Skip to content

איראניום רציונלי: איך איבד אותי מאיר דגן בסיבוב

דצמבר 4, 2011

שמחתי לשמוע שמאיר דגן , בראיון שהעניק לאילנה דיין בתכנית "עובדה, ביום ה' שעבר, מסכים עם העמדה שגם אני הקטן אוחז בה, שיש מקום לסברה שכמה מהצרות הצרורות שניתכות מדי פעם על תכנית הגרעין האיראנית, אינן מעשה ידי אדם. דגן קרא לזה "מאלוהים", בעוד שלי נראה שהביטוי המתאים יותר לאור הנסיבות הוא "כולו מן אללה", אך לא ניתן לשינויי נוסח זעירים  שכאלה להעיב על הסכמתנו.

לעומת זאת איבד אותי דגן לחלוטי-חלוטין עם הקביעה מרחיקת הלכת, שהמשטר באיראן הוא רציונלי.

זה היה הסיבוב החד שבו זרקה אותי העגלה שמאחורי טרקטורו הרחק לוואדי.

אני מבין שדגן סבור שתהיה זו טעות איומה לתקוף כרגע את האיראנים, משלל סיבות: מכיוון שטרם החליטו על הרכבת פצצה ולדעתו יש פנאי עד ל-2015. משום שאפשר לנקוט באמצעים רבים אחרים לפני תקיפה אווירית מישראל. משום שצריך להניח לאמריקאים או לקואליציה מערבית כלשהי לעשות את המלאכה אם יתעורר הצורך, וכן הלאה. הכל מובן ולגיטימי.

אבל לייחס למשטר באיראן רציונליות?

נראה לי, עם כל הצער והכאב, שדגן נופל פה לאותה מלכודת לוגית שבתוכה לכוד השמאל המדומה הישראלי כבר המון שנים. אותה מלכודת שבעטייה, למשל,  הוא מזהה בימין הדתי הקיצוני בישראל אוייב נורא של השלום והפיוס בין העמים – ובאותה עת מזהה בחמאס, למשל, בן שיח ראוי בהחלט לשיחות על הסדר, ועכשיו הוא גם מנסה לשכנע אותנו שקואליציה בראשות האחים המוסלמיים במצרים יכולה להיות בשורה לא לגמרי רעה.

מי שלא למד דבר, איך יוכל לשכחו?

מעניין מה היה דגן אומר, אילו היה הרב יצחק שפירא שליט"א, בעל  "תורת המלך" עומד בפועל בראש מדינת ישראל, שלצידו ב"מועצת שומרי החוקה" יושבים בדין גם הרב אליקים לבנון והרב שמואל אליהו מצפת.

מה היתה יכולה להיות דעתו של דגן על ממשלה ישראלית שבראשה עומד הח"כ מיכאל בן ארי, כאשר ברוך מרזל עומד בראש משמרות המהפכה ואיתמר בן גביר – בראש גדודי הסיקריקין על שם ירושלים, ואולי היה נמצא גם תפקיד קטן וסימלי  לחביבון שרצח את ראש הממשלה רבין.

האם היה דגן סבור במקרה כזה, שמדובר בשלטון רציונלי, שאפשר להפקיד בידיו בלב שקט מתקנים גרעיניים המועדים להתפוצצות לפי מקורות זרים?

ואני מבקש להזכיר, עם כל הכבוד,שהחבורה שמניתי כאן היא עדת צימחונים וטבעונים תמימה לעומת המשטר האיראני. עם כל כוונותיהם הטובות כלפי שכנינו הערבים, אף אחד מהרבנים ותלמידיהם הישראליים המנויים לעיל טרם הציע למחות מעל המפה את הכתם הערבי. לא שמעתי שאחד מהרבנים שהזכרתי כאן טען שהצליח להפנט בדבריו את שומעיו ראשי המדינות באו"ם כשהוא אפוף בענן של השראה אלוהית מוכחת, כטענת הנשיא האיראני אחמדינג'ד. הם גם לא קראו להקמת דיוויזיות של מתאבדים מתפוצצים, כפי שעשה ההיאטוללה הנכבד חמינאי לפני שנים אחדות.

וזה רק חלק קטן מהראיות העשויות להטיל צל כבד על קביעתו של דגן בדבר הרציונליות של אותו משטר.

במילים אחרות: כדי לשכנע אותי שיש משהו רציונלי במשטר האיראני, יהיה על מר דגן לעמול קשה. ואם לא יעשה זאת,  יהיה עלי להסיק שיש בידיו מידע תיאולוגי סודי מרחיק לכת עד מאוד, שיש בו להסביר באופן רציונלי את היציאות הדתיות המטורפות  של המשטר האיראני הנוכחי.

כולל, כמובן, המהלך הגרעיני הנוכחי, שמי בכלל יכול לשער את תוצאותיו.

הרי דגן בעצמו, באותו ראיון שהעניק לאילנה דיין, טען שהוא, לו היה במקום האיראנים, לא היה פונה למהלך הגרעיני הזה. ואני מניח שדגן מחזיק מעצמו רציונלי. שאם לא כן, בוודאי לא היה מעז להעניק לאחרים ציונים ברציונליות.

מה חבל שהגב' דיין לא הפנתה אל דגן כמה שאלות בעניין זה, כפי שהיתה בוודאי עושה אילו היה מישהו מבקש להגדיר כרציונלי, אצלה בתוכנית,  משטר שבראשו עומדים הרב שפירא, הרב לבנון והרב אליהו מצפת.

.

מודעות פרסומת
4 תגובות
 1. חיליק permalink

  ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי, לא ח"כ בן גביר.
  תקן בגוף הפוסט.

  אהבתי

 2. תודה, חיליק

  אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. איראניום רציונלי: האדמירל דמפסי והאימאם ה-12 « מאפיהו
 2. איראן והפצצה, מאיר דגן ודוד גרוסמן: ישמרני האל מידידי. מאויבי אשמר בעצמי « מאפיהו

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: