דילוג לתוכן

סקר האפרטהייד: "הארץ" על מסלול התאבדות?

אוקטובר 26, 2012

ביום שלישי השבוע התפרסמה ב"הארץ" כותרת ראשית מדהימה. לידי העיתון הגיע סקר שמצא כי רוב הישראלים תומכים בכינונו של משטר אפרטהייד בישראל "אם יסופחו השטחים". ההתניה היא מעשה רמייה, שכן רוב הנשאלים בסקר מתנגדים לסיפוח. מטרת הידיעה ברורה: להכתים את ישראל כמדינת אפרטהייד ואת רוב הישראלים כגזענים.

אפרטהייד, כידוע, היה המשטר שנהג בדרום אפריקה הגזענית, שבה שלט מיעוט אירופאי קטן של הולנדים ובריטים בעשרות מיליוני אפריקאים שחורים ו"צבעונים". המשטר הגזעני היה מבוסס על חוק: איסור בחוק על מגורים משותפים, על יחסי מין ונישואים מעורבים, קביעה בחוק של אזורי מגורים, של מקומות עבודה, מוסדות וכו', שבהם יש הפרדה כמעט מוחלטת בין מעט הלבנים השולטים ובין המוני השחורים והצבעוניים הנשלטים.

ולידי "הארץ" – שאפו  – סקופ – לגמרי בלעדי  – הגיע סקר שלפיו רוב הישראלים תומכים בכינונו של משטר כזה בישראל! יש רק מכשול קטן – צריך לספח את השטחים – אבל "הארץ" וקוראי המהדורה האנגלית שלו כבר מזמן יודעים שזו הכוונה, כך שההתנייה היא סתם צחוק.  ללא ספק סקופ גדול בקנה מידה ארצי, בינלאומי, ואף גלקטי!

אלא מה, שדי בבדיקה לא מסובכת כדי לפורר את הסקופ הבינלאומי הזה ולהותיר ממנו רק קצת ערימות אשפה של חצאי אמיתות ושקרים גמורים, ולחשוף אותו כמות שהוא: עדות להתגייסותו של עיתון ישראלי למסע הדה-לגיטימציה של ישראל. ישראל, לא רק כמדינה, כמערכת שלטונית ממוסדת, אלא  ישראל כישות חברתית, של תושביה הישראלים (הבה נדייק: רק היהודים שביניהם) כבני אדם, כיצורי אנוש הזכאים ליחס סביר והוגן מצד אזרחים ומדינות בעולם כולו.

לפי "הארץ, הם לא ראויים לכך.

הכותרת האובדנית של "הארץ" מיום ג' השבוע (הצילום מאתר וולווט אנדרגראונד)

הפרסום הזה, וההסתמכות על הסקר הזה מבהירים לכל מי שהיה לו אי פעם ספק: "הארץ" הפך עיתון אנטי-ישראלי. הוא לא רק נגד ישראל כמדינה. הוא פוסל גם את אזרחי המדינה, ובעצם מבקש את רעתם. הוא מלשין עלינו, מוציא דיבתנו רעה בעולם, ומבקש באופן הברור ביותר להביא להטלת חרם בינלאומי על ישראל. על ישראל ואזרחיה. לא על ההתנחלויות בלבד. אין הסבר אחר לפרסומו של הסקר הזה, ועוד ככותרת ראשית.

"הארץ" התייצב לצד אויביה של מדינת ישראל. לא  סתם "אנטי ציוני". בפירוש אנטי ישראלי.

על הסקר-שקר אחראי מוסד בשם "קרן ישראלה גולדבלום", הקרוי על שם אשתו המנוחה של הפרופ' עמירם גולדבלום. המוסד הזה ממומן על ידי "הקרן(האמריקאית) החדשה לישראל". חלק ניכר מכספי הקרן הזאת מגיע לישראל מקרן פורד האנטישמית, מן הספונסריות העיקריות של ארגוני "ועידת דרבן" שמבקשים להחרים את ישראל על רקע גזענותה הלכאורית.

אבל אפילו "הקרן החדשה לישראל" מיהרה להסתייג מן הסקר של גולדבלום.  אפילו שם מבינים ש"הארץ" הלך צעד אחד רחוק מדי. לאדוני הקרן החדשה עדיין חשוב לקבל לגיטימציה כלשהי לעבודתם בישראל.

ל"הארץ" זה כנראה כבר לא חשוב. נראה שהעיתון נמצא על מסלול התאבדות ברור.

הקרן שעליה מסתמך הסקר קרויה על שם אשתו המנוחה של הפרופ' עמירם גולדבלום, מי שהיה איש "שלום עכשיו", איש מיואש על פי הודאתו  שלו. מיואש מהמדינה ומאזרחיה.

באמצע חודש מאי השנה קיים "שלום עכשיו" כנס של השמאל. על הבמה ישבו הח"כ דב חנין (חד"ש), יריב אופנהיימר והח"כים  בוז'י הרצוג (העבודה) וזהבה גלאון (מר"צ). בכנס הזה אמר הפרופ' גולדבלום, הרוח החיה מאחורי הקרן בעלת הסקר-שקר:

"לשכנע בתוך ישראל יהיה קשה מאוד… איך פונים החוצה?… צריך להביא את התנחלויות למשפט בינלאומי שאליו יבואו אנשים מרכזיים שעוסקים בנושא הגזענות, וכך להפוך את הנושא של לחץ על מדינת ישראל מבחוץ לנושא מרכזי מפני שאין יותר סיכוי להשפיע מבפנים". 

אלא שמאז התקדם כבר גולדבלום במורד המדרון החלקלק. זה לא רק ההתנחלויות שמעניינות אותו. זו ישראל. ישראל היא מדינה גזענית, מבקש לומר הסקר-שקר שלו, רוב אזרחיה תומכים במשטר גזעני לפי חוק, בדיוק כמו האפרטהייד, והמסקנה ברורה: כמו שהאפרטהייד חוסל בחרם, כך יש לחסל את מדינת ישראל האפרטהיידית: בחרם.

ו"הארץ" משרת את גולדבלום.

הסקר הוא שקרי בעליל. הקרן שערכה אותו אמנם הניחה למכון סטטיסטי מקצועי לערוך אותו. זהו מכון "דיאלוג" בהנהלת הפרופ' קמיל פוקס, העורך את רוב הסקרים המתפרסמים ב"הארץ". אלא שהפעם לא העניק הפרופ' פוקס את שמו לסקר, והוא יודע למה.

כי את השאלות בסקר לא חיברו אנשי המכון שמקצועם בכך. קבלו את אחת ההבלחות היחידות של אמת שפורסמו בסקופ של "הארץ":

"השאלות שהוצגו להם בטלפון חוברו על ידי קבוצת אקדמאים ופעילי שלום וזכויות אזרח מטעם מזמינת הסקר, 'קרן ישראלה גולדבלום'".

כל מי שמצוי רק טיפה בתחום הסקרים, יודע עד כמה חשוב ניסוח השאלות, סדר הצגתן, שלא לדבר על אופן פרסומן. והנה, במקרה הזה, ברור לגמרי שלא הוסברה לנשאלים משמעותה של המילה "אפרטהייד". גם עורכי הסקר לא התיימרו לכך.

די בכך כדי לפסול את הסקר על הסף ולהציגו כמה שהוא באמת: שקר.

עריכת סקר מוטה-מראש שכזה על ידי מכון "דיאלוג" מטילה צל כבד על אמינותו של המוסד הזה.

סביר שרוב הנשאלים במדגם "המייצג אקראי" לא ידעו על מה הם נשאלים.

למשל: לשאלה אם "מפריע לך שכן ערבי בבניין" השיבו רוב הנשאלים, 53%,  שלא. לא מפריע.

איך זה יכול להיות שרוב הישראלים-היהודים הם בעד אפרטהייד, ובאותה עת לרובם לא מפריע שכן ערבי בבניין – כאשר במשטר כמו אפרטהייד ההפרדה קבועה בחוק?

סתירה ברורה.  או שרוב הישראלים לא יודעים מה זה אפטהייד, או שהם לא יודעים מה זה שכן ערבי בבניין, למרות שמוקרנת להם סידרה המתארת את המצב  בטלוויזיה.

למשל: לשאלה "האם היה מפריע לך שבכיתה של ילדך ילמד ילד ערבי", השיבו 49% שלא יפריע. 42% השיבו שיפריע.

ממתי 42% הם רוב, לעומת 49%?

מאז ש"הארץ" הפך לעיתון אנטי-ישראלי.

לשאלה "האם יש למנוע מערביי ישראל להצביע לכנסת", השיבו 59% מהנשאלים שלא. אין למנוע.

גם אפרטהייד וגם רוב גדול, של שלוש חמישיות, בעד זכות הצבעה לשחורים ולצבעוניים (ערבים)? איזה מין אפרטהייד הוא זה?

אפרטהייד לפי הגירסה השיקרית של "הארץ".

והנה  מעשה הרמאות הנכלולי שהעניק לסקופ של "הארץ" את הכותרת:

אחת השאלות היתה "האם אתה בעד סיפוח השטחים שיש בהם התנחלויות".

השאלה הזאת מתכתבת עם הפרסומים על המו"מ שהתנהל ועם ההסכם האפשרי עם הפלשתינים, שלפיו יסופחו גושי ההתנחלות העיקריים לישראל.

ולמרות זאת, רק 33% השיבו בחיוב.

48% – נגד סיפוח.

אך השאלה הבאה אינה מתחשבת בתוצאות של השאלה הקודמת. היא הולכת ככה: "אם יסופחו, האם יש להעניק זכות בחירה לכנסת ל-2.5 מיליוני פלשתינים"?

והנה הפלא ופלא, התשובה הגזענית הברורה: 69% – לא להעניק זכות בחירה. רק 19%  השיבו בחיוב.

האם זה לא ברור שהשאלה מבלבלת לגמרי את הרוב המתנגד לסיפוח – בין השאר משום שאינו רוצה להיות במדינה אחת עם הפלשתינים בשטחים, מדינה דו-לאומית שבה גם לפלשתינים יש זכות בחירה?

האם לא ברור שיש רוב בין הישראלים המתנגדים לסיפוח השטחים – בין השאר משום שהם מתנגדים לאפרטהייד?

וכך, בגלל שיש רוב יהודי ברור נגד מדינה דו-לאומית, כמו זו שרוצה הימין הקיצוני והשמאל המדומה – מצליח "הארץ", בעקבות עורכי "הסקר", לייצר את הכותרת המכתירה את ישראל ואת הישראלים כגזענים.

מעשה רמייה עלוב ובזוי.

בגידה בכל ערך של עיתונאות אמינה ומקצועית.

ולכן התנהגות מתאימה מאוד לעיתון כמו "הארץ" במצבו הנוכחי.

ועם זאת,  כמו שאפשר לראות מן הדוגמאות כאן,  אפילו אחרי כל ההשתדלויות וההטיות, מראה הסקר על פי גולדבלום, שיש רוב בין הישראלים שנשאלו במדגם  "המייצג האקראי"  שבעצם מתנגד למשטר של אפרטהייד, עם חוק או בלעדיו (ואגב, כלל לא ברור עד כמה יש חיה כזאת, מדגם "מייצג ואקראי", כאשר מבקשים לבדוק עמדות של קבוצות משנה באוכלוסייה, כי במדגם אקראי מגרילים שמות, בלי לדעת מהי זהותו המגזרית-מגזרית של בעל השם)

ושוב, מה שמשתמע מכאן, הוא שהפושעת העיקרית פה, אינה הקרן שערכה את הסקר – אלא מערכת "הארץ" שנתנה את הכותרת והציבה את הידיעה השקרית ככותרת ראשית בעמוד הראשון.

זה ברור למדי גם מהתשובה שהעניק הפרופ' גולדבלום, האחראי לסקר:

"כאשר הוא נשאל על הטענה שהסקר הוזמן בידי אנשי שמאל אמר גולדבלום: 'שהימין יעשה סקר בעצמו ויזים את התוצאות'".

זוהי תשובה סבירה מצידו של עורך הסקר. מדובר, כאמור, בפרופסור שהתייאש מכוחו של השמאל המדומה להשפיע בתוך ישראל. הוא רוצה לפנות לעולם הרחב, או ליתר דיוק לאירופה, כדי שזו תחרים את ישראל. מטרותיו הן תעמולתיות, והוא אינו טורח במיוחד להכחיש אותן. הוא מודה בעצם במובלע שהסקר שלו הוא מכשיר תעמולתי בשירות השמאל המדומה, ומצידו – שהימין יערוך סקר משלו עם תוצאות אחרת (אין שום צורך בכך. יש די סקרים שנערכו בישראל, ולא על ידי הימין, העומדות בסתירה לרוב ממצאי הסקר התעמולתי).

אבל מהי תשובת "הארץ" לטענה שהעתון מביא סקר תעמולתי של גוף אנטי-ישראלי מן השמאל המדומה בתור כותרת ראשית?

הארץ לא שואל את עצמו שאלה כזאת, וממילא הוא פטור מתשובה עליה.

העיתון מודה בשתיקה בשקרנותו.

פרסום "הסקר" הבלעדי  ב"הארץ"  נתקל בשתיקה לגלגנית מצד רוב כלי התקשורת האחרים.

רק פה ושם ציקצקו בלשון כל מיני שדרנים ושדרניות מהמצקצקים הרגילים בתחנות הרדיו, שלא נראה שהתעמקו בסקר, ומבחינתם מוטב שכך.

לכן דאג  "הארץ" למלא את החסר. מי שהביא את הידיעה השקרית המקורית, גדעון לוי, איך לא, טרח וכתב מאמר דעה פרשני בניסיון להטמיע את השקר. החרה החזיק אחריו הפרופ' זאב שטרנהל, עוד מסית לרצח (יהודים) עם קבלות. וכן ערך "הארץ" משאל בין חברי הכנסת הערביים.

קבלו את התשובות:

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר אתמול כי "הגזענות הפכה מזמן להיות המיינסטרים בחברה הישראלית וישראל היא מזמן מדינה דמוקרטית ליהודים ויהודית לערבים. הנתונים הם תמונת ראי מכוערת אבל אמיתית של ישראל".

ח"כ מוחמד ברכה, יו"ר חד"ש, אמר שהעובדה שרוב הנשאלים תומכים במשטר אפרטהייד "היא פרי הבאושים של המדיניות המצטברת של ממשלות ישראל ובמיוחד הממשלה הנוכחית והכנסת ה-18".

יו"ר בל"ד ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר כי "הסקר מסמן את סוף עידן הצביעות והסרת כל המסכות. מדובר בגזענות בוטה. המשטר בישראל אינו העתק של האפרטהייד הדרום אפריקאי אך הוא בהחלט מאותה משפחה".

התשובות האלה מגוחכות מאוד, על רקע סקר קודם, בעניין הגזענות בישראל, שנערך בזמנו על ידי המכון הישראלי לדימוקרטיה, ויש להניח ששאלותיו לא חוברו מתוך הטייה פוליטית ברורה כל כך כמו הסקר-שקר של "דיאלוג" ו"הארץ". באותו סקר נמצא, שהאוכלוסיה הערבית בישראל, שאותה מתיימרים לייצג הח"כים המכובדים, היא  גזענית פי כמה וכמה מהאוכלוסיה היהודית.

למעשה, מתברר מאותו סקר, שהיהודי-ישראלי הגזעני ביותר, הוא פחות גזעני מהערבי-הישראלי הנאור ביותר.

מתוך סקר הבודק עמדות של האוכלוסיה הערבית והיהודית בישראל כלפי שכנים ממוצאים וממגדרים שונים. העמודות  הצבעוניות  מראות את שיעורי ההתנגדות כלפי שכנים מסוגים שונים. כפי שאפשר לראות בגרף, שיעור הגזענות הגבוה ביותר בציבור היהודי – נגד משפחה ערבית שתגור בשכנותם – מגיע ל-46% (בסקר גולדבלום אומרים 53% מהיהודים שלא מפריעים להם שכנים  ערבים, מה שעולה בקנה אחד עם התוצאות כאן).  בעוד ששיעור הגזענות הנמוך ביותר בציבור הערבי – נגד משפחה של עובדים זרים – הוא 48%. 50% מהערבים מתנגדים למשפחה יהודית בשכנותם. אחוזי הגזענות המצטברים של הערבים – 573%, גבוהים פי 2.37 מאחוזי הגזענות המצטברים באוכלוסיה היהודית 237%, ומעלים במידה ניכרת את הממוצע של האוכלוסייה. ועם זאת, יש לשער כי שיעורי הגזענות של האוכלוסיה הערבית-ישראלית נופלים במידה ניכרת משיעורי גזענות באוכלוסיות ערביות מקבילות בשטחים או במדינות ערביות שכנות, ונובעים מהשפעתה הממתנת של האוכלוסיה היהודית (הגרף מתוך כתבה ב"דה מרקר")

ולסיום, מתעוררת לה השאלה, מה מריץ את "הארץ" במורד המדרונות החלקלקים האלה?

האם מה שנראה כניסיון התאבדות ז'ורנליסטי, הוא אמנם כזה?

האם יתכן שב"הארץ" כבר מבינים שאחרי ששלדון אדלסון יעביר את הדפסת "ישראל היום" לבית דפוס אחר, זה עלול להיות הסוף – והם מעדיפים ליפול על חרבם – השמצת ישראל, השמצת המדינה שבה פועל העיתון,  והשמצת אזרחיה, שמהם באים קוני העיתון – כדי שיוכלו להתגאות בהתאבדות על רקע אידיאולוגי, כאשר בפועל הם עומדים לגמור את הסוס בגלל כישלון כלכלי?

האם יתכן שהמהדורה של "הארץ" באנגלית, שהיא הקליינט העיקרי לכותרות מסוג "הסקופ" של הסקר-שקר (זיכרו את האידיאלוגיה של בעל הסקר, הפרופ' גולדבלום, שיש לפנות לאירופאים), היא הדרך של בעלי "הארץ" למצוא בחו"ל משקיע בעל דיעות פוליטיות מתאימות (בנק קטארי? כנסייה פרוטסטנטית טיפה אנטישמית?) לעוד 9% ממניות העיתון – מה שיותיר בידי משפחת שוקן 51%, רוב המניות?

ולסיכום,  הערה אופטימית מאוד על מה שאפשר ללמוד משני הסקרים שנסקרו פה. משניהם עולה שחצי לפחות, הן מבין היהודים והן מבין הערבים בישראל,  לא נפתו אחרי תעלומת הזוועה שזורעים המטיפים הלאומניים הקיצוניים משני העמים ושותפיהם, וכל מלבי  השנאה המקצועיים מהארץ, מ"הארץ" ומחו"ל. היהודים והערבים שלא נפלו בפח השנאה הם סובלניים  כלפי העם השני ולא פעם ולא פעמיים אפשר גם לגלות סימנים של חיבה, אם לא למעלה מזה, בין רבים משני העמים.  ולדעתי גם שכבת השנאה אצל רוב האחרים היא דקה עד דקיקה, ומקורה אך ורק מאותו מצב טפשי של לוחמה מתמשכת, שאותה מצליחים מחרחרי המלחמה לחרחר. ואין מדובר פה בשנאה מסוג הגזענות, אלא מסוג האיבה של המאוים כלפי המאיים ושל הנכבש מול הכובש, וברגע שתימוג העילה, תיעלם עימה גם השנאה.

החזית האמיתית כלל אינה בין יהודים לערבים. החזית האמיתית היא בין היהודים והערבים המבקשים לחיות כאן בשקט ובשלום – לפחות חצי מאיתנו, כרגע, ובין מחרחרי המלחמה המעטים אך הקולניים מאוד, שעדיין מצליחים למצוא לעצמם חסידים די שוטים.

מעניין איפה נמצא כרגע "הארץ" במחנאות הזאת, כשכל אחוז בסקרים  המעיד על  אחווה ושל רצון טוב בין יהודים לערבים דוקר לו כאלף שיפודים, וכל אחוז המורה על שנאה בין  העמים חביב עליו מנופת צופים, וכמובן זוכה לכותרת, לפולו-אפ ולתפוצה עולמית.

30 תגובות
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  גם בספארי ברמת-גן יש גדר גבוהה ,כדי שחיות הפרא לא יוכלו לאכול יהודים
  מתי שבא להם . זה על פי השמאל המדוכא, אפרטהייד נגד החיות .

  אהבתי

 2. האם כולם שווים מעבר לקו הירוק. אם לא, יש אפרטהייד בלי קשר ל'הארץ'.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   ממתי אי שויון = אפרטהייד ? אי שויון על בסיס גזעני, הוא אפרטהייד.
   אם קיים אי שויון מעבר לקו הירוק, הוא כתוצאה ישירה מהתנהגותם
   הרצחנית של אלה, שלדעתך מופלים וזאת לדעתי טעות מקובלת בשמאל.
   ההפליה שם היא על רקע בטחוני בלבד.שהתנהגו יפה, הם לא יופלו.
   אתה בטח לא בעד התנהגות טרוריסטית, רצחנית, נגד יהודים .

   אהבתי

 3. עמירם,
  מה שייך כולם שווים לקו הירוק? ומהעבר הזה של הקו הירוק כולם שווים? ובעזה כולם שווים? באנגליה כולם שווים? בארה"ב כולם שווים? בוונצואלה כולם שווים? צ'אבס לא שווה יותר? כל העולם אפרטהייד?

  אהבתי

 4. טוביה פרנקל permalink

  לפני מספר שנים נשאל מיסטר גולדבלום לגבי הבית המפואר שהוא מתגורר בו ,לגמרי במקרה בית ערבי , איך אתה? ולמה? מה יש לכבודו להגיד? והוא אמר בערך כך, מה לעשות קניתי אותו, ככה פשוט ,החיים שלו פשוטים.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   טוביה,
   אותה השאלה שנשאל מסטר גולדבלום, אפשר לשאול לגבי הרכוש היהודי
   שנשאר באירופה וארצות ערב ,אחרי השואה. האם גם כאן, החיים נראים
   לך פשוטים ? .

   אהבתי

 5. למאפיהו ולמנחמי
  לעשות השוואה בין אי שוויון על רקע אישי לבין אפליה על רקע אתני- לאומי-דתי בצורה כוללת, זו אופרה אחרת. נכון שקיים אי שוויון כלפי אוכלוסיה ערבית בישראל, וכלפי האוכלוסיה האתיופית, אבל זה לא דומה למה שמתרחש בשטחים.
  הטענה של מנחמי כי מדובר בביטחון נובעת מהעובדה שהוקמו התנחלויות מעבר לקו הירוק. אם ישראל רצתה כמו שהצהירה 'שטחים תמורת שלום', המקום היה שטח שאין בו ישובים אזרחיים. אין צורך לפרט את ההיסטוריה של השנים האחרונות, וכל מי שמתעניין יש מספיק אתרים המתארים מה מתרחש שם ביומיום.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,
   אין דבר כזה "אפליה על רקע אישי" כי זה עיניין שבין אדם לחברו. אף פעם לא
   מדובר על כך, אלא בעיניין כולל. כך לדעתי גם אין בישראל גזענות, אלא יש פה
   ושם גזענים ,טיפשים. יש להמנע מהכללות גורפות. לכן זאת היא האופרה הבלעדית,
   ואין אחרת. עיניין ישוב "השטחים" היא השקפה פוליטית, שעיניינה במדינה דמוקרטית
   מוכרע בקלפי. אין טעם להכנס לויכוח הזה ,כי נקודות המוצא של הימין והשמאל שונות
   וכל אחד כבר גיבש את נקודת המוצא שלו.

   אהבתי

 6. מנחמי
  אולי לדעתך המצב בכפרים הערביים בתחום התשתיות: החינוך
  והביוב, תוכניות מיתאר וכו', לעומת ישובים יהודים איננו אפליה,אז אנחנו חלוקים לגבי משמעות המושג. הסיבות הפוליטיות הפנים ישראליות להתנחלויות לא משנה את העובדה, שהתנחלויות גורמות לאפרטהייד בשטחים. דרך אגב, את הביטוי הזה לגבי השטחים שמעתי מדרום אפריקאנים, שמבינים דבר אחד או שניים בעניינים האלה.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,
   מצטער, אתה קופץ מעינין לעיניין שלא מעיניינו .מתי ביקרת בפעם האחרונה
   בכפר ערבי ? האם היית פעם בדרום אפריקה, בתקופת האפרטהייד ? אתה
   מדבר על דברים שאינם ברי השוואה, מתוך דברים ששמעת במדיה וכניראה
   לא הבנת או הוטעת לחשוב. גיסי ומשפחתו היו שלוש שנים שם וחזרו בשנת
   1991 . הזוועות שראה שם היו, שגופות של שחורים היו מוטלות על הכביש
   ומכוניות היו דורסות אותם הלוך וחזור ,כאילו היו חתולים, או פחות מזה.

   אהבתי

 7. עמירם,
  כל תעמולת האפרטהייד מתבססת על תפיסה אידיאולוגית שאין לה שום קשר לעובדות היסטוריות או למציאות פוליטית בהווה. על פי התפיסה הזאת, מה שקורה בין היהודים והערבים כלל אינו סכסוך לאומי בין שני עמים על אותה כברת ארץ. לפי תפיסת האפרטהיידיסטים ישראל היא יצירה מלאכותית שיצר הקולוניאליזם הבינלאומי, ששלח לכאן מתיישבים "קולוניזטורים" שבאו לכאן כדי לשעבד את הילידים הערבים, להיות עם קטן של אדונים החי על עבודתם של המוני המקומיים – מה שעשו האנגלו-הולנדים בדרום אפריקה. מרגע שהתפיסה הזאת מקובלת עליך, ברור שאתה עיוור לכל עובדה שאינה מתיישבת עם האידיאולוגיה. למשל – העובדה שהמעצמות הקולוניאליות התייצבו בעוצמה רבה, כלכלית, פוליטית וצבאית, לצד הערבים, במלחמה המכרעת שמתוכה צמחה מדינת ישראל ב-1948. גם ארה"ב הטילה עלינו אמברגו נשק, ולמרבית האירוניה דווקא מי שנחשבו, ועדיין נחשבים בחוגים ידועים כ"כוחות הקידמה", דהיינו בריה"מ תמכה פוליטית (בגלל התמיכה של הקולוניאליסטים בערבים), ואחת מגרורותיה דאז סיפקה לנו רובי מאוזר. אני תוהה מה היה החבר הדרום אפריקאי שלך חושב אילו היה חיל המשלוח האירופאי מתיצב לצד השחורים במלחמה הבורית בתחילת המאה הקודמת. אני בטוח שזה היה מבלבל אותו קצת בהבחנותיו המלומדות.
  ואגב, אילו הייתי חושב שאני נמצא פה בתור קולוניאליסט מדכא, שכוחות מעצמתיים זרים משתמשים בו כדי לדכא את עם הילידים, כבר מזמן הייתי מתחפף מפה. ממש לא מתאים לי ג'וב כזה.

  אהבתי

 8. למאפיהו ולמנחמי לפי הסדר
  בפעם האחרונה שהייתי אורח של קבוצת ישראלים המנסים לשמור על זכויות ארזח בגדה, היה מחסום בכניסה לכפר שהטיל עוצר. לאחר שהחיילים שניסו למנוע את הכניסה מאיתנו לכפר, נוכחו לאחר שיחה טלפונית עם מפקדם כי מבחינה חוקית הם חייבים לתת לנו להיכנס, הם פשוט קיפלו את המחסום והסתלקו. אם הייתה בעייה בטחונית אמיתית המחסום לא היה מתקפל. זה היה סוג של התעללות בכפר שלם. זו התנהגות שאין לה קשר לסכסוך בין שני העמים. בצורה הזו ככל שזה קשור לישראל הסכסוך הזה לא ייפתר אלא ינוהל לפי הסגנון של יעלון.
  הדרום אפרקיני שלדעתו זה אפרטהייד חי שם, כנראה לא פחות זמן מהזמן שגיסך היה שם. ההשוואה היא שלו. והכוונה כמובן לאפליה על רקע ברור לחלוטין. לגבי הכפרים הערבים אם לדעתך הם מקבלים את אותם משאבים כמו המושבים היהודיים, אז צודק ואין בעיה.

  אהבתי

 9. טעות מקלדת כהרגלי ארזח= אזרח

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,
   אתה חי בטעות ,מזלך, שיש משהו שדואג שתוכל להמשיך לחיות איתה.
   מזכיר לי את הבדיחה, שמגמגם רואה עיוור שעומד ליפול לבור והוא
   אומר שששש,שואין (באידיש- נגמר).

   אהבתי

 10. עמירם,
  צר לי, אבל אתה מתבלבל בין התנהגויות מרושעות ומטופשות (בדרך כלל זה הולך ביחד) המתרחשות בשפע, ולפעמים בשפע רב, בתקופה שיש מלחמות בין עמים (הייתי יכול להזכיר לך התנהגויות כאלה גם מהצד הערבי, אבל בשביל מה) – ובין משטר של הפרדה גזעית על פי חוק, שאין לו שום קשר למלחמה או לסכסוך לאומי, אלא לתפיסת עולם שלפיה יש גזע מסויים הנעלה על אחרים ומשום כך יש לו זכויות יתר על פי חוקי הדת, המדינה והרשויות המקומיות. למשל: אם חייל במחסום האכזרי של צה"ל יתאהב בערביה מקומית והיחס יהיה הדדי, הם יוכלו להנשא. מצב כזה אינו אפשרי במשטר של אפרטהייד.
  אתה אולי מתבלבל, עמירם, אך לא נראה לי שכתבי ופרשני "הארץ" מתבלבלים. בשבילם זה מקצוע. תמורת הרמייה הזאת משלמים להם משכורת. מדובר בשקרנים מקצועיים.

  אהבתי

 11. טוביה פרנקל permalink

  מנחמי, אולי לא הסברתי בבירור, אבל מה שעשה גולדבלום זה להכשיר את עצמו ובזול,לאמור אני בסדר, ולגבי רכוש יהודי שנגזל, הרי הוא נגזל אז מה יש להרחיב בעניין.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   טוביה,
   הגוזל מנגזל גזול בעצמו, זה תיקו ,נחמד לא ?

   אהבתי

 12. למנחמי
  לא הבנתי את הקשר של "מזלך, שיש משהו שדואג שתוכל להמשיך לחיות איתה". למה, רק אוהבי ההתנחלויות אחראים לקיום המדינה.

  מאפיהו
  ההבדל בדעות שלנו מתבטא בכך שאתה רואה את מה שמתרחש בשטחים כהתנהגויות מרושעות ומטופשות על רקע מקומי. ואני רואה זאת כמדיניות. לא יודע אם יצא לך לראות אתמול בערב באחד הערוצים שחיילים יורים גז מדמיע לעבר פלשתינאים במסיק זיתים. למרות הפרסום, קשה לראות אם מישהו ייתחס לזה.
  אני בספק רב אם יתאפשר לחייל שיתאהב בערביה להביא אותה לגור בעירו. הכיוון הוא חד סיטרי, הקמת ישובים יהודים שם, ואי כניסת ערבים לפה. תאר לך מצב שקבוצת ערבים מהשטחים תרצה להקים כפר בגליל.
  אין בפועל מצב מלחמה בינינו לבין תושבי השטחים שתחת שליטתנו כמו שאין מצב כזה בינינו לבין הרשות הפלשתיניאית . אבו מאזן לעומת ערפאת הוא מעין בן ברית שלנו. האינטרס ברור, הפחד משלטון החמאס בגדה. לגבי התנהגויות מהצד הערבי מספיק לראות מה הם עשו אנשי החמאס לאחיהם מהפת"ח בעזה, לא מדובר בכוס הוויסקי שלי.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,
   תסביר, למה אתה שונא התנחלויות .אם אתה בדעה שארץ ישראל איננה
   שייכת לעם ישראל, אלא שייכת לעם ישמעאל ? ואתה רוצה דווקא
   לגור כאן, אז איך אתה חי עם הדילמה הזאת ? ומפני אתה נלחם ,כדי
   לעזור לישמעאלים, להעיף אותך מכאן ?. הוא אשר אמרתי ,אתה טועה
   ולמזלך שיש מי שדואג שתוכל להמשיך לחיות כאן, בטעותך. כי אתה
   מתעלם מרצונותיהם ומעשיהם של "אהוביך" הישמעאלים. כמה הוכחות
   רצח, עוד ידרשו לך, כדי להבין מי הם . דרך אגב, אני לא קורא להם
   פלשתינאים, כי גם אני פלשתינאי ולהם אין מונופול על השם ,להבדיל .

   אהבתי

 13. למנחמי
  אני חושב שיש הבדל בין מדינת ישראל לבין ארץ ישראל. מבלי לדבר על הצד האנושי שבנישול אנשים ואי מתן זכויות שווות עד השלב הזה של הכיבוש, סיפוח השטח שמעבר לקו הירוק יחייב לתת לתושבים הפלשתינאים אזרחות, אז הלכה מדינת ישראל כפי שהיכרנו אותה.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,
   אין טעם להתכתב איתך בעיניין ,מאחר ואינך לא יודע לענות על אף שאלה.
   מצטער מבחינתי ,אתה חי בלהלהלנד, אוטפי אוטיסטי, שכמוך חושבים 3%
   מתושבי ישראל .זה בערך אותו אחוז שסובלים מפסוריאזיס (ספחת) .
   ואני לא מתימר להיות רופא עור. תהיה בריא ושמח בחלקך .

   אהבתי

 14. למנחמי,
  נראה לי שיצאתי בזול, רק דמוי ספחת ואוטיזים אוטפי. בדרך כלל זה הולך גם עם מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִיבַיִךְ, ממך יצאו.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   נו, אז קיבלת כבר את כל ה"מחמאות" ,אז למה לך להמשיך להתווכח, זה לא הספיק לך

   להבין, מה חושבים על דעותיך, יתר ה-97% . בדרך כלל אנשים חסרי דעת, מקיימים את

   הפסוק "אחרי רבים להטות" ,זה יכול לעזור לך להרגיש טוב, כי בכל מקרה דרכך חסומה,

   לא חבל'ז ? מה הרוויח דון קישוט, ממלחמותיו בטחנות הרוח ? צא ולמד .

   אהבתי

 15. עמירם,
  ראיתי ש"הארץ" כבר התנצל על הכותרת השקרנית. אבל שקרנים לא נגמלים, אז הם לא מודים ממש בטעותם, אלא רק טוענים שהכותרת היא רק "לא מדוייקת". דייקנים שכמותם. אבל אתה עדיין נשאר עם סיפור האפרטהייד?

  אהבתי

 16. למנחמי
  'אחרי רבים להטות' מביא אותנו לכך שכדור הארץ הוא מרכז העולם.

  מאפיהו
  התגובה הראשונה שלי היתה לגבי זכויות מעבר לקו הירוק. אנשים שחיים באותו חבל ארץ חייבים לקבל את אותן זכויות. לכן או אזרחות או היפרדות.
  חבל ש'בעין השביעית' לא הזכירו את הניתוח שלך.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,

   קצרה יכולתי להבין את הגיונך ,כבר אמרתי לך שאינני מבין ברפואת העור .

   אהבתי

 17. למנחמי
  מסכים שקצרה יכולתך. וניפרד כידידים.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,

   אני מקוה עבורך, שיש אנשים שחושבים כמוך ותצליח גם למצוא אותם.

   שיש בינכם גם ההבנה, שכדור הארץ הוא מרכז העולם. מעניין איך מדדת

   את זה .

   אהבתי

 18. אם תקרא את התגובה לתגובה שלך שבה מופיע דון קישוט גם אתה תבין. אם לא אין מה לעשות. לאחר הכל אתה לא רופא עור. אני יצאתי מהמשחק הזה.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   עמירם,
   דווקא המשחק הזה משעשע אותי .כאשר אני לא יודע אם לבכות או
   לצחוק, אני מעדיף לצחוק ,חשיבה חיובית מוסיפה בריאות .תנסה.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: