דילוג לתוכן

ההסתדרות, האוצר ומנהיגי המחאה בשירות העשירון העליון: נגד "הפופוליזם" ו"העליהום"

מאי 10, 2013

DSCF5308

יו"ר עופר עיני ושר יאיר לפיד: קפיטליזם חזירי וסוציאליזם חזירי הם תאומים זהים

בתמונה למעלה אפשר לראות את שני הנציגים המובהקים של שני האגפים העיקריים של המעמד השליט, השבע והמרוצה, מגוננים על שיתוף הפעולה ביניהם, שעיקר עניינו להבטיח את המשך שגשוגו ורווחיו של העשירון העליון, על חשבון כל האחרים.

שיתוף הפעולה הזה בין ההסתדרות ובין הממשלה (ובאמצעותה העשירים הגדולים) אינו חדש. ימיו כימי המדינה שלנו. בכל תולדות ההסתדרות היה רק אחד מהיו"רים שלה, יצחק בן-אהרון, אי-שם לפני ארבעים שנה, שעשה קצת קולות של התנגדות לעיסקת החבילה הזאת, ואין זה פלא שימיו כמזכ"ל היו קצרים.

עוד בפיפטיז החלה מלאכת האריגה שקשרה את שלושת המגזרים האלה בברית אינטרסים אמיצה, שיצרה את האליטה הישראלית הנוכחית, על שני אגפיה המרופדים והשבעים, הפרטי והממשלתי-ציבורי.

בתמונה שלמעלה, מופיע היו"ר עיני כמי שמייצג את "העובדים". אך בפועל הוא מייצג רק כמה קבוצות עשירות ומיוחסות שלהם, בדרך כלל הפרוטקציונרים משופרי-השכר של השירות הציבורי והחברות הממשלתיות, ועוד כמה קבוצות עשירות במיוחד, כמו עובדי הבנקים.

ואילו שר האוצר לפיד הגיע לרום מעמדו על הכרטיס של גיבור מעמד הביניים, אך בפועל הוא הגיש תקציב השומר יפה על האינטרסים של העשירים ביותר. אין שחר לאמירה שלו כאילו שעד עכשיו ירדו הממשלות רק על מעמד הביניים, ואילו הוא מחדש ויורד גם על אחרים (על העניים ביותר, ולאיזון – על העשירים ביותר). אפילו נתניהו-את-שטייניץ העלו את מס החברות באחוז אחד, וגם את תקרת מס ההכנסה ב-3% – פי שניים ממה שעשה לפיד.

אין זה מקרה שלצלע השלישית בברית של העשירון העליון – הטייקונים – לא היה ייצוג במסיבת העיתונאים הזאת. בשביל מה להם לנקר עיניים?

לפיד ועיני מייצגים אותם היטב.

כשפקידי האוצר שהאכילו אותנו בתקציב הזה שומעים את הטענות נגד הטייקונים, הם טוענים שזה "הפופוליזם".

כשעיני שומע שרוב העם מתמרמר על הבוננזה של חברת החשמל, הוא טוען נגד "העליהום".

די לפופוליזם, יחדל העליהום. תנו לעשירים לאכול בשקט.

ואל תחשבו שלפיד ועיני עיוורים למתרחש. הם מרגישים בחולשה של עמדותיהם. לכן מדבר עיני על הרפורמה המוכנה והממתינה בחברת חשמל, ולפיד מבטיח שיהיו צעדים "שישנו את כללי המשחק" כלפי ההון הגדול.

הלוואי.

הצרה היא, שהמסים והקיצוצים כבר פה. ואילו הרפורמה ושינוי כללי המשחק – מעבר לאופק.  

******

ועכשיו לענייני המחאה הנראית כמתעוררת.

צר לי לומר: דז'ה-ווי.

מה שהיה, זה מה יש, וזה מה שיהיה.

אותם אנשים מוליכים את אותה עגלה לעבר הלא-כלום הגדול.

אותן סיסמאות, אותן שיטות פעולה, אותן קרנות זרות, אותן סיסמאות חבוטות. אותם שקרים ציניים.

אותה צביעות של אנשים שלא באמת מעניינים אותם המדינה הזאת או אזרחיה. שמדברים על צדק חברתי אבל חושבים על מה שיוכלו לעשות בשירות הדה-לגיטימציה של ישראל ובשירות ה-BDS.  אותם עסקנים קטנים שכירי עמותות ומוטבי קרנות משמאל מרצ ומחד"ש ובנותיה. הבדיחות המהלכות בדמות עסקנים מדרג שני של המפלגה הקומוניסטית או מרצ, שאין להם בעייה לקחת כסף מהטייקונים האמריקאים של הקרן החדשה לישראל, מכל מיני ארגונים קלריקליים נוצריים מאירופה, ומהממשלות הקפיטליסטיות-אימפריאליסטיות של השוק האירופי בעוד הם מעמידים פני מהפכנים סוערים. כל מיני פוסטים – פוסט ציונים, פוסט מודרניסטים, פוסט מרקסיסטים. שבויים באידיאולוגיות של השלשום, משמיעים את אותן הסיסמאות שאיבדו את הרלוונטיות שלהן עוד בשנות השלושים של המאה הקודמת, שכשסטלין כרת את בריתו עם היטלר.

מה זאת אומרת, למשל, הסיסמה העיקרית המסתמנת של "החזית החברתית" החדשה –

"לקחת מהטייקונים ולא מאיתנו!"

רק הטייקונים הם הבעייה?

למה צריך כל ישראלי ממוצע המקבל  חשמל, לשלם בכל חשבון וחשבון 150 ש"ח רק כדי שעובדי חברת חשמל יגרדו לעצמם משכורת ממוצעת שמנה, פי שניים וחצי מהשכר הממוצע במשק, פי שלושה וחצי מהשכר החציוני?

להתנגד לכך, זה  לעסוק ב"עליהום", כהגדרתו של עיני?

למה צריך כל ישראלי ממוצע לשלם עשרות שקלים מיותרים לגמרי בכל חשבון מים שהוא מקבל, כדי לממן את המשכורות המנופחות של עובדי מקורות, ואת אלפי הפרזיטים החדשים של "תאגידי המים" – כולם עד האחרון שבהם פרוטקציונרים של המערכת המפלגתית?

להתנגד לכך, זה לעסוק ב"עליהום"?

למה צריך כל ישראלי שיש לו חשבון בבנק להחזיק את השיא העולמי בתשלום עמלות-שורה לבנקים, בגלל שבבל"ל יש משכורות ממוצעות של 38 אלף ש"ח בחודש?

להתנגד לכך, זה לעסוק ב"עליהום"?

למה צריך כל ישראלי משלם מסים – ישירים או עקיפים – לתחזק מנגנון ממשלתי מתנפח ומנופח, בזבזני, לא יעיל ומתוגמל מעל ומעבר (השכר הממוצע במנגנון המנהלי של השרות הממשלתי גבוה פי אחת וחצי מהשכר הממוצע במשק, ופי שניים ויותר מהשכר החציוני במשק)?

להתנגד לכך, זה לעסוק ב"עליהום"?

או  שעושים את החשבון האמיתי של הישראלים, אלה מהמעמדות התחתונים ואלה ממעמד הביניים – תשעה מכל עשרה ישראלים –

– או שעושים חשבונות על סמך איזו אידיאולוגיה מעמדית מזוייפת, ושומרים על האינטרסים של כמה עשרות אלפי שכירים בעשירון העליון, המשתתפים ביחד עם דנקנר ותשובה בבוננזה הגדולה על חשבון הרוב הגדול של הציבור הישראלי.

סוציאליזם חזירי וקפיטליזם חזירי הם תאומים זהים.

אלה המתיימרים להנהיג את המחאה, ומבחינים בין השודדים מהעשירון העליון לפי מעמדם התעסוקתי, הם תאומיהם זהים של יאיר לפיד ועופר עיני. גם הם משת"פים  של העשירון העליון.

אה, כן, ברכותי:

נראה שבינתיים זוכה המחאה לברכתם של "ישראל היום" ושלדון אדלסון.

לא לחינם הולך הזרזיר אצל העורב.

2 תגובות
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  לפיד עשה חושבים מה עדיף, ללכת ראש בראש עם עיני ושהמשק יפסיד
  מיליארדים, על כל יום של שביתה.או לנסות להגיע להבנות, שיאפשרו לו
  להגיע למטרה בסופו של דבר בלי ההפסדים .חשבון פשוט של בעל מכולת.
  לא מדובר בשינוי אידאולוגי. אלא איסטרטגי בלבד.

  אהבתי

  • אני לא חסיד של עימותים, אבל אין שחר לסיפור על זה שכל יום שביתה שעיני עלול לחולל עולה מיליארדים. אני גם לא מאמין שעיני היה הולך לשביתה אם לפיד היה מנסה לרדת על המשכורות המנופחות של חברת חשמל, מקורות ושות', בשעה שהוא פועל במקביל נגד העלמות המס של התאגידים והטייקונים. אלה כל מיני תירוצים וסיפורי צוונציג שמטרתם להשאיר את הכסף איפה שהוא נמצא: בכיסים של העשירון העליון על שני אגפיו.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: