יצא שרבים מהטילים העיראקיים גרמו נזקים כבדים לבתים ולרכוש – אך לא לאזרחים. לעומת זאת גרמו מסיכות הגז המיותרות לכמה קורבנות בנפש, כתוצאה מבהלה וחנק של חובשיהן.

עכשיו חוזרת הקומדיה הגזית על עצמה, כולל ההיסטריה בתחנות החלוקה (ב-1991 מרטו אזרחים נזעמים בבאר שבע את שיער ראשן של חיילות שעבדו בחלוקת מסיכות בתחנה).

*****

הטלוויזיה הסורית היום: מעודדת

הטלוויזיה הסורית היום: מעודדת

אלא שהמצב מכל בחינה אחרת, שונה לגמרי. איש טרם שמע את בשאר אסאד מתחייב להתקפה על ישראל. כל הדיבורים על האפשרות הזאת מגיעים ממקורות עלומים או מכיוון איראן. אין שום קואליציה נרחבת בהשתתפות צבאות ערביים שאסאד יכול לפורר על ידי גרירת ישראל למלחמה. בגלל הקירבה הפיסית, אסאד עצמו, משפחתו ובכירי המשטר, וגם צבאו, חשופים הרבה יותר למתקפה ישראלית מאסיבית מאשר סדאם חוסיין.

אז לא תהיה מלחמה נגד ישראל?

ובכן גם זה לא בטוח.

א. הנימוקים נגד תקיפה סורית על ישראל הם כולם מהתחום הרציונלי. אבל לדעתי אין לייחס לאסאד עודף רציונליזם.  הנשיא הצעיר והטירון יחסית של סוריה נמצא כבר שנתיים וחצי תחת מתקפה מתמדת על משטרו, נגד עדתו ונגד משפחתו. והצחקוקים העצבניים, הופעותיו המוזרות וכמה התבטאויות שלו (הבוקר שמעתי את הכתב לענייני ערבים ברשת ב' מספר שבאחד הראיונות אמר אסאד שאינו רואה את עצמו אחראי למה שמעולל צבאו לאזרחי סוריה)אינם מצביעים על כך שיש לנו עסק עם העיפרון הכי מחודד בקלמר, מנהיג אחראי שאפשר לסמוך על שיקול דעתו.

ב.  המתקפות הכימיות שעורך אסאד על האוכלוסיה האזרחית הסורית, כולל זו האחרונה,  עשויות להעיד על כך שהוא נמצא במצב נואש הרבה יותר מזה שאפשר ללמוד עליו מההצהרות של המשטר על הצלחותיו הצבאיות, או מדיווחי המודיעין המערבי או הישראלי. מתקפות כימיות נגד אזרחיו הן מבחינתו נשק יום הדין, ששימוש בו מצביע על כך שכבר אין לו  מה להפסיד. מצב נואש כזה עלול להוביל אותו גם למלחמה על ישראל. הפרשנים אמנם מעריכים היום שיש לאסאד אורך נשימה, כפי שפעם התנבאו שזמנו קרוב. כפי שטעו אז, יתכן שהם טועים היום. אין שום שקיפות, למשל, באשר למצב הכלכלי של המשטר.

ג. במידה רבה בשאר אסאד הוא היום בובה על חוט של האיראנים והרוסים, שמערכת השיקולים שלהם אינה מעמידה בהכרח את טובתו של המשטר הסורי במקום הראשון.  למשטר האיראני, ולחיזבאללה המסונף אליו אין ליחס יותר רציונליזם מאשר לאסאד.

ד. לרוסים אין לייחס מערכת שיקולים בלתי רציונלית. להם יש אינטרסים אימפריאליסטים ברורים. אך עם זאת, הם גם מחרחרי מלחמה עם ותק, שמועדים לטעויות קשות. נא לזכור כיצד חרחרה האימפריה הרוסית (בדמותה הקודמת כברית המועצות) את מלחמת ששת הימים ב-1967, שהביאה תבוסה קשה על גרורותיה לבסוף הוליכה לסיום ההשפעה הרוסית במצרים.

שורה תחתונה. לתושבי הריכוזים העירוניים הגדולים כדאי להכין את המקלטים בבתיהם. מי שאין מקלט זמין וקרוב לרשותו, כדאי שיחשוב על תזוזה מהירה לאזורים כפריים (או לאזור ירושלים). מי שתולה תקוות בממ"דים ובמסיכות הגז, עושה זאת, לדעתי,  על אחריותו בלבד.

אבל בינתיים אין מה למהר. נא לזכור שהסיכויים באשר לעתיד הם  כמעט תמיד פיפטי-פיפטי. המלחמה עדיין לא פרצה. לא ידוע מה עומדת הקואליצה המערבית לעשות, ויש לפחות 50% של סיכוי שהסורים לא יתקפו כלל את ישראל.

*****

מנהיג עלי חמינאי: חבית אבק שריפה

מנהיג עלי חמינאי: חבית אבק שריפה

ולא פחות חשוב מכל האמור לעיל: בשעות האחרונות מתרבות והולכות האזהרות האיראניות והאיומים על ישראל. כבר אתמול  הביאה סוכנות הידיעות האיראנית פארס את דבריו של קצין סורי בכיר אך לא מזוהה, שאיים במפורש במתקפה על תל אביב. היום צוטט באותה סוכנות ידיעות סגן יו"ר המג'לס, בית הנבחרים האיראני, כמי שאומר כי "אם תתרחש תקרית שכזו (מלחמה) הרי שהמשטר הציוני יהיה הקורבן הראשון שלה". ולפני שעות אחדות התבטא גם עלי חמינאי העומד בראש המשטר בכנס של חברי הממשלה האיראנית  וטען כי "האזור הוא כמו חבית אבק שריפה ולא ניתן לצפות את העתיד. " האם יש לייחס לדברים האלה משמעות מעשית? אין לדעת.

סביר שמדובר באיומים ריקים.

אבל אין לסמוך על הרציונליזם של האיראנים. כבר יש די הוכחות לכך.

האיראנים אמורים לדעת, שבלי כוונה הם עשויים לספק לישראל הזדמנות פז בלתי חוזרת: תואנה ("קאזוס בלי") לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים. מתקפת טילים איראנית על ישראל , ואולי  על ערב הסעודית, עשוייה לספק גם לנשיא ברק אובמה ולאמריקאים, וגם לבריטים ולצרפתים,  את ההזדמנות להצטרף להתקפה כזאת, או אפילו ליזום אותה.

הכוחות כבר נמצאים בשטח.

11 תגובות
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו ,

  אף אחד לא יתקוף את ישראל ,אני מוכן לשים את תבונתי

  למבחן ציבורי .כל מה שנשאר לפחדנים, הוא לנסות להפחיד.

  זוכרים את "אם אם כל המלחמות" של סדאם חוסין, ומה

  היה סופו ?.לא צריך להזכיר את זה לאסד ולאחרים,הם יודעים

  היטב ,מה יהיה גורלם, כאשר גם ישראל, תיכנס למתקפה .

  ההתקפה האמריקאית תגרום להשמדת היכולות הבלתי

  קונוונציונליים שלהם ,פגיעה בישראל תביא לקץ לשלטונו של

  פושע המלחמה אסד. מה שיקרה אחר כך, זה השמדת העדה

  העלאווית ע"י המורדים .הם יודעים לעשות חשבון, מה כדאי

  להם ומה לא .

  אהבתי

  • בן ציון,
   בינתיים המתקפה האמריקאית מתרחקת לעבר השקיעה כמו קאובוי בסוף המערבון. אילו היה אסאד רציונלי, כמו שאתה מייחס לו, היתה סוריה גן עדן קטן עלי אדמות, ולא בית מטבחיים. בערך האדם האחרון בעולם שאפשר להגיד עליו שהוא יודע מה טוב בשבילו.

   אהבתי

   • מנחמי בן-ציון permalink

    מאפיהו,

    תוך זמן קצר, ניראה מי צדק .אתה ממעיט ביכולות האנושיות .אסד הוא

    ועוד איך רציונלי ,הוא נלחם עם גבו אל הקיר,מלחמת קיום, לעצמו ועדתו .

    כאשר המצב הוא, או אני או הם, גם ארנבת שולפת ציפורניים, מניסיון

    בגידול ארנבת בר, בקיבוץ .

    אהבתי

 2. בן ציון,
  איך נדע מי צדק? אני מסרב להתנבא כשאיני בטוח, ואומר שהסיכוי הוא פיפטי/פיפטי. לכן אצא צודק בכל מקרה.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   מאפיהו,

   ואם אני אצא פרייר ,אז מה ? בסכ'ה בדקתי את מצבי השכלי, בהתייחס

   לגילי המתקדם .

   אהבתי

   • בן ציון,
    אל דאגה, מכובדי. גם אם תימצא טועה, תהיה בחברה כה גדולה ונחשבת, ואף רב-גילית, עד שאיש לא יעז לפקפק במצבך השכלי.

    אהבתי

 3. עידו לם permalink

  אתה יודע מאפיהו אף פעם לא סבלתי את הליכוד ואת הימין במיוחד, אבל שאני נזכר מי היו האנשים שניהלו את ישראל בתקופת מלחמת המפרץ ומי מנהל אותנו היום אני נתקף געגועים עזים לאנשים ההם, כי אנשים כמו משה ארנס, יצחק מודעי, שמיר, ויובל נאמן אם אנשי צבא כמו אהוד ברק ודן שומרון לאין ערוך יותר טובים מהבררה שמנהלת אותנו היום, אפשר להגיד על ארנס ומודעי ונאמן הרבה דברים שליליים אבל אי אפשר להתכחש לכך שהם היו אנשים ברמה גבוהה, איפה ישנם כמו האנשים ההם בימין היום?

  אהבתי

  • עידו, היה סמוך ובטוח שבעוד 20 שנה ייראו נתניהו, לפיד, בנט ושותפיהם כענקים לעומת החגבים שינהלו אז את העניינים. במילים אחרות, פני הדור כפני הכלב. ולא משנה הרבה אם אתה קורא לעם דור ולמנהיגיו כלב, או להיפך. אל תשכח שמאז תחילת הניינטיז התעצמה מאוד ההתמכרות למסכים האלקטרוניים לסוגיהם השונים, שהם כולם מכשירים הגורמים להתרפטות מהירה של המוח האנושי. רק חשוב כמה תשומת לב ומחשבה הקדיש בזמנו שמיר להופעתו הטלוויזיונית הבאה, או לסקרים,או ליחסי הציבור של אשתו וכן הלאה, לעומת המשאבים שמשקיעים בכך מנהיגינו היום. הפסימיות שלי לגבי מה שיהיה בעוד 20 שנה, נובעת מכך שהתופעה מתעצמת והולכת.

   אהבתי

   • מנחמי בן-ציון permalink

    עידו ומאפיהו ,

    מה לעשות, אין לנו אלא להתגעגע לעבר, ולשאוף לעתיד טוב יותר.

    אתם מתחילים למצוא חן בעיני. תשתדלו לקחת את הדברים, בקורטוב

    של הומור. זה מאזן את הנשמה ומוסיף בריאות.

    אהבתי

 4. מנחמי בן-ציון permalink

  מאפיהו,

  אני עדין מאמין שארה'ב תתקוף בסוריה.העיכוב חל לדעתי, בגלל
  מעשה הבריטים, יציאה מהתמונה. כמי שאומרים, "צדיקים מלאכתם
  נעשית בידי אחרים". כדי שהם יחושו, מה עושה פניה לפרלמנט,
  ובקשת לגיטימציה, במקום למשול .אובמה לא פרייר.אם לא יתכוון
  לתקוף מלחתחילה, לא היה מקדם את מהלך התקיפה, למצב של
  לחיצה על כפתור. הוא גם מקבל עכשיו חיזוקים מארצות ערב,
  מאכזבתם מאי תקיפת סוריה. עוד חזון למועד. כל עכבה לטובה.

  אהבתי

  • בן ציון,
   הכל עוד יכול להשתנות, אבל לאור המצב כרגע בקונגרס זה נראה יותר כמו הקאובוי שמתרחק לעבר השקיעה בסוף המערבון – במקרה שלנו המזרחון – בלי שהתרחשה שליפה.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: