Skip to content

ביקור אובמה: האם יש מקום לקצת תיקווה?

פברואר 11, 2013

זוכרים את הכ"ט בנובמבר של פלשתין החדשה? עת החליף האו"ם, במחי הצבעה, את מעמדו של יו"ר הרשות אבו-מאזן והכתירו כנשיא של מדינה-משקיפה? ואת התגובה הפבלובית המיידית של ממשלת ישראל, שמיהרה להודיע על המוני תכנוני בניה חדשים-ישנים בגדה?

אותה שיטה שבה נהגה ממשלת נתניהו להשתמש, דרך קבע, בתור אמצעי להבהרת עמדתה, שאין מצב לשום מו"מ ולשום הסכם עם הפלשתינים? תכנוני בניה בהתנחלויות כטילים נגד שלום? וטיל מספר 1 במטח האיוולת – תכנוני הבניה בשטח E1? שאפילו הממשלה נאלצה להתנער מהם  ולהודיע שמדובר ב"תכניות בלבד לטווח הארוך"? או איזה ניסוח דומה שנועד להבהיר שמדובר רק בטיל של אוויר חם? מהסוג החביב ביותר על נתניהו?

שטח E1

תכנונים בשטח E1: טילים נגד שלום

זוכרים את התגובה הנזעמת  בבירות של ידידותיה הטובות ביותר של ישראל בעולם, על מטח טילי האוויר החם? ואיך הסביר לנו המצטרף החדש לליכוד, צחי הנגבי, שבסך הכל עלינו לשמוח, כי הממשלה נקטה בצעד מתון יחסית, שכן בפני ראש הממשלה הועלו אפשרויות מרחיקות-לכת בהרבה על ידי המיניסטרים עתירי הדמיון שלו?

חה-חה.

ואיך חלף כחודש, ובכנס שגרירים ישראלים, נאם היועץ לביטחון לאומי, האלוף (במיל.) יעקב עמידרור וניסה להסביר את מדיניותה האווילית  של ממשלתו לנציגיה בחו"ל? ואיך נתקל בשאלות שהביכו אותו עד כדי התפרצות, ובמיוחד שאלה של השגריר הישראלי באו"ם רון פרושאור, שנגעה לאיוולת החמורה מכולן – E1?

קבלו את הכותרת וכותרת המשנה כפי שהופיעו ב-01.01.2013 ב-YNET:

עמידרור נזף בשגרירים: אם אינכם מסכימים עם הממשלה – תעברו לפוליטיקה

בכנס השגרירים השנתי הגיב היועץ לביטחון לאומי בכעס לשאלה על הבנייה ב-E1. מקורות במשרד החוץ: הוא עשה סקנדל כדי להגיע לתקשורת

ובכן,  נראה שמשהו השתנה (למען ההגינות יש לציין כי בעיתונות היו שמסרו שעמידרור עצמו התנגד עוד במקור, בדיונים הפנימיים, להחלטות בקשר להתנחלות ב-E1).

DSCF2083

יועץ יעקב עמידרור: 180 מעלות

על כל פנים – וכאן בא סופה של סדרת השאלות המטרידה – לפני ימים אחדים יצא "הארץ" עם סקופ מרעיש:

עמידרור: הבנייה בהתנחלויות גורמת נזק מדיני

היועץ לביטחון לאומי, שייצא לארה"ב בשבוע הבא, אמר בדיונים סגורים כי גל הבנייה בגדה "גורם לישראל לאבד את תמיכת ידידותיה הגדולות"

ומגוף הידיעה:

"לדברי שני מקורות ישראלים, עמידרור מודאג מאוד מההידרדרות במעמד הבינלאומי של ישראל לנוכח הביקורת הקשה שמתחו מדינות בולטות במערב על גל הבניה בהתנחלויות עליו הכריזה ישראל בתגובה למהלך הפלשתיני באו"ם. 

"אי אפשר להסביר את נושא הבנייה בהתנחלויות בשום מקום בעולם", אמר עמידרור באחד הדיונים הסגורים. "אי אפשר להסביר את הנושא הזה לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואפילו לא לראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר. הבנייה בהתנחלויות הפכה לבעיה מדינית וגורמת לישראל לאבד תמיכה גם מצד ידידותיה במערב".

אך הסקופ האמיתי בידיעה הוא המשפט הבא:

"לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לדברים."

מה עלינו להבין מהתפנית בסך 180 מעלות שערך עמידרור?

ומחוסר התגובה של נתניהו ולשכתו?

היתכן שתמו מטחי האיוולת של ממשלת נתניהו?

DSCF2850

ראש ממשלה נתניהו: העם שם למטה

או שזו רק הפסקת אש זמנית לרגל ביקורו הקרוב של הנשיא האמריקאי ברק אובמה?

היתכן שסוף סוף יש להנהגה הפלשתינית הרוצה, כרגיל, הכל או כלום, ממה לחשוש?

או שאיך שיעזוב אובמה את האזור יחזור נתניהו למצעדו הבטוח במסלול האיוולת:

התנחלויות בתור טילים נגד השלום?

ואבן-מאזן והחמאס, שניהם ביחד או כל אחד לחוד, יחזרו לסורם: איומים, שקרים, קצת "התנגדות עממית" מאורגנת ואולי גם טילים?

מדי פעם אני שב ומזכיר כאן, לצערי, את הרשומה הראשונה שפתחה את הבלוג הזה, בסוף חודש מאי 2011,  תחת הכותרת "שלוש סיבות טובות ליאוש, "נתניהו, אבו מאזן ואובמה".

אבו מאזן וחאלד משעל: אחיתופלים מהשמאל המדומה

הטענה שלי שם היתה שהמכנה המשותף לנתניהו ולאבו-מאזן, היא תשומת הלב הרבה והמיותרת שמקדישים המנהיגים הדגולים האלה  למקומם בהיסטוריה, לכל מיני נראטיבים שיקריים, ולשיקולים בלתי ענייניים אחרים, לעומת הצורך להיענות לצרכים היומיומיים, הפשוטים והאנושיים של אבק-האדם, הישראלי והפלשתיני המצוי אי-שם הרחק למטה מהם  – עמיהם הממשיים החיים פה בין הים לנהר.

ואילו מאובמה הייתי מיואש בגלל סימנים רבים מדי של חוסר בשלות, חוסר הבנה, נטייה לצעדים פזיזים ובעיקר קיבעונות הנובעים מעצם מעמדו ותפקידו.

ובכן, קבלו קצת WISHFUL THINKING בערבון מוגבל ביותר:

היתכן שנתניהו מתחיל להבין כי מדיניות השב-ואל-תעשה-ותן-לזמן-לעשות-את-שלו מוליכה למדינה דו-לאומית – משוש נפשם של אדוני השמאל המדומה, והחלום המתוק של כל מחרחר מלחמה ומלבה שנאה בעולם ובאזור, מימין ומשמאל? היתכן שאכל בבחירות מכה חזקה דיה, שהזכירה לו בצורה מוחשית את קיומו של העם שם למטה, שאינו מוכן לאכול כל בררה שמגישים לו ולומר שהיה טעים? היתכן שבפרוש כהונתו השלישית הוא יהיה מוכן לעשות משהו גם למען האנשים החיים פה, בשר ודם, ולא רק בתור פיונים במהלך ההרואי של ההיסטוריה היהודית?

היתכן שאבו מאזן מתחיל להבין ששלל הטקטיקות והאסטרטגיות שמאכילים אותו האחיתופלים המלומדים של כנסיית השכל והשמאל המדומה, שמספרים לו שאם רק יתעקש ולא יוותר ויפזר שקרים, ויתן דרור לקצת אלימות "עממית" מאורגנת, תתמוטט הישות הציונית השנואה מאליה ותקרוס מבפנים – האם הוא מתחיל להבין שכל זה הוא רק חלום מתוק, שחלמו הפלשתינים כבר ב-1948, ושחלמו הערבים כולם ב-1967, ושחלם קודמו ערפאת ב-2000, ושחולמים הוא עצמו והחמאס עד עצם היום הזה? ושאם הוא רוצה קצת חיים טובים וחירות אמיתית לעמו הדווי והמסכן – הוא יצטרך לעשות ויתורים של ממש, להפסיק את הברבורים על הודנה נכלולית,  ולשכנע גם את יריביו-אחיו מהחמאס לעשות זאת?

ועוד: היתכן שאפשר להתייחס ברצינות כלשהו להצהרות של חאלד משעל על הסכמה של החמאס לפתרון של שתי מדינות?

נשיא ברק אובמה: ריאל פוליטיק?

היתכן שברק אובמה, אחרי שצבר קצת ניסיון, וראה לאן הובילו אותו התיזות ההזויות של מלומדי כנסיית האי-שכל מליגת הקיסוס, ביחד עם התובנות של המומחים מקהיליית המודיעין שלו (במצרים, למשל), והוא למד להתייחס בערבון מוגבל גם לרעיונותיהם הגבוליים של אינטלקטואלים מוגבלים כמו ידידו תום פרידמן וכל דומיו – היתכן שהוא מוכן סוף סוף לעסוק גם בסוג של ריאל פוליטיק, כדי להצדיק את פרס הנובל לשלום שקיבל כמיקדמה ללא משכון בפתח כהונתו הראשונה? קצת לאטום אוזניים לנוכח טקטיקת "המיזר" הקבועה והצבועה של המנהיגים המקומיים, קצת לחסום בתוקף את חרחורי המלחמה של תעשיית הנשק בארצו, ולא יזיק גם לבוא להסכמות עם ולדימיר פוטין הרוסי על חלוקה הוגנת של אזורי השפעה, למרות שזה כאילו שייך לפוליטיקה של האתמול?

עד כאן קצת WISHFUL THINKING בערבון מוגבל ביותר.

יותר טוב מהכלום הקיים, אבל בינתיים, לא בהרבה.

מודעות פרסומת

From → פוליטיקה

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: