דילוג לתוכן

מותחן/ ברבור הכסף, בנג'מין בלק

יוני 25, 2013

ברבור הכסף/ בנג'מין בלק/ מאנגלית: סמדר מילוא/ הוצאת עם עובד 2013/ 286 עמודים

"ברבור הכסף" אינו בדיוק מותחן. יותר רומן פשע, ואני  די מהסס להמליץ עליו כאן בגלל הקצב האיטי והמייגע למדי עד לאמצע הספר בערך. מכיוון שאחר כך חלה התעוררות ניכרת, אז בכל זאת.

בנג'מין בלק אינו אלא שם העט של הסופר האירי ג'ון באנוויל. הרומן שלו "המוקצה" הוא אחד הרומנים  הטובים ביותר שנכתבו על פרשת "הארבעה מקיימברידג'" שקרקסו בפיפטיז את השירות החשאי הבריטי  MI6 (התייחסתי אליהם לא מזמן אפרופו "פילבי הצעיר" של רוברט ליטל).  בגלל "המוקצה", ניסיתי לקרוא שניים מהספרים האחרים של באנוויל שתורגמו לעברית – "האינסופיים" ו"הים", אבל לא צלחתי יותר מכמה עמודים. אין לי כוח לתיאורי טבע ואווירה ארוכים ולחיטוטים פסיכולוגיים מהסוג שבאנוויל אוהב להתבוסס בהם.

ברבור הכסף / בנג`מין בּלאק

אך בזכות "המוקצה" החלטתי לנסות בכל זאת את "ברבור הכסף", מה גם שהחלטתי כי מותר להתייחס אליו  על תקן של מותחן.  כפי שכבר ציינתי, ההתחלה לא היתה קלה. איכשהו הזכירו לי הנופים העירוניים והאנושיים והאווירה  בספר של באנוויל-בלק  את הסופר הבלגי הידוע ז'ורז' סימנון וספרי המפקח מגרה שלו, שגם הם לא חביבים עלי במיוחד.

אז באנוויל בהופיעו כבלק הוא סוג של סימנון אירי – יותר מאריך, יותר פטפטן, אבל לא פחות קודר וחופר. יש לו חיבה מיוחדת לחולשות ולפגמים אנושיים, שמן הסתם מסייעים לו לבנות מעין אווירה ריאליסטית של דבלין עירו.  שפע אדיר של גשמים מטרידים, קור מעצבן, ריח טחב בכל מקום, קשקשים על הצווארון, פצעונים בעורף, עישון אינסופי כולל תיאורים מפורטים של אפר הסיגריות, צבעיו וצורתו ומה שקורה לו לבסוף, וכמו כן המקבילים המנטאליים של התופעות הפיזיות האלה. גיבור שזה עתה נגמל מאלכוהול ומתגעגע ללא הרף לכוסית, סודות משפחתיים אפלים, התנהגויות מיניות  מהסוג החביב על המציצנות לסוגיה וכן הלאה. אין ספק שהנקודה החזקה של באנוויל  היא תיאור של התנהגויות אנושיות גבוליות במקצת, וזה מה שמציל את הסיפור.

כאמור, אם הגעתם לאמצע הספר, אפילו כמוני, בדילוגי צבי, כבר תיתפסו בסיפור העלילה המובא מנקודות מבט רבות ומשתנות של הדמויות המשרתות את ההתפתחות: גופת אשה צעירה ויפה מתגלה בים. האשה שמתה היא שותפה בסלון היופי הנושא את השם "ברבור הכסף" שעל שמו נקרא הספר. האלמן הטרי מגיע אל ידידו הוותיק מלימודי הרפואה, קוורק, שהוא הפתלוג העירוני, ובפיו בקשה משונה. מכאן מתחיל להתערבל סיפור חייו ומשפחתו המסובך והמתוסבך של קוורק עם תעלומת האישה, עד שהתסבוכת נעשית בלתי ניתנת להתרה.

לבעלי סבלנות.

From → מותחנים

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: