דילוג לתוכן

מותחן/ מסתורין, ארנה דאל

יולי 28, 2013

ארנה דאל/מסתורין/משבדית: יעל צובארי/כנרת זמורה ביתן דביר 2012/336 עמודים מסתורין

עוד מותחן סקנדינבי. חדש רק בעברית. נכתב בשבדיה על ידי דאל, המוגדר כ"סופר ופובליציסט" עוד בשנת 1999. זכה בפרס האקדמיה השבדית לספרות מתח. השיק סדרה על מעלליו של הפקד פול ילם וצוות אלף לחקירת פשיעה בינלאומית. ספר בן 14 שנים ששום הוצאה ישראלית לא היתה חולמת לתרגם, אלמלא סלל סטיג לארסון ("הנערה בעלת קעקוע הדרקון") את הדרך לספרות המתח הסקנדינבית, והנורבגי יו נסבו ("אדום החזה") תרם גם הוא משהו עם השוטר האלכוהוליסט שלו. לארסון מת כשסיים את הטרילוגיה, אבל עם נסבו כבר הספקתי ליפול לפחות על מותחן אחד לא כל כך מוצלח. ואילו היבול הסקנדינבי כולו, מה לעשות, במבט לאחור, בינוני למדי. שורה תחתונה, מותחני-נוסחה.

עברתי על הסקירות שלי פה בשנה האחרונה. עד לזה הנוכחי כתבתי על שני מותחנים סקנדינבים. שניהם לא הותירו עלי רושם גדול, אבל היו טובים יותר משניים נוספים שלא נראו לי ראויים להמלצה. האחרון הטוב שקראתי היה במאי אשתקד, של ליסה מרקלונד ("הזאב האדום"), שגם הוא למען האמת נוסחתי למדי. למרות זאת אני קורא עכשיו אחד שלה באנגלית (BOMBER) ונהנה למדי.

בסך הכל נראה לי שהרבה עיתונאים סקנדינביים תכליתיים הבינו משהו פשוט בקשר שבין ספרות וכסף. דהיינו שאין קשר הדוק מדי בין מה שהתקשורת הממוסדת והמכובדת מחשיבה כספרות הראויה להתייחסות במוספים הספרותיים, ובין מה שאנשים לא רק קונים בחנויות ובדוכנים, אלא גם קוראים בהמוניהם בכיף ולרווייה. זאת אומרת מותחנים סבירים, ולאחרונה גם פורנו בורגני סוטה ורך.  הם ניגשו למלאכה בחריצות וביסודיות האופייניים לעמים שיש להם חצי שנה של כפור ושלג, כשהכי טוב לשבת אל המקלדת ולהזיז אצבעות. במיוחד כשמה שקורה באקטואליה הפוליטית או הכלכלית, זה לא ממש הרבה. ומה שבאמת קורה מטואטא אל מתחת לשטיח בקפדנות  סקנדינבית שכל אלופי הפוליטיקלי קורקט במערב יכולים ללמוד ממנה.

והנה, זה עובד להפליא. סופרים בני עמים קטנים בנפח, בערך כמו אצלנו, בעלי שפות נידחות ושוברות שיניים מבחינת הקוראים בעולם, בערך כמו שלנו, פיתחו ענף יצוא מרשים ביותר.

כמה חבל שאצלנו עדיין לא פיתחו די את הענף הזה. הרבה יותר מותח  פה מאשר בארצות הצפון, ולדעתי יש עניין רב בעולם הגדול בכל מה שנוגע לישראל. אין פה מחסור בבעלי כשרון כתיבה. אך סופרים ועיתונאים מקומיים שמעיזים לעשות את הצעד ולשלוח יד בכתיבת מותחנים, לוקים לדעתי בספרותיות-יתר. הסיפור המרתק מעניין אותם הרבה פחות מהוכחת רצינותם ומכובדותם כסופרים שרק במקרה הם כותבים מותחן פה ושם. היה אורי אדלמן אחד טוב ("משוואה עם נעלם") ,שלמרבית הצער נפטר, ויש  אשר קרביץ  ("ריבוע הקסם"), שבקושי כותב, וזהו. אחרון כותבי המותחנים הבלתי-ספרותיים-מדי נעשה לאחרונה שר אוצר ויש לשער שלא יהיה לו פנאי לתרום לכלכלתנו מהכיוון הזה.

ובחזרה ל"מסתורין": הפקד פול ילם, שוטר בעיר שדה, נשוי + 2, שלא נראה שהקריירה שלו הולכת לאן-שהוא, מחליט לעשות מעשה כשהוא נתקל בתקרית של בני ערובה בתוך בנק מקומי. לראשונה בחייו הוא מפעיל את אקדח השרות שלו, אך לרוע מזלו הוא יורה במהגר הקוסוברי שביצע את החטיפה, ומסתבך עם היחידה לחקירות שוטרים המנסה להוכיח שיותר משהציל את החטופים, עשה מעשה גזעני.

התוצאה: ילם נבעט למעלה, אל יחידה שהוקמה אד-הוק כדי לפתור במהירות וביעילות מקרה רצח של טייקון שבדי, כשברקע מרחפת הפרשה הבלתי-פתורה והידועה מאוד של ראש הממשלה אולף פאלמה שמתנקש אלמוני רצח אותו ב-1986.

בראש חבורת השוטרים שילם מצוות אליה עומד הולטין, שוטר מוזר המגיח לחדר הישיבות של צוות אלף מדלת המובילה אל חדר מסתורי (תעלומת החדר הסודי נפתרת רק בסוף הספר). היא כוללת שוטר שחור שהופך שותפו לחדר של ילם, שוטרת יפה שילם מנהל איתה רומן כשהנישואים שלו נקלעים למשבר, שוטר ממקור פיני בעל דעות מרקסיסטיות, אחד הר אדם ששר במקהלה, וקבלו תיאור של דאל לשוטר נוסף בצוות:

"ויטו נורדלנד היה בן 48, גרוש ללא ילדים. הקרחת על ראשו כבר התעצבה לכדי צורה סופית. לא כן כרסו, שהמשיכה לגדול באיטיות. לא היה ולו כתם אחד בכל רשימת הישגיו. גם לא הרבה דברים אחרים…שגרתו קפאה וקיבלה, כמו קרחתו, את צורתה הסופית. זה היה קיפאון מודע מאוד. הצפוי היה המהות שלו. כמו גם הקורקטי, הלגיטימי, מה שניתן לחלוקה לשחור לעומת לבן." 

וכמובן שתיאור כזה עשוי להיות הקדמה לקצת הפתעות חריגות מצידו של נורדלנד.

החקירה של רצח הטייקון מסתבכת מאוד כמובן, עם התפתחויות נוספות, ארגון-סתרים בעל ניחוחות מיסטיים, מעורבות של מאפיה רוסית אכזרית, פרשיות אפלות מהעבר הרחוק. הכל כתוב היטב, בלי הרבה חורים בעלילה, עם כל היתרונות המוכחים של כתיבה נוסחתית. בהחלט מותחן סביר, ואם הוא ראשון בסדרה, וגם התרגום הראשון לעברית, מותר לקוות לטובים ממנו בהמשך.

 

From → מותחנים

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: