דילוג לתוכן

פרישת קדימה והקרע על גיוס החרדים: יש מצב לחזית לאומית שתפיל את נתניהו

יולי 18, 2012
האם עשה סוף סוף ראש הממשלה בנימין נתניהו את הטעות שתביא לנפילתו?
אין בכך ודאות. אבל יש סיכוי.
אין ודאות, כי אין די בטעות של נתניהו כדי שיפול. יש צורך גם במישהו שידע לנצל את ההזדמנות. אין ודאות שיקום מישהו כזה עד הבחירות.
וזו הטעות הגדולה שעשה נתניהו, כאשר פירק את החבילה עם שאול מופז:
הוא הבהיר את עמדתו.
נתניהו הבהיר שהוא בעד הרבנות ונגד המלאכה. שהוא בעד מי שעושים תורתם קרדום לחפור בו. שהוא בעד מי שתורתם אומנותם ובעד מי שוולדנותם-אומנותם. נתניהו הוכיח שהוא בעד אלה הנופלים כנטל על הציבור הגדול, על השדרה המרכזית של הציבור הישראלי. שהוא בעד אלה המוגנים על ידי המשרתים בצבא ובמילואים ומספרים סיפורי מעשיות שאינם מחזיקים מים, איך הם "נהרגים באוהלה של תורה."  נתניהו יצא אתמול נגד אלה שמשרתים ולומדים ועובדים ומפרנסים במיסיהם את השלטון הנצלני שלו עצמו ושל חביביו החרדים.
הוא בעד המנצלים ונגד המנוצלים.
בעד המשתמטים ונגד המשרתים.
בעד המתבטלים ונגד העובדים.
מדוע עשה נתניהו את הטעות הזאת?
כי לא היתה לו ברירה.
הוא היה לכוד בדילמה.
נטישת החרדים היתה עלולה לפורר את הגרעין הקשה של הקואליציה שלו, על שלושת מרכיביו:
טייקונים נצלניים (רבים מהם מחו"ל) ושאר נהני הקפיטליזם החזירי.
מתנחלים פרוטקציוניסטים.
חרדים-משתמטים.
נתניהו  העדיף את שימורה של הקואליציה הזאת על פני טובתו של העם.
בנימין נתניהו ושאול מופז בערב כינונה של הקואליציה: נגמר האנגז'ה
לפני כשבועיים (06.07.2012)  חברו שניים ממובילי הקו הציוני-דתי ב"מעריב, אראל סג"ל וקלמן ליבסקינד, וכתבו מאמר פרוגרמטי  תחת הכותרת "הציונות הדתית חייבת להוביל את המאבק לגיוס החרדים"
וכך הם כתבו:
"בעת הזו, בעת הכרעה, על הציבור החרדי להכריע אם הוא חלק ממה שמתרחש כאן, אם לאו. וללאו הזה חייב להיות תג מחיר כבד… עם כל הכבוד לשאול מופז, לא הוא צריך היה לשאת את המטלה הזו. לא הוא, לא בנימין נתניהו ולא יוחנן פלסנר. את הדרישה לנשיאה שווה בנטל חייבים היו להוביל בגאון ובקול גדול מנהיגי הציונות הדתית. מי שמוכיחים באורחות חייהם כי השילוב בין תורה לעבודה ובין ספרא לסיפא הוא אפשרי והוא לא רק כורח אלא זכות. חלק מתחייב ובלתי נפרד מהחיים פה. וכמה מצער לראות שגם כאן מגמגמת הציונות הדתית ומהססת… "
מובן ששום דבר מכל אלה לא קרה. הציונות הדתית לא הרימה ראש. היא לא הובילה את המאבק לגיוס חרדים. היא אפילו לא השתתפה בו.
הסיבה למחדל הזה של הציונות הדתית אינה זו שסג"ל וליבסקינד מדברים עליה.  לא מדובר כאן ברגשי נחיתות. ההסבר להתנהגותם של הרבנים ושל הפוליטיקאים של הציונות הדתית אינו בתחום הפסיכולוגיה אלא בתחום הפוליטיקה.
הוריהם של סג"ל וליבסקינד עשו ביהדות הישראלית בת זמננו מעשה מגונה. מגונה לא פחות מהמעשה שעשו בה החרדים.
הם הכפיפו אותה ל"מפעל ההתנחלות". להשתלטות על יו"ש.
זהו מעשה מגונה, משום ש"מפעל ההתנחלויות" הזה, באופן שהוא מבוצע על ידי  הימין של נתניהו – הקואליציה של הטייקונים, המתנחלים והחרדים – מוביל לאחת משתי האפשרויות הבאות:
מדינת אפרטהייד מובהקת בין הים לירדן שתקרוס לתוך עצמה.
או מדינה דו לאומית בין הים לירדן שתקרוס לתוך עצמה.
לשתי האפשרויות האלה אין קשר לשום יהדות.
מובן מאליו ש"מפעל ההתנחלויות"  הזה גם מבקש למנוע כל אפשרות של שלום והשלמה בין יהודים וערבים, בין ישראל והים, ובמזרח התיכון כולו.
גם לזה אין קשר ליהדות.
"מפעל ההתנחלויות"  הוא פרוטקציוניסטי במובהק. לא רק כלפי הערבים החיים ביו"ש, אלא גם כלפי הציבור הישראלי. מראשיתו זהו מפעל ממשלתי מובהק, הממומן בעיקרו בכספי המיסים. רוב המועסקים מבין המתנחלים הם עובדי ציבור ועובדי מדינה וניזוני קיצבאות החיים מכספי המיסים של כלל אזרחי המדינה.
(ברור שהכוח הזה מבטא גם חולשה מהותית. כאשר תקום בישראל ממשלה שתרצה לפנות את ההתנחלויות, היא תוכל לעשות זאת ללא שום קושי וללא שום מאמץ. לא יהיה צורך בשום הצגות מפוברקות, ריאליטי-פינוי  בנוסח גוש קטיף או עמונה. די יהיה במחדל של פקיד ממשלתי: הממונה על התקציבים, או כל פקיד אחר באוצר שזה תפקידו, לא יחתום על המחאות השכר של עובדי המדינה והציבור המועסקים ביו"ש, ולא יעביר את הקיצבאות לאזרחים סרבניים המתגוררים ביו"ש ואינם חוזרים לגבולות המדינה כפי שתובעת הממשלה. "מפעל ההתנחלויות" יקרוס מיד. כל ההפחדות של מנהיגי המתנחלים או של ההוגים מ"הארץ" הן שטויות במיץ. תעמולה ריקה וחסרת כל כיסוי, שרק מוכיחה בפעם המאה את אחדות הדיעות ואת אחדות האינטרסים בין הימין הקיצוני והשמאל המדומה.)
כאשר מנהיגי הציונות הדתית שומרים על שתיקת הכבשים לנוכח תצוגת ההשתמטות והבטלנות המבישה של מנהיגי החרדים, זה לא בגלל רגשי הנחיתות שלהם כלפי החרדים, אלא משום שיהדותם הצטמצמה להתנחלות ביו"ש, וכל הפוליטיקה שלהם היא שמירה על המפעל הזה.
משום כך  הם אינם יכולים להרשות לעצמם לפרק את הקואליציה של נתניהו, המשמרת את ניסיון ההשתלטות הזה על יו"ש ואת החבלה בכל אפשרות של שלום. כשנתניהו עושה סימנים שהוא רוצה בהשוואת תנאים בין המיוחסים החרדים ובין שאר האזרחים, מיד מבהירים לו ראשי החרדים שלא רק הקואליציה הנוכחית שלו בסכנה, אלא גם הקואליציות הבאות.
זה מספיק כדי לקפל את נתניהו, וכדי לקפל את הרבנים ואת הפוליטיקאים של הציונות הדתית.
אלא שהקואליציה הלא-קדושה הזאת של נתניהו, מייצגת בעצם מיעוט בעם. לכן היא ניתנת לערעור. לכן אפשר לנצח את נתניהו.
המיליארדרים האמריקאים או הישראלים של הקואליציה הניצבת מאחורי נתניהו ושאר חסידי הקפיטליזם החזירי  הם שלו. יותר נכון: הוא שלהם. נתניהו הוא הבובה שהם מושכים בחוטיה. אין טעם להתייחס אליהם או לראות בהם בעלי ברית בשום מצב.
אבל המתנחלים הדתיים-לאומיים הם רק חלק מהציונות הדתית. יש בה גם אחרים. סג"ל וליבסקינד כותבים במאמר הפרוגרמטי שלהם כך:
"הגיעה העת שהעולם הדתי לאומי יעמוד על רגליו בגאון ויחדל מהשפלת המבט חסרת הביטחון העצמי הזו מול החרדים. רבני ישיבות ההסדר, חברי הכנסת של הציונות הדתית, רופאים חובשי כיפות סרוגות, מדענים, פרופסורים דתיים לאומיים, זו שעתכם להתייצב ולשאת את הדגל. די להיגרר. דווקא במאבק מוסרי מהסוג הזה עליכם להוליך את הקריאה. מולכם לא יכולה ההנהגה החרדית להתמודד."
אנשי הציונות הדתית – לא כולם מתנחלים – מעורבים ומעורים היטב בחברה הישראלית, בשדרה העיקרית שלה. הרבנים, הרופאים, המדענים והפרופסורים שעליהם מדברים סג"ל וליבסקינד – לא כולם ימין מתנחל. אם יקומו לאופוזיציה שתפעל להפלת נתניהו מנהיגים שיחדלו מן ה"חילוניות" האנטי-דתית האידיוטית וידעו לפנות אל הציבור הזה, הם יוכלו לערער בעוצמה רבה את אחד מהיסודות העיקריים של הקואליציה הלאומנית.
גם החרדים – הציבור שלהם, לא הרבנים והפוליטיקאים השולטים בהם – אינם מקשה אחת. גם ביניהם יש רבים הסולדים מן העמדה הטפילית והמכוערת של הציבור שלהם. הם שומרים בינתיים על פרופיל נמוך ואינם ששים להתעמת, אבל גם אליהם אפשר להגיע. גם אותם ניתן לגרוע מן הקואליציה הלא קדושה של נתניהו.
ברור שחזית לאומית אנטי-לאומנית צריכה לפנות גם אל מצביעי הליכוד עצמו, ממעמד הביניים. עכשיו, אחרי הטעות שעשה נתניהו, קל להצביע לפניהם על הסתירה בין הרטוריקה הריקה שלו, שבמרכזה סולידריות לאומית (המתבררת עכשיו כמזוייפת),  בעוד שתוכנה הממשי של הפוליטיקה שלו הוא הבדלה בין דם לדם, בין פרוטקציוניסטים מיוחסים, מסוגם של הטייקונים, החרדים והמתנחלים,  ובין העם הכורע תחת נטל המילואים ותחת נטל המיסים והמחירים הגבוהים.
שלא לדבר על הישראלים הוותיקים ועולי חבר העמים התומכים באביגדור ליברמן ובמפלגתו. בפניהם צריך לחשוף את הצביעות והציניות שבעמדתו של מנהיגם. לכאורה הוא נוקט בעמדה עקרונית: גיוס מגיל 18 לחרדים ולערבים. אבל מה קורה בפועל? בפועל הוא יושב בקואליציה עם נתניהו, אותה קואליציה המאפשרת לחרדים את המשך ההשתמטות ואת המשך הטפילות.
וחשוב מאוד להחזיר למעגל המצביעים את המעמדות הנמוכים של החברה, יהודים וערבים. בעשורים האחרונים ירד שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת בישראל מ-80% ל-60%. רוב גדול מאוד מן הנמנעים החדשים האלה נמנים על שלושה-ארבעה העשורים הנמוכים, התחתונים, מעוטי ההכנסה. אלה שנואשו כבר מן הפוליטיקה.
רובם של אלה שכן טורחים להצביע מן העשירונים האלה הם שבויים: חרדים וערבים. הם מצביעים כי מביאים אותם לקלפי.
אך יש בעשירונים האלה גושים גדולים של מצביעים שאפשר להגיע אליהם. המפלגות של מעמדות הביניים, "העבודה", "קדימה" או מפלגתו החדשה של יאיר לפיד יתקשו להגיע לאזורים האלה.  גיוסם של המעמדות הנמוכים למאבק נגד הקואליציה הלאומנית שהיא האחראית העיקרית למצבם, מחייב מאמץ מיוחד. מי שיפנה אליהם יימצא בקו החזית העיקרי מול המרוויחים העיקריים מן הקיפוח והעוני, הדיכוי והסבל – מהצד היהודי אלה הרבנים והח"כים של ש"ס והחרדים האשכנזים. ומהצד הערבי – הח"כים של המפלגות הערביות המסורתיות, שבדיוק כמו הח"כים היהודים המקבילים  הם בונים  את כוחם על השארת הציבור שלהם בערי המסכנות שלו.
למרבית הצער, הנהגת המחאה החברתית, בדמותה היום, אינה פרטנר לחזית הלאומית  שצריכה להתייצב נגד נתניהו. את זה הבהירה כבר דפני ליף בשבוע שעבר, שהלכה לבני ברק  כדי להזדהות עם נתניהו ועם הרבנים והפוליטיקאים החרדים, עם ההשתמטות ועם הבטלנות. ממקורות פרטיים ידוע לי שלקראת ההפגנה הגדולה לפני שבועיים, בעד השיוויון בנטל, אף ניסו פעילים של המחאה החברתית להניא  מכוונתם אנשים שביקשו לבוא ולהפגין בהפגנת "הפראיירים", בשעה שכמה עשרות מחבריהם שרפו כמה קרטונים שחורים מול הבורסה.
נראה שההנהגה הנוכחית של המחאה פשוט שרפה את עצמה.
צריך לקוות שהמחאה תדע לנער מעל גבה את החבורה הזאת, הדוחפת לאלימות ולהתבדלות. יושבי הקרנות האלה, מפורנסי הקרן החדשה ודומיה, משרתים את האינטרסים של המיליארדרים האמריקאים מהמפלגה  הדימוקרטית בארה"ב.  באגף הזה, של מפורנסי הקרנות, נמצא גם הגרעין הקשה של הפעילים של שמאל מרץ ולא מעטים מחד"ש. גם הם יתקשו למצוא את עצמם בחזית הלאומית והאנטי לאומנית. אלה המשרתים את הלאומנות הערבית אינם טובים בכלום ובמאום מאלה המשרתים את הלאומנות היהודית. אלה המשרתים את המיליארדרים הדימוקרטים מאמריקה אינם טובים מאלה המשרתים את המיליארדרים הרפובליקאים שם.
אך מה שנותן תיקווה כי המהלך של החזית הלאומית יכול להצליח, קשור גם קשור למחאה החברתית. הסקרים הנערכים שוב ושוב מאז החלה המחאה מורים כי יש רוב גדול בציבור התומך במחאה נגד הקפיטליזם החזירי, נגד מצוקת הדיור, נגד יוקר המחייה המטורף, נגד השודדים מן הבנקים ומן המונופולים. בהתחלה היה רוב של 90%. מחדלי ההנהגה הנוכחית של המחאה ושגיאותיהם צמצמו את הרוב הזה ל-70%.  אך זהו עדיין רוב עצום ורב, ובתוכו גם חלקים גדולים מאוד ממצביעי הליכוד, החרדים, הימין הדתי, המעמדות הנמוכים ובתוכם האזרחים הערבים.
את הרוב הזה תצטרך החזית הלאומית לממש בקלפיות.
7 תגובות
 1. מנחמי בן-ציון permalink

  צריך להגיד ביושר שנתניהו לא "אכל" את התרגיל של מופז. מופז לא היה מסתפק
  בפחות מקרע עם החרדים, הוא משתמש בטקטיקות צבאיות, שכל האמצעים כשרים
  להשגת המטרה. הוא רק לא מבין, שזו אינה מלחמה בין שני צדדים, שהתבוסה היא
  טוטלית וסופית ,שיש המשך קיום לכולם, וזיכרון להתנהגותו המתכמנת, חסרת ערכים
  חברתיים ,כבר נמצאת בתודעת הציבור לעד .לכן סופה של קדימה קרוב ,היא
  נולדה בחטא וכך גם סופה .

  אהבתי

 2. מנחמי
  קדימה ומופז לא חשובים. וגם לא נתניהו. מה שחשוב הוא שיש חלק מהעם שבעצת רועיו הרעים עושה שבת לעצמו. ויוצא שהם חבורת מתנשאים ומתייהרים, מתבדלים ורשעים, שמרשים לעצמם להתחבא מאחורי אחיהם ולהתפרנס על חשבון אחיהם, ונתניהו מרשה להם זאת ואינו חולם, כנראה, להרחיק אותם מן השמנת שהם מלקקים בעוד שנדמה להם בטעות גמורה שהם חבר צדיקים.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   אפשר, או צריך להגיע איתם להסכמה, על מספר לומדי תורה שיספק את דעתם,
   מבחינת שמירת הגחלת , בשום מקום אין צדיקים גמורים. לכן כדי להגיע לפתרון
   מעשי, לא צריך ללכת איתם ראש בראש .אני בטוח שהדבר לא ירד מסדר היום,
   ואחרי עוד כמה ההתגוששויות, ימצא שביל הזהב .חלק מהמגזר הזה, כבר רואה
   תועלת מהגיוס לצה'ל .הם מאוד אינטלגנטים ויודעים שאם בסופו של דבר, לא
   יהיה קמח , לא תהיה גם תורה. בני האדם הולכים תמיד ,בדרך ההתנגדות
   הקלה. לכן צריך להראות להם את השער הברור והפתוח, שבאופן טבעי ימשוך
   אותם .דרך אגב, כל רועה כבשים או פרות מכיר את זה .

   אהבתי

 3. מנחמי,
  הדרך ברורה, אבל הם לא ילכו בה אם לא יבינו רבניהם לעומק שנקודת המוצא היא שיוויון, וההנחות שהם מקבלים בארץ הציוניסטים אינן בלתי מותנות, ולכל ידוע שאין להן ראיה מוצקה מדרבנן שלא לדבר על זכר מדאוריתא או ממשה עד משה, ואין יהודים שכמותם מקבלים הנחות כאלה בשום ארץ אחרת שגם אליה הם מתייחסים בתור גלות, כפי שמעיד לבושם. קצת אסירות תודה אל מול כפיות טובה, אפילו כלפי הכופרים ואוכלי השפנים, לא רע בתור תרגולת למתחילים בהלכות בדרך ארץ.
  בכל השאר אני נוטה להסכים אתך.

  אהבתי

  • מנחמי בן-ציון permalink

   העיניין לא ירד מהסדר הציבורי והם יפנימו את זה ,הם רגישים לדעת
   הקהל הישראלית. נציגיהם בכנסת מבטאים זאת לא פעם .אני די מרחם
   עליהם, כי השינוי עבורם הוא גדול .בינתיים הם המרוויחים מהפילוג של
   החילוניים ,וכפי שכתבתי, דרך ההתנגדות הקלה, תקטן ותהיה קשה יותר,
   התודעה שכבר מחלחלת למוחם תתממש ,אבל זה יקח זמן, עד שכל
   הצדדים תנוח דעתם .

   אהבתי

 4. davdavsin permalink

  אחד הטורים המרגיזים שלך, מה שלפעמים מביא אותי לשאול- מי יותר חזק מיסטר מאפיהו או ד"ר…
  קודם כל אני מוחה בתוקף על ההפרדה שאתה עושה בין "הימנים הטובים הלא מתנחלים" לבין הימנים המתנחלים. כאחד שבא משם וכבר לא, ומכיר פי מיליון ממך את המתנחלים הרשה לי להגיב על כך שבזרת הקטנה של קטן המתנחלים יש יותר אהבת הארץ והמדינה, יותר הקרבה, מאשר בכולך. אתה יכול לחלוק על המתנחלים, זה לגיטימי, מה שלא לגיטימי זה להסית נגדם כפי שאתה עושה, כנראה כשהדוקטור קופץ מתוכך.

  שתיים, לא מיצתה עצמה כבר המנטרה של "הברית בין הטייקונים המתנחלים והחרדים" ואתה רשאי לדחוף גם את ה"חזירי" ואם כבר גם את ה"קפיטליסטי" שלך איפה שאתה מוצא לנכון…?! ועל הכל מנצח כמובן האנטיקרייסט ביבי… שמע, היחיד שמתחרה בך בשנאת ביבי מעוורת הוא בן כספית, והאמן לי שהשוואה כזו איננה כבוד גדול

  שלש, כאחד שתמך אני מניח באוסלו, ועדיין תומך בכל מני פתרונות קסם של זבנג וגמרנו, אני לא מתפלא שאת אותה שיטה אתה נוקט גם פה. ושוב כמו עם המתנחלים אני באמת תוהה עד כמה אתה מכיר חרדים. כן, הבאת שני אנשים יקרים והגונים כתנאים מסייעים, אבל חוששני שהם טועים כאן- לא בגלל שהחרדים בסדר וטוב שהם משתמטים אלא מכיוון שגם הם איבדו את הסבלנות. הענין לא ייפטר בחוק שיעבירו ושיהפוך אברכים רבים לעניים מרודים או ישלול מהם זכויות אזרח בסיסיות כפי שזומם לעשות פלסנר. החרדים מודעים גם הם למצבם וכבר היום יש רוחות עזות של שינוי מבלי שאיזה טמבל יכניס את האצבע לתוך קן הצרעות הזה. זה לא יקרה בדור שלנו, זה יקרה בדור הבא,לאחר שהדור הזה ייכנס למאגר העבודה ויהיה יצרני כי זו עיקר הבעיה, לא השירות הצבאי.
  ולי אין בעיה להיות פראייר אגב ואני מאמין שכל מי שמשרת מרצון ומבין על מה ולמה, לא מרגיש פראייר, כמו כל הסלוגנים המטופשים

  וסליחה שהתעצבנתי עלייך אבל אני חושב שיש לי קצת אשראי עם כל המחמאות שאתה מקבל ממני כשמגיע לך

  אהבתי

  • davdavsin,
   אחד, איני מוצא שהשמצתי את המתנחלים. לא כתבתי עליהם שום דבר שאינו אמת צרופה. ההבחנה שעשיתי היא בין הימניים שבציונות הדתית ובין אלה שאינם ימניים, כי ברור לי שהימניים תומכים בדרך כלל במתנחלים. גם איני מתחרה עם איש באהבת מולדת, אך הרשה לי לומר לך משהו על אהבת המולדת של המתנחלים, או לפחות חלק מהם: כאשר אהבת המולדת מלווה בתופעות של מרד, בהתפרצויות של הנוער הנפלא למחנות צה"ל, בבזבוז מחריד של המשאבים הלאומיים, בזעקות "נאצים" כלפי חיילים ושוטרים, בהתנכלויות גזעניות לשכנים ערבים ואיני רוצה להמשיך – אז אתה יכול לקחת את אהבת המולדת הזאת, ולדחוף אותה איפה שאתה מוצא לנכון, אם לשאול ביטוי שלך מסעיף שתיים בתגובה.
   שתיים, צריך להיות סומא מאוד בארובה חשוכה במיוחד כדי שלא להבחין בצדדיו החזיריים של הקפיטליזם, שאינם נופלים בכלום ומאום מצידיו החזיריים של הבולשביזם, למשל, ועדיף בלי דוגמאות כי הדברים לעוסים וידועים. ובאשר לביבי, איני שונא אותו כלל. אני רק נדהם בכל פעם מחדש. הידעת, למשל, כי תחזוקת ביתו עוד ב-2010, עלתה ב-2.2. מיליוני שקלים, וזה לא כולל חשבונות טלפון, אינטרנט, כיבוד קל, ציוד משרדי, נסיעות לחו"ל, שירותים רפואיים, אבטחה, אירוח אישים ואבטחת הילדים? 710 אלפי שקלים על ניקיון, 22 אלף שקל בחודש על אוכל ל-4 נפשות (לא כולל אירוח ומסעדות), 50 אלף על ביגוד, 126 אלף ש"ח על גינון, 50 אלף על סידורי פרחים.
   http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3513746,00.html
   ראש ממשלה נפלא הוא נהנתיהו, אמה-מה, גדול על המדינה המסכנה שהוא אמור לנהל בכמה מספרים.
   שלוש, אני לא יודע ממה בדיוק אתה מסיק את אהדתי לפתרונות ה"זבנג וגמרנו", כי אני נגד. אני רק טוען שכאשר ממשלה זוכה לקבל איומים מצד קבוצות אוכלוסיה מיוחסות ומתנשאות, כמו חרדים ומתנחלים, צריך להבהיר למאיימים ולמתמרדים מסוג ה"אתה בחרתנו" בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, שהרוב המיוצג על ידי המימשל אינו נכנע לאיומים חצופים, ושיש שיטות טיפול פשוטות, קלות לביצוע, שגם אינן דורשות שום אלימות. ובאשר למה שיש לי לומר על השתמטותם ובטלנותם של החרדים, נא עיין במשנתו של הח"כ הרב חיים אמסלם, לשעבר איש ש"ס. איני מחדש דבר.
   ברור שאינך צריך לסליחתי על שאתה כותב פה את דעתך, וגם על הסגנון אין לי שום טענות, שהרי גם אני איני מנוי קבוע של הגב' בבלי.

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: