Skip to content

מטבח/ עוגת חצי-חצי, דובדבנים, תפוחים ופרג

יולי 11, 2012

כבר חודשיים ימים שהפרי העיקרי הבא אל פי, הם הדובדבנים. החורף הגשום עשה להם אך טוב, ובשבועות האחרונים מגיעים לשוק דובדבנים גדולים, עסיסיים ומתוקים מאוד, עם שמץ חמצמצות. לבחירתם כדאי להקדיש תשומת-לב, במיוחד יש להקפיד על בשלותם. כדי שהדובדבנים יהיו ראויים לאכילה הם צריכים להותיר את הצבע האדום מאחוריהם, ולגלוש עמוק לתוך השחור-כחול-סגול-ארגמן, בדומה לשזיפים הבשלים.

פרוסות תפוח דקות בנוזלי הבישול: יין, שמן, סוכר, מלח, גרידת תפוז ותבלינים

הכנות:

אז הגיע הזמן לעוגה. קניתי ב-20 ש"ח 2.5 ק"ג של דובדבנים מהסוג שתואר לעיל. אבל תנסו אתם לגלען 2.5 קילוגרם דובדבנים בשלים. אני נשברתי אחרי קילו ורבע (התחלתי בקש-שתיה שמשאיר את דובדבנים שלמים, אבל הקש נכנע ועברתי לסכין)  ומעוגת דובדבנים עברתי לעוגת חצי-חצי. לצורך זה קילפתי קילו וקצת תפוחים לבישול, גם הם מהשוק, והפקתי מהם פרוסות דקות למדי.

את התפוחים הפרוסים בישלתי שלוש-ארבע דקות (אחרי הרתיחה) עם כוס סוכר, חצי כוס יין אדום, רבע כוס שמן, וקצת תבלינים מהמקובלים: קינמון, ציפורן, מוסקט, הל, וגרידת תפוזים. אפשר גם גרידת לימון, ואפשר גם מיץ לימון. וטיפה מלח. אחרי הבישול סיננתי. הנוזלים ישמשו לסירופ.

דובדבנים בנוזלי הבישול: כמו התפוחים, בלי התבלינים

טיפול דומה עברו הדובדבנים המגולענים: סוכר, יין, שמן וקצת מלח, אבל ללא תבלינים. הבישול פה קצת קצר יותר וגם את הדובדבנים מסננים.

ועכשיו הפרג, שהולך נהדר עם התפוחים, ומרירותו מסתדרת להפליא גם עם המתיקות החמצמצה של הדובדבנים, אבל הוא לא חובה לעוגה הזאת:  300 גרם פרג טחון היטב, מבושל כ-20 דקות על אש קטנה עם כוס יין, ועוד קצת מים או חלב, שמן או חמאה או מרגרינה וקצת מלח. אפשר לבשל גם עם אגוזים מפוררים וצימוקים.

הרכבה:

פורסים נייר אפיה בקרקעית התבנית (35X33 ס"מ). מפזרים על פני הנייר קצת סוכר ומרטיבים מעט במי הבישול המסוננים של הפרי. בחצי תבנית משטחים תפוחים, ובחצי האחר – דובדבנים. משאירים קצת בצד.

תפוחים ודובדבנים בתחתית התבנית: מתחת להם קצת סוכר וקצת מנוזלי הבישול

ועכשיו מפזרים את הפרג על פני התבנית כולה ומהדקים קצת, כדי לפנות מה שיותר מקום לבצק.

הבצק:

מכינים בצק רגיל של עוגה בחושה: 800 גרם קמח לבן מנופה, 2 כוסות סוכר, כ-20 גרם אבקת אפיה (מעט פחות משתי שקיות של 12 גרם האחת), ותיבול כמו של התפוחים: קינמון, הל, מוסקט וציפורן (שלושת האחרונים בזהירות. הם שתלטניים ביותר), וכף-שתיים של גרידת תפוזים. בוחשים היטב את היבשים.

מוסיפים את הרטובים: 8 ביצים, 2 כוסות שמן, כוס מיץ תפוזים וכוס יין לבן. את כל אלה בוחשים בקערה נפרדת.

ועכשיו זה הזמן להפעיל את התנור, כי אסור להשאיר את אבקת האפייה בחברת הרטובים זמן רב מדי. זו הסיבה לכך שעושים את כל ההכנות, כולל פריסת הפרי והפרג בתבנית,  לפני שמאחדים את הרטובים והיבשים של הבצק.

פרג מהודק על הדובדבנים והתפוחים: מקום לבצק

את התנור מפעילים על 170 מעלות. תוך שש-שמונה דקות הוא יהיה חם.

עכשיו מערבבים את הרטובים והיבשים. את הנוזלים מוסיפים בזהירות לקראת הסוף, כדי שהעיסה לא תהיה דלילה מדי. המירקם שלה צריך להיות כמו של דייסה סמיכה או משהו שבין טחינה לחומוס.

את הבצק שופכים על פני המליות שבקרקעית התבנית. צריך לוודא שלתבנית יש שוליים גבוהים מספיק, כך שהבצק התופח לא יגלוש ויישפך על תחתית התנור. על פני הבצק מפזרים קצת דובדבנים ופרוסות תפוח שהשארנו בצד.

עוגה אפויה: החלק העליון שיהפוך לתחתון

אופים בערך 25 דקות באמצע התנור, עד שקיסם הנתחב לבצק באמצעו יוצא יבש. משאירים ליתר ביטחון בתוך התנור המצטנן לכמה  דקות כדי שהעוגה לא תיפול בחוץ כתוצאה ממכת קור פתאומית.

אחרי שהעוגה מצטננת, הופכים אותה. מצמידים תבנית ריקה, פה-אל-פה לתבנית האפויה, והופכים. אין מצב  לבעיות הידבקות שיתעוררו בשלב הזה, שהרי השתמשנו בנייר אפיה.

עוגת חצי-חצי: החלק התחתון הפך עליון

העוגה טעימה מאוד כבר בשלב הזה, אך כדי להפוך אותה למעדן אמיתי, מומלץ מאוד לא להתעצל, לא לחשוב על קלוריות והיקפים, ולהכין סירופ. את זה עושים כשהעוגה כבר קרה. על להבה אחת מצמצמים באש בינונית גבוהה לכמה דקות את נוזלי הבישול של הדובדבנים בתוספת סוכר נדיבה, ועל להבה שכנה עושים אותו מעשה בנוזלי הבישול של התפוחים. אין צורך שהסירופ יהיה סמיך וצמיגי.

שוב משתמשים בשתי התבניות: מפזרים במצקת את שני הסירופים על פני שתי המליות, כל סירופ והמלית שלו. משאירים לכמה דקות של ספיגה, ופורסים את העוגה רצועות-רצועות. על קרקעית התבנית התאומה מוזגים עוד משני הסירופים, זה לצד זה, ומעבירים בזהירות את הרצועות הפרוסות, כל אחת לסירופ המתאים לה. כך תוקף הסירופ את העוגה מלמעלה ומלמטה, מצד המלית ומצד הבצק. אחרי כמה שעות של ספיגה (בקיץ במקרר) אפשר להתחיל במלאכת ההקפאה.

פרוסת עוגת דובדבנים ופרג: ספוגה בסירופ מלמעלה ומלמטה

תמחיר: קילו ורבע דובדבנים, 10 ש"ח. קילו ורבע תפוחים לבישול, 6 ש"ח. 300 גרם פרג: 12 ש"ח (לפי 40 ש"ח לקילו). אגוזים וצימוקים לפרג: 10 ש"ח.   800 גרם קמח+אבקת אפיה: 4 ש"ח. בערך קילו סוכר: 6 ש"ח. 3 כוסות שמן: 8 ש"ח.  2 כוסות יין פשוט: 10 ש"ח. 2 תפוזים (לגרידה ולמיץ): 2 ש"ח. שונות – נייר אפיה ותבלינים 2-3 ש"ח. סה"כ 70 ש"ח.  אם מוותרים על הפרג יהיה מחיר העוגה פחות מ-50 ש"ח.

שקלתי את העוגה שהכנתי (עם הפרג), כשכבר היתה ספוגה בסירופ.משקלה  קצת יותר מ-4 ק"ג. כלומר: 17.5 ש"ח לקילו. בקונדיטוריה תשלמו על עוגה כזאת – או מקבילה לה 60 עד 80 ש"ח לקילו – לפחות.

מודעות פרסומת

From → מטבח

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: