דילוג לתוכן

הקונספירציה בדרום: סוף דבר ועוד כמה שטויות ושקרים

אוקטובר 27, 2011
בעל הבלוג "לא למות טיפש", עידן לנדו, החליט לשים קץ לפרשה הנמשכת של "הקונספירציה בדרום" – ולפני ימים אחדים כתב פוסט שלישי ולפי דעתו מסכם, וקרא לו: "סוף דבר."
מדובר  באותו פיגוע שביצעה קבוצת טירור ליד אילת באמצע אוגוסט השנה, ושבעקבותיו באו 10 ימים של ירי פלשתיני לתוך ישראל ותקיפות של צה"ל בתוך רצועת עזה. לנדו, שכתב את הפוסט שלו כמה ימים  אחרי הפיגוע וכמה ימים לפני הפסקת האש, החליט קצת בפזיזות שמדובר בתחילתה של מלחמה יזומה על ידי ישראל. ומאז שהתברר כי טעה, הוא עסוק בניסיונות נואשים לקבור את טעותו מתחת להררי מילים.
האמת, אני מבין אותו. לו אני במקומו, גם אני הייתי מבקש לסיים את הסאגה המביכה הזאת (מבחינתו), שבמסגרתה סיבך את עצמו בכמה שקרים ואף שם את עצמו ללעג ולקלס כשקנה בקלות מדהימה איזו  מעשיה הזויה  בדבר זהותו של הארגון "האמיתי" שביצע את הפיגוע בדרום, ושמו – הסכיתו ושמעו – "אנסאר ירושלים"! – וענן הנוצות הזה  הוא ששימש אותו כטריגר לכתיבת הפוסט הקודם בסידרה ( "הקונספירציה בדרום: ענני החשדות מתעבים"). איזו בדיחה. משיטוטי ברשת העליתי שהדבר הכי קרוב לארגון הטירור החדש שהנחית עלינו לנדו, היא קבוצת הכדורגל המזרח-ירושלמית "אנסאר אל-קודס".
אילו היה לנדו  קצת יותר ישר, קצת יותר אמיץ וקצת פחות בלשן,  היה מפרסם התנצלות קצרה, מודה שהטעה בפזיזותו את קוראיו כשסבר, ואף פירסם את דעתו, שמוביליה של ממשלת ישראל מבקשים, בכוונת מכוון,  לנצל את הפיגוע ליד אילת כדי להוביל למלחמה או מבצע מלחמתי גדול, כפי שעשו (לדעתו)  במבצע סיני, במלחמת לבנון הראשונה  או באינתיפאדה השניה. כלומר – אירוע מלחמתי רבתי, מלחמה ממשית, עם מספרים גדולים של הרוגים, הנמדדים במאות ובאלפים.
והוא גם לא היה שוכח להתנצל בקצרה  ואולי בהומור על ההטעייה הטיפשית בעניין "אנסאר ירושלים" המגוחך. כל אחד יכול לטעות,  במיוחד אם הוא קצת נלהב ונחפז מדי.
את זאת היה לנדו עושה אילו היה מעט ישר וקצת אמיץ.
ואילו היה טיפה נבון, היה פשוט מניח לכל הפרשה המביכה  מאחוריו, שוכח ממנה ועובר לעניין הבא.
לא חסרים עניינים בארצנו הקטנטונת.
ותודה לאל על חסדים קטנים.
אבל לא. הוא היה מוכרח לפרפר וכך השקיע את עצמו עמוק יותר בבוץ.
והנה מהלך העניינים:
ב-27.03.2011, בעקבות התחממות שיגרתית בגבול הרצועה, פרסם לנדו פוסט בשם "מי מסלים, מי לא נרתע: לפצח את השיטה שמפצחת אותנו", ובו העלה את הטענה הלא מקורית והלא חדשה הבאה: שהמדיניות הקבועה של ממשלת ישראל היא להביא להסלמה  בעקבות כל ירי ופיגוע מצד הפלשתינים, וזה על ידי תגובה "לא מידתית".
המילה "קונספירציה" לא הופיעה באותו פוסט אפילו פעם אחת.
כל אחד מבין את ההבדל בין הסלמה מכוונת או סתם שקרים שממשלות ופוליטיקאים נוטים  להשתמש בהם למטרותיהם השפלות מאז ומעולם באופן שיטתי ("השיטה שמפצחת אותנו"), ולא רק אצלנו, ובין קונספירציה.
ראש הממשלה שלנו, למשל, בנימין נתניהו, כבר סיפר מעשיות בעניין נסיעה אחת לרוסיה לא מזמן, וגם זכר את החיילים הבריטיים שהסתובבו בירושלים בילדותו הרחוקה (אף שחזרו למולדתם עוד בטרם נולד) . ובטח אפשר להשתמש  בעוד דוגמאות. סתם בדיות ושקרים של פוליטיקאים, אבל בהחלט לא קונספירציות.
ואילו בפוסט שכתב לנדו ב-22.08.2011  הוא לא רק הכתיר את רשומתו בכותרת "הקונספירציה בדרום" אלא אף הקדים וכתב לה מבוא ושמו "מעין הקדמה מתודולגית" ובו הסביר לקוראיו קונספירציה מהי, ואף נתן דוגמאות:
"ההסטוריה הקרובה והרחוקה מספקת אינספור דוגמאות של תיאוריות קונספירציה נכונות לגמרי(וכאן הופיע  לינק לדוגמאות מהעולם הרחב).  בהקשר הישראלי, נזכיר רק את מלחמת קדש (1956), מלחמת לבנון הראשונה (1982) והאינתיפאדה השניה (2000) – שלוש התפרצויות של אגרסיה צבאית ישראלית שתורצו לציבור כצעדי תגובה הכרחיים לתוקפנות הערבית. בשלושתן, אגב, היה אכן טריגר לא-קונספירטיבי – אקט ערבי תוקפני שחילץ את השד הישראלי מן הבקבוק. אבל לא האקט הערבי יצר את השד, לא הוא הטמין אותו בבקבוק ולא הוא קבע שדווקא עכשיו השד ישתחרר ויזרע הרס וחורבן."
וכדי להסיר כל ספק באשר לקשר בין הדוגמאות ובין המקרה הפעם כתב לנדו:

"יש סיכוי סביר שסידרת הפיגועים הרצחניים ליד אילת היתה עוד אקט משחרר כזה."

כלומר,  שיחררה את השד הישראלי מהבקבוק.

אלא שהחיזוי המלומד של לנדו לא התממש במציאות, ומכאן אלפי המילים בשני הפוסטים האחרונים.
אמנם די ברור ששר הביטחון וצה"ל ניצלו את מסע הרצח נגד אזרחים ליד אילת, כדי לחסל כמה מראשי "ועדות ההתנגדות", ונהרג גם תינוק. אך גם ברור למדי ש"ועדות ההתנגדות" ו"הג'יהאד האיסלמי" (הסר למרותם של האיראנים המודאגים מגורלו של הקצב מדמשק) ביקשו לחמם את הגיזרה,  ופתחו בירי מאסיבי נגד אזרחים ישראליים. צה"ל הגיב כרגיל. לנדו בטוח באופן קבוע שהתגובה הישראלית היא "לא מידתית" בעוד שהפלשתינים הם תמיד "מידתיים". אבל זה שייך רק לגזענות  המתנשאת הרגילה של השמאל המדומה, התופס את הערבים כפראים אצילים ותמימים, ואת ישראל כשד ערמומי ורצחני ("טריגר לא-קונספירטיבי – אקט ערבי תוקפני שחילץ את השד הישראלי מן הבקבוק. אבל לא האקט הערבי יצר את השד, לא הוא הטמין אותו בבקבוק ולא הוא קבע שדווקא עכשיו השד ישתחרר ויזרע הרס וחורבן.")
אבו מאזן ברמאללה אחרי ההופעה בעצרת האו"ם בספטמבר: "אזרחים פלשתיניים חשופי חזה".
מכל מקום,  החמאס וממשלת ישראל ביקשו להוריד את גובה הלהבות ממש מההתחלה, והמהומה גוועה אחרי כמה ימים.
בסך הכל נמשכו חילופי האש כ-10 ימים,  ובכל אותו מהלך נהרגו  9 אזרחים ישראלים, 6 מהמחבלים שהשתתפו בפיגוע, 5 חיילים מצריים  ו-27    פלשתינים, ביניהם כמה לא חמושים.  בסך הכל 47 אנשים. לא דומה  בכלל לאף אחת מהדוגמאות לקונספירציות שהביא לנו לנדו בהקדמה המתודולוגית החשובה שלו.
ונא לשים לב עד להיכן מגיע לנדו בנסיונו לתרץ את העובדה שלא פרצה פה מלחמה קטנה או גדולה, והפעם כבר בפוסט החדש  ("סוף דבר")המתיימר לשים סוף לפרשה:
"צירוף נסיבות ממוזל, ולא שכל או תבונה מדינית, מנעו את האפשרות שההסלמה בדרום תתפתח לכדי מלחמה בקנה מידה נרחב כמו "עופרת יצוקה". הנסיבות האלה כולן היו מחוץ לשליטת ישראל (הבידוד המדיני, האיבה הגוברת מן הצד המצרי, הביקורת בדו"ח פאלמר, היוזמה הפלסטינית באו"ם שישראל לא יכולה היתה להרשות לעצמה להצטייר כמי שמרסקת אותה באמצעים צבאיים)."
מרוב חפזונו להמלט מהחיזוי שכשל, נאלץ הבלוגר להסתבך בכשל לוגי מטופש לגמרי.
 במהלך כל הפוסטים שכתב בפרשה, שב לנדו ומנה את הסיבות המצויינות שהיו לישראל לשקר, לזמום קונספירציה ולפצוח במלחמה. ובין החשובות שבסיבות האלה: רצונה של ישראל לסכל את היוזמה הפלשתינית באו"ם ולהקדים תרופה למכה הצפויה של המהומות בפסטמבר, כתוצאה מהיוזמה הפלשתינית באו"ם.
והנה עכשיו –  הוא מגלה לפתע "שישראל לא יכולה היתה להרשות לעצמה להצטייר כמי שמרסקת אותה (את היוזמה הפלשתינית) באמצעים צבאיים".
אז מה?
ישראל רצתה לפצוח במלחמה כדי לרסק את היוזמה הפלשתינית?
או שבגלל היוזמה הפלשתינית היא לא יכלה להרשות לעצמה לפצוח במלחמה?
לא נראה לכם שיש צורך להחליט בין שתי האפשרויות האלה, כי אם לא  מחליטים, מדובר בסתירה פנימית מניה וביה?
שלא לדבר על כך, שגם שאר הסיבות שמונה לנדו בתור מכשלות על דרכה של ישראל למלחמה, לא היו בגדר סוד בין ה-18 באוגוסט (זמנו של הפיגוע ליד אילת) ובין ה-22 לאוגוסט כשכתב את הפוסט הראשון שלו. אותו פרק זמן שבמהלכו, לדברי לנדו, ביקשה ישראל לחרחר מלחמה.
הסיבות המצוינות נגד מלחמה הרי  לא הופיעו לפתע  רק אחרי שכתב לנדו את הפוסט שלו. אך הוא לא הזכיר אותן ב-22 באוגוסט. מדוע? כי היה בטוח שישראל רוצה במלחמה למרות כל הסיבות האלה. לכן הוא התרכז במניעים הישראלים האפלים והתעלם מהסיבות שכנגד.
פזיזות אופיינית.
אנסאר ירושלים: קבוצת הכדורגל  אנסאר אל קודס בתצלום חגיגי באבו דיס לפני משחק גביע
אז אם היה די בסיבות האלה (הבידוד המדיני, האיבה המצרית הגוברת, הביקורת בדו"ח פאלמר) כדי שישראל תסכים להפסקת האש ב-28 באוגוסט, – מדוע לא מנעו ממנה הסיבות האלה את ייזום המילחמה מראש?  הרי כל הסיבות  היו קיימות כל הזמן!
מדוע יזמה ישראל מלחמה, לדברי לנדו בפוסט מאוגוסט, כשהיו לה כל הסיבות (לדעת לנדו בפוסט מאוקטובר) להמנע ממנה?
והנה הקטע הרלבנטי, שאותו מביא לנדו ברשימתו המקורית,   כדי להסביר מדוע היתה המלחמה חשובה לישראל באוגוסט:

"ובישראל יודעים: הפגנות ה-15 במרץ היו רק יריית הפתיחה. תנועת ההמונים הפלסטינית מתגבשת והולכת. ובאופק כבר מסתמן ספטמבר 2011 – תאריך היעד להכרזה פלסטינית חד-צדדית על עצמאות מדינית. כרגע אומנם זה נשמע כמו בדיחה (מדינה שרישום האוכלוסין שלה נתון בידי כוח זר? מדינה שלא מסוגלת להוציא אישורי בנייה בתחומה?). אבל הדינמיקה של האחדות, יחד עם רוחות המרד שנושבות מכיוון העולם הערבי אל מסך הטלוויזיה של הציבור הפלסטיני, יכולות ליצור כאן מציאות שונה מאד עוד חצי שנה. מציאות שבה, לראשונה, מול רובי צה"ל יעמדו לא קני הגראד והקסאם, אלא רבבות ומאות אלפי אזרחים פלסטיניים, חשופי-חזה. פשוט יעמדו. על הקו הירוק. ויגידו: עד כאן.

מה עושים? עושים הסלמה. זה ההסבר למה שאנחנו רואים בשבועיים האחרונים. למה הסלמה זה טוב? כי הסלמה, והגבהת להבות האש משני עברי הגבול, משחקת תמיד לידי הקיצונים. קולות הנקמה גוברים על קולות הפיוס, קולות הפירוד מחניקים את קולות האחדות. בקיצור, כשהגראדים והמסוקים רועמים, השכל בביצים."

מי לא ישתכנע  מהקטע הזה שלישראל היתה סיבה מצויינת לפתוח במלחמה באוגוסט, אפילו בלי קשר למחאה החברתית?

ומצד שני, כאמור, גם "שישראל לא יכולה היתה להרשות לעצמה להצטייר כמי שמרסקת אותה (את היוזמה הפלשתינית) באמצעים צבאיים" נשמע מאוד משכנע.

טוב, לנדו הוא בלשן. גדולתו של בלשן נמדדת בכך שכשהוא אומר דבר, זה נשמע משכנע, וכשהוא אומר את היפוכו,  גם  זה נשמע משכנע.  האמת והיפוכה בחצי מחיר.

הבאתי את הקטע דלעיל  במלואו, גם כדי לדון קצת בטיעון אחר  של לנדו,  מהפוסט האחרון באוקטובר ("סוף דבר"), טיעון שבו גוברת הצביעות על הטיפשות ומביסה אפילו את השקר.

"תיאורית הקונספירציה לא התחייבה בנפשה שיהיו מהומות דמים בספטמבר (למעשה, התפללתי כמו רבים אחרים שהכרזת המדינה הפלסטינית תעבור בשקט). אבל היא כן טענה שהניסיון לעודד מהומות כאלה מסביר, בחלקו, את השקר התעמולתי של ישראל בנוגע לפיגוע ליד אילת."

מעניין, מה? איך שלנדו מבקש לבדל מעט את עצמו מתיאוריית הקונספירציה הכושלת שלו. לפתע היא לא שלו.  לנדו מצליח להאניש אותה. לפתע יש לה,  לתיאוריה, חיים משל עצמה.   "תיאורית הקונספירציה לא התחייבה בנפשה…אבל היא כן טענה.." מישהו ראה פעם תיאוריה  שמתחייבת למשהו (או לא), שטוענת משהו, ככה, מעצמה?

בבלשנות הכל יתכן.

איך אומר הפתגם הערבי הנבון? על מילים לא משלמים מכס.

אבל חשובה יותר הצביעות. קיראו שוב  את הקטע המצוטט הקודם, את התיאורים ההירואיים על "תנועת ההמונים (הפלשתינית) המתגבשת", על זה ש"כרגע אמנם זה נשמע כמו בדיחה" , על ה"דינמיקה של אחדות", ולבסוף הקרשצ'נדו של הפואטיקה הפטריוטית – "מציאות שבה, לראשונה, מול רובי צה"ל יעמדו לא קני הגראד והקסאם, אלא רבבות ומאות אלפי אזרחים פלסטיניים, חשופי-חזה. פשוט יעמדו. על הקו הירוק. ויגידו: עד כאן."

ועכשיו, שאלו את עצמכם ביושר : האם כשלנדו כותב עכשיו, באוקטובר,  כי "למעשה , התפללתי כמו רבים אחרים שהכרזת המדינה הפלסטינית תעבור בשקט" – הוא אומר אמת – והוא באמת התפלל (למי?) –  או שבעצם הוא צבוע ושקרן, והיה מת לראות, כמו שכתב עוד במרץ ובאוגוסט, "רבבות ומאות אלפי אזרחים פלסטיניים, חשופי-חזה. פשוט יעמדו. על הקו הירוק. ויגידו: עד כאן."?

וקשה לי לסיים בלי לומר מילה על  החסידים השוטים המזדנבים  אחרי לנדו  בתגובותיהם בבלוגו "לא למות טיפש". איני יכול לדעת מה יהיה מצבם לכשימותו (עד 120!). אבל באשר למצבם עד רגע זה, אין מקום לספיקות מרובים.

6 תגובות
 1. יואב permalink

  אוי, מביך. זה כל מה שהצלחת לגייס לעזרתך? פלפולים מילוליים?

  אף התייחסות לגילויים החדשים של אלכס פישמן מן התחקיר של צה"ל, שעליו לנדו הסתמך. אף התייחסות לעובדה הידועה כבר שכל המחבלים היו תושבי סיני, בניגוד לטענות המקוריות. אף מילה על כל הפגמים שקיימים בסיפור שמכרו לכולנו.

  אז מה עושים? מסתלבטים על זה שהוא בלשן, על זה שהוא שמאלן. אד הומינם פאתטי.

  אהבתי

 2. יואב,
  נראה לי שיש לנו חילוקי דיעות קשים לא רק בקשר למונח קונספירציה, אלא גם באשר למונח התפלפלות.
  לצורך הדיון אין לי עניין בשאלה מי בדיוק היו המפגעים ואם הגיעו מעזה או לא. אני מוכן בהחלט להניח, וזה מה שכתבתי
  https://mafyahu.wordpress.com/2011/08/29/%d7%a7%d7%a6%d7%aa-%d7%a6%d7%97%d7%95%d7%a7%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%91%d7%9c%d7%95%d7%92%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%9c-%d7%94%d7%a9%d7%9e%d7%90%d7%9c-%d7%94%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%9e%d7%94-%d7%95%d7%94/
  עוד בהתייחסותי הראשונה, ששר הביטחון וצה"ל ניצלו את הפיגוע באילת כדי "לחגוג" על המידע המודיעיני שקיבלו בקשר למפקדה של "ועדות ההתנגדות" שאיתם היו חשבונות ישנים בשפע, וחיסלו אותם. "תגובה פאבלובית", קראתי לזה, ועד היום אין שום ראיה שזה היה משהו אחר.
  ומי שחושב שבמסגרת מלחמת ההשמד שמנהל החמאס נגד אזרחים ישראליים (ראה האמנה) אין הצדקה להתגוננות ישראלית ממוקדת נגד רוצחי האזרחים, הוא או דביל, או סוכן של החמאס, או עידן לנדו או חסיד שוטה שלו. אני לא מאושר מהשקרים של מערכת הביטחון לציבור הישראלי, אבל אותה מערכת שיקרה את הציבור גם בקשר למה שישראל היתה אמורה לקבל בעיסקת החילופין של קונטאר ומרעיו תמורת הגוויות של גולדוואסר ורגב. לא זכור לי שלנדו ודומיו קראו לזה קונספירציה. אין דין שקרים כדין קונספירציה.
  אם אינך מסוגל להבדיל בין שקרים ובין קונספירציות, נא חזור אל ההסבר של לנדו בעניין זה. הרי גם הוא לא קרא "קונספירציה" להסלמה שהיתה במרץ השנה.
  כל הוויכוח שלי הוא בדיוק בשאלה הזאת:
  האם ישראל רצתה במלחמה רבתי, בגלל שלל הסיבות שציין לנדו, והחיסול של ראשי הוועדות היה ניסיון להוביל למלחמה כזאת? – וזו קונספירציה. זה מה שטען לנדו ברשומתו הראשונה, ואחר כך ניסה להתעלם מטענתו, ולבסוף ניסה להסביר שמדובר בקונספירציה שכשלה ותוך כך הסתבך ברגליו שלו ונפל. וכואב לך שתיעדתי בדייקנות את נפילתו.
  והאפשרות השניה: שישראל ניצלה את ההדמנות כדי לחסל את מפקדי הוועדות, ולא היה לה עניין בהסלמה רבתי – וזו דעתי.
  קשה לי להניח שאינך מבין את ההבדל בין השניים.
  ומכאן ברור שאתה הוא המתפלפל.

  אהבתי

 3. ובנוסף לכל, לנדו משתלח בבוטות – שאמנם לא מגיעה לבוטות המיותרת והדוחה של הפוסטים עצמם – במגיבים הבודדים שמסרבים להזדנב אחריו, או מוחק את תגובותיהם.

  אהבתי

  • אריאל,
   נכון. האיש פשוט גזען מתנשא, תוצר די אופייני ובנאלי למדי של מערכת חינוך דפוקה, אך אין לאבד תיקווה ואסור להרפות. יתכן שאם יועמד די פעמים על חודן של טעויותיו, תימאס עליו העמידה על המשטחים הכואבים האלה ויתחשק לו פשוט לשבת, שלא לומר, לשבות.

   אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. איראן והפיצוץ, עקיבא אלדר צפוי-לא צפוי, הפרופ’ בן דוד והירידה בתעסוקה, הפרופ’ לנדו ועיקרון בסך 2,000 ש"ח « מאפיהו
 2. איראן והפיצוץ, עקיבא אלדר צפוי-לא צפוי, הפרופ’ בן דוד והירידה בתעסוקה, הפרופ’ לנדו ועיקרון בסך 2,000 ש”ח « מאפיהו

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: