Skip to content

הדרת נשים ושנאת חרדים, כמה הערות (1)

ינואר 2, 2012

שמתי לב לכך, גם בביעבוע האחרון,  ששנאת החרדים האובססיבית ביותר היא נחלתן של שתי קבוצות אוכלוסיה.

האחת, אשכנזים חילוניים ממוצא מזרח אירופאי , אשר סביר שסביהם או סבי  סביהם נמנו על הקהילות החסידיות שאותן הנם מיטיבים ומקפידים כל כך לשנוא עכשיו.  במקרים רבים יש אף עדויות מצולמות , באלבומים עתיקים, לשושלת המשפחתית שתחילתה בחבישת שטריימל וסופה (או שבשלבה הנוכחי היא) שנאת שטריימל.

והקבוצה השניה הבולטת, היא של היהודים ממרכז אירופה ממוצא גרמני או אוסטרו-הונגרי (הם אוהבים לפעמים לחשוב את עצמם כאילו הם ממערב אירופה, ראו מקרה נתן זך), שכידוע ביססו לעצמם מזה דורי דורות יחס מתנשא ומתנכר, מלא תיעוב ובוז כלפי ה"אוסט-יודן" (היהודים ממזרח אירופה) על חצרות החסידים שלהם.

כלומר, מבחינה נפשית, בטח היו אומרים חכמי הפסיכולוגיה  (אלמלא  נמנו רבים מהם בעצמם על הגדולים שבשונאי החרדים)  נראה שמדובר כאן במעין מרד-אב מצד האוסט-יודן ובסתם גזענות מצד הייקים.

כדי שלא יהיו טעויות – אני מתכוון בדברים כאן לשונאים האובססיביים. לא על כל אלה שיש להם חילוקי  דיעות  אידיאולוגיים עם החרדים, שמתנגדים להשפעתם הפוליטית הרבה מדי, לצביעותם או לטפילותם המוצהרת.

שהרי כידוע חייבים עדיין החרדים תשובות לכמה שאלות  מוסריות מטרידות ביותר, כמו:

* באיזו זכות הם תובעים מאנשים אחרים לפרנס את מנהגיהם הדתיים? איפה בתנ"ך או בהלכה יש משום רשות ליהודי להתעלק על בני עמו בצורה גסה ובוטה כל כך?  הרי הם נוהגים בעם מנהג  המלך רחבעם. על השוטים של הממלכתיות החילונית, המכה בציבור וגוזלת את מעותיו,  הם באים ומוסיפים גם עקרבים , למען הגדלת נטל המיסים לצרכיהם שלהם.

* באיזו מידה של רצינות אפשר להתייחס לאמונתה של חברה דתית שהיא בעלת בריתו, שלא לומר בת בריתו של השלטון החילוני? כאשר הרבנים הם למעשה פקידים ממשלתיים? האם החרדים האשכנזים, למשל, אינם מבינים שאך צחוק הם עושים כשאינם מסכימים שימונה שר מטעמם, אלא רק סגן שר? שהרי ברגע שמאות ואלפי רבנים ומשגיחי כשרות ועובדי רבנות מקבלים שכר מן הממשלה – כמוהם כשריה? שכיריה ומייצגיה של  רשות חילונית המתיימרים לעשות דבר השם? ועוד משכנעים את הקהל שלהם לקנות את הסחורה הפגומה הזאת, כך שלא רק שהם חוטאים, אלא גם מחטיאים?

* היכן תמצאו צידוק מן התורה או מההלכה להשתמטות המחפירה של הרוב הגדול של החרדים מן השירות הצבאי? מה, כולם שם חתנים או יראים ורכי לבב שרשאים מדאורייתא לשוב ולצפור לביתם?

וזה עוד לפני שהגענו להדרת נשים.

ולעוד עניינים.

אלא שטענות מוסריות מסוג זה ואף קשות מהן  (כולל בענייני הדרת נשים) אפשר להעלות בנקל נגד קבוצות אוכלוסיה נוספות בארצנו. אך במה שכרוך בקבוצות האלה לא תמצאו אצל האשכנזים מהמזרח והיקים וצאצאיהם ממרכז אירופה  את השנאה היוקדת הזאת שהם מפגינים כלפי החרדים.

לפעמים אף להיפך – במקום גידופים ושנאה תמצאו אצל השמאל המדומה והליברלו-בורגנים הבנה מרחיקת לכת ואף תירוצים שהם מביאים מרצונם להגנת הקבוצות האלה. והדברים ידועים.

ברור שיש משהו לא-רציונלי ועמוק מאוד בשנאת החרדים הזאת.

(אגב, לא כולם שותפים לשנאת החרדים העיוורת. אפשר לציין לטובה כותבי מאמרים כמו גדעון לוי, יצחק לאור וחיים ברעם)

ביטוי  די משעשע, למרות זוועתו, לשינאת החרדים העזה,  אפשר היה למצוא רק בימים האחרונים, בגינויים החריפים הנשמעים מכיוון השמאל המדומה והליברלים  נגד השוואת המשטר הישראלי למשטר הנאצי, למטרות פוליטיות ,על ידי החרדים בהפגנתם האחרונה.

אין מצב שתשמעו גינויים כאלה או דומים להם כלפי אורי אבנרי ,  למשל, שרק לאחרונה כתב על המחזמר המועלה עכשיו, "קברט" (ומובן שלא תשמעו גינויים כאלה כלפי מי שמעלה את ההצגה מתוך כוונה פוליטית ברורה ומודעת) בהקשר ההיסטורי שלו – הריפובליקה של ויימאר בגרמניה במאה שעברה . אפרופו הביקורת האמנותית הזכיר אבנרי שעוד מימי משפט אייכמן, מלפני כ-50 שנה, הוא נדרש להשוואה הזאת בין מדינת ישראל ובין הרפובליקה הקדם-נאצית.  כלומר: כבר כמה  עשרות שנים  סבור אבנרי שבישראל עומד להתכונן משטר דמוי נאצי (אני עוד זוכר סיפור דימיוני מצמרר שיער שכתב פעם על עליית מפלגה כמו-נאצית בישראל) כשברור שההשוואה הזאת מייצגת אמנם הבחנות היסטוריות מעמיקות, אבל באותה הזדמנות חגיגית היא גם כלי ניגוח פוליטי.

רפובליקת ויימאר המקורית התקיימה בגרמניה במשך 15 שנים, בין 1918 ל-1933. אך ויימאר הישראלית כבר קיימת בדימיונו של אבנרי במשך 50 שנה, ונראה שעוד נכונו לה עתידות, עד 120.

ואבנרי, שיהיה ברור, הוא עוד מהטובים. הוא עדין ומרומז, ולאור חוויותיו הפרטיות באותה גרמניה טרום-נאצית אפשר לייחס לו מידה רבה של כנות. אך אם בא לכם לצלול קצת בבלוגריה של השמאל המדומה, תמצאו שם שימושים פוליטיים  בסכנה הציוני-נאצית מכאן ועד הודעה חדשה. תהיה לכם ממש הרגשה שאתם מצויים במדשאות של קמפוס צפון אירופאי או צפון אמריקאי שבו מממנות ערב הסעודית או קטאר או איראן אי-אילו פקולטות  השורצות אנטישמים מלומדים (כמו שקדאפי, זכר צדיק לברכה, מימן את לונדון סקול אוף אקונומיקס).

כלומר: כשהם או חבריהם לדיעה משווים אותנו לנאצים, מדובר בהבחנה מדעית מבוססת ובעמדה מוסרית לגיטימית בהחלט ואפילו רצויה. אך כשעושים זאת החרדים (או גם נוער הגבעות, לעניין זה), מדובר בעבירה גסה.

מה יש לומר? מופת של לוגיקה צרופה ושלמות מוסרית.

כמו כן קראתי בסוף השבוע ב"הארץ" את רשימתו של יוסי שריד, שבה נזכר כנראה בעבודתו כמלמד דרדקים, והביא מלוא החופן ציטוטים מדרבנן וגם קצת מדאורייתא, כדי להוכיחנו שיחס גרוע אל נשים הוא ממהותה של היהדות. אלא שאפשר להביא גם ציטטות אחרות. למשל:

"נתן הקב"ה בינה יתרה באישה יותר מבאיש." (בבלי , נידה, מ"ה ע"ב)

וניתן אפילו למצוא ביהדות מקרים שבהם נלקחה ההבחנה הזאת ברצינות, כמו למשל במקרה של אסנת ברזאני שהיתה ראש ישיבה בכורדיסטן במאה ה-17, והיו עוד נשים שנודעו במשך הדורות בחוכמתן המרובה.

(והערה מעניין אחר: הייתי שמח מאוד, אילו, למשל, הייתי יכול להביא מאמנת החמאס או מחומר הלימודים במערכת החינוך ברשות של שוחרי השלום סלאם פייאד ואבו מאזן, ציטוט אחד – אחד! –  שממנו משתמעת איזו דעה הפוכה לדעה המקובלת  שם על אותם יהודים שגם לשריד אין דעה טובה מדי עליהם, אך גם על אותם יהודים ששריד נמנה עליהם)

אבל עם זאת, אין להכחיש, שהמימסד הרבני ביהדות במשך הדורות היה מהסוג הפאטריארכלי,  כמו כל המימסדים הדתיים, הפוליטיים, המשפטיים, האקדמיים, התקשורתיים וכל האחרים. עליונות הגבר ונחיתות האשה בחיי הקהילה ובחיי המשפחה הם עובדת יסוד בהיסטוריה העולמית מזה אלפי שנים. אך כל המבקשים להתנשא על החרדים מהבחינה הזאת בשם נאורותם היתרה שלהם ופיגורם המזעזע של החרדים,  מתבקשים לזכור שבשווייץ, מדינה נאורה בהחלט במרכז אירופה, זכו הנשים לזכות בחירה רק באמצע המאה שעברה. ואותה חברה חילונית ששריד מדבר יפה כל כך בשמה עדיין מצליחה לשלם לנשים שכר הנופל בעשרות אחוזים משכר הגבר – על אותה עבודה.  מספר הנשים בצמרת הפוליטיקה או התקשורת נופל בשיעורים חדים עוד יותר (מהשכר) ממספרן באוכלוסייה. וכמה מזכירות של קיבוצים היו? כמה מזכירות של ההסתדרות? כמה ראשי אגפים בהסתדרות שקראו להם "החברה"? ומה בקשר להזנייה המוחלטת של דמות האישה ברוב גדול מאוד של הפרסומות? אך אל דאגה: לא תתפסו את מורה הדרדקים שריד מפשפש ומוצא לכם ציטוטים אנטי  נשיים מלפני אלפי ומאות שנים מכתביהם של גדולי הכנסיה, או מהחדית'  או  מכתבי ברנרד שואו. שריד אינו שונא מספיק  את הנוצרים, את המוסלמים או  שמאלנים,  ליברלים ופירסומאים.

חרדים  ויהודים זה עניין אחר.

רשומה ראשונה

מודעות פרסומת

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: