דילוג לתוכן

גשם/ זה שיא זה? זה דרדלה

פברואר 19, 2012

בכפר בלום ירדו בשבת 27 מ"מ גשם. בגמלא (בגולן) 23 מ"מ. בצפת – 37. בצמח: 10.  במרחביה – 17. בבית דגן -8. בירושלים – 50 (שיא ארצי). בבאר שבע – 16,  ובעין-גדי – 13 מ"מ גשם.

כל זה יפה מאוד, אבל לחלוטי-חלוטין לא מסתדר עם התחזית. כי התחזית דיברה על "מערכת הגשם" "המשמעותית ביותר בחורף הזה", ועוד מיני סופרלטיבים מעוררי חלחלה, אודות סערה  שטרם היתה לנו כמותה השנה, ועל יום השבת כשיא המערכת.

אז לעומת התחזית המציאות התבררה כדרדלה.

בשנים עברו, כשעוד הייתי צעיר ונמרץ, בטח הייתי יורד כסאח על החזאים שמנפקים את השטויות האלה, ועל מגישי התחזית, שהם בסך הכל עיתונאים, ואמורים להתייחס בביקורתיות מסויימת, ולהפעיל שיקול דעת כשהם מביאים לנו את ההערכות של מקורותיהם, מה גם שכבר הוכח לא פעם בעבר שאין להתייחס לתחזיות האלה ברצינות יתרה.

אבל בינתיים הזדקנתי והתמתנתי, ואני מרבה למצוא נקודות זכות לטובת מגישי התחזיות ומקורותיהם הבלתי אמינים.

ובכן, ראשית, מה כבר קרה? זה בכל זאת רק מזג האוויר. זה לא כאילו שנפלתם חזק על החוטם עם איזו מניה של הייטק בגלל שהאזנתם לתחזית כלכלית מלומדת שניבאה זינוק מסעיר לנסדאק.  זה לא שסתם קראו לכם למילואים כי איזה חוזה בטחוני צפה שהחיזבאללה יחממו את גבול הצפון. כולה מה, אולי ביטלתם בגלל התחזית המאיימת ביקור מתוכנן אצל הדודה מחדרה וילדיה הצווחניים שאף פעם לא מרוצים מהחטיפים שקניתם להם ברגע האחרון בפיצוציה בחופית.

שנית, אין להכחיש שחזאי מזג האוויר מן הטלוויזיה  מכניסים לאולפן איזו רוח טובה. הם תמיד צעירים מהממוצע של האורחים באולפן ולעולם לא תמצאו אצלנו חזאי בעל שיער מאפיר או אף צחור,  רחמנא ליצלן. הם תמיד חייכנים, מכניסים אווירה טובה ואופטימית, לא כמו הפרשנים הכלכליים והביטחוניים הקודרים בדרך כלל שכמעט תמיד יש להם בשורות מפוקפקות.

שלישית, החזאים והחזאיות מתייצבים לעומתנו במלוא קומתם. לא כמו שאר הפרשנים המוסרים את החומר שלהם כשחצי מגופם מוסתר מתחת לשולחן, ולך תדע מה הולך שם – ג'ינסים מסמורטטים,  דגמ"ח מהוה,  גברדין בנוסח הסבא, או אפילו חצי גוף עליון מכוסה במקטורן ועניבה, ובחצי התחתון – מכנסי טריינינג או  אפילו שורטס בקיץ! שורטס!

החזאים, לעומת זאת,  מופיעים לעומתנו במלוא קומתם. אין הסתרות. מה שאתה רואה הוא מה שיש לך. ותודו – הם גם בדרך כלל לבושים טוב יותר מהפרשן הממוצע באולפן. החל מהמגישות הוולדניות להפליא של ערוץ 1,  וכלה בדני רופ  היורד לעתים ממש לשטח עם מעיליו, צעיפיו (הצהוב-שחור של סוכת בית"ר הנופלת) וכובעיו.

והנקודה האחרונה לזכותם – כבר הזכרתי זאת – הם בסך הכל מגישים את התחזית שאותה עורכים המדענים שמקצועם בכך, והמגישים די מוגבלים בכושר התימרון שלהם. אז מה הם אשמים, בתכל'ס, שמדעי החיזוי הם לא מי יודע מה מתקדמים? שהמדענים שאך בקושי מבינים מה קרה בעבר, וההווה בשבילם הוא תעלומה די גמורה, שאך לפני כמה עשרות שנים היו בטוחים שכל היקום סובב סביב מערכת השמש – והם עדיין מתקשים קצת בהצצה אל העתיד? לא באמת יודעים  באיזו מהירות ובאיזו עוצמה יגיעו אלינו אותם עננים שהם רואים במפות?

כך שיש מקום לסלוח ברוחב לב למגישי התחזיות.

ועכשיו לחדשות הטובות: דרדרלה או לא דרדלה, שיא או לא, המערכת האחרונה הביאה אותנו לכך שבכפר בלום כפר ירדו 127% בהשוואה לממוצע העונתי, בצפת – 116%, במצפה חורשים -0 109%, בגמלא – 107%, בצמח – 98% ובמרחביה – 108%. בחיפה ירדו 125% עונתי (ושם גם הגענו ל-101% שנתית. כלומר, כבר עכשיו ירד שם כל הממוצע השנתי). בתל-אביבהגענו ל-118%  עונתי, בירושלים  ל-105%, בבאר שבע ל-58% ובעין גדי –  88%.

מה שאומר שכמעט בכל הארץ כבר עברנו את ה-100%, וזה יפה ונותן מקום טוב לתקווה שהשנה תהיה טובה מהרגיל.

From → גשם, תקשורת

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: