דילוג לתוכן

טיפ: טפנד העונה

דצמבר 25, 2011

כסלו הוא דצמבר, מה שאומר שכבר  עברו שלושה חודשים מאז תשרי-ספטמבר שאז החל קטיף הזיתים. מה שאומר שניתן להתחיל ליהנות מן הזיתים הכבושים של השנה. מה שאומר גם שמחפשים מה לעשות עם הזיתים שנותרו מאשתקד בבחינת ישן מפני חדש תוציא. מה שמתבקש במצב העניינים הזה הוא טפנד, אותה משחת זיתים נוסח איטליה.

ברגיל  מכינים את הטפנד על ידי טחינת הזיתים (המגולענים) עם פטרוזיליה, שום, מלח  ושמן. אבל למה לא ליהנות מעשבי העונה? פטרוזיליה הרי יש בכל השנה.

ובכן, מצאתי בשוק צרור שמן ממש של זעתר טרי, ריחני וקצת חריף, אך לא הסתפקתי בכך. לשם החמיצות קטפתי צרור לא גדול של חמציצים מהגינה (אומרים שהרבה חמציצים גורמים לבעיות), והרבה יותר מזה לא צריך: מגלענים את הזיתים, מורטים בקפדנות את העלים מענפי הזעתר בניגוד לכיוון הצמיחה (אפשר לסבן קצת בעלעלי הקצה), ואילו בחמציצים משתמשים בשלמותם, גבעולים ועלים. קולפים שום לפי הטעם, וכל הכבודה הזאת נכנסת למעבד מזון (לא בלנדר)  עם קצת מלח ושמן, והרי לכם טפנד טעים ביותר,  שטוב לתיבול של כל סלט ובמיוחד  יווני. מצויין עם גבינות וגם עם בשרים, שלא לדבר על סתם לחם בתנור או בטוסטר אובן או סתם בטוסטר. באשר לכמויות – איש וטעמו. תכניסו יותר זיתים וטעמם יהיה מודגש. תכניסו יותר חמציץ והרי לכם טפנד על צד החמוץ וכן הלאה.

ואם כבר זעתר, כבודו מונח במקומו גם מצד עצמו, בלי קשר לזיתים. וזה מה שעושים: ראשית אפשר להכין משחה עם שום, שמן  ומלח מהזעתר הטרי במעבד המזון. ואם רוצים לקבל את  העלים המיובשים ופירוריהם יש כמה שיטות והנה זו שאני מעדיף: משטחים את הענפים הטריים על פני מסננת או רשת כלשהי, שהיא עצמה מצויה  מעל לסיר או לתבנית, וכל הקונסטרוקציה מונחת במקום מאוורר אך לא באור השמש הישיר, לכמה ימים, עד שהעלים מתייבשים, חלקם נושרים מעצמם לתוך הסיר או התבנית ואת האחרים קל להוריד מהענפים,לפורר בידיים ולאחסן בצנצנת עם קצת מלח לשימור ולחיסול מזיקים.

From → טיפ, מטבח

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: