דילוג לתוכן

הסקר-שטקר* החדש של "הארץ": כמה רוצים לרדת מהארץ, ולמה שנעצור אותם

דצמבר 16, 2012

די משועשע סקרתי את הספק-סקופ החדש של מוסף "הארץ", על 37% מהישראלים השוקלים ירידה מהארץ. אני כותב ספק-סקופ, כי כבר  עשרה ימים לפני פרסומו, אם לא יותר, שמעתי ביומן הצהריים של גל"צ את הפרומו, כאשר השדרנית הביאה לאולפן שתי מרואיינות שהתבקשו להסביר מדוע הן מזדהות עם העמדות של שוקלי הירידה, ולשם איזון, גם פרקליט המסביר מי זכאי ומה אפשר לעשות כדי להשיג דרכון זר.

טוב, מה כבר אפשר לדרוש מתועמלנית המעמידה פני עיתונאית ומשדרת מגל"צ. לא היה דבר שאמרו המרואיינות שהיה בו להפתיע אותי. הן נשמעו לי כמי שעושות עבודה פוליטית בשירות מרצ או חד"ש, אותם סוג של דיבורים טפלים ותפלים של השמאל המדומה, שתוך כדי קריאות עידוד המתחזות כשאלות מצד המראיינת, הם נשמעים כמרירה ששופך נוער מחוצ'קן בגיל ההתבגרות, היודע שכמה לא ירחיק לכת בדיבוריו או במעשיו, תמיד יהיה שם המבוגר האחראי שיציל אותו מפני התוצאות, ולכן מותר לו הכל.

מה שכן, ברור ש"הארץ" למד את לקח הפאשלה המחרידה שקרתה לו כשבישל כותרת ראשית מסקר שהגיע ממקורות מפוקפקים. "האפרטהייד", זוכרים? איזה סקר-שטקר שמוטבי ה"קרן החדשה" חיברו את שאלותיו, למען איזו עמותה  ש"הקרן החדשה" מממנת, וכדי לקדם את מדיניות ה-BDS (החרם) –  שהיא לגמרי במקרה האינטרס המשותף של "הקרן החדשה", "הארץ", החמאס, איראן, השמאל המדומה וחבר הפרלמנט ההונגרי מן הימין הקיצוני ששרף בסופהשבוע דגל ישראלי בבודפשט.

אז הפעם הואיל "הארץ" בעצמו לממן את הסקר, והטיל את המלאכה על מכון שממנו לא דלף הנוסח המדוייק של השאלות וגם לא זהותם הפוליטית של מחברי השאלות, כמו שקרה באותה תאונה מצערת. וכך, שמח וטוב לב הביא "הארץ" לידיעתנו את התוצאות המלבבות של הסקר-שטקר החדש  במוסף האחרון שלו.

וכדאי שנבין: לא כדי לתאר לנו מצב מסויים הוא בא, כמין שירות עיתונאי – אלא כדי לקדם מטרה תעמולתית מסויימת.

המטרה: לשכנע חוג חברתי מסויים, נניח ישראלים אשכנזים, חילוניים, בעלי השקפות שמאליברליות, שזה בסדר גמור לחשוב ואפילו לדבר, או אף להרבות ולדבר על ירידה מהארץ, וכן לעודד את הדור הצעיר לעשות זאת. לא קשה להבין איך מסתדרת העמדה הזאת עם העמדות הרגילות של עיתון "הארץ" – אותן עמדות של נוער מחוצ'קן שאינו אחראי למעשיו וסומך על המבוגר האחראי שיציל אותו מתוצאות שטויותיו.

שימו לב, שלגמרי במקרה, המטרה הפוליטית הזאת – עידוד הגירה של אשכנזים חילוניים לאירופה – היא בדיוק פתרון הפלאים שמציע אחמדינג'אד לציונות. דהיינו – שהיהודים יחזרו לאירופה מולדתם  טוב, זה כבר ידוע, שמוחות גדולים מפיקים רעיונות דומים. ברור שאחמדינג'אד אינו מתעניין בגורלם של היהודים מארצות המזרח החיים בישראל –  וגם "הארץ" כך.

אך אללי, שורה תחתונה,למרות המאמצים, גם מהסקר-שטקר החדש של ,הארץ"  לא יצא הרבה. מיד אחרי פרסומו הודיעו לנו שבאיזו מדינה מערבית ליברלית מפותחת למשעי "חושבים" 48% מהתושבים על ירידה למדינות אחרות. ואם לא די בכך, באותיות הקטנות התברר שאפילו בסקר-שטקר של "הארץ", רק 2% מהנשאלים הישראלים  מהרהרים על ירידה בפועל.

וחוץ מזה, כמו עצם בגרונו של "הארץ" עומדים כל אותם סקרים, רבים מכדי שאיזה סקר-שטקר מוזמן אחד יצליח להזים – המעידים שבדרך כלל שביעות הרצון של האוכלוסיה הישראלית מן החיים פה, למרות כל התלאות והחסרונות, רבה מאוד גם יחסית למדינות הנחשבות מוצלחות במיוחד, שביעות רצון החובקת אפילו את אחינו האזרחים הערבים הסובלים מן הכיבוש הציוני מאז הנכבה של 48', ולא מוכנים לשמוע, אפילו לא בצחוק, על הצטרפות למדינה פלשתינית כלשהי על גבולנו.

לדעתי,  אגב,  צריך להיות עניין רב למדינה לעודד את הסתלקותם מכאן של אותם 2% המבקשים לעשות זאת (כדי להסיר כל ספק, וכדי שלא יהיה ניתן להאשים אותי בגזענות או בעידוד של טרנספר – אני מתכוון פה אך ורק לעידוד הסתלקותם של יהודים!) אין לראות בכך כישלון של המדינה או של החברה או של הציונות וכיוצא באלה. סביר שבכל חברה ומדינה יהיו 2% של ממורמרים, ששום דבר לא מספיק טוב בשבילם, בדרך כלל הם גם מתנשאים מקצועיים, גזענים המתחזים לנאורים, וטיפוסים לא נעימים מהרבה מאוד בחינות. אז למה שנמשיך אנחנו לסבול מהם, בשעה שבמדינות אחרות, מידידותינו באירופה או בצפון אמריקה או אף באוסטרליה  יכולים ליהנות (?) מהם, מהאנגלית המשובחת שלהם, מהגרמנית המצוחצחת, מרוחב האופקים, מהאינטליגנציה הנוזלת להם מהאזניים ומכל שאר מעלותיהם.

אפשר לעודד את הסתלקותם המהירה, למשל, על ידי כך שיובטח להם שלא תישלל זכותם לקבל תשלומים מהביטוח הלאומי בישראל גם בארץ מושבם החדשה, וניתן לחשוב אף על צורות עידוד אגרסיביות יותר. זאת אומרת – כמו שיש למדינה עניין בבואם של עולים חדשים או יורדים חוזרים, ולכן היא מעניקה להם זכויות-יתר מסויימות, כך יש למדינה לא פחות עניין, לדעתי,  בהסתלקותם המהירה של יסודות שליליים בחברה, ואין שום רע בעידוד כלכלי שיחיש את הפרידה לתועלת שני הצדדים.

כי למי בכלל יש עניין שהם ימשיכו לחיות כאן בתוכנו, להעכיר את האווירה, להפיץ את תרעלתם, להצביע בעד מפלגות המבקשות לשרת כל מיני אינטרסים זרים, לפרנס בדמי המנוי שלהם את הביטאון הישראלי של ה-BDS וכיוצא באלה?

לדעתי, רק רווח והצלה יבואו לנו מזה שהטיפוסים האלה יעופו לנו מהעיניים. האווירה תהיה טהורה וחיובית יותר, יהיה הרבה יותר נעים ברחובותינו וגם בכלי התקשורת שלנו. אין לי ספק שאם ניפטר כבמטה קסמים מ-2% האלה – המספר מתאים להפליא לשיעורם של אנשי השמאל המדומה אצלנו ותודה ל"הארץ" על הבהרת התמונה – נרגיש כאותה חבית של דבש הנפטרת מקצת זפת, ואין לי ספק שהשורות יתמלאו במהירות רבה כשהאווירה החיובית החדשה תמשוך עולים חדשים רבים, שלא לדבר על אנחת הרווחה של  הנמצאים, שקולה יישמע מקצה מזרח ועד סוף מערב.

רוצים ללכת?

לכו!

ויפה שעה אחת קודם.

———————————————————————————————————-

*שטקר (תקע): אביזר חשמלי בעל שתיים או שלוש שיני מתכת, הנתחבות לשקע כדי להפיק ממנו כוח חשמלי המועבר למכשיר הנמצא בקצה האחר של החוט.

7 תגובות
 1. אני כרגע לא גרה בישראל, ואין לי ממש חשק לחזור. בייחוד למקרא אמירות מבוססות ומוכחות כמו "בדרך כלל הם גם מתנשאים מקצועיים, גזענים המתחזים לנאורים, וטיפוסים לא נעימים מהרבה מאוד בחינות".

  בכל מדינה יש אנשים שלא רוצים לגור בה. למעשה, לעתים קרובות הם הרוב (70% מתושבי ניו יורק היו רוצים לגור במקום אחר, למשל). אבל בישראל, שבורכה באנשים נחמדים, אוכל נפלא, נףו מרהיב ומזג אוויר פנטסטי, יש אווירה ציבורית גזענית שלא מתחזה לנאורה ומדיניות ממשלתית גזענית, כוחנית ואכזרית כלפי העניים מכל הצבעים. לא רק שאי אפשר לגמור את החודש, גם אי אפשר לקרוא חדשות בלי להשתנק. סתם דברים קטנים, לא סיבה רצינית לשקול מעבר דירה.

  איזה קוטרית, ממש מזל שנפטרתם ממני לעת עתה.

  אהבתי

 2. goolash,
  אני רחוק מלדון לכף חובה כל ישראלי שנמאס לו מהמקום ורוצה להתאוורר קצת בארצות הים, או גם להעתיק מפה את מקום מגוריו באופן קבוע. אני גם מודע לאווירה המלחיצה ולא תמצאי אותי מסנגר על המדיניות הממשלתית וגם לא משתמש כלפיה במילים מנומסות יותר מאלה שנקטת את.
  אך מניסיוני ומידיעתי את המתרחש בארצות הים, האווירה הציבורית שם אינה פחות גזענית מאשר פה, וגם המדיניות הממשלתית לא אכזרית פחות (הידעת שארה"ב, שאוכלוסייתה מהווה 4.5% מאוכלוסיית העולם,מספקת 23% מאסירי העולם? ש-40% מתוכם הם שחורים, למרות שחלקם באוכלוסיית ארה"ב הוא רק 12%? ש-1 מכל 42 אמריקאים נתון למרותה של מערכת האכיפה, בין שהוא אסיר או עציר, או משוחרר בערבות, או אסיר על-תנאי – סה"כ כ-7 מיליוני אמריקאים כאלה? ושאי-השוויון החברתי גרוע אף מזה שבישראל? שלא לדבר על הגזענות? אדרבא, נסי נא לשכנע אותי שאנגליה או צרפת עם מדיניותן הקולוניאלית משכבר הימים והאימפריאליסטית דהיום, שלא לדבר על גרמניה, נניח, או אוסטריה או הסקנדינביות, יכולות ללמד את ישראל איזה פרק אמיתי בהילכות מוסר), אלא שבארצות האלה יכולים הישראלים היורדים לאמץ לעצמם ניתוק בריא מהמתרחש סביבם, לשכנע את עצמם שהכל שם ציווילי יותר, ולהעמיד פנים שבאמת עשו משהו למען משהו (נניח, נשמתם). הבעייה שלי כלל אינה עם אלה היוצאים. היא עם אלה הנשארים, מסוג אלה שפתחו את הפה בתכניתה של השדרנית מגל"צ, ומרעילים את האווירה עם הסיפורים על זה שהם או-טו-טו נוטשים אותנו לנפשנו בתור סוג של עונש על התנהגותנו המחפירה. ובכן, לא עונש ולא בטיח, מבחינתי. רק רווח והצלה. לא טוב לכם? אתם לא מוכנים לחיות בתוך עמכם וללחום על דרכו ועל דמותו? תפדלום. הדרך פתוחה, ומבחינתי גם מחכה לכם מענק ירידה.

  אהבתי

 3. Dan permalink

  אני חלק מאותם ה-40%

  למה עם השכלה ועבודה אני צריך להיות פי 6 יותר עני מאנשים באירופה או ארצות הברית ???
  המשכורות בארץ פי 2 יותר נמוכות , המחירים פי 3 יותר גבוהים , אנחנו פי 6 יותר עניים !!!
  אין סיכוי לקנות בית בארץ , אלא עם כן הבן אדם מפגר ברמות ולוקח מיליון ש"ח מהבנק כדי לקנות 4 קירות בנתניה והופך לעבד כדי לממן את הבנק עד הפנסיה.

  וזה עוד בלי לדבר על ביטחון , חברה …

  אהבתי

 4. Dan,
  דבריך יקבלו יתר תוקף אם תנסה לדייק. עד כמה שידוע לי השכר החציוני פה נמוך בעשרות אחוזים לעומת השכר הרווח באירו-אמריקה, והמחירים גבוהים באותה מידה, עם בליטה לרעה במחירי הדיור לרכישה. מה שמספיק רע לחלק ניכר משכבות הביניים, שלא לדבר על למטה מזה. אלא שלא תמיד זה היה כך ואין סיבה שיישאר לתמיד. זו התוצאה של האופנה האמריקאית (במובן של מייד אין דה יו אס איי) בגירסתה הריפובליקאית, שהולבשה עלינו על ידי נתניהו עם הכנה מתאימה מצד קודמיו, וכמו שבאה, כן היא יכולה להיעלם כי שלטון בא ושלטון הולך, והעם טבעו להישאר. את הפוטנציאל כבר ראינו כולנו בקיץ שעבר, והענק הרדום יכול תמיד להתעורר. אבל לא נראה לי שקיטורים יכנאים הם שיעירו אותו. טבעם שהם עוד יותר מרדימים.

  אהבתי

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  לגולש ,

  ירדת, את לא צריכה להתנצל. כל מי שחי כאן מכיר את המצב.

  אני מאחל לך רק טוב, כמו לכל עם ישראל, באשר הוא . הכל

  יחסי בעולמנו. היום אפריקה לוטשת עיניים אל שאר העולם .

  בשבילם ישראל סבבה .אני לא יודע בת כמה את ומצבך האישי.

  אני יודע דבר אחד מניסיון ,מי שמשקיע, שורשיו במקום מתארכים.

  אף פעם לא תרגישי בבית בנכר .לכן תחזרי לכאן כשיתאפשר לך.

  זה לא בגלל שאני צריך "אותך", אלא בגלל שאת צריכה "אותי",

  כמו אוויר לנשימה. ואם לא אז לא, ולא קרה שום דבר .אנשים

  חיים בכל מקום . אני בן 77 יליד חיפה .אם בגרות חלקית .נתתי

  למדינה כל מה שנידרש ממני .גם כשגרנו שתי משפחות בדירת

  חדר בדמי מפתח ,12 שנה (אחרי שעזבנו קיבוץ ) היינו תמיד

  מאושרים וזה מה שחשוב בחיים . וברוך השם יש לנו 2 ילדים

  בוגרים, אדריכלית ומוסיקאי תואר שני ,מסודרים עם משפחות .

  יש אנשים שמחפשים את האושר מעבר לאופק ,מגיעים בסופו של

  דבר להבנה, שבכל מקום, אתה נמצא עם עצמך, מזה אף אחד

  עוד לא הצליח לברוח . בהצלחה.

  אהבתי

 6. מנחמי בן-ציון permalink

  משום מה הפכתי למשתמש לא מזוהה, אני זה שכתבתי

  כאן לגולש.

  אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. לפיד והיורדים: השואה היא מפלטו האחרון של החזיר | מאפיהו

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: