דילוג לתוכן

מאפה/ לחמניות קצח

יוני 14, 2012

קודם כל כדאי לחשב את הכמויות על פי מספר התבניות הנכנסות לתנור וגודלן. ברור שכדאי לאפות מה שיותר כדי לחסוך בחשמל. בתנור שלי אפשר לאפות בו זמנית שתי תבניות בגודל של 33X35 ס"מ (משטח האפייה), מה שאומר 24 לחמניות במשקל של קצת יותר מ-100 גרם האחת.

הכנת הבצק

מתסיסים כ-70 גרם שמרים לחים (קוביה וחצי) בקערית: כף גדושה קמח, כף סוכר וכוס מדודה (200 מ"ל) של מים פושרים, במשך עשר דקות. אפשר להשתמש בשמרית או בשמרים יבשים לפי הוראות היצרן.

שמרים מותססים: קמח, סוכר ומים פושרים

מנפים קילו וחצי קמח לקערה גדולה. מוסיפים כף וחצי מלח וחמש כפות סוכר (אל דאגה, הלחמניות לא יהיו מתוקות. השמרים משתמשים בסוכר כדי לייצר אלכוהול ודו-תחמוצת הפחמן), וקומץ גרגירי קצח. מערבבים היטב. מטפטפים פנימה כמה כפות שמן תירס או חמניות ומוסיפים את נוזל השמרים המותסס, ואחריו את שאר המים הפושרים. כמות כזאת של קמח תקלוט (ביחד עם מי השמרים) בין 700 ל-850 מ"ל מים, על פי רמת הלחות ביום האפייה. לכן יש להוסיף את המים בזהירות לקראת הסוף, עד שיווצר גוף בצק מגובש ורך, לא מימי מדי ולא יבש מדי.

לישה והתפחה

מפזרים מעט קמח על משטח ולשים כעשר דקות (או במיקסר) בכל פעם שהבצק מתחיל להיות דביק, מוסיפים מעט קמח למשטח. מניחים להתפחה במקום חמים, בלי רוח, מכוסה במגבת, למשך 40 עד 60 דקות. מוציאים אוויר ומניחים להתפחה שניה במשך כחצי שעה.

לחמניות בהתפחה: קצח וזיגוג

שוטחים על התבניות נייר אפיה. מוציאים את האוויר מגוש הבצק. פורסים את הגוש לשניים, כל חצי לשניים, וכל רבע לשניים. קיבלנו שמונה גושי בצק. כל אחד מהם פורסים לשלוש. לא בושה להשתמש במשקל כדי להגיע ללחמניות אחידות בגודלן. מניחים את הלחמניות בתבניות. מפזרים מעט קצח במרכז כל לחמניה, ומזגגים בביצה טרופה או במים. מכסים או מניחים במקום מוגן מרוח להתפחה אחרונה – 20 עד 30 דקות.

מי שאוהב לחמניות מעוצבות, יכול לגלגל כל גוש בצק לגליל מאורך, ולייצר מיני-חלה או צורת שבלול.

אפיה

10 דקות לפני תום ההתפחה מניחים בתחתית  התנור תבנית או כלי קיבול למים ומחממים את התנור ל-175 מעלות. מרתיחים מים, ולקראת האפייה, כשהתנור כבר חם, ממלאים את התבנית שבקרקעית. מכניסים את הלחמניות לתנור.

לחמניות קצח: להעביר מיד למשטח קר

מכוונים טיימר ל-20 דקות. עם הצלצול חוזרים לתנור. שולפים את התבנית עם המים מהקרקעית והופכים את המגשים: מה שהיה למטה עולה למעלה, ומה שהיה בפנים פונה החוצה. מכוונים את הטיימר ל-10 דקות נוספות.

בתום האפיה מעבירים מיד את הלחמניות למשטח קר.

תמחיר

קילו וחצי קמח: 6 ש"ח. חבילה וחצי שמרים: 6 ש"ח. סוכר+מלח+קצח+נייר אפיה+שמן+סבון ומים לשטיפת הכלים: 2 ש"ח. סה"כ  14 ש"ח ל-24 לחמניות, בלי להביא בחשבון חשמל לאפיה וזמן עבודה.

הלחמניות טובות לכל סוגי הכריכים. מי שאוהב קמח מלא יכול להוסיף  כמה גרם שמרים וכף סוכר כדי להבטיח תפיחה טובה.

From → מטבח

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: