דילוג לתוכן

יחסי ישראל-טורקיה: הסנאף**** של המרמרה ורייצ'ל קורי

מרץ 27, 2013

לפני זמן קצר החלו להעלות בתיאטרונטו – מפעל של הצגות יחיד – את המופע "קוראים לי רייצ'ל קורי",  והנה מתוך המידע שמספק המפעל: "מיומניה של רייצ'ל קורי, סטודנטית אמריקנית, מתנדבת בתנועת הסולידריות הבינלאומית, שב-2003 נדרסה בעזה על-ידי דחפור צה"ל. מחזה על-פי כתביה של המנוחה, בעריכת אלן ריקמן וקאת'רין ווינר (הבריטים. המחזה הועלה במקור בלונדון). תרגום: אביהוד תדהר. בימוי: ארי רמז. משחק: סיון קרצ'נר. מוזיקה רן בגנו."

"אלמלא המחזה לא הייתי מוצאת את עצמי בתיאטרונטו", אומרת קרצ'נר. "מדובר בחומר שבמשך עשר שנים אף אחד לא הרים כאן את הכפפה כדי להציג. אם שמים לב למה שקרה לרייצ'ל מבינים שאנחנו צריכים להיות קצת יותר אנושיים. שליחות? – אם יש כאן כזאת, היא בעיקר בשביל עצמי, לאחר שהמון פעמים התחרטתי על שאני לא אקטיביסטית, הגם שאין לי רבע מהאומץ שהיה לבחורה הזאת".

thumb

סיון קרצ'נר משחקת את רייצ'ל קורי: תעמולה אנטי ציונית על חשבון משלם המסים הישראלי

וכמו כן התנצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני ראש הממשלה הטורקי רג'ב טייפ ארדואן על "תקרית המרמרה"  והביע נכונות לשלם פיצויים. כל זה בתיווכו של הנשיא האמריקאי ברק אובמה.

בעיתונות יש דיווח שהסטודנט שהפריע לנשיא בנאומו בבנייני האומה, הפטיר לעברו גם שאלה הנוגעת לרייצ'ל קורי.

המכנה המשותף למקרים האלה:

שני אמריקאים הצוחקים עכשיו צחוק גדול.

אחד אדם שפירו ממוצא יהודי ואחת   הועידה עארף ממוצא ערבי, זוג נשוי. שני אלה עברו את הסטאז' הפוליטי שלהם במוקטעה  הנצורה של ערפאת בתחילת העשור הקודם, ואז יסדו  את ה-ISM, "תנועת הסולידריות הבינלאומית". ארגון ששם לו למטרה לייבא לשטחי הרצועה והגדה "מתנדבים" אירופאים ואמריקאים צעירים, אידאליסטים ופתיים, העביר אותם ב"סדנה", שבה למדו המתנדבים כיצד להתגרות בחיילי צה"ל, כדי שחיילי צה"ל יירו בהם ויפגעו בהם – יהרגו אותם או לפחות יפצעו אותם.

img_1466

שפירו  אמר למראיינת נועה קולפף מערוץ 10 את האמת על האסטרטגיה והטקטיקה של ארגונו, כפי שבאה לידי  במשט המרמרה וכמובן גם במקרה של רייצ'ל קורי. אמנם בסדנאות של ה-ISM מלמדים את הסטודנטים – מתנדבים אירופאים ואמריקאים או טירוריסטים מה-IHH כיצד להתגרות בחיילי צה"ל,  אך שפירו אינו חושב שזו אשמתו, שכאשר חיילי צה"ל סבורים שיש סכנה לחייהם – שהרי זו מטרת ההתגרות – הם יורים במתגרים.

img_1472

זאת היתה מטרת הפעילות "הסולידרית". שפירו את עארף הבינו שכך אפשר לגרום את הנזק הגדול ביותר לישראל: חיילי צה"ל ומדינתם נתפסים בעולם – בעזרת כלי התקשורת הצמאים תמיד לסנאף פוליטי – ככוח דכאני, רצחני, שש אלי הדק, ראוי לכל גנאי, וכמובן גם לחרם. מטרת פעולתם היתה לגרום ל"מלחמת עולם" נגד ישראל. תושבי עזה, כמו המתנדבים האירו-אמריקאים או הטורקיים, עניינו אותם רק כשחקנים בסרטי הסנאף המבויימים שלהם. *

הפעילות הזאת של "סולידריות" זכתה להצלחה מסויימת , המקרה של רייצ'ל קורי היה הדובדבן שעל קצפת הסנאף בהפקת ה-ISM, ואדם שפירו זכה לידיד רם מעלה – חאלד משעל, מרכז הפעילות המדינית של חמאס, שפעל מדמשק.

בעזרת משעל יזם שפירו את המשט "ההומניטרי" מטורקיה לעזה, ובמרכזו ספינת הדגל של הארמדה: "המאווי מרמרה"**, עליה עלו באיסטנבול 40 ביריונים מאומנים מאנשי ארגון הטירור הטורקי ה-IHH, שלמדו לעשות מה שלומדים בסדנאות של ה-ISM: איך לגרום לחיילי צה"ל לירות בהם, כדי שיהפכו לשאהידים,  ועיקר העיקרים – יגרמו לישראל להיתפס כמדינה בריונית, הפוגעת בחפים מפשע ללא התגרות.***

וכך אמנם היה. שמונה מתשעת ההרוגים הטורקיים, אנשי ה-IHH השאירו אחריהם מכתבים או שיש עדויות על אמירות שהשמיעו לפני מותם, שמהם ניתן להבין שכל הארוע על המרמרה היה תוצר של התגרות מכוונת שהשיגה את מטרתה. ההצגה התנהלה על פי הוראות הבמאי – אדם שפירו, "הידיד המערבי" של חאלד משעל. אשתו של שפירו, הועידה עארף, אף היתה על סיפונה של המרמרה. היא שהיתה אחראית על המגאפון.

img_1469

זהו התצלום שהציגו אנשי ה-ISM בבית המשפט, כאשר הוריה של קורי ביקשו פיצויים אחרי מותה. אפשר לראות את המעיל הכתום, הכאפיה והמגאפון, שבהם משתמשת גם השחקנית קרצ'נר. התברר שמדובר בשקר גס ואופייני: בתצלום ניתן להבחין, שנהג הדחפור הצה"לי יכול לראות ללא קושי את רייצ'ל קורי, ומכאן התבקשה הקביעה שהוא דרס אותה במתכוון. אלא שהתברר שהתצלום הזה צולם שעות לפני שקורי נדרסה, אך אנשי ה-ISM וטענו שצולם במקום שבו מצאה קורי את מותה. התברר שהיא רדפה אחרי הדחפור שעבר לעבוד באתר חדש ומרוחק, וכאשר נדרסה לא יכול היה הנהג לראותה, כפי שהוכח בבדיקה שנערכה  לו בגלאי שקר. אנשי ה-ISM שנכחו במקום הדריסה ראו את העומד להתרחש אך לא הזהירו את קורי או את נהג הדחפור. הסנאף היה מטרתם.

לא ראיתי את ההצגה "קוראים לי רייצ'ל קורי".

וגם לא עולה על דעתי לעשות זאת.

הסתפקתי בקטעי היוטיוב ששיחררו המפיקים לרשת. השחקנית קרצ'נר מדקלמת מיומני הנערה הפותה טקסטים פוליטיים שאין בהם מילה שלא שוננה לסטודנטים בסדנאות של ה-ISM. ברור שמדובר בתעמולה פלשתינית ואנטישמית (הנקראת בלשון נקיה אנטי-ציונית) נטו.  המופקת על ידי תיאטרון ישראלי. גם אין לי ספק שמעורבים בהפקה  כספי משלם המסים הישראלי. אם הכספים האלה ראויים למימון סרטי תעמולה אנטישמים, למה לא להשתמש בהם גם כדי להפיק הצגות תיאטרון אנטישמיות? הכל בשם חופש הדיבור, בשם האמנות וכו' – כל השטויות התעמולתיות הרגילות הנשמעות במקרים האלה. בסך הכל מדובר באותו חומר מבחיל שבו משתמשים גם בסרטים האמורים: שימוש נוסף בדמה השפוך לריק של נערה אמריקאית כדי לעודד שנאה כלפי היהודים ומדינתם.

האמנות  הישראלית המתקדמת כבלוטת יותרת הסנאף.

שלא לדבר על כפרת העוונות שמסדרת לעצמה השחקנית קרצ'נר – "שליחות? – אם יש כאן כזאת, היא בעיקר בשביל עצמי, לאחר שהמון פעמים התחרטתי על שאני לא אקטיביסטית, הגם שאין לי רבע מהאומץ שהיה לבחורה הזאת".

ותודה לאל – גם לא רבע מהאיוולת של "הבחורה הזאת".  שהרי רייצ'ל קורי המקורית מתה ככוכבת סנאף בשירות הרעיונות הרצחניים של שפירו-את-עארף.

ואילו השחקנית קרצ'נר רק מתפרנסת מהפצת יותרת הסנאף.

אקטיביסטית, אלק.

*****

אני מודה כאשר שמעתי לראשונה  שנמצאה דרך להשלים ולשפר את היחסים בין ישראל וטורקיה,שהורעו מאוד מאז מקרה המרמרה, שמחתי.

img_1524

העימות על המרמרה: ה-IHH בשירות ה-ISM

התנצלות טלפונית מפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, באוזני ארדואן הטורקי, ונכונות לשלם פיצויים בעוון "כשלים מבצעיים"(שאמנם היו – שרי ממשלת ישראל נפלו בפח של ה-ISM וה-IHH ושיחקו לידיהם) – התשלום הזה לא נראה לי מוגזם. אחרי הכל, הסיסמה שלפעמים עדיף להיות חכם, ולאו דווקא צודק, נכונה לא רק למניעת תאונות דרכים, אלא גם ליחסים בין מדינות.

אבל מאז  עברו כמה ימים, ובינתיים, למרות כל דברי ההרגעה מצד המומחים (כגון האלוף במיל. עמוס גלעד) נראה כאילו ממנף ראש הממשלה הטורקי ארדואן את ההתנצלות של נתניהו רק כדי להעלות את גובה הלהבות. רק כדי ללבות מחדש את אש האיבה כלפי ישראל וכלפי חיילי צה"ל שהשתתפו בתקרית המרמרה, וכדי להחריף את מסע התעמולה והדה-לגיטימציה. שלא לדבר על מסע הסחטנות הפינאנסי: מיליון דולר עבור על טירוריסט הרוג מאנשי ה-IHH!

מכספי משלם המיסים הישראלי.

למה לא? האידיוט הזה, משלם המיסים הישראלי, שמוכן לשלם על הפקת הצגה אנטי-ציונית של התיאטרונטו ביפו,  למה שלא ישלם גם למשפחות של הטירוריסטים שכל מטרתם היתה להכפיש את משלם המיסים הזה עצמו ואת מדינתו?

*****

אז מה לעשות?

לפוצץ את ההסכם?

חס ושלום.

אבל כמו שארדואן מרשה לעצמו לומר את האמת שלו, גם ראש הממשלה הישראלי יכול לומר את האמת של משלם המיסים הישראלי. הפעם לא במסגרת הסכסוך בין המדינות, אלא להיפך: במסגרת המשא-והמתן הפוליטי בינהן, על מימוש ההסכם.

להסביר לארדואן שהוא וממשלתו (שתמכו בצורה פעילה במסע המרמרה על פי עדותה של עיתונאית פולניה שהשתתפה במשט) נפלו בפח של מחרחרי המלחמה מן ה-ISM – מיסודם של שני אזרחים אמריקאים, שמה להם פה ומי להם פה, המעיזים להשתמש בדמם של אזרחים תמימים יותר או פחות מן האזור, כדי לקדם את מטרותיהם הפוליטיות השפלות.

להסביר לו שגם שרי ממשלת ישראל, בדיוק כמו עמיתיהם הטורקיים, נפלו בפח האמריקאי הנבזי הזה, שגרם גם לפציעות קשות של חיילים ישראליים.

ושלמרות זאת מוכנה ישראל לשלם פיצויים סמליים – אולי כמה אלפי דולרים על כל שאהיד מתאבד מה-IHH, למשפחות ההרוגים, כמחווה של רצון טוב. וכמחווה נוספת מוכנה ישראל לוותר על תשלום פיצויים מקביל לחיילי השייטת שנפגעו.

—————————————————————————————————-

*  שפירו הודה במטרות הפעולה של ארגונו בנאום שנשא באוניברסיטת רוטגרס האמריקאית כפי שאפשר לראות ולשמוע בסרטון וידיאו:

"שחרור עזה היא רק טקטיקה אחת מתוך אסטרטגיה כוללת יותר, להפוך את הקונפליקט הזה ממאבק בין ישראל ובין הפלשתינים, או בין ישראל לעולם הערבי…שחרור עזה הוא רק טקטיקה. כל זה הוא חלק מאסטרטגיה שמטרתה לשנות את פניו של הסכסוך … החזית שלנו היא העולם כולו ושם צריך המאבק שלנו להתבטא…יש לנו כבר אינתיפאדה שלישית. היא נמשכת ממש עכשיו. היא מתרחשת בעולם כולו!"

**בנובמבר 2008  הפיקו בחמאס-דמשק כנס שנערך בבירה הסורית תחת  הכותרת "זכות השיבה", 60 לרגל מלאת  שנים לנאכבה. חאלד  משעל היה הנואם הראשי. הוא סיפר על רעיון חדש הקשור למצור על עזה. היה זה  "פעיל מערבי", הודיע משעל למאזיניו, שהגה את התכנית: קו ימי בין קפריסין  ועזה. והנה ציטוט מדברי משעל (או הפעיל המערבי): הקו הימי החדש, לדבריו,   "לא  רק יסיר את המצור אלא גם יביך את ישראל בתחום הדמוקרטיה וזכויות האדם."

***העיתונאי האמריקאי לי קפלן, שהתחזה לפקיסטני המבקש להצטרף ל-ISM סיפר:

"הם קוראים לעצמם ISM אל-עוודה או SUSTAIN, אבל זה הכל אותו דבר. הייתי בכינוסים שהם עורכים כאן (בארצות-הברית), וקשה להאמין מה הם מספרים לאנשים על בסיס שבועי. שמעתי מישהי אומרת שחיילים ישראלים הורגים עשרה ילדים פלשתינים בכל יום. הם שכללו את הרטוריקה שלהם בקמפוסים. לפני חמש שנים היו צועקים 'מוות ליהודים'. היום הם מדברים על 'ציונים', לא על יהודים".

****סרט סנאף (באנגלית: Snuff film), המכונה בעברית גם סרט לבן, הוא סרט קצר המציג מוות ממשי של אדם (שנגרם על ידי רצח) וזאת באופן מפורש, ללא בימוי  של הפעולה או שימוש באפקטים מיוחדים (מתוך הוויקיפדיה)

6 תגובות
 1. עידו לם permalink

  לא נעים להגיד אבל אני לא מרגיש רע בכלל עם מה שקרה לרייצ'ל קורי, מדובר כאן לא בפעילת שלום אלא מחרחרת מלחמה ששיחקה משחק מסוכן ושילמה עליו את מלוא המחיר, ועל טעויות משלמים אין מה לעשות.

  אהבתי

  • עונש מוות בעוון טיפשות, לא נראה לך קצת מוגזם?

   אהבתי

   • עידו לם permalink

    לא במיוחד שזה טיפשות מהולה בזדון וכבר כתב היינריך היינה: טפשות וזדון כאן תינו אהבים ככלבים ברחוב לכל עין. אספסוף הנכדים בשנאת הדת ניכר כאן היום עדיין.
    השיר הזה נוגע ללא מעט מטופשים מרושעים או רשעים מטופשים מהסוג של קורי.

    אהבתי

 2. לא אעמיד פני צבוע ולא אומר ששמחה לאיד נעדרת מסולם הרגשות שלי. אבל לא נראה לי שמדובר ברגש טעון טיפוח, ובטח לא מועיל להניח לו לצוץ בתור ראש וראשון ויחיד בין הרגשות. מה גם שלא נעמיד פני שופט כל הארץ, ולכן איננו יודעים אם הסתכם מניין נזקיה של אותה טיפשה בשווה-ערך של חיי אדם. וכן לא בטוח שיש להטיל את מלוא האחריות במקרה שלה עליה עצמה, ובכך לשחרר מאחריות למותה, ולו חלקית, את משלחיה, משת"פיה ונהניה. נכון שלא כתבת שאתה מרגיש טוב מחמת מותה, כלומר, שמח לאידה, אלא רק שאינך מרגיש רע, אבל עם קצת דימיון מודרך…
  אני לגמרי מסכים עם היינה ואיתך באשר לקשר בין טיפשות לרשעות, ולהיפך. אך על פי התרשמותי גם ממעשיה של רוח'לה זו וגם מקטעי היו-טיוב של השחקנית המדקלמת את יומניה, מדובר בנערה שרמת ההתפתחות הרעיונית שלה דומה לזו שאפשר לצפות לה אצל בת 15 מקומית ממרכז או צפון תל אביב, מחוגי השמאל המדומה. ובאשר לרמת ההתפתחות המנטלית לא הייתי רוצה לקבוע דבר מחוסר ידע וחשק, אבל אולי אפשר להסיק משהו מהנסיבות המצערות של מותה. היא מצטטת ביומניה טקסטים נדושים לעייפה, כאילו היה פה משהו משלה, בלי טיפת מקוריות, ועסוקה בהרכבת הרשימה של האנשים המפורסמים שאותם היתה שמחה לפגוש אילו היו חיים או זמינים. ליחס לנערה כזאת עודפי רשעות, זה נראה לי כמעט מרושע. יש די עדויות לרשעותו השיטתית של האירגון שבו הועסקה כמתנדבת אני כותב הועסקה, כי ככל הידוע לי הנסיעות, דמי הקיום בסדנא ובפעולה ואולי גם דמי כיס משולמים על ידי הארגון או שותפיו בעזה ובגדה – כגון החמאס – כך שיש יסוד פה של העסקה. מין תיירות אקסטרים פוליטית כשהשהות ממומנת, כשמה שמבוקש בתמורה מתיירי האקסטרים המסורים ביותי, הוא משחק במין ריאליטי פוליטי: עליהם להצטלם בשעה שחייל הצבא הכובש יורים בהם (או דורסים אותם, או מכים בסנטרם בקת הרובה, נזכרתי שגם הדני ההוא, רוכב האופניים מהבקעה, אשתקד, היה מתיירי האקסטרים והסנאף מאותו ארגון של קורי).

  אהבתי

 3. עידו לם permalink

  מי מממן את האירגון שהיא הייתה חברה בו?

  אהבתי

  • כשהם נשאלים משיבים מנהיגי האירגון שאין להם מימון מדינתי. ברשת מצאתי שני מקורות: קרן על שמו של איש דת נוצרי אמריקאי ממוצא הולנדי, א.ז'. מוסט:
   http://www.mecaforpeace.org/
   וארגון בשם מכה, MACA, תנועה למען ילדי המזרח התיכון:
   http://www.ajmuste.org/
   בזמנו נמצא שאחד מאנשי הארגון העביר לחמאס 20,000 דולר, ונראה שיש יחסים סימביוטיים למדי בין הארגון הזה ובין החמאס.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: