דילוג לתוכן

מה עושה ההיסטוריון-אלק שומסקי בשרות תעמולת ה-BDS של "הארץ"

מרץ 12, 2013

מסיבה שחלק מהקוראים בוודאי יכולים לנחשה, כבר איני חווה כבעבר את העונג המפוקפק של הקריאה בגירסה האינטרנטית "הארץ".

עונג, משום ש"הארץ" הוא בדרך כלל עיתון מצויין; ומפוקפק, משום שפה ושם, או קצת יותר מזה, זוקפת את ראשה  איזו מהות מוזרה ומכוערת  של העיתון  הזה (שלדעתי היא עומדת להביא עליו את אובדנו). ואז, כשזה קורה,  מחרטט העיתון, תוך שימוש ברבעי ובחצאי שקרים וגם בשקרים גסים וגלויים בגודל מלא, בסילופים ובמניפולציות, בכותרות, בידיעות, בכתבות ובמאמרים, כל מיני השפרצות מילוליות הנקראות ונראות כשמן המור באוזני המלשינון של ה-BDS – אותה תנועה אנטישמית שבמרכזה הקואליציה בין האיסלם הקיצוני, השמאל המדומה והניאו נאצים,  המאיימת בחרמות ובנידויים על ישראל.

ב"הארץ" רוצים עכשיו תשלום מהגולשים.  ולי  נראה שיהיה הדבר מופרע לגמרי מצידי לתמוך בכספי שלי בהשפרצות השנאה של "הארץ"  נגד המדינה שאני חי בה, וגרוע אף מזה – נגד רוב אזרחיה, ואני ביניהם.

אז היום, בשבתי בבית הקפה, רגוע למדי אחרי כמה ימים של הפרדת כוחות ביני ובין "הארץ", ולפני ערמת עיתונים, שוב תקפה אותי אותה מהות אפלה של העיתון.

DSCF4664

ראש ממשלה רג'פ טייפ ארדואן: הציונות כמו הפשיזם

הפעם בדמות מאמר-דעה שכתב דימיטרי שומסקי, שאני מבין שהוא היסטוריון, אלק (ה"אלק" יוסבר להלן),  המועסק בתור שכזה באוניברסיטה העברית בירושלים.

במאמר מתייחס שומסקי  לאותה אמירה של ראש הממשלה הטורקי, ארדואן, שבה הישווה בשבוע שעבר בין ציונות לפשיזם. שומסקי  מתנדב לפרשן לנו את כוונותיו של ההוגה הטורקי הזה, והנה פתיחת המאמר, שרק אליה אתייחס, ודי לנו בכך.

נא לקרוא בתשומת לב את דבר ההיסטוריון:

"לְמה בעצם התכוון ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כשהשווה באחרונה את הציונות לפשיזם, ואף הגדיר אותה כאחד הפשעים נגד האנושות?"

כביכול איננו מכירים כלל את ארדואן ואת דעותיו הקבועות כבר מזה שנים ארוכות כלפי ישראל,  ולכן הן עשויות להראות לנו מופרכות על פניהן, סתם אנטישמיות רגילה, מן הסוג שאנו מכירים היטב.

שומסקי מבקש להציל אותנו מפני הטעות הנוראה הזאת.

נמשיך:

"מן הסתם רצה לומר בכך, שמדיניות הכיבוש הישראלית בגדה, והמצור הבלתי אנושי על רצועת עזה…" 

ובכן, הגענו אל המצור הישראלי על עזה,  זו שננטשה, כידוע, כבר בתקופת ההתנתקות. אף מילה  על אמנת החמאס השולט שם, וממליצה לשסף את גרונו העדין של ההיסטוריון שומסקי באשר הוא יהודי (בלי קשר לישראליותו או ציוניותו). אף מילה על הקסאמים, הגראדים, המתאבדים, הירי על הגדרות וכל השאר. כל אלה – אנושיים להפליא.

רק המצור הישראלי – בלתי אנושי.

 "- זה (המצור) שאזרחי מדינתו ביקשו לפרוץ כשעלו על המרמרה  – "

שומסקי מבקש להזכיר לנו,  שאחת הסיבות לזעמו של ארדואן היא, שקבוצה של "אזרחי מדינתו", מופתים של הומניזם טורקי, שכל חפצם היה לפרוץ את המצור הישראלי הבלתי אנושי על עזה, הם שעלו על סיפונה של המרמרה.

"אזרחי מדינתו" על המרמרה: זורקים חייל מהסיפון

אף מילה על זה שאותם "אזרחי מדינתו" (של ארדואן)  שהתעמתו עם צה"ל, ותשעה מהם נהרגו, היו אנשי ארגון טרור טורקי, הנושא את השם IHH.אירגון ששיגר אל סיפון האוניה קבוצה של 40 אנשים מאומנים, שלרשותם עמד ארסנל אדיר של נשק קר.

אף מילה על כך ששמונה מבין תשעת ההרוגים הותירו אחריהם מכתבים וצוואות או העידו על נכונותם, שלא לומר כוונתם, למות מות שאהידים על סיפון המרמרה (הן על פי ועדת בייסקי והן על פי ועדה של האו"ם).

אף מילה על כך שהעימות על המרמרה, ולא איזה מצור שביקשו "האזרחים" האלה "לפרוץ", הוא שהיה עיקרו של אותו משט.

אף מילה על כך שהמארגנת העיקרית של המשט  היתה תנועת ה-ISM, שההתמחות העיקרית שלה, על פי עדותו המצולמת והמוקלטת של מייסדה, היתה ליצור פרובוקציות שייאלצו את חיילי צה"ל לירות ואף להרוג "אזרחים" (הארגון הזה אחראי גם למותם של "פעיליו" רייצ'ל קורי וטום הורנדאל, וגם אחרים).

אף מילה על כך שלפי עדותה של עיתונאית פולניה, אווה יסביץ' (או ג'סביץ) שהיתה על סיפון המרמרה, נערכה לפני ההפלגה פגישה באיסטנבול, בהשתתפות :"הפעילים" ואנשי ממשל טורקיים – כולל ראש הממשלה ארדואן. לעדותה הכתובה (במחשב הנישא שלה) של  יסביץ נמצא אישור בדבריהם של משתתפים אחרים במשט.

מבחינתו של ההיסטוריון שומסקי מדובר ב"אזרחי מדינתו" התמימים, ההומניסטים  ושוחרי הטוב של ארדואן.

ונמשיך. מה דינם של מעשי ישראל בגדה והמצור הבלתי אנושי על עזה?

לפי שומסקי הם "דומים למעשי ההתעמרות של מדינות פשיסטיות באזרחיהן־נתיניהן."

וכאן נסגר המעגל. מכיוון שגם לפי ההיסטוריון שומסקי מעשי ישראל דומים למעשיהן של מדינות פשיסטיות – ברור מדוע מאשים ארדואן את הציונות בפאשיזם, או, כדבריו:

"יש להודות כי בטענה ממין זה יש יותר מקורטוב של אמת."

ועכשיו הפרוט:

"פרקטיקת שלילת זכויות האדם הבסיסיות מהפלסטינים שבשטחי הכיבוש בחסות משטר הקולוניאליזם הצבאי – כפי שבאה לידי ביטוי, לדוגמה, במעצרים המנהליים ובהעלמת אנשים לשנים רבות בבתי כלא ישראליים בשל התנגדות לדיכוי ולהשפלה…"

אכן, אין להכחיש: במסגרת משטר הכיבוש, נעצרו על ידי ישראל אלפים רבים מאוד של פלשתינים, גם במעצרים מנהליים. אך כאשר כותב שומסקי  "העלמת אנשים לשנים רבות בכלא"  הוא נסחף אחרי דמיונו הסוער. אפילו הפלשתינים עצמם טרם נואלו לטעון טענה  מופרכת שכזאת. יש לשומסקי שמות של אסירים או עצירים ש"הועלמו"? כמובן שלא. עוד אחד מהשקרים הרגילים של השמאל המדומה.

אבל נניח לזה.

אנו מגיעים לעיקר.

לשורה התחתונה.

שומסקי הוליך אותנו, מעשה אמן, אל השקר העיקרי, שלשמו נטווה  כל גיבוב השקרים הקודם.  להצדקה הסופית של ההשוואה שערך ארדואן ושאותה מבקש שומסקי להצדיק.

אותה פרקטיקה של הכיבוש הישראלי, טוען ההיסטוריון, אלק, שומסקי :

"- דומה להחריד  לשיטות הרדיפה שנקטו הדיקטטורות האפלות של המאה ה-20 נגד מתנגדיהן."

מכיוון ששומסקי הוא היסטוריון, אין לחשוד בו שאינו מכיר היטב את הפרקטיקות של "הדיקטטורות האפלות של המאה ה-20", שאותן הן נקטו נגד מתנגדיהן. שומסקי בטח שמע משהו על מחנות ההשמדה של הנאצים ומעשי רצח העם שלהם;

מפאת מוצאו של ההיסטוריון-אלק הזה אפשר להניח שיש לו מושג על הגולאגים של סטאלין, על האישפוזים ההמוניים של מתנגדי המשטר בבתי משוגעים ועל מרתפי כלא הלוביאנקה, מרכז העינויים של השירותים החשאיים הסובייטים.

הוא בטח שמע משהו גם על רצח ההמונים של המשטר המאואיסטי במסגרת "המהפכה התרבותית" בסין.

כל אלו – מעשי רצח של עשרות מיליוני אנשים בכל אחד מהמקרים (לא סתם אסירים או עצירים הרוכשים לעצמם השכלה אקדמאית תוך כדי שהותם בכלא, וכבר ראינו גם את השולחנות שהם פותחים שם).

והיו גם מתונים יותר, מבחינה מספרית: המיליונים שטבחו פול פוט והחמר-רוז' בקמבודיה וההמונים שהועלמו ונרצחו על ידי שלטון הגנרלים של ארגנטינה.

או עשרות האלפים שרצח אסאד האב בעיר אל חמה בסוריה כמה חודשים לפני שהפלנגות של לבנון טבחו כמה מאות פלשתינים בסאברה ובשתילה.

ושומסקי מבקש שנאמין שהמקרה של אלפי העצורים והאסירים בגדה וברצועה (חלק ניכר מהם לא סתם "מתנגדי משטר" מעין דיסידנטים אידיאליסטים, אלא טירוריסטים-ג'יהאדיסטים  שביקשו לשסף, כאמור, את גרונו של שומסקי בעוון היותו יהודי) – "דומה להחריד"  למה שאירע בגרמניה הנאצית, ברוסיה הסטאלינסטית, בסין המאואסטית, בקמבודיה הפול-פוטית, בסוריה של אסאד האב, או בארגנטינה של המיליונרים!

"דומה להחריד!"

ובכן, הנה ואבהיר משהו מצידי להיסטוריון-דמיקולו שומסקי:

הקשקשת הזאת שלו ב"הארץ", היא שדומה להחריד לכתבי גבלס והיטלר, או לכתבי הנרי פורד המנוח, זה שייסד את קרן פורד המפרנסת לא מעטים מחבריו הישראליים לדעות. ההשוואה שלו בין הכיבוש הישראלי ובין "הדיקטטורות האפלות" של המאה ה-20  היא שדומה להחריד לכמה קביעות הרווחות בפרוטוקולים של זקני ציון ובאמנת החמאס של עזה.

ועכשיו שאלה: איך מרשה לעצמו אדם המוצא את פרנסתו על הוראת מדע ההיסטוריה(!), להיגרר למחוזות אפלים כאלה, של גיבובי שקרים חצופים וגסים? איך הוא מרשה לעצמו לפרסם בציבור שטויות אוויליות מהסוג הזה ב"הארץ", שבכל זאת  עדיין נחשב פה ושם לסוג של עיתון?

ובכן, לדעתי, זה לא ששומסקי אינו חושש לפרסם שקרים ב"הארץ" כי הוא סבור שתעמוד לו זכותו כהיסטוריון.

אדרבא.

להיפך.

שומסקי מפרסם את השקרים האלה ב"הארץ" כי הוא יודע היטב-היטב, שבזכותם, ואף בעיקר בזכותם, רוצים אותו שם.

שקרנים   שאינם אפופים בהילה אקדמית יש להם די משל עצמם.

שומסקי משקר כי הוא יודע שאין לו ברירה ואין אפשרות חלופית גם לעיתון המשלם את שכר הסופרים שלו.

הוא יודע ששימוש בעובדות ובאמיתות לא יספיק כדי לבסס את  האשמותיו נגד המדינה ונגד אזרחיה (שהם מקור פרנסתו העיקרית. מקרה מובהק של מי שיורק לתוך הבאר שהוא שותה ממנה).

השקר הוא ברירת המחדל של השמאל המדומה.

לדעתי שומסקי גם יודע היטב ש"הארץ" כבר נואש לחלוטין מלשכנע את הרוב הגדול של אזרחי ישראל במשנתו הזרה והמוזרה,   ושכל תכליתם של מאמרי הדעה של שומסקי ושל דומיו היא להיות מתורגמים למהדורה האנגלית של העיתון, להחניף למנויו האנטישמיים בחו"ל, שזה החומר שהם מחפשים , וכמובן ולשרת  את תעמולת ה-BDS.

———————————————————————————————————

  והנה פתיחת המאמר של שומסקי ברצף אחד:

"לְמה בעצם התכוון ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כשהשווה באחרונה את הציונות לפשיזם, ואף הגדיר אותה כאחד הפשעים נגד האנושות? מן הסתם רצה לומר בכך, שמדיניות הכיבוש הישראלית בגדה, והמצור הבלתי אנושי על רצועת עזה – זה שאזרחי מדינתו ביקשו לפרוץ כשעלו על ה מרמרה דומים למעשי ההתעמרות של מדינות פשיסטיות באזרחיהן־נתיניהן. יש להודות כי בטענה ממין זה יש יותר מקורטוב של אמת. פרקטיקת שלילת זכויות האדם הבסיסיות מהפלסטינים שבשטחי הכיבוש בחסות משטר הקולוניאליזם הצבאי – כפי שבאה לידי ביטוי, לדוגמה, במעצרים המנהליים ובהעלמת אנשים לשנים רבות בבתי כלא ישראליים בשל התנגדות לדיכוי ולהשפלה – דומה להחריד  לשיטות הרדיפה שנקטו הדיקטטורות האפלות של המאה ה-20 נגד מתנגדיהן."

4 תגובות
 1. עידו לם permalink

  להגיד שהארץ הוא עיתון מצויין זו שטות מביכה, הוא היה מצויין בשנות 50 עד 90 שהוא היה עיתון ציוני מתון עם ניחוח של ליברליות כלכלית, שהיו לו כותבים כמו עמוס איילון שהיו ביקורתיים כלפי ישראל אבל היה להם איצטלה מרשימה של תרבות מערבית אירופית, היום יש לך את גדעון לוי יצחק לאור ובני ציפר, וצר לי בקריטריונים שלי זה ממש לא מצוין, ככול שהעיתון השמאיל ככה הוא הפך להיות גרוע יותר.

  אהבתי

  • אני חולק עליך. לא נראה לי נכון לקבוע טיבו של עיתון אך ורק על פי הקו הפוליטי-אידאולוגי המוביל שלו. לעומת שמות הכותבים שציינת (ואני בטוח שהיית יכול לציין עוד כמה מסוגם), הייתי יכול להביא לך רשימה ארוכה בהרבה של כותבים מתוך "הארץ" ואורחים, שכתיבתם טובה, אחראית, מכבדת אותם ואת קוראיהם ומצילה מכיליון גמור את האכסניה. בנוסף לכך אני מוצא ש"הארץ" מרחיב ומעמיק יותר מיומונים אחרים אצלנו, שגם הם אינם רעים כלל, בשורה ארוכה וחשובה של תחומים, החל בפוליטיקה וכלה בתרבות ובאמנות. לכן צערי על המתרחש שם רב יותר. אני גם לא שותף להתלהבותך מאילון. הוא זכור לי בעיקר כמאריך ומייגע, ולדעתי זיקנתו הגרמנית מעידה גם על בגרותו ונעוריו.

   אהבתי

 2. עידו לם permalink

  אני חולק לגמרי על הניתוח שלך על איילון אבל לא הבנתי כול כך את ההערה על זיקנתו הגרמנית, איילון תמיד היה ישראלי עם ארומה אירופית והוא לא הסתיר את זה, ככול שעבר הזמן הוא התאכזב יותר ויותר מישראל וחש ניכור, בכול מקרה כאיש שמאל וכליברל הוא היה לפחות לדעתי משכיל ומעמיק, זה לא משהו שאני יכול להגיד על יצחק לאור המהפכן ספה דמיקולו הזה מלך הדקונסטרוקטיבים בשנקל.

  אהבתי

  • מבקש סליחה על התגובה המאוחרת. דפקתי נפקדות מהמחשב. בקשר לאיילון אני מתנצל על טעות. כשכתבתי "זיקנתו הגרמנית", זה היה משום שהיה נדמה לי שהיגר לגרמניה. נראה שבלבלתי בין ספרו המאוחר "רקוויאם גרמני" ובין המידע שלא גר כאן בשנים האחרונות לחייו. אך הוא סיים את חייו באיטליה, ולא בגרמניה כפי שהיה נדמה לי. באשר לליאור, כשהוא לא כותב במסגרת העדרית הרגילה יש לו גם הברקות. למרבית הצער רוב הזמן הוא מיושר היטב עם הדוקטרינה הידועה ומתבוסס בשקריה כמו דומיו. בכל פעם שאני נזכר בתיאוריה שלו שישראל עצמה פתחה באינתיפאדה על שם אל-קודס נגד עצמה תוך העזרות בפרוקסי ערפאת, אני עדיין צוחק.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: