דילוג לתוכן

בחירות 2013/ עוד דבר למתלבט הטקטיקן

ינואר 22, 2013

הנה מה שאמרתי למצביע אחד ממשפחתי, שמתלבט בין "ארץ חדשה"ובין "התנועה" של לבני, כי הוא חושש מבזבוז קולו על רשימה שלא תעבור את אחוז החסימה.

אתה מזכיר לי גנרל שחושב שיש לרשותו חמש אוגדות, אמרתי לו. והגנרל חושב שאם יזיז את האוגדות שלו נכון על פני שדה הקרב, הוא ישיג את היעד  הנכסף – הניצחון הגדול במלחמה.

אלא שעליך לזכור, אמרתי לו,  שבכל חמש האוגדות שעומדות לרשות הגנרל המדומיין שלך, משרת חייל אחד ויחיד – הגנרל הזה עצמו. אתה, הגנרל המחליט על תזוזת הכוחות, זהה לאתה, החייל המצביע, והקול האחד והיחיד שלך הולך להיות מבוזבז אך ורק במקרה אחד: אם תיתן אותו למפלגה או למי שאינך בטוח בו לגמרי; אם תיתן את קולך לא מהסיבות הנכונות, העקרוניות והאסטרטגיות, אלא מסיבות שוליות, טקטיות וחשבונאיות. בקולך הבודד לא תכניס איש לכנסת, שלא לדבר על כך שאתה עלול למצוא את קולך האומלל מטייל לכיוון מרצ, מחמת הסכם העודפים שלה עם לבני, ובזה בוודאי שלא היית רוצה.

ולעומת זאת, אם תיתן את הקול למי שאתה מאמין בדרכו, אז גם אם המועמד שלך לא יהיה בכנסת, הקול שלך הוא קול ספור ומנוי, קול חשוב ועקרוני  בהפגנה עממית שאומרת: כך וכך עשרות אלפי אנשים לא מאמינים עוד  במערכת הממוסדת של המפלגות, השודדת אותנו יום אחרי יום, שנה אחרי שנה, עשור אחרי עשור, דור אחרי דור. הקול האחד הזה, גם אם לא יכניס איש לכנסת, כמוהו כהשתתפותך בהפגנה, אחד מני רבבות, אמנם, אבל חשוב ככל אחד אחר באותה הפגנה.  ואם תיתן את קולך ללבני, תהיה אולי אחד ממאות אלפים, אבל בהפגנה שאתה לא ממש שייך אליה.

כשאתה הולך להפגנה – האם אתה הולך להפגנה הגדולה יותר – או לזו שאתה מאמין במטרותיה?

האם לא עדיף ללכת להפגנה של עשרות אלפי האמיצים שממשיכים את האמיתי ואת הנכון בהפגנות הגדולות של קיץ 2011, במקום להפגנה של מאות האלפים של עוד מפלגה בורגנית שגרתית ומשעממת, שגם קשורה בהסכם עודפים עם קהל המתחסדים של מרצ?

איפה נמצא הלב שלך?

לשם לך.

4 תגובות
 1. יעל permalink

  השוואה קצת תמוהה. יותר נכון יהיה לומר האם תלך להפגנה או תישאר ותצרח סיסמאות בבית כשאיש לא רואה. אם נראה בבירור שהמפלגה לא הולכת לעבור את אחוז החסימה, עדיף לבחור אחרת כדי שהקול ייחשב. לא חסרות מפלגות שעוברות בלי ספק את אחוז החסימה להצביע להן, צריך פשוט לשבת ולהתעמק קצת במי הן ומי אנשיהן ומה הן מציעות.

  לו אותו מתלבט היה עושה את זה, הוא גם היה מגלה שאין שום קשר בין המצעים של ארץ חדשה לתנועה. מאוד מוזר שאלו שתי האופציות היחידות שהוא מתלבט ביניהן.

  אהבתי

  • נראה לי ממש לא לעניין להשתתף בהפגנה שאין לי אהדה מרובה אליה רק משום שהיא שם. ועדיף להשתתף בהפגנה קטנה שאני שלם איתה. ואגב, גם להישאר בבית ולא להצביע אינה אפשרות שאני פוסל, אם אין שום מפלגה שמעניינת אותי. עשיתי זאת כמה פעמים לא הצטערתי לרגע. באשר לצריחת סיסמאות בבית, נראה לי שיטה מעולה להוצאת אגרסיות, בתנאי שהטלוויזיה פועלת בקולי קולות והשכנים לא שומעים ולא מזעיקים את הרשויות.
   ההתלבטות בין ארץ חדשה ובין מגוון רחב של מפלגות,כולל מהימין, לא נראית לי מוזרה כלל, כי לדעתי ארץ חדשה היא סוג של יוניק. היא ניצבת מול המערכת המפלגתית ולא לצידה. ואילו מצעים בתור שיטה לבחירת מפלגה, זה כבר די פסה, לא? בהתחשב בעובדה שהמפלגה הגדולה ביותר כלל לא נזקקת למצע.

   אהבתי

 2. איפה נמצא הלב שלך?

  לשם לך.

  נהדר.

  ובנוגע ל"קול המבוזבז" (בוויינט כתבו היום בפסקנות טיפוסית – "9 מנדטים הלכו לפח"): הקול לא מבוזבז. 9 מנדטים מתנגדים להרכב הכנסת הנוכחית. זה דבר משמעותי.

  אהבתי

  • בתום כהונתה של הכנסת, אם לא הרבה קודם, כשנבדוק מה עשה למעננו ומה עשה נגדנו כל ח"כ וח"כ, נוכל לדעת כמה קולות וכמה מנדטים הלכו לפח, אם לא למקום גרוע ממנו. קולותיהם של אנשים שתומכים בדעות או באנשים מסויימים והולכים אליהם, מגיעים בדיוק למקום המיועד.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: