דילוג לתוכן

מטבח/ טיפ/ ריבת תאנים ממכרת

ספטמבר 6, 2012

עונת התאנים בשיאה, ואחרי הפיספוס הבלתי נסלח שלי בשנה שעברה, היתה דעתי נחושה הפעם: ריבת תאנים לחורף תשע"ג – חובה.

בפעם הראשונה התוודעתי למוצר הזה היתה אי שם בפיפטיז, בשנות הצנע, כשכל מיני פרודוקטים מהעולם הרחב הגיעו לארצנו כדי שנינצל מחרפת רעב. אני עוד זוכר, למשל, את הקוביות הצהובות הגדולות של החמאה המלוחה. אחד המוצרים שחשו להצלתנו היתה קופסת שימורים מתכתית ענקית, של כמה קילוגרמים (או שכך זה נראה לי אז), שהגיעה מדרום-אפריקה, ובה ריבת תאנים חומה ובתוכה המוני זרעונים לבנים זעירים. הריבה הוחבאה מאיתנו הילדים מתחת לכיור, אבל מכיוון שזה היה בגובה העיניים, לא היתה בעייה לגלות את מקום האוצר, וכך אני זוכר את עצמי מתגנב בכל שעת כושר, במשך חודשים ארוכים, לעבר אותה קופסת פלאים שמתחת לכיור, מפשיל בזהירות את המכסה המשונן, שולח פנימה אצבע, ועוד אחת, והמון פיצוצים נעימים מתפצחים במוח, כמנהג המתוק-המתוק.

וגם מתוך געגוע לאותו טעם ישן, כבר יצא לי פעמים רבות לרקוח את הריבה הזאת, והיא תמיד נגמרת מהר מהצפוי.

לקנות בשוק: המחיר של תאנים בשוק  כיום הוא 10 ש"ח לקילו. אבל אם מגיעים ביום הנכון ובשעה הנכונה אפשר לרדת במחירים, וכך הצלחתי להשיג 3 קילוגרם של תאנים נאות, גדולות, ירקרקות-שחמחמות מבחוץ ואדומות מבפנים, במחיר של 17 ש"ח בלבד. התאנים התבררו כמתוקות, וכולן עד האחרונה היו ראויות לשימוש.

הכנות: פורסים את התאנים בסכין חדה. את רוב התאנים אני פורס לקוביות קטנות, שיתמוססו בבישול ויהוו את בסיס הריבה. אבל כשליש מהכמות אני פורס לרבעים או לחצאים, שיהוו את הבונוס לתוחבי האצבעות. נוסף לתאנים נכנסים בסיר מיץ מלימון אחד, ותפוח עץ גדול, רצוי חמצמץ ועסיסי (כמו גרנד), להחשת ההתגבשות של הריבה, וכמובן גם בשביל הטעם. מהסיבה האחרונה אפשר להוסיף גם חצי כפית מלח, המדגישה את המתיקות.

רקיחה: מוסיפים לפרי קילו עד קילו וחצי סוכר (לפי רמת המתיקות של התאנים) מביאים לרתיחה בסיר גדול, ואחר כך מורידים את הלהבה לביעבוע מינימלי. מבשלים כך שעתיים ויותר ובוחשים מדי פעם. יש שיטות שונות לבדוק אם הריבה מוכנה (כמו להחליק כפית של ריבה לצלוחית של מים קרים. אם הריבה לא מתמוססת מיד במים, סימן שהיא מוכנה), אבל אפשר גם ללכת על טעימה (לעשות פו-פו מתמשך למניעת כוויות על הלשון) או איבחון קצב הזליגה של טיפות הריבה מכף הבדיקה. יש להביא בחשבון שהריבה הצוננת הרבה פחות נוזלית מהריבה החמה המבעבעת הסיר.

אריזה: צינצנות זכוכית עם מכסים הולמים. אני מעדיף המוני צנצנות קטנות, כמו של דבש, המכילות 300 עד 500 גרם. מנקים היטב את הצנצנות ואת המכסים. ממלאים בריבה החמה, מיד לאחר כיבוי האש, כמעט עד לשולי הצנצנת. מהדקים את המכסה, מצטיידים במגבת מטבח, אוחזים בצנצנת הופכים אותה במהירות, ואחר-כך בחזרה להשגת ואקום (טיפ לפתיחת קופסאות סגורות בוואקום כבר יש לנו. תזכורת: מכות קטנות בשולי המכסה מול זווית השיש במטבח).

מחירים וכמויות: שלושה ק"ג תאנים: 17 ש"ח. קילו ורבע סוכר, תפוח אחד ולימון אחד: 8 ש"ח. סה"כ: 25 ש"ח. משלושה ק"ג תאנים, 1.25  ק"ג סוכר, תפוח אחד ומיץ מלימון אחד (סה" 4.5 ק"ג) נשארו לי אחרי האידוי הממושך 2.8 ק"ג ריבה משובחת.  כלומר, כמעט 9 ש"ח לקילו, לא כולל גז ועבודה.

אזהרה: מדובר בחומר ממכר.

From → טיפ, מטבח

4 תגובות
 1. הכנתי בדיוק על פי המלצותיך- יצא מדהים למעט פשלונת קטנה- הורדתי מהאש מעט מוקדם מדי, אבל עדיין יצא מוקדם
  זו הפעם הראשונה שאני מכין ריבה ולאור ההצלחה בטוח שלא האחרונה
  תודה רבה על המתכון הנהדר

  אהבתי

 2. דוד,
  אין שום בעייה מהותית בבישול קצר מדי של ריבות: פשוט מבשלים עוד קצת. צריך רק להיזהר בתהליך החימום עד לרתיחה ולבחוש תכופות כדי למנוע מהריבה שבתחתית הסיר להפוך במהירות לסירופ ולהישרף..

  אהבתי

 3. די אני לא מבשל את זה יותר, יצא מעולה, כולנו נהנים ובמיוחד החמות, שזה הכי חשוב…:)

  אהבתי

 4. דוד,

  לבושתי כבר חיסלתי בכוחות עצמי צינצנת אחת מאז הוכנה הריבה. בקצב הזה אצטרך להכין עוד סיר לפני סוף העונה.

  אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: