Skip to content

טיפ: רוצו מיד לקנות נורות ליבון

ינואר 5, 2012

ממש לא זכור לי מתי בפעם האחרונה הקפיצה אותי ידיעה בעיתון במהירות כה גדולה. זה קרה היום בסביבות 10 בבוקר, כשבמהלך שיטוט מפוהק באינטרנט הגעתי לדה מרקר, וכבר הפתיח הספיק לי:

"במהלך שקט, ללא דיון ציבורי פומבי, החליטה הממשלה עבור הצרכן הישראלי כי החל מהשבוע לא יימכרו עוד נורות הליבון השכיחות והמוכרות – אלא רק נורות חסכוניות ויקרות יותר ■ האם החיסכון בחשמל מצדיק התערבות ממשלתית חריגה בחופש הצרכני – ומה המשמעויות הכלכליות, הסביבתיות והבריאותיות של ההחלטה."

בלי לקרוא את ההמשך, מיד שמתי עלי בגדי רחוב ואצתי רצתי לחנות ה"טמבור", הקרובה למקום מגורי, וקניתי עוד עשיריה של נורות ליבון של 100 ו-75 ואט, מאלה שהממשלה טובת הלב שלנו מוציאה מהשוק – שיהיו עוד כמה במחסן הגדול שכבר יש לי, של נורות כאלה. כי השמועות על הצעד הממשלתי כבר רצות חודשים ארוכים, ואני כל הזמן קונה ומצטייד, וכמו שאני מכיר את עצמי,  גם בחודש-חודשיים הקרובים בכל פעם שאעבור ליד "טמבור" אקנה עוד כמה, כל זמן שיהיו.

למה? פשוט מאוד. כי הנורות הסליליות החדשות שהממשלה רוצה שאקנה, פשוט לא הולכות להיכנס לביתי. וזה  משלוש סיבות:

א. הן מסוכנות לבריאות. אם יצרני הנורות האלה  (CFL) בעצמם מודים שכל שהות בקירבה של 30 ס"מ לנורה גורמת לנזקים בריאותיים מסוג הסרטן – אז תתארו לעצמכם מה האמת. הם גם מודים שבנורות יש כספית מסוכנת, ובמקרה שהנורה נשברת  יש לאוורר את הבית ולהזהר מאוד בפינוי. נראה לי שמי שיש בביתו תינוקות או ילדים, ממש מתחייב בנפשם כשהוא מכניס לביתו את הנורות החדשות האלה, וגם לכל היתר זה לא מומלץ. קחו עוד קטע מהדה-מרקר:

פרופ' אברהם חיים מאוניברסיטת חיפה, מומחה עולמי בכרונו-ביולוגיה, הראה קשר בין חשיפה לתאורה בלילה לבין תחלואה מוגברת בסרטן, במחקרים שבחנו את השפעת התאורה על המנגנונים ההורמונליים בגוף. חיים הראה כי ספקטרום האור הנפלט מנורות חסכוניות משפיע על מנגנונים אלה הרבה יותר מתאורת ליבון, ואף הצליח ב-2008 לדחות דיון בכנסת על חיוב מוסדות המדינה לעבור לתאורת CFL.

ב. האור שהנורות האלה מפיצות ממש לא נראה לי. הלובן שלהן  מזכיר לי יותר מדי את הניאון, והניאון מזכיר לי יותר מדי מוסדות כמו בנקים, קופות חולים, משרדי ממשלה  ועוד אתרים מדכאים מהסוג הזה, שעצם ההיזכרות בהם מוציאה לי חלק ניכר מהכיף של החיים.

ג. המחיר פשוט מטורף. הנורות שקניתי הבוקר עלו לי 3 שקלים האחת. הנורות הסליליות עולות בין 20 ל-40 ש"ח האחת. לפי הפרסומות של היצרנים עצמם הן עמידות פי 8 מנורות הליבון, כך שלא ברור שיש פה עיסקה משתלמת. וגם לכל הסיפורים על החיסכון בצריכת החשמל אני לא ממהר להאמין.  ואל תתרשמו מתרגיל השיווק שהממשלה עושה כדי להחדיר לי את שיטת הסירטון הזאת: הם עומדים לסבסד חצי מיליון מארזים של 3 נורות כדי להקל עלינו לבלוע את הגלולה.

זאת אומרת, גם מסרטנות, גם מכוערות וגם יקרות. עוד אחת מהעסקות הרקובות של ממשלת נתניהו.

שומר נפשו ירחק.

עוד בבלוג באותו עניין: לא להכניס הביתה את הסוס הטרויאני, וסכנות נוספות.

מודעות פרסומת

From → טיפ

9 תגובות
 1. הצילו!!!! הקידמה מגיע! הקידמה!!!!

  אהבתי

 2. 79,
  לא נראה לך קצת חשוד שהקידמה מגיעה בשו-שו שכזה? שאשף היחס"צ ביבי שלנו לא מנסה אפילו לגזור קופון על הבאת הקידמה? לא נראה לך קצת מוזר שאין שום דיון ציבורי בהבאת הקידמה? לא נראה לך קצת משונה שממשלתנו הענייה מוכנה לסבסד בסכומים נכבדים את הבאת הקידמה? מתי קרה כדבר הזה בפעם האחרונה?
  הגיע הזמן שנבין: הטיפוסים האלה, "נבחרי הציבור", מפקירים אותנו בידי חבריהם הטייקונים, שבכיס אחר שלהם יש להם המוני מדענים חרוצים שמספקים להם פטנטים חדשים לבקרים, איך לעשות יותר ויותר כסף על חשבוננו, והכל הולך. ובאשר לבריאות הציבור? הכל בסדר. יש סגן-שר במשרה מלאה וקופות חולים העומדות מוכנות ומזומנות לקלוט את החולים החדשים.
  קידמה, אלק. בוא למפרץ חיפה, 79 היקר, חכה עד לאחר ירידת החשיכה, כשהזיהום משתחרר מהארובות (כי במשך היום לא מעיזים לשחרר אותו, שלא יראו כמה משחירים שמי התכלת) ותנשום לריאות קצת קידמה. אחר כך נדבר.

  אהבתי

 3. מעניין.. תודה על תשומת הלב – ואני חשבתי שאלו נורות חסכוניות ותמימות..
  אז מי גוזר עלינו קופונים?..

  אהבתי

 4. לידיעת הציבור הרחב ,
  לא חייבים לקנות נורות סליליות אפשר לקנות נורות לדים.
  ואם אתה לא רוצה להוציא כסף בכמויות תקנה את החומרים לבד ותייצר בבית.
  100 לדים עולים 45 שקל .כמה נגדים תבריג והלחמות ויש לך מנורה.
  נכון שזה לא יתן לך אור כמו הליבון אך זה זול יותר נקי יותר ובריא יותר.

  אהבתי

 5. Maoz Loants permalink

  נורות ליבון של 40W עדיין נמכרות.
  חוץ מזה הדבר הבא הוא נורות LED. לא מזיקות, מאוד חסכוניות, יותר יקרות אבל מחזיקות פי 10 מהנאון. ואם הולכים על מה שכתב הבחור בתגובה למעלה אז זה גם לא יקר.

  אהבתי

 6. מעוז,
  גם נורות 60 ואט ימשיכו להימכר. הבעיה היא עם 75 ומעלה. נורות לד עדיין יקרות מאוד לאחד האדם. ועד שירדו המחירים או שלחילופין נפתח לנו מסגריות קטנות בבתים להרכבת הנורות באופן עצמאי, כדאי להצטייד בנורות הליבון המצויות עדיין במלאי. רק לא להכניס הביתה את הנורות המסרטנות.
  אייל,
  אשמח לקבל לינקים להרכבת לדים באופן עצמאי. ניסיתי למצוא ברשת והגעתי לתיאורים כלליים ביותר.
  מידן,
  מי גוזר קופון? נתחיל בחברה שקיבלה מהממשלה את הזיכיון על מכירת הנורות המסובסדות, ונמשיך ביבואנים שהכנסתם, ועימה רווחיהם פר נורה קופצת לפתע במאות אחוזים.

  אהבתי

 7. כמו שהוזכר כבר ע"י מעוז, נורות לד הן הטכנולוגיה העיקרית שהולכת להישאר כאן והמון זמן מכמה סיבות והנה העיקריות שביניהן:

  התייעלות אנרגטית

  נורות לד צורכות בכ90% פחות חשמל מהנורות הסטנדרטיות, דבר המסוגל לבוא לידי ביטוי מיידית וההחזר על ההשקעה הינו מהיר מאוד.

  נצילות אנרגיה ופיזור חום

  בניגוד לנורות ליבון אשר פולטות 98% מן האנרגיה שלהן בצורת חום, נורות לד כמעט לא מתחממות ובעלות פיזור חום טוב יותר, בטיחות.

  פחות חום מופץ, פרושו גם פחות חום בסביבה ופחות צורך בקרור האזורים הללו, מה שמשפיע על חיסכון בצריכת חשמל באופן עקיף.

  בטיחות וידידותיות לסביבה

  פיזור החום גורם לכך שנורת הלד אינה מגיעה לטמפרטורות גבוהות, מה שמצביע על נורות בטיחותיות יותר אשר ניתן לגעת בהן גם לאחר שעות של שימוש. לנורות הלד גם אין חוט להט והן גם לא עשויות מזכוכית ולכן הנורות הללו עמידות בפני חום, קור רטט והלם.

  נורות פלורסנט קומפקטיות (CFL), פלורסנט סטנדרטיות ומספר סוגים נוספים של גופי תאורה מכילים כספית, כאשר הנורות הללו נשברות החומר הרעיל משתחרר. נורות לד אינן מכילות כספית והן לכן בטוחות יותר

  אורך חיים

  אורך החיים של נורות הלד נע בין 30 ל-60 אלף שעות מה שמצביע על ייתרון משמעותי בהשוואה לנורות הסטנדרטיות אשר מגיעות לכ 1000 עד 5000 שעות. לסבר את האוזן, 50,000 שעות זה נורה שתעבוד 14 שנים בשימוש של 10 שעות ביממה. נורות הלד אינן מושפעות מהדלקות מרובות ולכן דבר זה אינו משפיע על אורך חייהן.

  גמישות בעיצוב

  היכולות של הלד בתחום העיצוב כימעט אינסופיות, אנו התרגלנו לראות גופי תאורה המכילים פלורסנטים/נורות ליבון ואנו לרוב מחפשים את הפתרונות בצורה הזו. כאשר נחשפים לצורת הלד מבינים שניתן לקבל את מקור האור לדוגמא כפסי לד דקים בעובי מילימטרים בודדים או היכולת להחליף צבעים באותו מקור אור נפתחים לעולם חדש של תאורה עיצובית.

  ————————————————————————————-

  ואם כבר קראתם על כל היתרונות אציין שהמחירים אצלנו ב- http://www.israeleshop.com נמוכים ושווים לכל נפש. צור איתי קשר במייל לשת"פ

  אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. הממשלה מאלצת אותנו ומפתה אותנו להכניס את הנורות המסוכנות הביתה: לא לקנות! « מאפיהו
 2. הממשלה מאלצת אותנו ומפתה אותנו להכניס את הנורות המסוכנות הביתה: לא לקנות! « מאפיהו

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: