דילוג לתוכן

איראניום רציונלי: האדמירל דמפסי והאימאם ה-12

פברואר 21, 2012

עלה בדעתי, לרגל הפוסט הזה, להכניס אתכם מעט לאחורי הקלעים של שיקולי הבלוגר, ובמקרה הזה הבלוגר הוא אני.  ובכן, כבר לפני יומיים קראתי שהאדמירל מרטין דמפסי, יו"ר המטות המשולבים של ארה"ב, אמר בראיון לסי.אן.אן. ביום שבת את הדברים הבאים:

"אנחנו יוצאים מתוך נקודת הנחה שאיראן היא שחקן רציונלי בזירה".

או, במילים אחרות, שבאיראן יש כרגע משטר רציונלי, כלומר, כזה שמהלכיו סבירים ואפשר לצפות ממנו להתנהגות שאינה חורגת מגבולות המקובל ביחסים בין מדינות או בתוכן. זה מה שאני מבין מהמילה רציונלי. אם למישהו יש פרשנות אחרת למילה הזאת, אשמח לדעת על כך.

יו"ר מטות משולבים מרטין דמפסי: רציונלי

רציתי להגיב מיד על דברי האדמירל, שהרי כבר עסקתי פה, ולא אחת, ברציונליות האיראנית הידועה. אבל לרגע  עצרתי בעצמי: האמנם יהיה זה נבון מצידי לפתוח עכשיו חזית נוספת, ועוד נגד הצבא, הצי, וחיל האוויר האמריקאי ומי שעומד בראשם? אני, שכל מה שיש לי להגנתי הם כמה סכיני מטבח, ובראשן סכין שף ישנה אחת וסכין ירקות שוויצרית? וזה בשעה שפגז אחד מתותח של 16 אינץ'  מסיפונה של סיירת מהצי השישי עלול לחרב לי את כל הבית? או אפילו פגז של תותח 12 אינץ'? כלומר, בעוד אני הולך ומטיל ספק ברציונליות של המשטר האיראני  ובהערכותיו של האדמירל דמפסי – כלומר ברציונליות שלו עצמו – איפה הרציונליות שלי?

אך לבסוף גברה עלי האחריות העיתונאית, והחלטתי שאם אכתוב את הדברים ביישוב הדעת ובלי להתלהם, שלא כדרכי, ובלי שארד כסאח על שיקול דעתם של האדמירל ויועציו,  ובמקום זה קצת אתחנף, קצת אתרפס ובעיקר אכתוב בצורה עניינית – ובכן, במקרה כזה אוכל למשימה וגם אצא בשלום מן המהלך החצוף הזה.

אני מזכיר את יועציו של יו"ר המטות המשולבים, גם משום שהאדמירל דיבר בלשון רבים, וגם כי אין ספק שהאדמירל דמפסי, בהיותו איש אחראי מתוקף תפקידו – וגם שחקן רציונלי בזירה, כמובן – התייעץ לרגל שיחרורה של חוות דעתו זו עם מיטב הפסיכיאטרים, הפסיכואנליטיקאים והפסיכולוגים הפוליטיים שמן הסתם עומדים לרשותו, במדים ושלא במדים, ומן הסתם גם עם אנשי המודיעין במדים ושלא במדים. ולכן, אבקש להפנות את תמיהותי לא רק אליו אלא לכל הצוות המקצועי שסביבו.

קודם כל נעסוק במה שנראה על פני השטח של אותו משטר רציונלי באיראן.

ונתחיל בארועים של אמצע השנה שעברה, שהורו כי קיים  סכסוך קשה ועמוק בין שני מנהיגיה של איראן: המנהיג הדתי הייאטוללה עלי חמינאי, והנשיא הפוליטי מחמוד אחמדינג'אד.

אמצע אפריל: ניסיון לפטר את שר המודיעין

ובכן, בערך באמצע חודש אפריל של שנת 2011 החליט לפתע  הנשיא, העומד למעשה גם בראש הממשלה,  לפטר את שר המודיעין חיידר מוסלחי, הנחשב לאיש של חמינאי. העילה המשוערת: האיש המקורב ביותר לנשיא אחמדינג'אד, אספנדר רחים משאי (נזכור היטב את השם הזה להמשך) ביקש לפטר את אחד מבכירי משרדו של מוסלחי. אך שר המודיעין לא הסכים, ומשאי שיכנע את אחמדינג'אד לפטר את השר.

אלא שהמנהיג הדתי עלי חמינאי לא הסכים לפיטורין של האיש שלו בממשלה.  הוא הורה לשר המודיעין להשאר בתפקידו. לאות מחאה לא הגיע אחמדינג'אד לשתי ישיבות ממשלה, אך קיבל  לבסוף את רוע הגזירה.

תחילת מאי: האשמות בשחיתות ומעצרי מקורבים

חלפו רק ימים אחדים, ואנשי חמינאי פתחו בהתקפת נגד: בתחילת חודש מאי הואשמו מקורבו של אחמדינג'אד משאי וכמה מאנשיו במעורבות בפרשות שחיתות שונות בניגוד לחוק, בחתימה על חוזים מפוקפקים להקמת בית מלון ואולמות אירועים, בקבלה בלתי חוקית של קרקעות מהמדינה ובהחזקת מניות בחברת תיירות בלתי חוקית. כמה מאנשי משאי נעצרו על ידי משמרות המהפכה.

כאן המקום לציין שבנו של אחמדינג'אד נשוי לבתו של משאי, ומזה שנים הנשיא ומשאי קרובים מאוד זה לזה, גם, ואולי בעיקר, מבחינה דתית.

עוד במאי: הנשיא חומד את תפקידו של שר הנפט

הפעולה הבאה באה מצידו של אחמדינג'אד. הוא החליט – גם זה בחודש מאי – לאחד כמה משרדים ממשלתיים, ובמסגרת זאת פיטר את שר הנפט מסעוד מיר כאזמי ונטל את התפקיד החשוב הזה – לעצמו.

נשיא אחמדינג'אד וחבר טוב הוגו צ'אבס: מי מושחת יותר

ובכן, מועצת שומרי החוקה, מוסד איראני יחודי הכפוף למנהיג חמינאי, החליטה לבטל את פעולתו זו של אחמדינג'אד וקבעה שאינה חוקית. ובסוף חודש מאי הודיע גם הפרלמנט האיראני, המג'לס, שפעולתו של אחמדינג'אד לא היתה חוקית.

חודש יוני: סגן שר החוץ מודח ונעצר, ומשמרות המהפכה מואשמים בהברחות

הגענו לחודש יוני. סגן שר החוץ האיראני מוחמד שריף מאלק-זאדה, איש של הנשיא אחמדינג'אד פוטר מתפקידו ומיד אחר כך נעצר האיש, ככל הנראה בשל חשד למעשי שחיתות.

אחמדינג'אד לא היה מרוצה. הוא הודיע שמאסר חברי ממשלה הוא בבחינת חציית קו אדום ביחסים שבין שני המחנות הניצים. הוא היה עצבני במיוחד על משמרות המהפכה, כוח  צבאי-משטרתי הנאמן למנהיג הרוחני חמינאי. הסיבה לסכסוך – משמרות המהפכה הם האחראים למעצרם של מקורבי הנשיא. הנשיא ראה בכך התנכלות לו ולאנשיו. אי לכך  טענו מקורבי הנשיא שאנשי משמרות המהפכה מבריחים  בלי הכרה נפט בשפע לכל המדינות האזור, ללא שום פיקוח ממשלתי, והם עושים זאת באמצעות שליטתם ב-80 מסופי נפט ברחבי המדינה.  אחמדינג'אד טען בגלוי בראיון לטלוויזיה האיראנית  שאנשי משמרות המהפכה עוסקים בהברחות לא רק מאיראן החוצה, אלא גם מחוץ למדינה – פנימה. לפיכך הוא דרש ש"כל סחורה שנכנסת לאיראן תעבור דרך שלטונות המכס ותירשם". מעריכים שתעשיית ההברחות באיראן, הממשלתית והפרטית,  מגלגלת סכומים של 20 מיליארדי דולרים בשנה.

תגובת משמרות המהפכה: הם הזהירו שידווחו על כל מעשה שחיתות של הנשיא.

ספטמבר: מתפוצצת פרשת השחיתות הגדולה בהיסטוריה

ואמנם, אך הגיע חודש ספטמבר, והסערה הגדולה פרצה. התפוצצה פרשת השחיתות הגדולה ביותר.  מיליארדר המקורב מאוד מבחינה דתית לאספנדר רחים משאי, ושמו אמיר מנסור אריה, נעצר בחשד שהשתמש במסמכים מזוייפים כדי לקבל אשראי אדיר בבנק סדראת ובבנק מילת. באשראי הזה השתמש אריה כדי לקנות חברות שונות, ביניהן חברות ממשלתיות , ואחת מהן – חברת הברזל הגדולה של חוזיסטן. ראש יחידת החקירות, מוסטפה כור מוחמדי אמר:"זהו תיק שחיתות פינאנסי חסר תקדים בהיסטוריה."

הסכום שמדובר בו: 2.6 מיליארדי דולרים.

אלא שבכך לא תמה הפרשה. כאשר שמע אחמדינג'אד שיריביו קושרים לפרשה גם את משאי המקורב אליו, הוא הודיע כי יש בידו מסמכים המוכיחים שמוג'תבה חמינאי, בנו השני של המנהיג הדתי, הייטוללה עלי חמינאי, מעורב אף הוא בשערוריה הפינאנסית האדירה! אחמדינג'אד טען כי לפי המסמכים שבידו, מסתכמת המעילה של מוג'תבה חמינאי ב-1.6 מיליארדי דולרים!

האב המוטרד, עלי חמינאי המבוהל, ניסה לפנות את העיתונים ולתבוע מהם "לגלות אחריות" ולא לדווח על הפרשה, אך זה כבר היה מאוחר מדי. האופוזיציה האיראנית גילתה שמוג'תבה חמינאי נוהג לשלשל לכיסו עמלה על כל עיסקה גדולה בכלכלה האירנית, כולל, למשל, עיסקות עם סין מן השנים האחרונות. לטענת האופוזיציה צבר חמינאי ג'וניור בדרך הזאת הון בסך 3 מיליארדי דולרים. מוג'תבה חמינאי מוכר לא רק כמושחת במיוחד, אלא גם כקיצוני במיוחד: טוענים שהוא עמד מאחורי הדיכוי האלים של ההתקוממות אחרי הבחירות המזוייפות ב-2009. ואם לא די בכך, הרי שעד לאחרונה הוא גם הוזכר כמי שאמור לרשת את אביו כמנהיג הרוחני של איראן – לא פחות.

סוף אוקטובר: שאלות לנשיא

בסוף אוקטובר חתמו 73 מתוך 290 חברי המג'לס על עצומה (החוק דורש חתימות של רבע מהחברים) הקוראת לנשיא אחמדינג'אד להופיע לפני הפרלמנט ולהשיב על שאלות. וכמו כן הוטחו האשמות בפרשה גם כלפי שר הכלכלה הנאמן לנשיא.

נובמבר: סוגרים עיתון בגלל "שקרים ועלבונות נגד בכירים"

אך אם חלה רגיעה זמנית בתיק השחיתות הנדול,  מחמת תיקו משתק, זה לא אומר שהשקט נשמר בחזיתות האחרות. בנובמבר 2011  סגרו השלטונות עיתון שבו פורסם ראיון עם עוזר לשעבר של הנשיא אחמדינג'אד. העוזר,  עלי אכבר ז'וונפקר,  כבר נידון בעבר לשנת מאסר בגלל שפרסם מאמר שלדברי התביעה "פגע בכבוד הציבור". לדבריו, מקור האופנה הגורסת שנשים מוסלמיות אמורות ללבוש שחורים אינו באיסלם, אלא באופנת נשים שהיתה רווחת בפאריס במאה ה-19. העוזר הואשם ב"בהשתייכות למעגל הסוטה החותר להחליש את ההנהגה הרוחנית, ובכך שכינה רבים מהם מושחתים".

העיתון, "דיילי אתמאד" ניסגר למשך חודשיים בשל מה שהתביעה כינתה "הפצת שקרים ועלבונות כנגד בכירים בממשל".

והמהלך האחרון בהתמודדות בין חמינאי ואחמדינג'אד: המנהיג הרוחני  מנסה לבטל את מוסד הנשיאות. הוא מציע, לפתע, משטר פרלמנטרי. כלומר, ממשלת קואליציה שתיבחר על ידי המג'לס.

זיכרו את  הביטוי הזה, "השתייכות למעגל הסוטה". זיכרו את הקירבה הדתית ביו המילארדר אמיר מנסור אריה למקורבו של אחמדינג'אד, משאי. זיכרו את הקירבה הדתית בין שני האחרונים. זיכרו את המעצרים של משאי ומקורביו במאי 2011.

אך בינתיים, שאלת תם לאדמירל מרטין דמפסי:

זה נראה לך סביר, בתור התנהגות של "שחקן רציונלי בזירה"?

ועכשיו לעיקר.

מה באמת עומד מאחורי ההתמודדות העיקשת והאכזרית הזאת בין שני המחנות, מחנה אחמדינג'אד ומחנה חמינאי? בין המנהיג הדתי-רוחני ובין המנהיג הפוליטי הנבחר?

מדוע הם אוחזים זה בצווארו של זה?

הנאום באו"ם: מנהיגי העולם  לא מצמצו

כדי להתחיל את ההסבר, נחזור כמה שנים לאחור. לעצרת הכללית של האו"ם. אחמדינג'אד ניצב שם, השיש הירקרק מאחוריו, ונשא נאום. הנה זכרונותיו מן הנאום:

"במהלך היום האחרון, כאשר נאמתי, כמעט כל ראשי המדינות נכחו. אחד מהם, מהמחנה שלנו, אמר כי כאשר התחלתי לנאום במילים בשם האלוהים 'ראיתי שנהיית מוקף בהילה של אור עד תום הנאום', וכך גם אני חשתי. לפתע הרגשתי שכל האווירה השתנתה ובמשך 28 דקות כל מנהיגי העולם לא מצמצו. זו אינה הגזמה כי התבוננתי. הם היו בהלם כאילו יד הוליכה ואתם וגרמה להם לשבת. זה פתח את עיניהם ואוזניהם למסר של הרפובליקה האסלאמית."

לא יכולים להיות ספיקות רבים בהבנת הנקרא. אחמדינג'אד אינו רואה את עצמו כסתם מנהיג פוליטי. הוא רואה את עצמו כמי שמונחה על ידי כוח אלוהי. הוא אינו מסתיר זאת. שוב ושוב הוא טוען שמנהיגותו הפוליטית מודרכת על ידי אללה.

אחמדינג'אד הוא שיעי. כמו רוב גדול של השיעים  הוא מאמין באימאם ה-12, הנעלם (המיעוט העיסמאילי מאמין באימאם השביעי. מנהיגה של כת החשישיון, שהיתה קרובה לזרם העיסמאילי, שכונה "הזקן מההר", נקרא חסן אל-סבע, על שום אמונתו באימאם השביעי). על פי האמונה, ישוב יום אחד אותו אימאם, בהופיעו כמהאדי (המשיח המוסלמי) ויעמוד בראש המאמינים.

מערכת תחבורתית לטובת המהאדי

אמונתו של אחמדינג'אד אינו תיאורטית. כשהיה ראש עירית טהראן, קודם שנבחר לנשיא, הוא דאג לבנות שדרה רחבה ומפוארת המובילה מתחנת הרכבת של הבירה האיראנית אל מרכז השילטון המדיני. כאשר הוא נבחר כנשיא, הוא העניק 16 מיליוני דולרים לציפוי קרמי כחול וחדש של המסגד הקדוש בג'קמראן, ליד קום, שמן הבאר שבחצרו אמור להופיע המהאדי. כמו כן סלל אחמדינג'אד מסילת ברזל חדשה בין העיר הקדושה קום ובין טהראן. אחמדינג'אד הוא בעל תואר בהנדסת תחבורה, וטבעי שדאג קודם כל לקלות השינוע של המאהדי לכשיבוא.

ממעמקי הבאר לכס השלטון.

וכמו כן, כמובן, הוקם "משרד ההמתנה" שתפקידו לערוך את כלל ההכנות לקראת הופעתו של האימאם ה-12. שהרי לא רק בתחבורה מדובר כאן.

שליחי השטן לעומת האימאם של כל הדורות

וכדי להבין את המאורעות באיראן מאז האביב שעבר, יש לחזור אל אביב העמים הערבי. בהתרחשויות האלה, ובמיוחד בנפילתו של מובארק בתחילת פברואר 2011, ראה אחמדינג'אד את ההוכחה הניצחת לשובו של המאהדי.

הנה דיווח מן הוושינגטון פוסט, על דברים שנשא אחמדינג'אד לפני המון נלהב בטהראן, בחגיגות לרגל מלאת 32 שנים למהפכה האיסלמית, וכמה שעות לפני קץ שלטונו של חוסני מובראק במצרים, ביום שישי,11.02.2011:

בנאום שנשא… אמר אחמדינג'אד כי ההתקוממות של העולם הערבי  קיבלה את השראתה ממאבקה של ארצו נגד המעצמות המערביות. המפגינים, הוא אמר, מבשרים את התעוררותו של מזרח תיכון שבו, למרות קיומם של "שליחי שטן"  מערביים, לא יוכלו עוד ארצות הברית וישראל להתערב ולהשפיע."למעצמות המתנשאות לא יהיה מקום במזרח התיכון", אמר אחמדינג'אד… "זוהי מהפכה עולמית המונהגת על ידי האימאם של כל הדורות"…הוא חזה את כינונה של ממשלה עולמית, שבראשה יעמוד האימאם ה-12. "הלבבות והאמונה נוטים לקראת הצורך וההכרחיות של שלטון עולמי ולקראת שלטונו של האנוש המושלם, הקשור לממלכת השמיים", אמר אחמדינג'אד".

וזה בדיוק מה שמפחיד את כוהני הדת של איראן, ובראשם הייאטוללה עלי חמינאי.

כי תחת שלטונו של האימאם ה-12, ונציגו אחמדינג'אד, כבר לא יהיה צורך בכוהני הדת.

או אימאם עכשיו או כוהני דת

על פי ממרי, כך נראית ההיסטוריה של ימינו אלה לפי אחמדינג'אד וחבריו ל"זרם הסוטה":

התקופה הנוכחית היא 'ההופעה הקטנה', בה קהילת המאמינים השיעים אינה זקוקה יותר לשליט חכם ההלכה כדי לקבל את הוראות 'האמאם הנעלם' כיוון שבכוחם של אישים מסוימים לתקשר עמו, עד ל'הופעה הגדולה' הצפויה להתרחש בקרוב מאד, בה יופיע 'האמאם הנעלם' ויגאל את קהילת המאמינים…

בראיונות ובנאומים רבים שהעניק לאחרונה, תקף איתאללה מצבאח יזדי, מי שנחשב לפטרונו של הנשיא, את אחמדי-נז'אד ואת 'הזרם הסוטה', כהגדרתו, אליו הוא משתייך. לדבריו, אחמדי-נז'אד שותף לזרם סוטה ומסוכן, השואף לבטל, בעצת השטן, את שלטון חכם ההלכה ולהעמיד בראש השלטון את אנשי שלומו.

בקריקטורה: חמינאי לאחמדינג'ד: אם זה תלוי בי, אשאב אותך עוד לפני שהמשטר יהפוך לפרלמנטרי

בנאום בקום, בראשית יוני 2011, אמר איתאללה מצבאח יזדי: "לאחרונה [חברי הזרם הסוטה] מנסים להחדיר [לחברה] את התפישה לפיה [עכשיו משעה] שאנו יכולים לתקשר עם 'האמאם הנעלם', אין יותר צורך בנציג מטעמו. בכך הם מפקפקים לחלוטין בעיקרון שלטון חכם ההלכה…זו תיאוריה של השטן והיא הרסנית מכל יתר פעילויותיו."

... "אדם  זה[הנשיא] מתנהג כלפי החברים הכנים ביותר שלו כאילו הם אויביו, כפי שארע בהתנהגות הקלוקלת בפיטורי כמה שרים. באותו הזמן עלתה השאלה האם ייתכן שההתנהגות הזו תואמת את אישיותו של אותו האדם [אחמדי-נז'אד]? .. אמרתי לאחד מידידי הקרובים, שאני סבור בלמעלה מתשעים אחוזים שהוא כושף [ע"י ראש לשכתו, אספנדר רחים משאי]. המצב הזה איננו טבעי. אף אדם נבון לא עושה דברים כאלה, אלא אם נשללה ממנו השליטה על [עצמו]."

 כוהני הדת כבר הבינו, שאחמדינג'אד רואה את נוכחותו  של האימאם ה-12 כעובדה מוגמרת. הוא כבר פה, ויש אנשים המתקשרים עימו ומעבירים ממנו הוראות לאחמדינג'אד, ובראשם, איך לא, אספנדר רחים משאי, קרוב המשפחה והשותף השלטוני של הנשיא האיראני.

משאי מתקשר עם האימאם הנעלם

אחמדינג'אד בטוח שמשאי מתקשר עם המהאדי העומד להופיע.  אנשים בקרבת משאי אומרים שמשאי הוא אומר לעתים "שלום" למישהו כאשר אין אדם בסביבתו. הוא מסביר שהוא אומר "שלום" למהאדי הנמצא בקרבתו, ושרק הוא יכול לראותו. בסביבתו של אחמדינג'אד סבורים שמשאי מתקשר עם האימאם ה-12 על ידי כך שהוא מכניס את עצמו למצב של טראנס.

אחמדינג'אד בטוח בכך. הוא רואה במשאי איש הראוי להיות נשיא איראן יותר ממנו. הוא טוען כי יהיה גאה להיות סגנו של משאי. לאנשים סביבו אין ספק בכך,שהוא היה רוצה להריץ את משאי למשרת הנשיא בבחירות הקרובות.

משום כך שונאים  כוהני הדת במיוחד את משאי, ומנסים בכל כוחם להפילו ולסלקו מכל משרה שלטונית. משאי עורר לראשונה את חמתם, כאשר אמר כי "שום עם בעולם אינו אויב שלנו. איראן כיום היא ידידה של העם בארצות הברית ובישראל". כאשר התעוררו גלי ביקורת קשים, הוא אמר תחילה שהתבטא כך כדי "לבלבל את האויב". כשזה לא הספיק, הוא לא היסס לשנות את עמדתו מקצה לקצה:

משאי, המבקר במכה שבסעודיה לרגל קיום מצוות העלייה לרגל (חאג'), נפגש עם נשיא סודן, עומאר אל-בשיר. בפגישה שקיימו השניים אמר לו כי "המשטר הציוני המושחת והפושע מזיק לא רק לעולם הערבי והאיסלאמי, אלא לאנושות כולה". לכן, לדבריו, "השמדתו צריכה להפוך למטרה ודרישה של העולם כולו".

סגן הנשיא האיראני הוסיף כי  "כדי להציל את האנושות מהמשברים השונים, אין שום דרך פרט להצרת ידה של הציונית מלחיות בחברה האנושית. זאת, משום ששורש ומקור רוב המשברים הנוכחיים בעולם קשור לציונות".

אך זה היה ללא הועיל, מבחינת ההייאטוללות. משאי נעשה האויב מס.1 שלהם.

גם העיתוי שבו פרץ העימות החריף בין שני המחנות, במאי 2011, לא היה מקרי.

זה היה המועד שבו הפיצו אנשיו שלמשאי ברחבי איראן בעשרות אלפי עותקים את הסרט האפוקליפטי שערכו, בו בישרו על בואו של המהאדי בינואר 2012, כולל השמדת ישראל. זו היתה הסיבה לכך שאנשיו שלמשאי נעצרו אז, ולהאשמות בשחיתות שהופנו כלפיהם ונגדו.

ההיאטולות אינם מסתירים את דעתם:  הנשיא אחמדינג'אד, מקורבו אספנדר רחים משאי ותומכיהם, מהווים כת סודית וסוטה מהאיסלם. משיחיסטים קיצוניים ומטורפים, המבקשים להסיר את כוהני הדת משלטונם.

וגם אחמדינג'אד ומשאי אינם חולמים להתקפל. מבחינתם – המהאדי כבר הגיע, הוא מעביר הוראות והנחיות לאחמדינג'אד באמצעות איש סודו משאי.

אבל האדמירל מרטין דמפסי, יו"ר המטות המשולבים של החילות האמריקאיים, הוא ואנשיו סבורים שהמשטר באיראן הוא שחקן רציונלי בזירה.

כך שקשה לומר מה מדאיג יותר:

הרציונליות לפי הנוסח האיראני.

או הרציונליות לפי הנוסח האמריקאי.

לי זה מזכיר, משום מה, את הופעתם של ראשי המודיעין האמריקאי בפני ועדות הקונגרס עם פתיחת הארועים בכיכר תחריר בקאהיר, ואת הבחנתם המרתקת בקשר למהותם של האחים המוסלמים. המומחים האמריקאים סיפרו לנבחרים המכובדים שמדובר בעצם בארגון פוליטי, ולא בארגון דתי במהותו. זה, מן הסתם, מה שסיפרו מומחי המודיעין האלה גם לאנשי המימשל ובראשם הנשיא, ובטח גם לראשי הצבא. כדאי להם להעיף מבט, עכשיו, בישיבות הפרלמנט המצרי.

ועכשיו הבהרה חשובה: כל זה לא אומר שמחר בבוקר צריך לצאת למתקפה צבאית נגד איראן. זה רק אומר שמוטב להבין ולדעת מול מה ניצב העולם. לא רק ישראל. קודם כל שכניה הסונים של איראן שכבר יש להם בפועל עסק עם שליחו של האימאם ה-12 בנוסח השיעי, וכן גם מדינות אירופה וכמובן "השטן הגדול" האמריקאי.  ובמצב הנוכחי, אולי כדאי פשוט לקוות שההייטוללות יצילו את העולם מפני הנשיא שהם מתחזקים שם. בהיותם אנשי דת בעצמם, יתכן בהחלט שהם מבינים את הנשיא שלהם ואת הסכנות הנשקפות ממנו לעולם בצורה הרבה יותר טובה מכפי שמבין זאת יו"ר המטות המשולבים של הצבא האמריקאי.

וכמו כן, תמיד מותר לקוות, בצורה רציונלית, כמובן, שהאימאם ה-12, במסגרת התקשורת הקבועה שהוא מקיים עם אספנדר רחים משאי, ישנה שוב את דעתו, וישוב ויודיע לו שאין לאיראנים שום ריב עם הישראלים והאמריקאים.

הבה נכרע ברך לפני היושב במרומים, אדמירל דמפסי, ונתפלל לטוב.

6 תגובות
 1. דוד permalink

  נהדר
  אני מאוד נהנה מהבלוג שלך
  אתה כותב נהדר ומעניין וחשוב לא פחות ולא לגמרי מובן מאליו, הראש שלך מוברג למקום כמו שצריך

  אהבתי

  • דוד,
   אני מודה לך על דבריך המחמיאים עד חשש מבוכה ומקווה לא להתקלקל.

   אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. איראן וסוריה, שני משטרים נלחמים על חייהם. פרק ראשון: הטבח בסוריה והשמאל המדומה בישראל « מאפיהו
 2. איראן וסוריה, משטרים הנלחמים על חייהם, פרק שני: זיוף המטבע מאיים להטביע את השילטון האיסלאמי « מאפיהו
 3. איראן והפצצה, מאיר דגן ודוד גרוסמן: ישמרני האל מידידי. מאויבי אשמר בעצמי « מאפיהו
 4. הפתווה של דיסקין, הפתווה של חמינאי והכל מאוד רציונלי « מאפיהו

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: