דילוג לתוכן

הקיצוץ בביטחון: החזירון העליון עושה לנו הפרד ומשול, אבל אנחנו יודעים איפה הכסף

יוני 5, 2013

הנה כמה דברים שכל אחד צריך לדעת על תקציב הביטחון. 13.5 מכל 100 ש"ח אנחנו מוציאים על הביטחון המפוקפק למדי (פשוט, אין מקלטים לכל האוכלוסייה נגד האיום העיקרי על ישראל) שמספקת לנו הממשלה (שלשימושה שלה נחפר מקלט ענק, עמוק עמוק בתוך הרי ירושלים).

תקציב הביטחון מגיע השנה, 2013, ל-52.5 מיליארדי שקלים מתוך תקציב ממשלתי של 388 מיליארדים. בשנה הבאה, אם לא תתרגש עלינו איזו מלחמה עונתית, ירד במקצת הנטל: נשלם רק 12.6 מכל 100 ש"ח על ביטחון.  51.5 מיליארד לביטחון מתוך תקציב מתוכנן של 408 מיליארד ש"ח.

מקום טוב בצמרת העולמית.

רמטכ"ל גנץ: תנאי שירות

רמטכ"ל גנץ: תנאי שירות

איך מתחלק הכסף הזה? החלק הגדול ביותר הולך על משכורות, תנאי שירות ופנסיות.  ההערכות נעות  בין 46% ל-48% מהתקציב. זאת אומרת, כ-25 מיליארדי שקלים.

על הצבא הסדיר, שהוא הגוש הגדול ביותר של כוח האדם במערכת, מוציאים רק 800 מיליוני שקלים לשנה בתור משכורות. 1.5% מתקציב הביטחון.

במשרד הביטחון עובדים  2,354 אזרחים. השכר הממוצע שלהם הוא הגבוה ביותר בשירות הממשלתי: 20,675 ש"ח לעובד. יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק. תכפילו את מספר המועסקים בגובה המשכורת, ואת התוצאה ב-12 – מספר החודשים בשנה, ותקבלו 584 מיליוני שקלים. 1.1% מתקציב הביטחון.

על הפנסיות של מערכת הביטחון יוצא הסכום העצום של 10 מיליארד ש"ח, כמעט חמישית של תקציב הביטחון. בשבועות האחרונים שמעתי וקראתי את דוברי מערכת הביטחון וסנגוריה פוטרים כ"שטויות" את הטענות נגד הסעיף האדיר הזה. לדבריהם, הפרישה המוקדמת לפנסיה של אנשי צבא הקבע היא בחזקת "היסטוריה". יעני, זה מאחורינו.

שטויות. הגיל הממוצע של פרישה לפנסיה בצה"ל עומד ממש עכשיו  על 46.6 שנים. זאת אומרת: 20 שנים עודפות של תשלומי פנסיה, לעומת השוק האזרחי. ומדובר בפנסיות נדיבות וגבוהות. השכר הממוצע הכללי בצה"ל אמנם אינו גבוה במיוחד. אך הפורשים לפנסיה עושים זאת, בדרך כלל, אחרי שכבר שהו שנים לא מעטות בשיא קידומם המקצועי והפינאנסי, והפנסיות  בהתאם.

אחרי שנקזז את סכומי הפיצויים והתחזוקה של נכי צה"ל, נישאר עם סכום של כ-10 מיליארדי שקלים שיוצא על משכורות הקבע.

כבר כתבתי שהשכר הממוצע של משרתי הקבע אינו גבוה במיוחד.

אך לעומת זאת, הקצונה הבכירה חוברת יפה לחגיגה של העשירון העליון במשק.

השכר בעשירון העליון הצה"לי מתחיל ב-28 אלף ש"ח בחודש. ב-2011 לקח הרמטכ"ל הביתה 73,127 ש"ח. שכרו של אלוף באותה שנה היה 55,843 שקל. תת אלוף  הביא הביתה ב-2011 סכום של 46,793 שקל.

העשירון העליון בצה"ל לוקח הביתה משכורות דומות לאלה שנהוגות בעשירון העליון של השירות הממשלתי הבכיר ושל החברות הממשלתיות. כמו בחברת חשמל ובמקורות. כמו בצמרת בתי החולים הממשלתיים. הקצונה הבכירה היא חבורה של מיליונרים.

*****

המשכורות של העשירון העליון, וכמובן הפנסיות ותנאי השירות שלהם, הן-הן הסיבה המרכזית ליוקר המחייה הגבוה המציק לאזרחים של מדינת ישראל.

החשמל והמים עולים לנו יותר מדי, בגלל הבוננזה בחברת החשמל, במקורות ובתאגידי המים.

הטלוויזיה עולה לנו יותר מדי בגלל הבוננזה ברשות השידור.

השירותים העירוניים עולים לנו יותר מדי בגלל הבוננזה ברשויות המקומיות.

שנמשיך?

קצין בכיר שפרש מצה"ל אמר בזמנו ל"דה-מרקר":

"הבעיה מתחילה מלמעלה – במשכורות הגדולות ובתנאים הנלווים נמנעו מלטפל במהלך השנים. לכל קצין בכיר יש שני כלי רכב לפחות, מטה ומפקדה עתירי כוח אדם ואמצעים נוספים. לא לכל תא"ל יש תעסוקה מלאה המצדיקה העמסת עלות כזו על תקציב צה"ל. ניתן לחלק את העבודה טוב יותר ולצמצם את מספר התקנים."

*****

"בנושא הכלכלי אנו נידרש להיכנס מתחת אלונקה." אמר אתמול הרמטכ"ל, בני גנץ, "מה שקשה לחברה קשה לנו."

ובאמת – למה שהרמטכ"ל יסכים לקיצוץ בשכר ובתנאי השירות והפנסיות של העשירונים העליונים של הקצונה הצה"לית, כאשר הוא משקיף על המתרחש בצמרת משרד הביטחון, בצמרת המשטרה, בצמרת השירותים החשאיים, בצמרת חברת החשמל או בבנק ישראל, בחברות הממשלתיות וכו'? למה שהצמרת הצה"לית תרוויח פחות מצמרת המשטרה (ניצב יוחנן דנינו לקח הביתה ב-2011 שכר של 75,219 שקל), או שירות בתי הסוהר (שכרו של רב גונדר אהרון פרנקו, נציב שירות בתי הסוהר, היה גבוה ב-2011 משכר הרמטכ"ל, 79,823).

מה שקשה לכולם – כלומר – לבצע את הקיצוץ במקום שבו צריך לקצץ – אצלם בבית – קשה גם לרמטכ"ל.

הוא מכניס את עצמו מתחת לאלונקה רק באופן מטאפורי.

ושוב אני נזכר במה שאמר לי פעם מיכאל צור, מי שהיה פקיד ממשלתי בכיר ואחר כך ישב בכלא בעוון מעשיו ב"חברה לישראל" וכבר לא היה לו מה להסתיר:

בתנאי הפוליטיקה והשירות הממשלתי בישראל, אין מצב שקיצוצים בתקציב יצליחו.

כי דווקא אלה שאצלם צריך לקצץ, הם גם אלה שמתוקף תפקידם ומעמדם, מחליטים איפה יהיו הקיצוצים.

מה שמבטיח שהקיצוצים יהיו תמיד בסעיפים שבהם לא צריך ולפעמים גם אסור לקצץ.

רק לא אצלם.

******

הביטחון, הקיבוצי והאישי, עולים לנו יותר מדי. הצמרת פה לוקחת הביתה סכומים שנהוגים במדינות הכי מפותחות. ואילו האזרחים פה סובלים ממש באותה שעה  מיוקר המחייה הגבוה ביותר במדינות המפותחות, וגם משיעורי העוני הגבוהים ביותר. אנחנו נמצאים בצמרת של מדינות העולם המפותח מבחינת תנאי החיים של העלית השלטת. מבחינת תנאי החיים של רוב האזרחים,  אנחנו קרובים יותר לתחתית הרשימה.

ומצער מאוד שצה"ל ומערכת הביטחון, שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל בני גנץ  תורמים למצב הזה לא פחות מדנקנר ומתשובה.

כשמג"ד בגבעתי לוקח הביתה 40 אלף ש"ח, והרובאי בפלוגה ג' אצלו הוא בן למשפחה בת חמש נפשות שמתפרנסת מהשכר הממוצע במשק – כ-9,000 ש"ח ברוטו, זה לא ביטחון.

זה אי-ביטחון.

*****

בימים האחרונים התפרסמו פרטים רבים ומעניינים על הדיקטטורה של החזירון העליון אצלנו.

(אני קורא כך לעשירון העליון אצלנו, רק כי הוא לוקח לעצמו הרבה יותר ממה שנהוג ברוב הגדול של המדינות המפותחות.)

"דה מרקר" מספר לנו מה קורה ומה קרה לדובדבן של הקצפת בעשור האחרון: המיליארדרים ו-500 המיליונרים הכי עשירים במדינה.

לפני עשור, ב-2003, היו פה 8 מיליארדרים. 500 האנשים הכי עשירים בישראל התחלקו באותה שנה  ב-37 מיליארדי  דולרים, ממוצע של 74 מיליון דולר למיליונר.

ב-2008, השנה האחרונה לשלטונו של אהוד אולמרט (סנג'ר של שלטון העשירים, לא פחות מנתניהו) הוכפל מספר המיליארדרים (לעומת 2007) והגיע ל-35. הונם המשותף של 500 העשירים ביותר הגיע לשיא של כל הזמנים עד אז – 84 מיליארד דולר. 168 מיליון דולר לכל מיליונר-צמרת.

ראש ממשלה נתניהו: נעים לעשירים

ראש ממשלה נתניהו: נעים לעשירים

המשבר הפינאנסי הגדול של 2008, הביא לכך שבשנה הראשונה לשלטון בנימין נתניהו השני, 2009, צנח מספר המיליארדרים ל-13. הונם המשותף של 500 העשירים הגיע ל-52 מיליארד דולר, 104 מיליון דולר לאחד.

ואילו השנה, 2013, השנה הראשונה לשלטון נתניהו השלישי, כבר מגיע מספר המיליארדרים ל-67. 500 העשירים הגדולים שלנו מביאים הביתה ביחד 94 מיליארד דולר, 188 מיליון דולר לכל אחד בממוצע.

ב-4 שנות שלטונו האחרונות הביא נתניהו לגידול ש 80% במספר המיליארדרים, ולעליה של 80% בעושרם של 500 העשירים הגדולים בישראל.

הכל על חשבון תשעה העשירונים התחתונים. העושר הגדול של המעטים  הוא יוקר המחייה הבלתי נסבל של הרבים.

הם פשוט מרוויחים יותר מדי.

*****

המפקח על הבנקים, דודו זקן, פרסם לפני ימים אחדים את הפרטים על הבוננזה של הצמרת במערכת הבנקאית.

10.1% מ-תוך 48,000 העובדים במערכת הבנקאית  משתכרים עד 5,000 ש"ח לחודש.

14.6% מהעובדים לוקחים הביתה בין 5,000 ל-10,000 ש"ח לחודש.

22.8% משתכרים בין 10,000 ל-17,500 ש"ח לחודש.

34% משתכרים בין 17.5 ל-30,000 ש"ח לחודש.

16.1% מהעובדים משתכרים בין 30,000 ל-60,000 ש"ח בחודש.

2% מהעובדים לוקחים הביתה 60 אלף ש"ח ויותר.

החמישון העליון של עובדי הבנקים (18.1%) לוקח 39.8% מכלל השכר המשולם בבנקים.

כל הנתונים אלו מתייחסים רק לשכר בתלוש.

אבל הבנקים מעניקים גם "תנאים נלווים" ל"עובדים ותיקים". התנאים האלה מסתכמים ב-3.6 מיליארד ש"ח בשנה.

אם נניח שבתנאים הנלווים האלה זוכים שליש מעובדי הבנקים – 16,000 עובדים, הרי שמדובר בתוספת חודשית של 18,750 ש"ח לכל עובד ותיק!

השכר לעובדי הבנקים בישראל  – 18 מיליארד ש"ח בשנה – מהווה 58% מההוצאות התפעוליות, לעומת ממוצע של 46.9% במדינות המפותחות (OECD).

מה הפלא שהמפקח על הבנקים סבור ש"הוצאה זו מכבידה על המערכת הבנקאית ומקשה עליה להוזיל את השירותים הבנקאיים לציבור"?

וגם ש"המערכת הבנקאית מתאפיינת בעלויות שכר גבוהות וביעילות תפעולית נמוכה באופן יחסי למערכות בנקאיות בעולם"?

בוננזה ישראלית טיפוסית של החזירון העליון שלנו, ענף הבנקאות.

******

המצב המחפיר הזה, שבו העשירון העליון בישראל חומס את האוכלוסיה, מתעשר ומתנפח על חשבון כל האחרים, מתאפשר מכמה סיבות.

החשובה שבהן: החברים היקרים מדי בחזירון העליון עובדים ביחד, ומצליחים יפה במדיניות ההפרד ומשול.

הם מסיתים שמאל נגד ימין, סוציאליסטים נגד קפיטליסטים, יהודים נגד ערבים, חילוניים נגד חרדים, שוחרי שלום נגד מתנחלים.

אבל השמאל והימין משתפים פעולה יופי-טופי בכנסת. הסוציאליסטים והקפיטליסטים משתפים פעולה נהדר בחברות ובתאגידים, הפרטיים, הציבוריים והממשלתיים.

זה לא בגלל החרדים, שיוקר המחיה שלנו הוא בלתי נסבל. המנהיגות החרדית היא מרושעת אפילו במובן הדתי של המילה.  היא דוגלת בגישה של "מה העבודה הזאת (כולל עבודת הצבא) לכם", ומוציאה את הקהל השבוי שלה מהכלל. אבל לא בגללם עולה פה דירה ממוצעת 123 משכורות.

זה גם לא בגלל המתנחלים. המתנחלים מובילים את החברה הישראלית לדרך בלתי אפשרית של מדינה דו-לאומית, אבל הם לא הגורם לכך ששמן זית או דבש או מכונית עולים פי פי שניים או פי שלושה לעומת אירופה או ארה"ב, והשכר נמוך בעשרות אחוזים.

מי שגורמים לכך הם החברים היקרים מדי בחזירון העליון. המילארדרים והמיליונרים והסנג'רים שלהם במערכת הפוליטית ובמערכת המשפטית, במערכת הביטחון, באקדמיה, ברבנות  ובתקשורת.  ימין ושמאל, אשכנזים ומזרחיים, סוציאליסטים חזיריים וקפיטליסטים חזיריים. הם חומסים לעצמם הרבה יותר מדי, ומשאירים מעט מדי לכל האחרים.

מה שינצח אותם, זו האמת הפשוטה הזאת, שמרגע לרגע קשה להם יותר לחסום אותה. מיום ליום יותר קשה להם יותר לייצר את הספינים והתעלולים שנועדו להסיח את דעתם של ההמונים.

המספרים מדברים.

תשעה מכל עשרה ישראלים תמכו בזמנו במחאה של 2011.

תשעה מתוך עשרה ישראלים עדיין תומכים באותה מחאה נגד השלטון החזירי.

למרות מסכי העשן של רוב התקשורת – שותפה חשובה מאוד בשלטון החזירון העליון – אנחנו כבר יודעים מי חומס אותנו.

אנחנו כבר יודעים איפה הכסף.

וניתן  לראות סימנים להתפוררות בשורות העשירון העליון.

בזמן שהרמטכ"ל ושר הביטחון יוצאים למערכת של קיצוצים במקום שלא צריך ושומרים לעצמם את תנאי השרות הנפלאים של החתול ליד השמנת, צץ מדי פעם קצין בכיר שאומר את האמת על המערכת.

בזמן שהסנג'רים מראשי הרשויות המקומיות התאחדו רק אתמול נגד "הפופוליזם" ויצאו להגנה על המילארדר נוחי דנקנר, התאחדו חברים מהקואליציה ומהאופוזיציה בוועדת הכספים של הכנסת וקיצצו את ראשי הפירמידות.

בזמן ש"הארץ" מחרחר מלחמה ומלבה שנאה בין יהודים לערבים ובין שמאל לימין, ה"דה מרקר" מהבניין הסמוך מביא המון נתונים על הדיקטטורה של החזירון העליון.

 בשעה ששלי יחימוביץ מגינה על זכויות היתר  של עובדי חברת חשמל או של עובדי הבנקים,  מגלה לנו לפתע דווקא פקיד ממשלתי בכיר, המפקח על הבנקים מבנק ישראל, נתונים חשובים על מימדי השוד והחמס.

כשתצוץ המחאה הבאה, אולי כבר יהיה קשה יותר לקרנות ולעמותות של מחרחרי המלחמה ואלופי ההפרד ומשול מהארץ ומחו"ל לחנוק אותה, כפי שעשו למחאה של קיץ 2011.

אלה היו 1500 מילים על כלכלה ותקציב בלי התייחסות אחת לשר האוצר החדש, ולא במקרה.

8 תגובות
 1. אני תומך ב-BDS permalink

  אנחנו חייבים להפסיק את השטות הזאת "צבא העם"
  רוב הנוער היום בכל מקרה לא מתגייס, ולא צריך בכלל שכל הנוער יתגייס.
  זה סתם פוגע בכלכלה ואוכל לנו בתקציבים.
  זה המחיר של מליטריזם.

  אני מבקש ממך בבקשה לכתוב בעתיד "סוציאליסטים" ולא סוציאליסטים בלי מרכאות.
  האנשים שאתה כנראה מחשיב ל"סוציאליסטים" (מר"צ, עבודה ) הם סוציאל-דמוקרטים.
  כלומר קפיטלסטים קיינסיאנים.
  הם לא מייצגים אותי והם לא מייצגים את הסוציאליזם.
  סוציאליסטים אמיתים (חד"ש, בל"ד, פנתרים שחורים, מצפן) אף פעם לא באמת קיבלו להשפיע על המדיניות, אולי ממש טיפה עם רבין, שחד"ש תמכו בו באופן חלקי מבחוץ.
  להגיד שביילין ופרס הם סוציאליסטים, מוציא מכול משמעות את המונח.
  זה למה המלצתי לך מקודם לקרוא את הספר "כיצד נעשתה ישראל קפיטליסטית" של אמיר בן פורת.

  אהבתי

 2. עידו לם permalink

  ביילין פרס הם לא סוציאליסטים אבל שולמית אלוני ויוסי שריד הם סוציאליסטים ועוד איך

  אהבתי

  • אני תומך ב-BDS permalink

   שולומית אלוני ויוסי שריד הם לא סוציאליסטים.
   תסכים איתם מדינית או לא, שזה מגיע לכלכלה הם קפיטליסטים סוציאל-דמוקרטים .
   אתה לא חייב להאמין לי, לך לעמוד ויקיפדיה של שולמית אלוני.

   "תפיסה כלכלית סוציאל-דמוקרטית – לדעתה, מדינת ישראל צריכה לחזור להיות מדינת רווחה ולגלות סולידריות כלפי מעוטי היכולת."

   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%95%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%AA_%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%99

   מר"צ היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית, היא תומכת ב"קפיטליזם עם פנים אנושיות".
   זה לא סוציאליזם.

   אתה צודק לגבי הוועדים וההסתדרות, הם תמיד שירתו את המדינה והמעסיקים, במקום את הפועלים.

   אהבתי

   • עידו לם permalink

    עדיף סוציאל דמוקרטיה על סוציאליזם.

    אהבתי

 3. עידו לם permalink

  אגב לא רק הטייקונים אשמים ביוקר המחייה אלא גם המושחתים מהוועדים הגדולים שדואגים למעסיקים ולא לעובדים.

  אהבתי

  • הוועדים הגדולים דואגים גם לעובדים. מכיוון שבמקומות העבודה האלה אין קשר בין השכר ובין הביצועים הכלכליים, התעלול עובד בשני הכיוונים: לפעמים השכר המופרז של הבכירים מושך כלפי מעלה את שכר הזוטרים, ולפעמים הם מעמידים פני "סוציאלים" כדי להקפיץ את שכר הזוטרים – ובעקבותיו עולה גם שכר הבכירים. אבל לא רק הוועדים עושים את זה. למשל, הרמטכ"ל גבי אשכנזי החליט לפני כמה שנים להקפיץ בבת אחת את שכר המשרתים בקבע בדרגים הנמוכים ב-15%. שכר הבכירים עלה בהרבה פחות – ברמת האלופים זה הגיע לעליה של 1% בלבד. אבל ממשכורת של 75,000 ש"ח בחודש, 1% הוא 750 ש"ח, שזה 9,000 ש"ח בשנה, ומתבטא לבסוף בהמון-המון שקלים בפנסיה ארוכת השנים. ככה זה בארץ הפלאות של החזירון העליון. "מקבלים החלטה" – והופ, הארי פוטר כלב לידם, הכסף זורם לחשבונות הבנק ולפנסיות – ישר מהמיסים.

   אהבתי

  • אני תומך ב-BDS permalink

   עידו, אתה אפילו לא יודע מה זה סוציאליזם.

   אהבתי

   • עידו לם permalink

    מה שאני יודע לא מלהיב אותי אז אני אוותר

    אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: