דילוג לתוכן

מותחן/ אישה בכלוב, יוסי אדלר אולסן

מאי 28, 2013

אישה בכלוב, יוסי אדלר אולסן/ מאנגלית: ארז אושרוב/ הוצאת כנרת זמורה ביתן/382 עמודים

סקנדינבי, מה חשבתם. מה שלא עשו המון  שנות הנניג מנקל המשעמם והמייגע שהטריח אותנו עם דיכאונותיו האפרוריים, עשתה הטרילוגיה המצויינת של סטיג לארסון המנוח אודות הנערה עם קעקוע הדרקון שפרצה לחיינו בסערה – ומאז שוק המותחנים כבר אינו מה שהיה פעם.  המון זמן שכל מותחן שלישי שאני קורא, בממוצע, מגיע מסקנדינביה. שבדיה מככבת, ואחריה נגררת נורבגיה עם יו נסבו, פה ושם קצת פינלנד, ועכשיו קבלו את הדני החדש. יוסי אדלר אולסן עם כתיבה שנונה, גיבורים צבעוניים, עלילה סגורה וגם יודע לייצר מתח. מי  צריך יותר.

''

המתח שיוצר אולסן בספר הזה נובע משני מקורות. כל אחד מהם מתורגל וידוע במותחנים, והשילוב של שניהם בעלילה אחת עושה את הסיפור מרתק שבעתיים.

מתח א': האם יצליח הבלש, וכיצד, לשחרר את האישה שבכלוב?

מתח ב': מי הפושע?

הבלש שלנו הוא קארל מרק. בלש וותיק, חרמן פרמננטי ודי סוציופט ממחלק הרצח של משטרת קופנהאגן, פרוד מאשה בעלת יומרות אמנותיות, שמגדל את הבן החורג שלו, ושרק לאחרונה עבר חוויה מזעזעת: הוא נורה ונפצע, אחד מפקודיו נהרג באותה תקרית, ושלישי הפך משותק. ולבלש יש רגשי אשמה, כי אילו ירה בזמן, הכל היה נראה אחרת. פוסט-טראומתי לתפארת.

כדי להיפטר מהבעייתיות הוודאית שבשובו לעבודה, ממנים אותו מפקדיו לעמוד בראש מחלק חדש, הלוא הוא מחלק Q, שעניינו בתיקי עבר בלתי-מפוענחים (דומה לגלגול האחרון של הארי בוש מלוס אנג'לס, גיבורו של האמריקאי מייקל קונולי). בתור סיוע מקבל מארק כוח-עזר אזרחי, שאמור להיות נהג, איש ניקיון ונער שליח, אך מתברר כהרבה יותר מזה. שמו – תחזיקו חזק – חאפז אל אסד, מהגר ממתנגדי המשטר שהגיע לדנמרק מסוריה, ומאביס את הממונה עליו בהזדמנויות מיוחדות במאכלי המרכז השמנוניים, החריפים והמתוקים עד זוועה ואף משמיע לו את המוסיקה שהולכת עם זה.

האישה שבכלוב, שאת חידתה מבקשים קארל ואסאד לפענח, היא מרטה לינגו, פוליטיקאית צעירה, סקסית, שאפתנית ומבטיחה, ומטפלת באח מוגבל,  שנקלעת לצרה בלי שתדע במה חטאה.

ועוד יש לנו עסק עם שוטרים  מבולבלים ורשלניים, אנשי תקשורת פרועים ושוחרי סנסציות ופוליטיקאים לא ישרים במיוחד.

והחדשות הטובות: מדובר בספר ראשון בסדרה.

From → מותחנים

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: