דילוג לתוכן

שיחות השלום בוושינגטון: בכותרות הראשיות ולמטה מזה

יולי 29, 2013

שמח וטוב לבב למדתי לדעת שהשיחות בין ישראל והפלשתינים עומדות להתחיל. המתווך האמריקאי ג'ון קרי בשוונג, ובלי להמתין רגע אחרי החלטת ממשלת ישראל בדבר שחרור האסירים, הוא מיהר להכות על הברזל בעודו לוהט והודיע על התחלה לאלתר של השיחות בוושינגטון.

DSCF5952

YNET: צעד אחד הלאה – מה שרוצים האמריקאים. ליבני וקרי. 

טוב לדעת שכל שוחרי הטוב המקצועיים, צבועים וטורפים אחרים, מהחמאס ועד האיחוד האירופי, מ"הארץ" ועד נפתלי בנט, לא הצליחו להכשיל את התחלת השיחות במוקשים שניסו לזרוע. "הפקידים" של האיחוד האירופי (מה מתאים להם יותר מבחינת היחס שבינם ובין הממשלות ששלחו אותם? כמו "ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו"?, או כמו "יודע צדיק נפש בהמתו"?) שניסו ברגע האחרון להבהיר לפלשתינים שאין להם מה למהר למשא ומתן עם הרשעים מישראל, כי הנה האירופאים

DSCF5951

מעריב: השיחות יתחדשו. ליבני וקרי.

כבר מתחילים להריץ, מהר-מהר, את התכנית האלטרנטיבית החד צדדית, שלפיה יכריע החרם הכלכלי את ישראל; החמאס ונספחיו ברצועה,  כרגיל, עם ההערות הבונות של הנהגתו וביקורתו הקונסטרוקטיבית, כולל אי אילו נפילות רועשות בשטח ישראל; ו"הארץ" ובנט שמרססים רסיסי ארס כצפעונים עלי דרך, בתקווה שמפה או משם יבוא עזרם, ואם לא יצליחו למנוע ממש, לפחות ימזגו דם רע.

DSCF5953

הארץ: משא ומתן בין לבני ועריקאת בכותרת ראשית

דבר ראשון פניתי לראות איך מקבלת התקשורת הממוסדת את פני הארוע, בכל מה שקשור לאתרים האינטרנטיים.

בדקתי מוקדם לפנות בוקר, בין 2.00 ל-3.00 והנה הממצאים.

DSCF5944

לה מונד הצרפתי: משא ומתן לשלום בוושינגטון מתחדש  ביום שני בכותרת הראשית של העיתון

נתחיל מן הקרוב לרחוק. העיתונים המקומיים העיקריים אינם מהססים ומעניקים לסיפור כותרת ראשית. מעריב והארץ מסתפקים בידיעה טכנית על פתיחת השיחות, ואילו ידיעות אחרונות, בתור YNET  מבצע את מה שנקרא בלשון העיתונות "בואו ניקח את זה צעד אחד הלאה", ומביא מידע מבפנים על הכוונה ארוכת הטווח של האמריקאים.

DSCF5946

לה מטין הצרפתי: השיחות מתחילות בכותרת ראשית במדור "עולם"  אבו מאזן וקרי ותזכורת זוהרת לירושלים

ומה באירופה? בלה מונד הצרפתי הליברל-בורגני אין היסוסים. מדובר בידיעה ראשית גדולה. הלה-מאטין הסוציאליסטי מתון יותר. ידיעה ראשית, כן, אבל רק במדור עולם.

הפייננשל טיימס של לונדון, כעמיתו הבורגני מצרפת, נותן לסיפור את הכותרת הראשית ללא היסוס.

באשר לגארדיאן הלייבוריאני, העניינים מורכבים יותר. שם הם עדיין תקועים עם הסיפור על אישור הממשלה בירושלים לשחרור השפוטים הוותיקים, והיא מצידה תקועה בתחתית מדור "עולם" תחת תת-מדור "המזרח התיכון".

DSCF5941

פייננשל טיימס הלונדוני: חידוש השיחות בכותרת ראשית. חיילים ישראלים פוזה של תצפית בטחונית

ועכשיו לאמריקה הגדולה. בוושינגטון פוסט לא רק שמדובר בידיעה ראשית גדולה, אלא שמתחת ללוגו של העיתון  כבר מופיע תת-מדור חדש – "שיחות המזרח התיכון" שבו מרכזים את הטיפול בתחום, שברור כי הוא עומד לתפוס מקום של כבוד בטיפול העתידי של העיתון מיהרתי ללכת בעקבותיהם).

ואילו בניו-יורק טיימס, נבאך, בדיוק כמו אצל החברים שלהם בשמאליברליזם האירופאי, בלה-מאטין ובגארדיאן, קצת קשה להם לבלוע את הבשורה. בעיתון המכובד הזה הם בחרו לכותרת הידיעה אותיות צנועות ביותר, במקום השני בטור הימני הצר, בקושי רואים, מתחת לידיעה החשובה והספק חדשותית ספק פרשנית על כך שהאחים המוסלמים במצרים ייאלצו להתרגל מחדש למעמדם האופוזיציוני.

טוב, מזל בכלל שבניו יורק טיימס מצאו לידיעה הזאת מקום בעמוד הראשון. שהרי מבחינתו של העיתון הזה, שיחות ישראליות פלשתיניות לעת אשר כזאת, הם בכלל אנכרוניזם. זוכרים את המכתב הגלוי ששלח הפרשן החשוב תומאס ל. פרידמן לחבריו הנידחים במזרח התיכון שכוח האל, כשהודיע להם מעל דפי עיתונו, בפתח כהונתו השניה של הנשיא אובמה, שמעתה עומדת ארצו

DSCF5943

וושינגטון פוסט בכותרת ראשית:  ישראל מחדשת את השיחות, ותת מדור חדש – שיחות המזה"ת

הגדולה לרכז את תשומת ליבה בענייני החוץ החשובים לה באמת, במזרח הרחוק, וכי לא יהיה לה זמן בשבילנו? וזה לא היה רק תומאס ל.  שכיכב עם התיזה הזאת, בעיתון האמריקאי הספק חשוב, ספק נלעג הזה.  אין לנו מה לפנות לאמריקה בקשר לעניין הפעוט שלנו עם הפלשתינים, הודיעו לנו העיתון והפרשן, כי –

"הנשיא שלי עסוק."

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

גם כן עיתון. 

DSCF5942

ניו יורק טיימס" אותיות קטנות כותרת שניה למטה משמאל

אבכה עליק, כמו שאומרים העיראקים.

נקווה שלנשיא העסוק יימצאו מדי פעם כמה דקות של פנאי שיצליח להקדישן לטיפול גם במזרח התיכון, בקדנציה הנוכחית שלו, ואפילו במו"מ הישראלי פלשתיני.

הסיכוי היחיד שלו, בינתיים, להצדיק את פרס הנובל שזכה בו  בפתח הקדנציה הראשונה שלו.

*****

ברור שאין צורך להירגע, עכשיו כשהשיחות מתחילות. מצד מחרחרי המלחמה עדיין לא ראינו הרבה. הם רק מחממים מנועים. שלום או סתם הסדר ושקט במזרח התיכון, בין ישראל והפלשתינים, עלולים לטרוף הרבה קלפים זוכים של שחקנים וותיקים הרגילים לגרוף רווחים קלים ומהירים על חשבון הסכסוך ושפך הדם. ולא להתבלבל מזה שחלק מהם מדברים בשם השלום, בשם הצדק והאחווה ועוד מילים רמות. השקר והצביעות הם הספציאליטה דה לה מייזון אצלם. מדברים שלום ומחרחרים מלחמה. מגלגלים עיניים ופניהם אל בצעם.

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: