דילוג לתוכן

עוד על הנורות המסוכנות: אין הסברים לציבור

ינואר 8, 2012

קבלו עוד קצת נתונים שאספתי ברשת על הנורות המסוכנות שהממשלה מנחיתה עלינו כגזירה, בלי אפשרות להתגונן.

בעיקרון, הסיפור הוא שהמדענים והמהנדסים הצליחו להרכיב נורת ניאון קומפקטית, המסוגלת לעבוד על בסיסו של בית המנורה הביתי הרגיל, שהומצא לצורכיהן של  נורות הליבון, אלה שהמציא בזמנו תומס אלווה אדיסון.  נורות הניאון המקופלות האלה, חסכוניות במידה ניכרת לעומת נורות הליבון מבחינת צריכת החשמל. אך הן יקרות פי כמה מבחינת מחירן, וחמור מכל: הן מסוכנות לבריאותו של המשתמש אפילו יותר מנורות הניאון הרגילות, זה גם בגלל המבנה שלהן, ומנות הקרינה המרוכזות שהן מפיצות.

הנורות החדשות האלה מופצות במדינות המערב בשיטת שיווק טוטליטרית-כופה. הדעת נותנת, שאילו היו יתרונותיהן של הנורות האלה ברורים לציבור הרחב, ואילו ניתן היה להסביר את היתרונות האלה בצורה פשוטה ומובנת, לא היה שום צורך בהטלת האיסור על מכירתן של נורות הליבון הרגילות. הציבור היה עובר בהמוניו לנורות החדשות, החסכוניות כל כך, הנפלאות כל כך. וכי איזה אדם שפוי ירצה לבזבז את כספו סתם כך בעידן המודרני  והמתקדם שלנו על נורות מיושנות לפי פטנט שגילו 150 שנה?

אלא שכל הניסיונות שנערכו עד כה, ולא רק אצלנו, לשווק את הנורות המסוכנות החדשות בתנאי תחרות, לא צלחו. הן עולות פי עשרה עד פי עשרים מנורה רגילה, והן מסוכנות לבריאות. למה שאנשים שפויים ירצו בהן?ליצרני הנורות האלה, למשרדי האנרגיה שמעודדים את השימוש בהן ולמשרדי הבריאות שאליהם מפנים שאלות  בעניין הנזקים המוכחים והידועים של הנורות האלה (נורות ניאון כבר קיימות עשרות רבות של שנים ונזקיהן ידועים היטב) – לכל אלה פשוט אין תשובות מספקות!

ומכאן שיטת הכפיה. לישראל מיובאות הנורות המסוכנות מזה כמה שנים, אך הציבור פשוט לא קונה את הסחורה הפגומה  הזאת. ומכיוון שברור למשווקים ולפוליטיקאים המצויים בכיסיהם שגם הכפייה אינה  מספקת, הם עומדים לשווק למשך זמן מוגבל נורות מסובסדות בכבדות – על חשבון  הציבור, כמובן!

אותה ממשלה, שאינה מוצאת כסף כדי למצוא פתרונות לכמה עשרות המשפחות במאהלים בירושלים ובשכונת התקווה, מכניסה בקלות יד לכיסה – כלומר לכיסנו – ועומדת לסבסד במאות אחוזים את הנורות המסוכנות – רק שנקנה, רק שנתרגל.

וכך הממשלה, ועימה הכנסת, בשירות היצרנים, פשוט כופים עלינו את הנורות האלה. בניגוד לכל הדיבורים על "שוק חופשי", על "תחרות חופשית" ושאר ירקות,  החופש נגמר במקום שמתחילים האינטרסים, ובאשר לבריאות הציבור -ובכן – שיתפגרו נא.

שאלה: כמה מתוך החיסכון באנרגיה ייצא על הוצאות אישפוז כתוצאה מהגידול בתחלואה? כמה מתוך זה ייפול על האזרח הקטן "החוסך אנרגיה " וכמה ישלם אוצר המדינה?

והנה שאלה מסוכנת הרבה יותר:

כמה  תרוויח הממשלה  (באמצעות המוסד לביטוח לאומי) וכמה ירוויחו קרנות הפנסיה מקיצור חייהם של האזרחים?

כפי שתמצאו בהמשך, בישראל יש מגפת סרטן. כרגע ישראל היא השניה בעולןם, אחרי אוסטרליה. האם נורות ה-CFL החדשות יעלו אותנו סוף סוף למקום הראשון בעולם?

לאור הנסיבות האלה, ברור שהממשלה אינה מנסה להתפאר בחידוש המופלא הזה לתועלת הציבור.  אין שום מסע יחסי ציבור המנסה להפיק רווח פוליטי מהכנסת הקידמה. להיפך. הממשלה והכנסת העבירו את החוק בשקט בשקט, כגנבים בלילה.

והתקשורת הממוסדת, בדרך כלל, פשוט עוזרת להם. הכל עובר בשקט.

הנה כמה מובאות מן הרשת.

 קטע מידיעה שהתפרסמה ב-YNET:

בתקופה האחרונה התפרסמו בבריטניה דיווחים מטרידים, שלפיהן נורות אלה עלולות לגרום נזקים לבריאות בשל האור הבהיר שהן מפיצות. ראשית היו אלה אנשי עמותה בריטית למאבק במיגרנות, שטענו כי הנורות הפלואורסנטיות גורמות להתקפות מיגרנה וכאבי ראש קשים.

 הסבר של מהנדס המערכות יוסי לאור (מתוך הפנייה של הוויקיפדיה):

נורת CFL רגישה לרעידות ולחבטות בגלל המעגל האלקטרוני שבבסיס הנורה.
נורת CFL רגישה למתח האספקה פחות מאשר נורת ליבון – אם המתח גבוה ב- 5 וולט מהמתח הנומינלי חייה של נורה פלורוסנטית יתקצרו ב- 5% ואילו נורת ליבון תפסיד כ- 20% – 25% מאורך חייהכל כיבוי והדלקה מקצרים את חייה של נורה פלורוסנטית, אם, למשל, כל הדלקה של הנורה היא ל- 20 שעות משך החיים של הנורה יתקצר ב- 10%.  אם כל הדלקה היא ל- 3 שעות חייה יתקצרו פי שתיים עד פי שלש לעומת מצב בו היא פועלת רצוף. הפעלות ל- 5 דקות בלבד יקצרו את חיי הנורה פי 7, האפקט הזה כמעט לא קיים בנורות ליבון. ביחס הקיים היום בין מחירי החשמל למחיר נורה, אין טעם לכבות נורת CFL לזמן קצר מרבע שעה וכנראה גם לא לחצי שעה. כך למשל כדאי להשאיר נורות בחדרי מדרגות דולקים למשך כל שעות החשיכה.

מתוך אתר מנטרה:

מן הראוי לציין כי ישראל נמצאת במקום השני בעולם אחרי אוסטרליה במספר מקרי סרטן העור. לפי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, אובחנו בשנת 2009 בישראל 1,200 חולים חדשים במלנומה שהוא סרטן עור מסכן חיים. בנוסף לכך מאובחנים בישראל מידי שנה למעלה מ-10,000 מקרים חדשים של סוגי סרטן עור אחרים שאינם מלנומה. אלפי אנשים עוברים מידי שנה ניתוחים להסרת גידולי סרטן העור, לעתים עם צורך בשחזור חלקי פנים. אם לא די בכל זאת עכשיו הסכנה נכנסת אלינו הביתה.

והנה ציטוט מהבלוג "תחת עץ הפקאן":

בחו"ל חלה על הנורות אחריות יצרן מורחבת במסגרת תקן WEEE האירופאי, כלומר מי שמוכר לנו מוצר שבסוף חייו הופך לפסולת מסוכנת צריך לקבל אותו חזרה ולטפל בו בהתאם, מחזור הנורות  מחייב מעיכתן בתת-לחץ כך שאדי הספית וגם שברי הזכוכית יאספו ויועברו למפעלי המחזור המתמחים, כיוון שכל זה לא קיים פה מה בדיוק המשרד להגנת הסביבה מצפה שנעשה…אוסף?

בראשון בינואר 2012 יכנסו לתוקפן תקנות משרד התשתיות , האוסרות על מכירת נורות להט מעל 60 וואט, בקנדה האזרחים מרדו  ולא הסכימו לצעד דומה. ואצלנו …

מתוך אתר בקפה דה-מרקר:

אלפי עובדים סיניים האחראים על ייצור הנורות הורעלו הרעלת כספית,  שהיא רכיב מרכזי בנורות האקולוגיות הללו. ההחלטה של האיחוד האירופי,  שבשנת 2012 יחויבו כל תושבי אירופה להשתמש בנורות אקולוגיות בתוך 3 שנים  גרמה לפתיחה מחודשת של מכרות כספית שהורסות את הסביבה,  מרעילות מקורות מים (גם אם הם לא שלנו) ועשויים לפגוע במערכת העצבים ולפגמים גנטיים.

אז מי מאיתנו לא זוכר את המשפט" בואנ'ה אל תשבור את הפלורסנט אתה יכול להיות עיוור"?

מסתבר שמשרד הבריאות הבריטי מזהיר שאם מנורת פלורסנט נשברת בחדר,  חייבים לפנות אותו למינימום 15 דקות בגלל חשש לשאיפת כספית לריאות.

ולבסוף, אתר "אירלוונט" המנסה להזים שמועות שווא המתרוצצות ברשת, ניסה את כוחו גם לגבי "השמועות" על סכנתה של הנורה  החדשה:

ביררתי עם ד"ר אמיר בן-שלום, מפתח המוצגים הראשי של מוזיאון המדע בירושלים. הוא אמר לי שבנורות החסכוניות אכן יש כספית, כמו בנורות הפלורסנט הרגילות (צינור) שנמצאות בכל בית ומשרד. כאשר הנורה דולקת ומתחממת, הכספית בנורה משנה את מצב הצבירה שלה מנוזל לגז. כאשר הנורה נשברת, הכספית מתקררת, חוזרת להיות נוזל ונופלת לרצפה. לעומת זאת, האבקה הלבנה שבתוך הנורה היא "לא סימפטית" והיא זו שנשארת באוויר כאשר הנורה נשברת. אכן כדאי לצאת מהחדר, לתת לאבקה לשקוע, לנקות היטב ולזרוק לאשפה בשקית נפרדת.

מסקנה? לא רק שחיינו הפקר, כלומר,שלרשויות הנבחרות והממונות אין שום עניין בשמירת הבריאות שלנו. כשזה משתלם להם – הם למעשה מאלצים אותנו לחלות.

עוד בבלוג באותו עניין: לא להכניס הביתה את הסוס הטרויאני, ולרוץ לטמבור.

%d בלוגרים אהבו את זה: