דילוג לתוכן

מותחן/ קן ברואן, מ' זה מוות

פברואר 9, 2012

משום מה הייתי בטוח שהמלצתי כבר כאן על המותחן "השועלה" מאת קן ברואן, אך בדקתי ומצאתי  שלא היא. אז קבלו המלצה.  "השועלה" היא מותחן מהיר, דמויות משעשעות משני עברי המתרס בלונדון של מטה – השוטרים והפושעים, העלילה סבירה והדיאלוגים טובים.

ב"מ'  זה מוות" תמצאו את המרכיבים הרגילים בכתיבתו המוכרת של ברואן. הפרקים  מתחילים בציטטות  מתוך כתבי סופרים סתם וסופרי מותחנים במיוחד.  הקצב מהיר. בדיאלוגים יש הברקות.  יש שפע של אלימות בוטה. הדמויות הראשיות מוקצנות ונעות על הגבול הדק שבין השפיות והטירוף. ואף על פי כן, לא מדובר פה בהמלצה אלא באזהרה:  הספר הזה של ברואן אינו מותחן אלא רומן פסיכולוגיסטי   שעניינו תהליך של גמילה מאלכוהוליזם קשה המלווה בהתקפי אלימות של הבלש הפרטי, השוטר לשעבר ג'ק טיילור.

כבר התייחסתי פה לנטיות הפסיכולוגיסטיות המעצבנות של רבים מסופרי המותחנים בעשורים האחרונים, משני  עברי האוקיאנוס, ולשפע האדיר של תיאורי גמילה מסוגים שונים, הבאים על חשבון העלילה. ובכן, ברומן הזה של ברואן יש בקושי רב התיימרות לעלילה כלשהי.  ההתפתחויות המביאות לגילויו של הרוצח פשוט קבורות מתחת לחביות של בירה ולגלונים של וויסקי אירי וג'ין הולנדי. זהותו של הרוצח נודעת לנו מהר מאוד,  והספר מתנהל בין שבוע של שתיה ושבוע של גמילה וחוזר חלילה. אני מניח שבצפון אירופה ובצפון אמריקה השתויות לשוכרה יכולים קוראים רבים להזדהות  עם סיפור כזה ולמצוא בו עניין רב.  אך מי שאלכוהול לא מהווה עבורו בעיה או פתרון, עלול להשתעמם קשות.

הייחוד של מ' הוא מוות הוא האתר שבו מתנהלת העלילה – העיר האירית גאלווי. אך בסופו של הספר עובר טיילור ללונדון, ומעמוד הכריכה מתברר לנו שזהו ספר ראשון בסדרה שעניינה באותו טיילור.

ובקיצור: צ'מעו לי ולכו על "השועלה" וספרים אחרים של ברואן שבהם מצליחה העלילה לצוף מעל לאדי המשקה.

קן ברואן, מ' זה מוות,  הוצאת סלע, 2011, תרגום: ירון פריד, 256 עמ'.

קן ברואן, השועלה, הוצאת סלע, 2011, תרגום: מעיין זיגדון, 215 עמו'.

From → מותחנים

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: