דילוג לתוכן

גיוס החרדים: בוגי, בוק במובן הרע של המילה

יולי 22, 2012

בוש ונכלם עקבתי אחרי התנהגותו ודבריו של הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון בפרשת גיוס החרדים.

מאוחר בלילה, באחד הימים בסוף השבוע שעבר,  שמעתי אותו מסביר בערוץ הכנסת,  שהתנהגותה של קדימה בפרשה היתה "פוליטית".

חה-חה.

בוגי נתפס אצלי בתור בוק במובן החיובי, או לפחות הסביר, של המילה. איש שתוכו כברו (עד כמה שאפשר לתבוע דבר כזה מפוליטיקאי) . האיש שנעל נעליים גבוהות בקרייה, מחמת הנחשים. שבכל תקופת רמטכ"לותו נראה כשהוא נושא עליו רוס"ר כאחרון החיילים וכן הלאה. המינוי שלו, על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, לוועדת השניים עם הח"כ יוחנן פלסנר, נראתה טבעית וטובה. פתאום אף נראה סיכוי שמשהו יזוז בעניין גיוס החרדים. לא הרבה, כמובן. משחק הגילאים, 22 ,23, 26, 28, 67 (האחרון הצעה שלי) נראה לי מגוחך, ועוד שיטת מריחה. אבל גם רומא לא נבנתה ביום אחד, וגם מסע בן אלף מילין מתחיל בצעד אחד, וכך יתכן שגם דרכם של החרדים אל צה"ל עשוייה להתחיל בחוק מבדח. אני מקבל בהכנעה שככה זה בדימוקרטיה.  הדרך אל הצדק והשיוויון רצופה בפשרות רקובות.

אבל כל זה נגמר, כידוע, באותה שיחה לילית בין השר אלי ישי מש"ס ובין ביבי שלנו.  השר הש"סי שטח כנראה בפני ביבי את דעתו הנחרצת של הרב עובדיה יוסף, שהיא לגמרי במקרה גם עמדתם של הרבנים הליטאים – תראו מה זה מקרה – והבהיר מן הסתם שביבי עלול להחשב בעיני הרב שלו כאחד הכופרים. מה שכמובן מוקצה מחמת מיאוס בעיני ביבי, שלכולם זכורה לחישתו המלשנית, שלא לומר לחישת מאניאק,  באזני הרב כדורי המנוח, שכביכול השמאל "שכח מה זה להיות יהודים."

שכחה כזאת, כמובן, היא לוקסוס שביבי אינו יכול להרשות לעצמו מול הרב יוסף והרב שטיינמן. בטח לא בשעה שהוא מארגן איזה חוג לתנ"ך. ביבי יודע מה זה להיות יהודים, על פי גירסת שטיינמן-יוסף: להיות יהודי זה לצ'פר את המחופשים לפולנים מהמאה ה-18 על פני כל השאר.

רמטכ"ל לשעבר בוגי  יעלון: מי נחש עכשיו?

כך שמה הפלא שאיך שהסביר לו אלי ישי את מצב העניינים,  התקפל ביבי כמו שמיכה צבאית לקראת מסדר, נתן לבוגי את ההוראות המתאימות, ובוגי הצדיע "כן המפקד", וביצע כמו חייל נאמן.

ועכשיו הוא מודיע שהוא משוכנע שהטיפול בפרשת גיוס החרדים, מצידה של קדימה,  הכל היה פוליטיקה.

אז אל תאשימו אותי שאחרי כל זה כבר מתחיל בוגי להראות לי כמו בוק במובן הרע של המילה. כי להגיד שמצידה של קדימה הכל  פוליטיקה זו שטות שאין שניה לה. לא משום שזה לא נכון, אלא משום שזה לגמרי נכון. כל כך נכון שאין צורך לומר. רשום לפניך, בוגי: מי שהולך לפוליטיקה וזה מה שהוא עושה לפרנסתו, עושה פוליטיקה. קדימה, הליכוד, יהדות התורה, ש"ס או חד"ש – הכל פוליטיקה.  אף אחד מקדימה או מהליכוד לא עושה,בתחום עבודתו הציבורית, שום דבר שאינו פוליטיקה,פוליטיקה, ושוב פוליטיקה.  שרק תדע לך, בוגי, שכשפוליטיקאי עושה במסגרת עבודתו דברים לא פוליטיים, מעמידים אותו לדין.

והשאלה היא רק זו: האם הפוליטיקה שעושה הפוליטיקאיהיא לצד הטובים – או לצד הרעים.

או במקרה שלנו: האם הפוליטיקה באה לשרת את השיוויון, את הנשיאה המשותפת בנטל, את הפלת אחת החומות הגבוהות ביותר בין החרדים ובין שאר העם (וגם בין האזרחים הערבים ושאר אזרחי המדינה) – או שהיא באה לשרת את הפרוטקציונרים, את המשתמטים, את המתבטלים, את המתייהרים והמתנשאים, ואת המשך הפילוג.

נא שישאל את עצמו, בוגי הבוק,  הפטריוט הדגול, איך מצא את עצמו באותה חזית עם דפני ליף, התומכת של המשתמטים מבני ברק.

שוב ושוב שמעתי מבוגי בשבוע היוצא את המשפט הבא, שעליו חזר כמנטרה, בצורות שונות, כדי להצדיק את עמדתו המבישה:

"ישנה מציאות שקיימת פה כבר 64 שנים, אבל את זה חייבים לעשות בהדרגתיות – כי צריך למנוע קרע בחברה הישראלית מבחינתנו ולשמור את אחדות העם".

שזה שקר על גבי שקר:

א. המציאות הזאת, שבה לא מגייסים חרדים, לא קיימת פה 64 שנים. עד שעלה הליכוד לשלטון לא היה מדובר כלל בשחרור גורף כזה. רק מאז 1977, היא שנת המהפך, החלו החרדים לעשות שבת לעצמם, על פי הסכמים קואליציוניים רקובים ומושחתים, שגם "המערך" ו"העבודה" תרמו להם בתורם כמיטב יכולתם, ויש להם.

אמור מעתה: "ישנה מציאות שקיימת פה 45 שנים". לא 64.

ב. מה שגורם לקרע בעם ומה שמפר את אחדותו, הוא החלוקה המושחתת והרקובה לאלה שמשרתים ולאלה שלא משרתים. לאלה שתורתם אומנותם וגם ולדנותם אומנותם, ולאלה שעובדים ומשלמים מיסים ומקיימים במיסיהם את חבר הפרזיטים והמשתמטים.  ולכן, כדי למנוע את הקרע ולשמור על האחדות, צריך ללכת בדרך שהיא בדיוק היפוכה של הדרך שבה הולך בוגי.

נחשים בקרייה, בוגי?

צר לי לומר,  אבל נראה שהפכת לעוד איזה סנג'ר של נתניהו ונחש ירושלמי מצוי.

שאול מופז לעומתך מופת של עיקביות ויושר.

הרב חיים אמסלם: פלגליאט ש"סי טהור

ולעומת זאת, שמח וטוב לבב האזנתי לדבריו של הרב חיים אמסלם שפרש מש"ס ועמדתו חדה וברורה: גיוס חרדים מגיל 18 וזהו. רוב הדברים שאומר אמסלם או כותב, אינם זרים לקוראי הבלוג הזה, ואני אף לא טוען לזכות ראשונים עליהם. גדולים וטובים לפני ולפני הרב אמסלם כבר אמרו אותם.

אך כששמעתי אותו, שמתי לב כי הוא מדגיש , ובצדק, נקודה מסוימת שלא התייחסתי אליה הרבה עד כה:

שכל התנהגותה של ש"ס כלפי גיוס תלמידי הישיבות, כולה מהמסד ועד הגג, היא פלגיאט טהור על עמדת הרבנים החרדיים, וליתר דיוק – הליטאים. לא מדובר כלל בעמדה שהביאו עימם המזרחיים של ש"ס מארצות מוצאם. ולמען הדיוק: גם לא מדובר בעמדה שהביאו הליטאים מארצות מוצאם. מדובר בעמדה שאותה פיתחו וטיפחו הליטאים בעשרות השנים האחרונות, בשיטת החטוף-ואכול כי לעולם זלול-זלול במובן של וישמן ישורון ויבעט.

והנה, הליטאים האלה הביאו עימם מאירופה, כמו את תלבושות הפריצים הפולניים מן המאה ה-18 לגברים ומתלבושות הנזירות שהם עוטים על נשותיהם, גם את הגזענות האירופאית הרגילה והרווחת, שהם נוקטים בה כלפי אחיהם המזרחיים. אותה גזענות המורכבת ממנות יפות של התנשאות ופטרונות,  שנאה והתבדלות.

(דומה מאוד, אגב, לגזענות שנוקט השמאל האשכנזי המדומה שלנו כלפי אחינו הערבים הפלשתינים. מסבירים להם את מידת האדיקות האידיאולוגית המצופה מהם, מתווים להם את גבולות הגזרה, וכמובן גורמים להם אגב כך כל נזק אפשרי, אבל למי אכפת.)

עדיין לא שכחתי את אמירתו הידועה של ראש הליטאים בשנות התשעים, הרב שך המנוח, שלומדי התורה הספרדיים אינם בשלים להנהגה, בגלל שהם חוזרים טריים בתשובה.

כמה  מצער, שנראה כי חלק ניכר מאוד מההנהגה של ש"ס מסכים בעצם עם יחס הביטול והפטרונות של החרדים האשכנזים מולם. שרבים מהמנהיגים האלה ממשיכים לנצל את מעמדם כדי לדחוק את בנותיהם ואת בניהם למוסדות החינוך האשכנזים. שאינם מעיזים לעשות חצי צעד בלי אישור מהרב הליטאי הראשי. ועכשיו, בעקבות הליטאים, הם דנים אלפים רבים מצאן מרעיתם לחיי השתמטות והתבטלות. איפה הם ואיפה "הנשר הגדול", הרב משה מיימון.

מביש.

3 תגובות
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  במה בוגי יעלון גרוע ממופז ? לי אין ספק, ששום דבר לא היה
  מספק את מופז, חוץ מקרע עם החרדים .כדי להציב את קדימה כלשון
  המאזניים בפוליטיקה במקומם .מה בער לו לברוח פתאום , בנסיגה
  טקטית?. מפני שהפטרול האלים שלו, הסתיים בכישלון. הרי בדבר כל כך
  חשוב, אפשר היה להגיע להסכמות . אבל הסכמות לא היו המטרות של
  הנחפז. כל זה לא ישנה . האימפקט שהויכוח הזה יצר אצל החרדים ,
  כבר יעשה את שלו ,חיכינו לכך שנים ,נחכה עוד קצת .רבותי, סבלנות זו
  מעלה. מעשים שנעשים מתוך שינאה, לא מביאים ברכה אף פעם .

  אהבתי

  • מנחמי,
   ההבדל הוא שמופז לא הסכים לבלוע את הלוקש ויצא, ויעלון בלע אותו, נשאר ומנסה להאכיל את כולנו.אתה משלה את עצמך ברמות אם אתה חושב שמי שקורא לך כופר (הרב עובדיה) כמו אדוניו הליטאים מוכן להגיע איתך להסכמות. הוא מתייחס אליך בבוז ובהתנשאות תהומיים מרום מעמדו כגורו-על, שמילה שלו מכופפת ראש ממשלה. אני לא אוהב להתנבא, אבל לא נראה לי שכל עוד נתניהו ראש ממשלה, יכול משהו להשתנות לטובה. נתניהו שפוט של הטייקונים, שפוט של המתנחלים ושפוט של החרדים, כי הם מבטיחים לו את המשכו של מסע התענוגות שהוא עורך על חשבוננו בתור ראש ממשלה, אלק.

   אהבתי

   • מנחמי בן-ציון permalink

    הלוקש היה של מופז ויצא מטעמו .נתניהו ויעלון לא אכלו אותו, ככה אני
    רואה את הדברים. אין לי שום רגשי נחיתות, מההתנשאות של החרדים.
    בגין היה אחרון הצנועים ,כל היתר אותו הדבר, כולל אריק שרון .בעיניין
    גיוס החרדים ,ימים יגידו מי צדק .

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: