Skip to content

גם פרופ' ארנון סופר צונזר ב"הארץ" והוא לא אהב את זה

נובמבר 4, 2012

באמצעות אחד הקוראים כאן,  בן-ציון מנחמי,  הגיע אלי מכתבו של הפרופ' ארנון סופר המופץ ברשתות החברתיות.

בגלל ההזדהות העמוקה שלי  עם הכותב, שמקורה בהמוני מקרי הצנזורה שעברתי בעצמי  בניסיונות להגיב על פרסומים ב"הארץ" (כבר חדלתי לדווח עליהם מרוב ייאושי), נראה לי מתאים לפרסם כאן במלואו את מכתבו של הפרופ' סופר, שצונזר, וכן את הערותיו בעקבות הצנזורה, כולל דבריו הנכוחים על נשיאת מועצת העיתונות, השופטת  דליה דורנר. לאותה גברת גם לא היה מה לומר, כזכור, על  השקר האנטישמי האחרון מתוצרת "הארץ", כאשר העליל על "רוב הישראלים" שהם גזענים "התומכים באפרטהייד", בהסתמך על סקר מפוברק. ברור שהשקר הזה, מעשה הלשנה עלוב ועלילת דם נגד אזרחי ישראל היהודים, גם שווק לעולם הרחב במהדורה האנגלית של "הארץ".

עיתון ההולך בעיניים פקוחות לעבר אובדנו.

הכותרת הראשית השקרית בפרשת האפרטהייד של מהדורת "הארץ" באנגלית: מעשה הלשנה אנטישמי על אזרחי ישראל (צילום הכותרת מתוך  הבלוג "וושינגטון על הקו" של יואב קרני)

מקרה הצנזורה של ארנון סופר אמנם אירע לפני כמה חודשים, באביב השנה, אבל הוא מתקשר יפה עם הפרשה האחרונה שבה הסתבך עכשיו "הארץ". הדמויות הפועלות נשארו בעינן.

(כדאי מאוד לקרוא בעניין הזה את מאמרו של  חנוך מרמרי, מי שהיה עורכו של "הארץ", המתפרסם היום ב"העין השביעית" שמרמרי הוא עורכו החדש).

והנה מכתבו של סופר במלואו:

לכבוד מערכת עתון הארץ,

שלום רב,

אבקשכם לפרסם את תגובתי לכתבתו של גדעון  לוי "ואתם ידעתם את נפש הגר", אשר  התפרסמה במוסף שבועות מיום 25.5.12.

למקרא הכתבה התעוררו אצלי תהיות קשות באשר לאמינות הדברים. איני מתייחס לחלק   הראשון של הכתבה המספר סיפור קשה לקריאה  וייתכן מאד שאמיתי. ברצוני להתייחס  להמשך הכתבה.

פרופ' ארנון סופר: "עניין זה של המצאת הסיפור הוא שולי"

1) אולי יסביר מר לוי כיצד מצליחים פליט  מאריתריאה ובני משפחתו לגייס סכום  של 30,000$ שהוא סכום עצום גם בקנה מידה  ישראלי? וכיצד מצליחים בני משפחתו של  הפליט להעביר את הסכום הזה לבדווים בישראל ומשם לאחיהם לפשע בסיני? האם העברה  נעשתה על ידי המחאה בנקאית או המחאה  רגילה או במזוודה מלאה מזומנים? בכל מקרה   האם לזה קוראים פליט או מחפש עבודה?

 2) מיד אחרי שחצה הפליט את גבול אריתריאה,  טוען לוי, נחטפו הוא וחברו בידי   כנופיית בדוים והועברו לסיני כבולים ומכוסי עיניים. בהיותי גיאוגרף אני יודע כי   מגבול אריתריאה –סודן ועד לגבול המצרי יש לפחות 1000 ק"מ, משם עד סיני עוד 1000   ק"מ לפחות ועוד כ-100 ק"מ עד לתוך סיני. האם  היה זה מסע רגלי או שמא נעשה   ברכב? או אולי בספינה על הנילוס? ובכל אותו מסע שארך בודאי שבועות ואולי חודשים   היו שני האריתראים כבולים ואף לא אחד ראה, לא שאל, לא העיר, או ניסה לשחררם, והם   עצמם שתקו במשך כל המסע? הסיפור הזה נראה  לי סיפור מצוץ מן האצבע!

 3) מר לוי טוען שהיו אלה בדווים שתפסו אותם בעת חציית הגבול בין אריתריאה  לסודן. ממתי מסתובבים בדווים בגבול אריתריאה? להד"ם!

 4) מר לוי מספר כי בגלל מצבו הרעוע של גיבור הסיפור אין סיכוי שיצליח לטפס   בעצמו למרומי הקומה הרביעית בדירתו אשר בפתח תקוה ונשאלת השאלה כיצד הוא עלה   לשם בפעם הראשונה כאשר היה חלש יותר? וכיצד הוא מגיע בכלל לעיר הזו? האם לוי   מרמז על קיומו של קרטל ארגוני זכויות, העומד מאחורי גל המהגרים מאפריקה?

 ואני מגיע לעיקר: נניח שרובו של הסיפור אמיתי ומצבם של הפליטים אכן נורא ואיום.

 מה מציע מר לוי לעשות ?

 האם על ישראל לקלוט עוד חמישים אלף אפריקאים ואחר כך לסגור את הגבולות, או שמא   עליה לקלוט עוד חצי מליון או אולי מר לוי,  שאין לו ענין רב במדינה יהודית   וציונית, מוכן לקלוט את כל אומללי אפריקה  אפילו יגיע מספרם לעשרות מליונים?

  הרי לבעיה הזו יש בכל זאת גם היבטים לאומיים! כמו-כן, עניי עירך קודמים, אפילו   אם הם ערבים, בדווים!

  זווית ראייתו של מר גדעון לוי מוגבלת מאד. הוא אינו רואה את ההיבטים השונים של   בעייה מורכבת (מוגבלות הניכרת גם בהרבה מאד מכתבותיו האחרות). במקרה הנוכחי הוא  גם חוטא בדיווח בלתי אמין.

 פרופסור ארנון סופר,   ראש קתדרת חייקין לגיאואסטרטגיה, אוניברסיטת חיפה 

  ב) ביום רביעי ה-30 למאי מצלצלת אלי יוספה  ויינר ,עורכת מדור מכתבים למערכת   בעתון ומבקשת ממני שאסכים לפרסם רק את סוף המכתב שלי,כלומר להשמיט את כל   החשיפה שלי על השטויות שכתב הקשקשן הבלתי נלאה והמזיק מר גדעון לוי.

 השבתי לה כי אם יש לעיתונה ענין שאבהיר את דעתי על המהגרים מאפריקה שיתנו לי   חצי עמוד ולא שתי שורות במדור מכתבים.

 השיבה יוספה בצורה קטגורית-לא! ועוד הוסיפה "על לוי לא תאמר מילה כי לא   שוכנעתי כי הוא המציא סיפור ובכל מקרה ענין זה של המצאת הסיפור הוא שולי…"

 השיבותי-"על המהגרים מאפריקה כבר כתבתי רבות אך הפעם ענייני באיש לוי ושקריו."

  השיחה נסתיימה בבקשתי שלא יפרסמו מכתב מצונזר.

  באותו ערב בחדשות דווח כי עיתונאי "הארץ" אורי בלאו יואשם בהחזקת חומר סודי  והוא צפוי ל-7 שנות מאסר.  לא חלפו דקות ומקהלת צווחני הצבועים החלה בשירתה המוכרת- "זו סתימת פיות" ,   "היכן חופש העתונות" ועוד קריאות דומות מרפרטואר המקהלה..כאשר חלוצת הביקורת  היתה השופטת בדימוס דליה דורנר המשמשת ראש מועצת העתונות.

 האם השופטת דורנר יודעת על החומר שהבאתי  כאן ועל חומרים נוספים שפירסמתי -האחד ב-24 בספטמבר 2008 על תרגיל עיוותים דומה של  לוי תחת הכותרת "עתון הארץ ממשיך   בדרכו" ועוד מאמר גדול שלי תחת הכותרת "מה  קרה לעתון הארץ" ב-אוקטובר 2004.

 באתר קתדרת חייקין יוכל כל קורא לקרוא את  הכתבות וללמוד עד לאיזה שפל וסתימת  פיות הגיע עתון זה.

  לסיום, מערכת העיתון מנסה למנוע ממני לגלות את פרצופו האמיתי של לוי לקהל של  כ-40,000 קוראי העתון ואני מבקש מכם לסייע  לי להגיע לפחות לחצי מליון ישראלים   שילמדו על הסיפור.   אנא הפיצו חומר זה בכל הרשתות החברתיות.

מדליה דורנר כנשיאת מועצת העתונות הייתי  מצפה שתמליץ לסגור את "פרוודה-הארץ" עד   להערכות חדשה שלו ובבקשה שלא תקשר בין עיתון זה לחופש העיתונות.

 ארנון סופר –חיפה

מודעות פרסומת

From → תקשורת

6 תגובות
 1. מעבר לסיפור הצנזורה שכנראה קיים בכל העיתונים, מי יודע אם הסכומים שפרופ' סופר נקב בהם נכונים או קרובים לנכונים. צריך לזכור שגם בעבר היו פליטים מאירופה שהצליחו להציל חלק קטן מרכושם. בכל מקרה במקום לשאול מאיפה היה לפליטים כסף, שווה אולי לחשוב על התנאים שבהם הם חיים בארץ, ולמה למרות הסבל היומיומי גם פה וגם הגהנום בדרך הם ממשיכים להגיע. מיליונרים מאפריקה לא מגיעים לכאן.

  אהבתי

 2. עמירם,
  הסכומים שסופר נוקב בהם לקוחים מהכתבה של גדעון לוי, להלן הציטוט מהכתבה (תוכל למצוא בלינק): "מדי יום היו חוטפיו מטלפנים לבני משפחתו באריתריאה ומשמיעים להם בטלפון את זעקות יקירם, כדי להעלות את דמי הכופר שתבעו תמורת שחרורו. רק אחרי עשרה חודשים הצליחו בני המשפחה לגייס את הסכום הסופי, 30 אלף דולרים, ולפני כמה שבועות שוחרר קהסה והושלך בגבול ישראל-מצרים. עכשיו הוא כאן." בעניין מסכנותם של מי שמגיעים לכאן אין ויכוח. השאלה רק מה עושים.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   מאפיהו,
   מצאת את מי לשאול מה עושים ,עמירם הוא אדם טוב והפיתרון היחידי
   מצידו תמיד, זה להטיל את האשמה על מצפונו ומצפונינו . חבל'ז .הוא
   מחכה ומצפה למליונים שיגיעו לכאן מאפריקה ,למה? כי ישראל סבבה.

   אהבתי

 3. סכום עצום, ואלוהים יודע איך משיגים שם את הכסף הזה ולמה מתחייבים. לי ברור שפליט הוא פליט, ומה עוברים בשביל לנשום את אוויר הפסגות של גן העדן המקומי.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,
   אתה יכול לוותר על האויר שלך ,אבל לא על שלי ,לי יש מה לעשות איתו .
   לא חזרנו למולדתנו לעמול ולשקמה, בדם ויזע, כדי שיבואו לכאן טפילים
   שלא עושים דבר במולדתם ובאים להנות מהמוכן .הוא שכבר אמרתי לך,
   כניראה שגם אתה באת אל המוכן, לא טרחת להשקיע .איזי קאם איזי גואו.
   לכן קל לך להתחלק, כי אינך מרגיש שזה שלך, כי לא עבדת קשה על הנמצא.
   להיות רחב לב על חשבון אחרים, זה לא מוסרי ,זה מוסרני .

   אהבתי

 4. עמירם,
  אכן, סכום עצום, ולכן, אולי, מומצא על ידי "הפליט", אולי כמו עוד "עובדות" בסיפורו כמו גם עצם "פליטותו" (וכבר היו דברים מעולם), או מומצא על ידי הכותב, גדעון לוי (ולא על הפרופ' סופר כפי שחשדת), וגם במקרה שלו כבר היו (המון) דברים מעולם, או שהמספר אמיתי ומעיד שהמצב לא ממש נורא בארץ מוצאו ובמשפחתו של הפליט כפי שלוי מבקש שנאמין. האוויר בגן העדן המקומי שייך, כמו המים והאדמה פה, וכפי שנהוג בעולם כולו, בינתיים, לדייריו של גן העדן המקומי, ורק רוב דימוקרטי שלהם יכול להחליט מי ינשום אותו ומי לא ובאילו תנאים, או שיש לך רעיון אחר.

  אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: