Skip to content

הגרעין האיראני: מהו "המסר החד משמעי" של אובמה?

ספטמבר 7, 2012

אני עדיין חש בקנאה עזה וחודרת חדרי לב כלפי יודעי-הכל, במיוחד בעניין האיראני. אלה היודעים שנתניהו וברק הם משיחיים כי החליטו לתקוף את איראן. אלה היודעים שיש 50% סיכוי שארה"ב תתקוף באיראן, או רק 20%, או אך ורק 10%, או 0% בלבד.

אך מכיוון שהכל תלוי באיראנים, שבעצמם לא החליטו מה הם רוצים לעשות כשיהיו גדולים, מי באמת יכול לדעת מה שיעשו ישראל או ארה"ב?

שהרי מעשיהם של נתניהו או אובמה (או מי שלא יהיה ראש ממשלת ישראל או נשיא ארה"ב) יהיו רק תגובה למעשי האיראנים.

אז איך מישהו יכול להתנבא מעכשיו מה יעשו נתניהו או אובמה, אם אינו מטומטם או שרלטן?

אילו היה בנמצא קשר כלשהו בין דברי הרהב והתפארת של ראשי המשטר האיראני ובין המציאות בשטח, הם היו יכולים להודיע כבר אתמול בבוקר שהם בדרך לפיתוח פצצה גרעינית משלהם, העולה בקנה אחד עם המורשת ההיסטורית המפוארת של איראן וכן הלאה.

ושימות העולם ויעלו הדגים על העצים. אין חזק מהאיראנים ואין נועז מהם, אללה הולך לפניהם כעמוד האש, ונראה את השטן הגדול או הקטן עושים משהו נגד אללה וחמינאי נביאו.

אך האיראנים עדיין לא עשו זאת, ולא נראה שהם עשויים לצאת בהכרזה כזאת מחר בבוקר.

ולא רק זה: הם גם מכינים לעצמם ללא הרף את האליבי, למקרה שהנסיבות לא יאפשרו להם לפתח את הפצצה. שוב ושוב הם מזכירים את דבריו של האימאם המנוח חומייני, שטען כי פצצה גרעינית עומדת בניגוד לאיסלאם (אם יחליטו לפתח את הפצצה בכל זאת, יוכלו תמיד לטעון כי דברים אלה בגנות הפצצה הגרעינית, של חומייני, חמינאי או אחמדינג'אד, נאמרו במסגרת ה"תק'יה" – מלחמת ההטעיות המותרת ואף המתחייבת  נגד הכופרים).

נשיא ברק אובמה: דמפסי או קאהל?

כן כן. בשנאת המוות שחש המשטר האיסלאמי המטורף כלפי ארה"ב וישראל – השטן הגדול והקטן – מתחרה רק פחד המוות שלהם מפני ארה"ב וישראל.

ואת הדרך העקלקלה שבה מהלכים ראשי המשטר, בין שנאת המוות המלבה את התלהבותם בכל יום, ובין פחד המוות המצמרר את גיוום בכל לילה, מכנים הפרשנים השוטים כרציונליזם. חה-חה. גם ראש המוסד שלנו לשעבר מאיר דגן, וגם ראש המטות המשולבים של ארה"ב, האדמיראל דמפסי, כבר טעו ותעו בשבילי הרציונליזם המוזר הזה.

הסיבות לפחד המוות של האיראנים ידועות.

מהלומה ישראלית קצרה, חדה ומוצלחת, או מהלומה אמריקאית מאסיבית ומהממת, עלולה למוטט בין לילה את המשטר.

לא לאוכלוסיה האיראנית דואג המשטר. הוא יודע היטב שישראל או ארה"ב לא יפעלו נגד האזרחים האיראניים, שבהם אפשר לראות בעלי ברית במאבק נגד המשטר הזדוני.

לעצמו, לעצם קיומו, דואג המשטר.

משטר דכאני וטוטליטרי כמו זה האיראני, יכול לעמוד ברגשות הפחד והשנאה המופנים אליו מן האוכלוסיה שלו. בשביל טיפוסים כחמינאי וכאחמדינג'אד, הפחד והשנאה מצד העם הם כסם חיים.

הם עצמם מלבים את הפחד והשנאה האלה בכך שהם תולים על מנופים יפאניים צהובים שני אזרחים ליום בממוצע שנתי.

הם לא מבוהלים יותר מדי מקריאות כמו "מוות לדיקטטור" שנשמעו כבר ב-2009 ולא ברור אם כוונו לאחמדינג'אד או לחמינאי או לשניהם כאחד.

אבל המשטר הזה לא יוכל לעמוד מול הלעג והקלס, הצחוק והבוז שיהיה נחלת חלקו  אם יושמדו בין לילה מתקני הגרעין, ואולי גם חלק ניכר מהצבא, מהצי ומחיל האוויר – אחרי כל דברי הרהב שהשמיעו. המשטר יתמוטט כמגדל קלפים.

לא אפשרות שאחמדינג'אד או חמינאי ששים לקראתה.

לכן הם לא מחליטים. לכן הם הולכים על הסף, שעליו הם יכולים לפסוע עוד זמן רב, כל עוד לא מעמידים אותם בפני הצורך להכריע.

ולכן כה מטומטמים או כה שרלטנים הם כל אלה היודעים לומר לנו כבר עכשיו מה יעשו נתניהו או אובמה.

מטומטמים או שרלטנים הם אלה הטוענים שנתניהו כבר החליט לתקוף.

מטומטמים או שרלטנים הם אלה שמודיעים לנו שאובמה בשום אופן לא יתקוף, או שהסיכוי לכך קרוב לאפס.

ומכיוון שהצירוף של מטומטמים ושרלטנים אינו בחזקת אוקסימורון…

*

כבר מספיק נאמר אצלנו בקשר לנתניהו, מניעיו וכוונותיו.

נראה שאובמה מהווה תעלומה גדולה יותר.

הנה דוגמא מהשטח.

כזכור, היה זה ראש המטות המשולבים של ארה"ב, האדמירל מרטין דמפסי, שהחל את הסיבוב הנוכחי של המתקפה האמריקאית נגד הפעולה העצמאית הישראלית. זה היה ב-14 באוגוסט, כאשר דמפסי ושר ההגנה ליאון פאנטה ערכו תדרוך לעיתונאים בוושינגטון, ודמפסי ניסה להמעיט ככל יכולתו באפשרות שישראל תתקוף. הנה הדיווח של YNET על ההתבטאות הדמפסית, מן ה-15 באוגוסט:

מסר חד-משמעי מוושינגטון – ישראל לא מסוגלת לעצור את תכנית הגרעין האיראנית: ראש המטות המשולבים של הצבא האמריקני, גנרל (צריך להיות אדמירל) מרטין דמפסי, המעיט אמש (יום ג') ביכולת הצבאית של ישראל למנוע ממשטר האייתוללות להשיג פצצת אטום והבהיר: "ישראל יכולה לעכב, אבל לא להרוס את תוכנית הגרעין של איראן".

"מסר חד-משמעי מוושינגטון". זיכרו את המילים האלה.

שבוע אחרי המסר החד משמעי הזה, נשלח לעיתונאים השגריר לשעבר בישראל, מרטין אינדיק, כדי לפרש לכל מי שלא הבין עד תום את דברי הרמטכ"ל האמריקאי. אינדיק הסביר שהאיומים הישראלים על איראן הם בחזקת בלוף. קריאות זאב-זאב. סתם בלה-בלה.

ההקשר ברור: אם צה"ל לא מסוגל להזיק ממש להרכבת הפצצה האיראנית, הרי ברור שכאשר ישראל מאיימת בהפצצה עצמאית – זה סתם בלוף.

אלא שממש באותו יום שבו פורסם בישראל דבר התדרוך של פאנטה ודמפסי בוושינגטון, בו הם העבירו את "המסר החד-משמעי", פורסם, גם זה ב-YNET תדריך נוסף – והפוך לגמרי.

קבלו את הד"ר קולין קאהל.

קאהל היה עד השנה שעברה היועץ הבכיר של שר ההגנה פאנטה לענייני המזרח התיכון. במסגרת תפקידו הוא ביקר בישראל 13 פעמים תוך שנתיים.

אחרי שפרש משמש קאהל  כמרצה באוניברסיטת ג'ורג'טאון וחוקר במכון לענייני ביטחון CNAS בוושינגטון.

ויש לו עוד ג'וב חשוב:

קולין קאהל הוא יועץ בכיר במטה הבחירות של הנשיא ברק אובמה.

כל אחד יודע שאחד מתפקידיהם החשובים של יועצי הקמפיין הנשיאותי, הוא לתדרך את העיתונאים, ולהעביר אליהם את דיעותיהם – שיתכן שהן משקפות גם את דעת הנשיא.

והנה מה שאמר קאהל להתראיין לאתר "Al-Monitor" העוסק בענייני המזרח התיכון, כפי שהתפרסם באותו 15 באוגוסט עצמו:

קאהל…עסק יותר בכוונות ישראל וביקש להדגיש כי סביר יותר ש"המנהיגים הישראלים מכינים את הציבור הישראלי לתקיפה, ויוצרים נרטיב לקהילה הבינלאומית שהדיפלומטיה והסנקציות נכשלו, ולכן לישראל אין ברירה"…"יש לקחת את האיום מאוד ברצינות", הוא הסביר. "הטיעון הנגדי הוא שהם מנסים למשוך את הקהילה הבינלאומית לפעול – אבל אני לא חושב שהם מבלפים במקרה הזה…קודם כול אומרים שנתניהו וברק הם מעין אי, ושניהם תומכים בתקיפה בקרוב. באותו הזמן, הדעה המקובלת היא שעמדתם היא היחידה שקובעת. אם הם יחליטו לנוע קדימה, סביר שיתר הממשלה ואנשי הביטחון יעמדו מאחוריהם…נתניהו וברק שכנעו את עצמם כי הם לא יכולים להעביר לקבלני משנה את האחריות לביטחון ישראל".

הדיעות המקובלות הן, שדבריהם של דמפסי ושל אינדיק אחריו, משקפים את דעתו של הנשיא אובמה.

אבל אין ספק שגם דבריו של היועץ לקמפיין קולין קאהל משקפים את דיעותיו של אובמה.

אז מה הן דיעותיו של אובמה?

שנתניהו וברק מבלפים – או רציניים?

שישראל עשויה לתקוף באופן עצמאי – או שהכל בלוף?

התשובה לסתירה החידתית הזאת נתונה עוד מתחילת הפוסט הזה.

בדיוק כמו שנתניהו לא יודע מה יעשה, גם אובמה אינו יודע.

לכן הוא דאג לכך שבאותו יום עצמו יתפרסמו שתי סברות סותרות על עמדתו. שני בלוני ניסוי. מה שיצליח יצליח. ואם יהיו ריקושטים חזקים מדי על דבריו של דמפסי – מיד אפשר יהיה לנפנף בדעתו של קאהל כעמדתו האמיתית של הנשיא.

כידוע הצליח יותר, לפחות אצלנו, בלון הניסוי שהפריח אובמה באמצעות דמפסי. לגמרי מובן על רקע עמדתה הנוכחית של האינטליגנציה הבורגנית הסמוליברלית בישראל, כפי שהיא מיוצגת ב"הארץ" וב-SIDEKICK הנוכחי שלו, "ידיעות אחרונות". לא היו ריקושטים, ואפשר היה להחביא מתחת לשטיח את דבריו של קאהל.

אך אם יהיה צורך, מחר יכול לצוץ פתאום שוב בלון הניסוי שהפריח קאהל.

עד כאן בעניין המונח "מסר חד-משמעי" על פי התפיסה הלינגוויסטית של עורכי YNET.

מודעות פרסומת

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: