דילוג לתוכן

מותחן/ מייקל קונלי, מעוף המלאכים

פברואר 6, 2012

מייקל קונלי, מעוף המלאכים, הוצאת מודן, ישראל 2000, תרגום: טלי נתיב-עירוני, 336 עמודים.

פעם מזמן קראתי את אחד המותחנים של מייקל קונלי מסידרת הבלשוטר  הארי (קיצור של הירונימוס, רעיון של הורים עם הומור שחור) בוש מתחנת הוליבוד, LAPD הספר היה מייגע ומדכדך,  עמוק בתוך הז'אנר שבו חייו האישיים המסובכים של הבלש משתלטים על העלילה ומשאירים ממנה חורבות פסיכולוגיסטיות מעוכות. התוצאה   – שנים רבות לא שבתי אל קונלי למרות ההיצע הנדיב של ספריו המתורגמים. והנה, די  לאחרונה, קיבלתי המלצה  על ספר של קונלי שהתפתיתי לקרוא משום שלא היה מסידרת הארי  בוש – והספר (כתבתי עליו כאן) התגלה כפנינה.  ראיתי כי טוב, חזרתי גם אל הבלשוטר בוש, וגיליתי שאנחנו מסתדרים יפה. אולי אני התבגרתי, ואולי גם הוא.

אז הנה לפניכם עוד אחד מהסידרה. עורך דין שחור, האווארד אליאס, נרצח. זהו מתכון לצרות צרורות בלוס אנג'לס הקרועה בין הגזעים, כי אליאס עושה קריירה והון מתביעות נגד שוטרים לבנים שמכים עצורים שחורים, וכל הסימנים הראשוניים מעלים את החשד שידו של שוטר נקמן היתה ברצח של הפרקליט השחור. בעיר המלאכים כולם עדיין זוכרים את מקרה רודני קינג  שהוכה על ידי שוטרים לבנים,  כשהתוצאה היתה מהומות גזע שהפכו את העיר. מפקדי המשטרה וצמרת העיריה ממש  לא מתגעגעים למיזמים נוספים מהסוג הזה.

כך שהפרשה רגישה,  ולחקירה מגוייסים בוש והצוות שלו, ועוד צוות מהמחלקה לחקירות שוטרים (שחקרו גם את בוש), ואם לא די בכך – גם ה-FBI נכנס לתמונה.

כבר  צירוף הנסיבות הזה מבטיח עניין, ואם לא די בכך, מוצא את עצמו בוש המתאמץ  להיגמל מאלכוהול (כבר אין בימינו מותחן הגון שבו הגיבור אינו מנסה להיגמל ממשהו)   תקוע  עם אשתו שאינה מצליחה להיגמל מהימורים (כבר אין בימינו מותחן הגון שבו אשת הגיבור או חברתו אינה מנסה להיגמל ממשהו).  כך שאם  רציתם פסיכולוגיה בגרוש אז קיבלתם גם מזה.   ובתיקים של הפרקליט המנוח מתגלה פצצה נוספת:  התיק של רצח בת העשירים, הילדה  סטייסי  קינקייד,  שאליאס נרצח ערב המשפט שבו הוא הגן על החשוד השחור באותו רצח.

והנה התעלומה: טביעות האצבע של החשוד  התגלו בחדרה של הנרצחת, אז מדוע היה הפרקליט אליאס כה בטוח שהוא עומד לזכות במשפט?

בקיצור, בחישות פנימיות בצוות החקירה, פוליטיקה עירונית צינית, תפניות וגילויים מפתיעים במהלך העלילה. מותחן ארוג כהלכתו.

From → מותחנים

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: