דילוג לתוכן

מחאת הדיור: כמה מילים לדפני ליף

יולי 27, 2011

גברת דפני ליף הצעירה. הרשי לי להגיד לך כמה דברים בגובה העיניים, מלב אל לב וכן הלאה.

אולי יצא לך לראות את מסיבת העיתונאים שערכו ראש הממשלה ושריו ובה הציגו את מרכולתם. איך ציחקקו ונהנו. לזה יכולים להיות שני פירושים.

אחד, שהם משקשקים ביצים ומנסים להפגין זחיחות דעת המביעה ביטחון כדי להסתיר את פחדיהם.

והשני, שתוכם כברם  והם אמנם מרגישים  כפי שהם נראים: מרוצים כמי שהצליח להם תעלול מתוחכם במיוחד.

ויכול להיות גם זה וגם זה: חוששים מהבאות אך מרוצים מאוד מהישגיהם עד כאן.

ממה הם יכולים להיות זחוחים באמת?

למשל מזה:

אולי טרם שמת לב לכך,  דפני, אך ראש הממשלה כבר נטל ממך את שרביט ההנהגה של מחאת הדיור.

איך, פשוט מאוד: הוא הופיע בכל במה, והודיע שמאבקכם – מאבקו.  כי כבר לפני שנים רבות – עוד מהתקופה  שחלב אימכם ניגר משפתותיכם –  הבין ביבי, באינטליגנציית העל שלו,  עד כמה חמורה היא בעיית הדיור. ולכן, כבר בתרפ"ט התחיל במאבקו העיקש והארוך  והאמיץ לפתרון הבעיה. ומי שהפריעו לו כל הזמן במאבק, הם הפוליטיקאים הרשעים, הפקידים העקשניים , הבירוקרטיה ומפא"י ההיסטורית ומי לא.

ראש ממשלה בנימין נתניהו: לארוחת בוקר (צילום: מבט, ערוץ 1)

והנה, אתם  המוחים והמפגינים משדירת "לו הייתי" ודומיכם בערים אחרות, באתם לו ממש כמלאך משמיים, או יותר טוב, כפלוגת הפרשים כחולת המדים שמצילה  ברגע האחרון את הקאובויס הטובים מידי הפוליטיקאים אדומי העור והאטומים לרחשי לב הציבור. כמו במערבוני  נעוריו. ובעזרתכם – ותודה רבה – הוא סוף סוף יגשים את משאת נפשו ארוכת השנים, ויפתור את בעיית הדיור – סופרטאנקר וכן הלאה.

ותאמיני לו – אם לא השב"כ, הוא ושרה כבר מזמן היו מתנחלים באוהל לידך בשדרת "לו הייתי" בתל אביב ונוחרים שם בכיף. כי מה – להם אין ילדים שאו-טו-טו ישמחו לקנות דירה בזול? ביבי לא ישן באוהלים כבר בסיירת?

זאת אומרת, דפני – את והוא, הממשלה והמחאה – בסימביוזה מלאה. אתם עובדים בשבילו, הוא עובד בשבילכם, באחדותנו כוחנו.

אבל מובן שהוא הבוס. למה? כי את נתת לו. זוכרת, דפני? הוא נבחר הציבור. זה תפקידו. הוא יודע מה טוב בשבילך.

כך שדי ברור למה זה קרה לך, דפני.  איך נתת לביבי להשתלט לך על ההצגה.

כי החלטת החלטה גרועה מאוד בתחילת המאבק, גברת ליף הצעירה. החלטת לא להגיש תביעות.  הודעת כי בשביל לקבל את ההחלטות הנכונות יש נבחרי ציבור.  תפקידך רק להמריץ אותם לעשות זאת.

מין המצאת הגלגל בתחום המחאות וההפגנות. המפגינים לא מציגים תביעות. חידוש  תיאורטי וטקטי בקנה מידה קוסמי.

ובמהדורת החדשות האחרונה שראיתי, ביום ג' בערב,  הופיעה ידידתך סיוון שפיר, ואין לך מושג כמה נלעגת היא נראתה, כאשר שאלו אותה מגישי החדשות מה רוצים המוחים, והיא השיבה  תחילה בברבור חסר משמעות ואחר כך ב"צדק חברתי". תביעות ספציפיות יוק.

להחלטה מוטעית מהסוג שקיבלת אפשר להקלע מתוך שלוש  סיבות אפשריות.

האחת: מתוך חוסר ניסיון, תמימות, בורות, עצלות וכן הלאה ובקיצור, בתום לב.

השניה: משום שהיו לך יועצים רעים שביקשו להשתמש בך לצרכיהם.

והשלישית: שמטרת המחאה האמיתית אינה מטרת המחאה המוצהרת  ואז מברברים ומקשקשים ומושכים זמן  ושלא ייגמר לי הלילה עד העונג הבא.

ותשובות שתיים ושלוש הולכות יופי ביחד.

אז אם זו הסיבה הראשונה, בינתיים צברת קצת ניסיון ויתכן שתכירי בשגיאותיך.

ואם זו הסיבה השניה, אל תעשי ואל תגידי כלום. המשיכי להקשיב לעצותיהם של היועצים הרעים, אבל דעי שעליך לעשות את ההיפך ממה שהם אומרים.

ואם זו הסיבה השלישית בזה נפרדות דרכינו.

ואומר לך, דפני,  מה עוד יכול לגרום לזחיחות הדעת של ביבי ושריו:

מראה העקרב העוקץ את הצפרדע באמצע הנחל.

כלומר, אותו חלק "מיליטנטי", "נלהב", "פוליטי" וכו' של המפגינים, העוסקים בהשנאת המחאה על הציבור הרחב: חסימת כבישים,  עימותים מיותרים עם המשטרה וכן הלאה. במקום לגייס את הציבור לטובת  המחאה, הם פוקקים את הצמתים לנהגים יישרי דרך שצריכים להגיע לעבודה או רוצים להגיע הביתה. מה רע  עשו הנהגים האלה?  איך עיכובם על אם הדרך בימים חמים שכאלה, מקדם את המחאה ומטרותיה?  את לא חושבת שמי שעושים דברים כאלה כלל אינם מעוניינים בהצלחת המחאה? שהם כל כך התרגלו להיות לעומתיים כלפי הציבור הישראלי,  כה מנוכרים אליו,  ולמעשה די מתעבים אותו, שאחת דינם להכשיל כל מטרה פוליטית שלכאורה הם שותפים לה?

מנהיגת מאבק דפני ליף: בבקשה בלי פוזה

והנה עוד משהו שגורם לזחיחות הדעת אצל ביבי ושריו, וקשור מאוד למזיקים מהקטע הקודם:

זה שדחיתם מעליכם את הימין. בכך אתם מוותרים על שליש מהעם ועל מחצית מאלה שהיו יכולים להיות לצידכם כי הם זקוקים לא פחות  ואולי יותר מרבים אחרים להוזלת הדירות, להשכרה ולרכישה.

ואפילו לא בא לי להיכנס לנזקים המחרידים הנגרמים למחאה הודות לעזרתה של "הקרן החדשה לישראל". כשליש מהחיוכים של ביבי ויובל שטייניץ? תרומת הקרן החדשה .  אני מתערב שמצד  פעיליה של הקרן הזאת  את זוכה ללא מעט דברי חנופה ושבחים.

ועכשיו, דפני,  אם את מוכנה לרדת מרום מעמדך כשוחרת צדק חברתי כללי (שימי לב שבערוץ 1 הם כבר כה מבולבלים מהגדרת מעמדך, עד שהדביקו לך בצילום כאן את התואר המופרך "מנהיגת מאבק הפועלים"), וכמי שמפטרת ראשי ממשלה בהבל פה, ולעסוק בדבר שלשמו התכנסנו – כלומר מצוקת הדיור, עליך לעשות שני דברים חשובים.

האחד:  להגיש רשימת תביעות.

השני: לנטרל את האויבים מבפנים, שקל מאוד לזהות אותם. שני סימנים: האחד: הם גורמים לניכור בין המפגינים ובין הציבור הרחב. והשני: הם  בטוח חנפניים כלפיך, הכי מחמיאים לך על תבונת צעדייך ונועם מילותייך – כל עוד הם  יכולים להמשיך ולהשתולל.

בעניין רשימת התביעות, אין לי הרבה לחדש. פרסמתי רשימה לדוגמא  ביום ראשון, 17 ביולי, לפני עשרה ימים. ההצעה מבוססת על צעדים שנוסו בהצלחה כאן ובמקומות אחרים. לא מדובר בדברים כלליים וסתמיים ובלתי אפשריים אלא בדרישות ספציפיות, פשוטות וברורות. אסכם כאן בקצרה את העקרונות:

יש לדחות על הסף את הניסיונות לזרוק את הצעירים והסטודנטים מתל אביב וממרכזי הערים הגדולות האחרות  למקומות אחרים במרחקים. זה רע להם ורע לעריהם. הצעד הזה בא רק כדי לשמור על רמת המחירים הגבוהה והמופרכת במרכזים  העירוניים  – מה שמשרת לכאורה גם סתם אזרחים שיש בבעלותם דירה והם מאושרים מזה ששוויה בשוק עולה, אבל בעיקר משרת המצב הזה בעלי דירות להשכרה  וקבלנים המעוניינים בשמירת המחירים הגבוהים.

לכן ראשית, הדרך להוריד את מחירי השכירות במרכז גוש דן, היא לזרוק לשוק כמות גדולה של דיור זול, שתעלה בצורה דראסטית את כמות הדירות הפנויות להשכרה. אין צורך לחכות שנים כדי שזה יקרה. כל מה שצריך הוא לשכנע את הממשלה שמדובר בתקופת חירום המחייבת צעדי חירום, כמו למשל הצבה מהירה של אלפי קרוואנים בשטחים עירוניים זמינים, ולו בצורה זמנית. צעד כזה אפשרי תוך חודשים ספורים. הוא יגרום להקלה גדולה ומיידית במחירי השכירות. הסיסמה: מה שהיה טוב לאתיופים ולעולים ממדינות בריה"מ לפני 20 שנה, טוב גם לצעירים ולסטודנטים דהיום.

ובמקביל: לבנות הרבה דירות במעונות לסטודנטים. הרבה יותר ממה שהעלה ראש הממשלה בהצעתו.

שנית, בתחום הדירות למכירה, לא די בהבטחות שייבנו עשרות אלפי דירות שיושלמו תוך מספר שנים ויורידו אז את  רמת המחירים. יש להיות ספציפיים מאוד בקשר לזהותם של הרוכשים. גם בעוד כמה שנים יהיו העשירים יותר והיהודים האמידים מצרפת בראש טורי הקונים, והם ייקנו המון דירות כהשקעה.  ולכן אין ערובה שהמחירים ירדו. כדי שתהיה משמעות חיובית לרבבות הדירות הנבנות,  צריך לקבוע כי הנזקקים לדיור יקבלו קדימות בתוקף זכאות שתינתן להם כחוק על רכישת אותן דירות.

שלישית, בתחום הקרקעות, צריך דימוקרטיזציה. עוד מהלך בדרך להפיכת השוק משוק של מוכרים (הממשלה והקבלנים) לשוק של קונים (האזרחים): כבר היום אנו עדים להתארגנויות רבות מאוד של מבקשי דיור המתאגדים לצורך השתכנות במין "בתים משותפים" הנבנים על ידם. אין סיבה שהתאגדויות כאלה של רוכשי דירות לא יהיו זכאיות להשתתף ככל קבלן במכרזים של מנהל מקרקעי ישראל, ואין סיבה שלא יועמדו לרשותם אחוזים גבוהים מאוד מן הקרקעות לבניה.

אינני נוקב כאן במספרים, משום שמספרים מדוייקים הם נשק במשא ומתן מול הממשלה. ברור שצריך לנקוב בפתיחה במספרים גבוהים ככל האפשר, כדי שיהיה ממה לרדת.

ועוד הצעה אישית, דפני ליף: צאי מהפוזה של מי שמפטרת ראש ממשלה בישראל בהבל פה. צאי מהפוזה של מי שמנענעת בראשה בחן ואומרת "התשובה היא לא" בתור תגובה להצעותיו של ביבי. דיבורים כאלה לא מוסיפים דבר ורק תורמים לתחושה של חוסר רצינות ודווקאות לשמה.  בתגובה למסיבת העיתונאים היה עליך להודות לראש הממשלה בנימוס על מאמציו עד כה, כי כל צעד שיוביל להקלה על האזרחים הוא מבורך. היה עליך לומר  שבתור התחלה זה יפה מאוד, אבל לא מספק בתור פתרון לבעייה, ולכן יש לשבת ולדבר – הפעם על תביעותיך.

כדאי שאווירת הזלזול בראש הממשלה ובשריו תיפסק לחלוטין. הוא פוליטיקאי משופשף וערמומי למדי, ויכול לזלול אותך ועוד כמה שכמותך לארוחת בוקר בכל יום בשבוע ועוד יישאר לו תיאבון לקינוחים במזנון הכנסת. הוא נמצא מולך במאבק שהזכיה בו, מבחינתו, היא לעשות בדיוק די כדי לנפנף אותך ואת המחאה מעליו, כלומר, שייפסקו ההפרעות הטיפשיות האלה לנסיעותיו לחו"ל. מכיוון שאין מצב שתצליחי להכות אותו בשטח שלו – ספינים, טריקים ושטיקים, עליך לשחק במגרש הנוח מבחינתך: לא תכסיסים ופוזות, אלא תביעות ברורות, פשוטות ומוצדקות עד כדי כך, שכל אחד יכול להבינן, להזדהות עימן ולראות את תועלתן – ולהתעקש על התביעות האלה.

ולמען השם היפטרי מהשוטים ומהעקרבים בטרם תטבעי כאותה הצפרדע באמצע הנחל.

4 תגובות
 1. לא מסכימה. הצעת פתרונות היא עניין מקצועי ולא חלק אינטגרלי ממחאה. למעט דרישה להתפטרות ראש הממשלה, שכשל כישלון רוחבי מתמשך בניהול הממשלה.

  אהבתי

 2. שושי, בדימוקרטיה העסק עובד בערך ככה: האזרחים בוחרים פוליטיקאים, הפוליטיקאים לוקחים לעבודה אנשי מקצוע. אנשי המקצוע, פקידים ומומחים, מציעים את פתרונותיהם לפי ההנחיות של הפוליטיקאים וקווי היסוד שלהם. אם את סבורה שראש הממשלה כשל כישלון רוחבי מתמשך, למה שתטילי עליו (ועל פקידיו והמומחים שלו) משימה שמלכתחילה ברור לך שהיא גדולה עליו? הרי כל המחאה תפקידה לומר: הציבור לא מרוצה ממעשי הפוליטיקאים. הציבור רוצה פתרון אחר, אמיתי, שיענה על הבעיה. נכון שצריך לעבוד קצת בשביל זה, אבל בטוחני שהמוני כלכלנים ישמחו לעמוד לרשותה של דפני ליף ולהציע פתרונות טובים מאלה של איש הכישלון הרוחבי שבינתיים הוכיח רק את חוסר יכולתו. אם מנהיגת המחאה לא מסוגלת להציע פתרונות, היא דנה את עצמה למצב שבו תנענע שוב ושוב בראשה לאות לא בכל פעם שנתניהו יציע את הצעותיו הבלתי מספקות וכל העניין יקלע למבוי סתום – בדיוק המקום שאליו מבקש נתניהו להגיע.

  אהבתי

 3. אין הוכחות של ממש להתערבותץ הקרן החדשה. ובעניין דרישות המחאה: למה אף אחד מהם לא מזכיר את העובדה של קיומן של שתי מדינות? בתוך הקו הירוק ומדינת המתנחלים? חלק גדול מהתקציב הולך לבטחון ולהתנחלויות. זה לא דבר של מה בכך וזה לא עניין של ימין או שמאל או 'פוליטיקה'. את רוצה מהפוליטיקאים שיפטרו את העניין? זו פוליטיקה בייבי!

  אהבתי

  • ראשית, לא רק שהקרן החדשה לישראל מעורבת, היא אף גאה בכך ומפרטת באתר שלה וכן מספרת על מעורבותה של הזרוע האירגונית שלה שתי"ל. אם זאת לא הוכחה, הוכחה מהי.
   http://www.nif.org.il/?id=3202
   שנית, בעניין מדינת המתנחלים ותקציב הביטחון, מה אתה מציע שדפני ליף והמוחים יעשו? שיתבעו קודם כל להפסיק עם המלחמות כדי שיהיה אפשר לקצץ בביטחון, ולהפסיק לבנות בהתנחלויות – ורק אחר כך שיפתרו את בעיית המוחים בתוככי הקו הירוק? היו בחירות, מרווין, הבוחרים החליטו שבא להם על ממשלת ימין שזה אומר מתנחלים וכו' (עד כמה שאני מביןם הממשלחה הקודמת, של קדימה, בנתה אפילו יותר, ובשתיהן אותו שר ביטחון שהיה בעבודה ויצא לעצמאות. . לא מוצא חן בעיניך ובעיני? הבה נחליף את הממשלה. למה שזה ימנע מהממשלה הנוכחית, כל עוד היא מכהנת, להקצות את הכספים המתאימים למי שצריך דיור? .

   אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: