דילוג לתוכן

עוזי בנזימן: כל בחור וטוב לנשק , ומה אפשר ללמוד מהסקרים על דעת הציבור בדבר הפצצה באיראן

אוגוסט 12, 2012

"בנסיבות הנוכחיות, נדרשים עיתונאים לנסות להשיג מידע על טיבם ופשרם של ההבדלים בתמונת המצב המודיעינית הפעורים בין ישראל לארצות הברית לגבי מידת התקדמותה של איראן בפיתוח יכולתה הגרעינית. עליהם לפצח את קשר השתיקה האופף את דיוני הקבינט הביטחוני ו/או ועדת השרים המופקדת על עניין זה…  

מתבקשת גם חשיפה של שיקולים זרים, אם ישנם, בעמדתם של מקבלי ההחלטות…סביב המלחמה היזומה הזו ניטש ויכוח נוקב בתוך ישראל…ועדיין, חרף חשיבותו של הדיון הפנימי, סבור הח"מ שהוא אינו מספיק. לא די בכך שהתקשורת מביאה קולות בעד ונגד…במצב הדברים הנוכחי, כאשר נתניהו וברק אוחזים בקונספציה מהודקת… לא די להציב להם שאלות נקודתיות או להזכיר פה ושם עמדות החולקות עליהם. יש לבוא אליהם עם קונספציה מנוגדת…

השאלות שיש להפנות לנתניהו וברק צריכות לחול, בין השאר, על עצם התפיסה שישראל אינה יכולה להתקיים בצל איראן גרעינית…שקלול הסכנות והיתרונות שבהשלמה ישראלית עם גרעין איראני…  ההשלכה שתהייה להתקפה ישראלית על מתקני הגרעין באיראן על מעמדה של ישראל כמעצמת צללים גרעינית…  בהנחה שאכן לא ניתן לסמוך על גורם זר לשם סיכול יכולת גרעינית של איראן – מה מסכן יותר את קיום ישראל: התקפה בכוחות עצמה או הסתמכות על מאזן אימה גרעיני שיווצר במזרח התיכון; איכות תפקודם של ברק ונתניהו בצמתים מכריעים בתפקידיהם הממלכתיים בעבר" (אמנון אברמוביץ' החל בכך אמש בערוץ 2)

את כל אלה ועוד תמצאו במאמרו של עוזי בנזימן ב"עין השביעית" תחת הכותרת "הזמן הולך ואוזל".

האמת, שמזווית מסויימת היומרה של בנזימן ממש מצחיקה.

כאילו שאמנון אברמוביץ, או גדעון לוי, או עופר שלח וחבריהם זקוקים לקריאה לדגל ולקבוצת הפקודות, לכללי העשה והאל-תעשה שמשגר אליהם בנזימן ממרומי  החפ"ק   באתר האינטרנטי החשוב שלו.

…"בנסיבות הנוכחיות, נדרשים עיתונאים""עליהם לפצח""מתבקשת גם חשיפה"… "לא די בכך שהתקשורת מביאה קולות""לא די להציב להם שאלות"… יש לבוא אליהם עם קונספציה"…

ממש צו קריאה,  דבר המפקד ופקודת היום. קריאה לנשק.

אולי לא כל כך מצחיק, כמו פתטי.

מה שבנזימן ודומיו כלל לא מבינים, ברוב ניכורם מן הרוב בחברה הישראלית וברוב ניתוקם ממנו,  הוא, עד כמה מלחמתם היא חסרת סיכוי ומביסה את עצמה –  בגלל טיעוניהם הדלים, אבל בעיקר בגלל מי ומה שהם.

כזכור התחילה המערכה הזאת על "הפצצה או פצצה" לפני כ-15 חודש, כאשר, במאי 2011 השמיע מי שהיה ראש המוסד, מאיר דגן, את אזהרותיו מפני כוונותיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון למנוע השגת פצצה גרעינית מהמשטר באיראן על ידי הפצצה ישראלית.

ומאז מתנהלת בחלק ניכר מהתקשורת הישראלית מערכה מול הפצצה ישראלית באיראן, כשנימוקיה מתמצים במה שאמר דגן בזמנו, וכן ברשימות המטלות שכתב למענם עוזי בנזימן.

הפטריה הגרעינית מעל נגסאקי: ויז'ואל בלתי נמנע (התצלום מהוויקיפדיה)

מעניין לבדוק כיצד נוהגת דעת הקהל כלפי הוויכוח הזה, עד כמה שאפשר להכירה על פי הסקרים המתפרסמים בעיתונות.

תחילת נובמבר 2011: 25% מהערבים הישראלים בעד תקיפה ישראלית

הנה תוצאותיו של סקר של קמיל פוקס שהתפרסמו ב"הארץ" ב-03.11.2011.

"לשאלה המרכזית: "האם ישראל צריכה לתקוף את מתקני הגרעין באיראן?", השיבו בחיוב 41% מהנשאלים מול 39% שהתנגדו בעוד 20% לא הביעו דעה החלטית, המגזר לו השתייכו הנשאלים השפיע מאוד על התשובה. המתנגדים הגדולים הם באופן צפוי ערבים אזרחי ישראל אשר 54% מהם אמרו כי ישראל לא צריכה לתקוף. 25% מהערבים שנסקרו אמרו כי ישראל כן צריכה לתקוף את מתקני הגרעין ו-21% ענו כי אינם יודעים.

בתשובה לשאלה שתוצאותיה הוצגו מוקדם יותר היום ענו 52% מהנסקרים כי הם סומכים על ההחלטות שיקבלו בעניין האיראני ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. 37% מהנשאלים ענו כי הם אינם סומכים על שני המנהיגים, ו-11% מהנשאלים השיבו כי הם אינם יודעים."

תחילת דצמבר 2011:  43% מהישראלים תומכים בתקיפה באיראן

מכון סבן האמריקאי ערך גם הוא סקר ופרסם תוצאות משלו ב-01.12.2012:

"עוד עולה מתוצאות הסקר, המקיף 500 נשאלים בציבור היהודי ו-500 נשאלים בציבור הערבי-ישראלי (טעות דגימה של 4.4-4.5%), כי הציבור הישראלי חלוק עמוקות לגבי תקיפת מתקני הגרעין באירן. 43% מהציבור היהודי-ישראלי תומך בתקיפת מתקני הגרעין באירן, בעוד ש-41% מתנגד. עם זאת, בקרב הציבור הערבי, המהווה כמעט 20% מכלל האוכלוסייה, רק 4% תומכים בתקיפה ואילו 68% מהאזרחים הערבים השיבו בסקר כי הם מתנגדים לתקיפה.

האיום הגרעיני מבהיל את הישראלים, רוב מוחץ של הציבור היהודי-ישראלי, 90%, מאמין כי אין ספק שאירן תפתח בסופו של דבר נשק גרעיני. בהינתן בחירה בין שני תרחישים, 65% מהציבור היהודי מעדיף לפרז הן את אירן והן את ישראל מנשק גרעיני, ואילו רק 19% מעדיף תרחיש בו לשתי המדינות יש ארסנל גרעיני. עוד עולה מתוצאות הסקר כי רוב היהודים-ישראלים תומכים בהסכם לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, הכולל מערכת בקרה אזורית של כל המתקנים הגרעיניים באזור.

בסקר שנערך בציבור הערבי התמונה מעורבת יותר. 53% מהמשיבים חושבים שזכותה של אירן לפתח את תכנית הגרעין שלה, ורק 32% תומכים בהפעלת לחץ על מנת להפסיק את הפיתוח. 38% מערביי ישראל חושבים שפרויקט הגרעין האירני מיועד לצרכי שלום, ו-17% סבורים שלאירן גרעינית תהיה השפעה חיובית על המזרח התיכון, לעומת 47% מהמשיבים המקבלים את עמדת הקהילייה הבינלאומית לפיה אירן מפתחת נשק גרעיני, ו-48% סבורים שלאירן גרעינית תהיה השפעה שלילית באזור."

פברואר 2012: 65% מהישראלים מתנגדים לתקיפה עצמאית

והנה מה שהתפרסם באתר מאקו ב-23.02.2012:

 "סקר חדש קובע כי 65% מהישראלים מתנגדים לתקיפה באירן ללא תיאום עם האמריקנים. במקביל מבטיח שר הביטחון: "אם אנחנו לא מסוגלים – לא נתקוף", ובעוד עשרה ימים ייפגשו בוושינגטון אובמה ונתניהו וינסו לתאם עמדות."

תחילת מרץ 2012: 58% מהישראלים מתנגדים לתקיפה עצמאית באיראן

ובחזרה לסקר של קמיל פוקס ב"הארץ" שהפרשן יוסי ולטר מעיר עליו  ב-08.03.2012.

"רוב מוצק בציבור של 58% סבור כי אם ארצות הברית לא תתקוף את מתקני הגרעין באיראן, אסור לישראל לתקוף את איראן לבדה. נתניהו, כך מתברר, לא הצליח לשכנע את האנשים שבשמם הוא מאיים מבוקר עד ערב. ומצד שלישי, רוב בציבור של 50% "סומך" על נתניהו ועל שר הביטחון אהוד ברק בטיפול באיראן." 

סוף מרץ 2012: 42% בעד פעולה ישראלית עצמאית

הנה תוצאות סקר מתוצרת "מכון טרומן" של האוניברסיטה העברית שהתפרסם ב-29.03.2012 ב"ישראל היום":

"רוב מוחלט של הישראלים (69%) תומך בשיתוף פעולה בין ישראל לארה"ב בהפצצת המתקנים הגרעיניים של איראן. רק מיעוט (42%) תומך בפעולה כזו אם ישראל תצטרך להפציץ את המתקנים הגרעיניים באיראן לבדה. כך עולה מסקר שנערך במשותף על ידי מכון טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הפלשתיני למדיניות ולחקר דעת קהל ברמאללה."

סוף מאי 2012:  52% בעד המנעות מתקיפה ישראלית עצמאית

הנה תוצאות של סקר שערך המכון למחקרי ביטחון לאומי  ופורסמו על ידו ב-30.05.2012:

"למעלה ממחצית מהציבור היהודי בישראל סבור כי יש להימנע מתקיפה צבאית נגד הגרעין הצבאי האיראני, כך עולה מנתוני סקר חדש של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), שהוצג בכנס השנתי של המכון. הכנס, שנערך בתל אביב, עומד השנה בסימן "חיפוש אחר הזדמנויות בסביבה סוערת".

לפי הסקר, 52 אחוזים סבורים כי יש להימנע מתקיפה, בעוד ש-48 אחוזים מאמינים כי תקיפה צבאית של מתקניה הגרעינים של איראן היא דרך הפעולה הישראלית המועדפת. עוד עולה מהסקר, שהציג האלוף (מיל') יהודה בן מאיר ושנערך בקרב מדגם מייצג כי רק 18 אחוזים מהציבור סבור שבמידה ואיראן תשיג נשק גרעיני היא תתקוף את ישראל במטרה להשמידה, ואילו כמעט שליש מהציבור סבור כי המשטר בטהרן אמנם יאיים על ישראל, אך יימנע מלתקוף אותה בשל חשש מתגובה ישראלית. כמו כן 62.5 אחוז מהציבור היהודי סבור כי ישראל תוכל להתמודד בהצלחה עם האיום הגרעיני האיראני."

תחילת יולי 2012: 72% חושבים שתפרוץ מלחמה אזורית גדולה

ושוב מכון טרומן, במימון קרן פורד האמריקאית וקרן אדנאואר הגרמנית, מפרסמים את הסקר שלהם ב-03.07.2012:

72% מהישראלים חושבים כי במידה וישראל תפציץ את מתקני הגרעין של איראן תפרוץ מלחמה אזורית גדולה ורק 22% לא סבורים כך. כך עולה מממצאי הסקר החדש שנערך במשותף על ידי מכון הרי ס. טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הפלסטיני למדיניות ולחקר דעת קהל ברמאללה (PSR). הסקר המשותף נערך בתמיכת קרן פורד (קהיר) וקרן אדנאואר (ירושלים ורמאללה). 

עוד עולה מהסקר כי מרבית הישראלים תומכים בתקיפה באיראן, כאשר התקיפה המועדפת היא בשיתוף פעולה עם האמריקאים: 51% תומכים בשיתוף פעולה בין ישראל וארצות הברית בהפצצת המתקנים הגרעיניים של איראן, 19% תומכים בהפצצת המתקנים על ידי ישראל ללא ארצות הברית ו-26% מתנגדים לתקיפה בידי ישראל בכל מצב. "

תחילת אוגוסט 2012: 41% חושבים שרק תקיפה צבאית תמנע מאיראן נשק גרעיני

ולבסוף הסקר שלשמו התכנסנו, שפורסם בסופשבוע האחרון ב"מעריב":

"41 אחוז מהציבור בישראל משוכנעים שרק תקיפה צבאית, ישראלית או בינלאומית, תמנע מאיראן לייצר פצצה גרעינית. לעומתם, רק 22 אחוז מאמינים שסנקציות ולחץ בינלאומי יצליחו למנוע ייצור פצצה. כך עולה מסקר דעת קהל שערך מכון המחקר והייעוץ הבינתחומי "מאגר מוחות" עבור "מעריב" בימים שלישי ורביעי השבוע (8-7 באוגוסט).

במגזר היהודי בישראל 40 אחוז חושבים שישראל צריכה לתקוף את מתקני הגרעין באיראן בכוחות עצמה, לעומת 35 אחוז בלבד שמעדיפים להשאיר את העבודה לארצות הברית. יותר משליש מהישראלים (37 אחוז) סבורים שאם איראן תצליח להשיג פצצה גרעינית – תיתכן שואה שנייה."

ברור שאי אפשר להסיק מסקנות מדעיות מדוייקות משורת הסקרים האלה. אין פה סקר שיטתי המנוהל על ידי מכון מסויים עם שאלות החוזרות על עצמן בכל תקופה.  בכל פעם זהו סקר אחר עם שאלות אחרות. אבל המגמה ברורה למדי: שיעור הישראלים התומכים בתקיפה צבאית כדי למנוע פצצה איראנית נשאר יציב – בסביבות 40%, ולעומת זאת הולך ויורד בשיעורים ניכרים אחוז הישראלים המתנגדים להפצצה על מתקני הגרעין של איראן – עד כדי כך שהסוקרים כבר אינם מציגים את השאלה. 65% של מתנגדים בפברואר, שירדו ל"רוב מוצק" של 58% במרץ, הגיעו ל-52% בחודש מאי, ועכשיו מתמוססים בתוך השיעורים הגדולים של "לא יודעים" בסקר האחרון של "מעריב".
הסיבה לבעייתיות של המערכה נגד הפצצה באיראן היא כפולה, כפי שכבר צויין.
1. הטיעונים.
2.הטוענים.
הטיעונים: ככל שמתנגדי התקיפה הישראלית  מרבים לתאר ולהסביר, לחזות ולנבא  את התוצאות הנוראות הצפויות מתקיפה ישראלית על הגרעין האיראני, יותר הם מעלים בעיני רוחם של רוב קוראיהם הישראלים "ויז'ואל" אחד, בלתי נמנע ושאינו ניתן להבסה בשום נסיבות הסברתיות. הוויז'ואל  האמור מופיע מיידית ואוטומטית אצל כל קורא ישראלי בשעה שמישהו משמיע  דיעה כלשהי בעניין המאבק נגד הגרעין האיראני.

הוויז'ואל הבלתי ניתן להבסה הזה כולל שני חלקים. בחלקו העליון של הוויז'ואל נראית פטריה ענקית בצבעי לבן, אפור ושחור על רקע השמיים, ובחלק התחתון של הוויז'ואל הבלתי ניתן לצינזור נמצא מקום מגוריו הפרטי של הקורא הישראלי, בין שהוא גר בתל אביב ובין שהוא גר בסכנין. הוויז'ואל הבלתי נמנע מתייצב לנגד עיני הקורא בכל פעם ופעם שמזהירים אותו מפני תקיפה שתמנע פצצה איראנית. בכל פעם כזאת מופיע לפניו הוויז'ואל של הפצצה הבלתי נמנעת, וכך קורה שהטוענים נגד ההפצצה באיראן מביסים בהתמדה אכזרית את עצמם ואת טיעוניהם: שהרי פצצה איראניית היא תוצאתה הבלתי נמנעת של הימנעות מפעולה.

ואין רבים, חוץ מבנזימן ודומיו,  החושבים ברצינות שהמשטר השיעי של איראן הוא "רציונלי" ולעולם לא ישתמש בפצצה שברשותו מתוך חישובי רווח-והפסד.

שהרי, מה קורה לחישובי הרווח וההפסד האלה עכשיו, כשאותו משטר מכניס את עצמו ואת אזרחיו לקשיים חמורים – בשביל פצצה שלעולם לא ישתמש בה?

ולא נשכח את הסי.איי.איי., המזיז את ענני הגשם מאיראן למקומות אחרים לדעת הנשיא וסגנו…נו, באמת.

וחכו-חכו למה שיתברר לנו בקרוב לגבי מקורן האמיתי של רעידות האדמה האחרונות ליד תבריז.

הטוענים: כדאי לבנזימן להבין שלחלק ניכר מהציבור הישראלי יש בעיה חמורה עם חלק ניכר מהמתנגדים לתקיפה צבאית באיראן, והיא – הרקורד שלהם. מדובר בדרך כלל בעיתונאים שטעויותיהם הפרשניות הולכות לפניהם.   אלה שבישרו לנו גדולות ונצורות מן "האביב הערבי", שבינתיים בא לידי ביטוי במשטרים איסלמיים קיצוניים למדי. וכמו כן מדובר גם באלה שהודיעו לנו בתוקף רב שבספטמבר הקודם יעמדו מיליון פלשתינים על גדרות הגבול ושקטסטרופה מדינית תבוא על מדינת ישראל מטעם ארגון האומות המאוחדות וכל מדינות העולם באותו ספטמבר שחור, ועוד כהנה וכהנה.

מי פתי ויאמין לתחזיותיהם של נביאי השקר האלה?

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: