דילוג לתוכן

מחאת הדיור: כמה היו בהפגנה? אולי 7000

יולי 24, 2011
אני די קרוע כשאני כותב את הדברים האלה, כי אני בעד זה שבנימין נתניהו לא יהיה פה ראש ממשלה, מה שרוצים רוב משתתפי ההפגנה שהיתה אמש בתל-אביב. האיש, לדעתי, הוא בובת מיליונרים, ולא נראה לי שהוא עומד להשתנות תיק-תק בגלל איזו הפגנה או בגלל מצוקתו של העם שהוא אמור להנהיג.  האיש הוא יציר רחביה  והרבעים העשירים של בוסטון בתקופת חינוכו האקדמאי והמיליה הנוכחי שלו הם עשירי קיסריה.  סביר  שהוא ימרח, יתפתל ויבטיח הבטחות שלא ישנו הרבה וימשיך הלאה. הלוואי שאתבדה ואהיה הראשון להודות בכך.
 ועוד כדאי לזכור שהוא לא יוחלף בהפגנות אלא בקלפי.
וכמובן  אין לי שום ספק באמיתותה של מצוקת הדיור של שכבות רחבות בעם ובצורך החיוני והדחוף לפתור את המצוקה הזאת. ואני גם מציע לצעירי העיר הגדולה לדחות בבוז ועל הסף את כל ההצעות המטומטמות  והצבועות של כמה עיתונאים עשירים ועוד כל מיני דומים להם, ששולחים את הצעירים לפתור את בעיות הדיור שלהם במקומות הנמצאים במרחק של שעתיים-שלוש נסיעה הלוך וחזור מהאוניברסיטה  ומהמכללות שבהן הם לומדים, ממקומות העבודה שלהם וממקומות הבילוי שלהם. זאת אומרת, מגרשים אותם מעירם.  מה רוצים המציעים האלה? שהעיר הגדולה הזאת תתייבש ותהיה מקום לישראלים עשירים בלבד ברוב ימות השנה, וגם לכמה צרפתים עשירים בשבועות  החמים של הוואקנס?
 

מה  ההבדל בין דפני ליף מכפר שמריהו ובין ביבי מקיסריה?

אז למה אני קרוע? כי הפסקתי להאמין במנהיגי המחאה הזאת. הם נראים לי מזוייפים קצת פחות מראש הממשלה,  אבל לא בהרבה. לא נראה לי שיש להם עניין בפתרון מצוקת הדיור.  אילו היה להם עניין כזה, היו שוברים קצת את הראש לא על סדר הנואמים בהפגנה וזהותם, אלא על הצגת תביעות ספציפיות וממשיות לממשלה.  דבריה של הגברת דפני ליף (מהאלפיון העליון בכפר שמריהו,  זאת אומרת, לא רחוק מקיסריה של נתניהו בשום מובן)  כאילו אין להציג תביעות  כי זה לא תפקידם של המוחים  לדעת מה הם רוצים,  אלא תפקידם של נבחרי הציבור להציע את הפתרונות –  דברים אלה הם קשקוש בקומקום וניסיון להמציא מחדש את מושג המחאה. מה, פתאום יש לה אמון בנבחרי הציבור שיציעו את הפתרונות המתאימים? לא. פשוט  אין לה עניין במצוקת הדיור. יש לה עניין לפטר בהבל פיה את ביבי תוך כדי ניסיון להסתיר חיוך של חתולה   שבולעת קצת שמנת (תסתכלו בווידיאו, קישור עוד מעט). סתם בדחנית.

מנהיגה דפני ליף: חיוך מוסתר

 
שמעתי  הבוקר ברדיו את דבריה של אחת הדוברות בהפגנה במוצ"ש, סתיו שפיר, שעוד לא היה דבר כזה בישראל. ובכן, היא טועה. כבר היה פה דבר מאוד דומה, רק הרבה יותר גדול.
 

"מושחתים נמאסתם"?  וחיש קל נמאסה גם המחאה

זה היה בשנת 1990. שני חברים הלכו לישון באוהל בגשם ובכפור הירושלמי  על הגבעה שמול הכנסת. אחד מהם נשר מהמחאה תוך זמן קצר, והשני, אבי קדיש, הנהיג תנועת מחאה שנמשכה כמה שבועות, ושהיתה גדולה בהרבה מזו הנוכחית.  הסיסמה היתה "מושחתים נמאסתם". כמה שבועות אחרי שהחלה המחאה  נערכה בכיכר מלכי ישראל (היום רבין) בתל אביב הפגנה שהעיתונאים טענו שהיו בה רבע מיליון אנשים (למעשה היו כ-50 אלף) ונאמו בה אבי קדיש והפרופ' אוריאל רייכמן.
 
איך הגיע לשם רייכמן?

כמו שמחאת הדיור הנוכחית מושכת ח"כים  ופוליטיקאים כזבובים  אל הריבה,  ככה ניסו הנבחרים להגיע אל המחאה של "מושחתים נמאסתם" לפני 21 שנים. אך מכיוון שלא כל הפוליטיקאים  מהכנסת התקבלו  בחורשה שעל הגבעה בעין יפה,  החישו המושחתים שנמאסו לאזור המחאה את  הפוליטיקאים מהעיריות ובראשם צ'יץ התל אביבי מהשיריון ולנדאו ההרצליאני מהצנחנים, וכן  בא גם הפרופ' רייכמן מהאקדמיה שהנהיג מין תנועת פרופסורים ואנשי רוח  שדגלה בהנהגת חוקה ובשינוי שיטת הבחירות.

וכך,  ובתנועת מלקחיים, לכדו המוניציפאלים והאקדמאים את הצעירים שישנו בגשם על הדשא ואת אוהדיהם, ותוך שבועות בודדים  הם חיסלו את תנועת המחאה העממית .

איך הם עשו את זה? פשוט בעצם נוכחותם. צ'יץ והחבר'ה, ואלה ששלחו אותם, כמו גם רייכמן והפרופסורים,  בנו על זה שהעם לא מטומטם. העם לא יאמין שלאנשים כמו צ'יץ' או לנדאו או רייכמן יש איזה עניין בסילוק המושחתים מהשלטון.

הם סמכו על זה שהעם יבין מנוכחותם  במקום, שאו שמישהו כבר קנה את המוחים, או שהמוחים  כל כך מטומטמים שהם לא מבינים מה עשו להם, ובכל מקרה עדיף ללכת לכדורגל או לקומדיה רומנטית בקולנוע מאשר לבזבז זמן על עסק אבוד.

ואכן העם לא היה מטומטם. הוא הבין שהלך על המחאה. בהפגנה האחרונה שלהם, שאותה ערכו קדיש וחבריו מול הכנסת, ירד מספר המפגינים, לדברי העיתונים, מרבע מיליון לחמשת אלפים.

בפועל היו שם אלפיים.

וכך קימטו  המוניציפאלים והפרופסורים את המחאה ומעכו אותה עד שנשרה כלימון סחוט תוך כמה שבועות לפח הזבל של ההיסטוריה ולא נותרו ממנה אלא כמה גיזרי עיתונים מצהיבים. ומה יצא להם מזה? רייכמן הצליח להשיג את הפאלטה האומללה של שינוי שיטת הבחירות, כשהוכנסה לחדר הצפוף שלך הדימוקרטיה הישראלית  העז החולנית  של הבחירה הישירה של ראש ממשלה.

ומה קיבלו צ'יץ ולנדאו? אלה דברים שנסגרו בחדר בין החבר'ה האלה לבין עצמם.  אולי כשמישהו יכתוב זכרונות נזכה לדעת מה היה גמולם שלהם על חיסול המחאה.

זה היה מקרה של מחאה שהתחילה אותנטית וגמרה כשהפוליטיקאים והפרופסורים חיסלו אותה.

אגב, הייתי אז עיתונאי, וסיקרתי את המחאה ההיא  ואף לא הסתרתי את תמיכתי בה. וכן אמרתי לאבי קדיש בדיוק נמרץ ומראש מה עתיד לקרות לו ולמחאה אחרי שהתמסר למוניציפאלים ולפרופסורים. לפני העצרת האחרונה שערך הוא בא לביתי להתייעץ אתי, מה לעשות כדי להציל את המצב. אבל זה כבר היה מאוחר מדי. ולאבי קדיש, לפי הרושם שלי, היו בקצה הציפורן יותר להט אמיתי וזעם וכנות ממה שיש לעשר דפני ליף בכל הגוף.

ואותה סיוון שפיר, זאת שדיברה בעצרת ואמרה ברדיו ש"עוד לא היה דבר כזה" נסיתי לברר פרטים אודותיה ב"גוגל" והתברר לי שמצוקת הדיור שלה אינה נופלת מזו של המנהיגה דפני ליף. סתיו קיבלה מילגת לימודים לסמינר תלת שנתי בלונדון של מנהיגות ישראלית ופלשתינית צעירה, וחלק מהכסף שהיא משתכרת בארץ הולך לקומונה אנרכיסטית שאליה היא מתכוונת להצטרף במיקרונזיה אחרי שיסתיים הפרק הלונדוני בחייה.

הריכוז הגבוה ביותר במזה"ת של בשלנים לדונם אדמה – והקרן שלהם

ולמקרא ולמשמע  מה שהתרחש בשבוע החולף ובמוצאי שבת, יש לי רושם די ברור שהמצב הפעם  אפילו גרוע יותר מאשר במחאת "מושחתים נמאסתם". הפעם  אפילו ההתחלה לא היתה אותנטית. הרושם שלי הוא שעל השטח של אי התנועה בשדרות רוטשילד, בין  כיכר הבימה לרחוב שינקין,  כדונם אדמה, היה בשבוע שעבר הריכוז הגבוה ביותר למטר רבוע  במזרח התיכון של  מומחים להפקת ארועים פוליטיים,   חכמי יחסי ציבור, אמרגנים של מחאות, תסריטאים של תרחישים מהפכניים בנוסח הבורגנות השבעה,  בשלנים של הפגנות  ומומחים בהלהטת רוחות,  וכן כמה עיתונאים אוהדים ביותר.

וכמו כן גילו לנו שהספונסרים הפינאנסיים והאירגוניים של המיזם הזה הם "הקרן החדשה לישראל" (שאף מתגאה בתמיכה) והשלוחה שלה שתי"ל, שזה בכלל סגר  מבחינתי את התמונה. אין לי שום אמון בכך שכל מיני מדינות זרות, קרנות חשאיות  למחצה והכנסיה הפרוטסטנטית של מערב אירופה – מקורות המימון של הקרן החדשה ואירגוניה –  מבקשים את טובת הילידים כאן. הם כאן בשביל לסכסך ולהסית, בשביל  "הפרד ומשול" בין הילידים ובין עצמם, ולא בשביל שום דבר אחר. למותר לציין שחלק גדול מהבשלנים בדונם שבין הבימה לשיינקין, הם מקבלי משכורות מטעם הקרן החדשה.

ועכשיו לשאלה החשובה, המצביעה על רמת התמיכה של העם

ועכשיו לשאלה החשובה, כמה היו בהפגנה במוצ"ש. זוהי  שאלה חשובה, כי התשובה עליה תלמד אותנו משהו על רמת התמיכה שיש למחאה  של הדונם  של הקרן החדשה בקרב העם.

עדות רבת משמעות לחשיבותה של השאלה הזאת, הם השקרים והגוזמאות שמפזרת התקשורת הממוסדת בתשובה לשאלה.

ביום ראשון שעבר, מסר האתר של המפלגה ההקומוניסטית הישראלית, התכנסו הח"כ דב חנין ועוד כמה, והחליטו לקיים במוצ"ש הפגנה באיזה נושא (לא חשובה עכשיו הנושא) שתתחיל  בכיכר רבין ותגיע לכיכר הבימה כדי להזדהות שם עם יושבי האוהלים. ההפגנות האלה של השמאל הקיצוני בתל אביב מושכות בערך 1,500 איש, שבסיוע התקשורת מתרבים והופכים להיות 3,000 או אף 4,000, כשהם מגיעים לדפי הנייר של העיתון או למהדורות החדשות ברדיו ובטלוויזיה. תלוי במידת האהדה של כלי התקשורת.

אך במרוצת השבוע  השתנתה התמונה. מחאת הדיור עקפה בסיבוב את חנין ועדתו. אך כל ה-1500 שלו התייצבו במוצ"ש.   כמו כן באו ה-500 של השמאל הלאומי, עוד 500 ממרץ, מאלה שלא משתתפים בקביעות בהפגנות של חנין, ובטח איזה 1000 או יותר מתנועות הנוער, סך הכל עד כאן בערך 3500  בני נוער ומבוגרים. כמה עוד? מיד נבדוק.

בתקשורת הלכו על "רבבות". ואולי אפילו "הרבה רבבות" כמו שאמרה אילנה דיין. "מעריב" הימר על 30 אלף. "הארץ" היה זהיר הפעם ודיבר על חצי מזה. "ידיעות אחרונות" החליט על יותר מ-20 אלף. שמעתי שאחד המפגינים שרואיינו ברדיו התחבר יותר לאילנה דיין וטען לשמונים אלף, שלא לומר   100,000 או יותר. גם על מספרי המשטרה אני מציע לא לסמוך. הם צריכים להצדיק המוני שוטרים שמקבלים על זה שעות נוספות. ואם כבר מדברים על תקשורת, הנה בתכנית הבוקר של קרן נויבך ברשת ב' התארחו העיתונאים בן דרור ימיני מ"מעריב" וענת סרגוסטי מ"אג'נדה" והתייחסו להפגנה. האם לא הייתם אומרים שהיה צריך להיות כאן "גילוי נאות" באשר לפרשנותה של סרגוסטי, שכן היא מקבלת את משכורתה  ב"אג'נדה" מ"הקרן החדשה לישראל", אותה קרן עצמה שמימנה ואירגנה  את ההפגנה במוצ"ש?

מה שמדהים אותי, זה איך הם מוכנים שם בתקשורת להסתכן בהגזמות הפראיות האלה, כשלהמון אנשים יש אינטרנט, ותוכנות  גרפיות כמו אדובי או פיקסה, שמאפשרות לכל משתמש להעתיק תמונה, לפרק ולהגדיל אותה ולבדוק את הקשר בין המציאות בשטח ובין המספרים שמפזרת התקשורת תוך שימוש בעיפרון או עט בתור מסמן.  וגם אפשר פשוט לרכוש עיתון, ותוך שלוש דקות לספור ראשים בתמונות הענק שם.

עברתי על הצילומים וקטעי הוידיאו שהתפרסמו באינטרנט. הצילום המרשים ביותר צולם על ידי דודו בכר ופורסם ב"הארץ".  הוא כאן לפניכם. רואים בו צומת  רחובות מלאה, ומאחוריה רחוב עמוס ומלא עד לאופק.

הצילום של דודו בכר מ"הארץ":  קרן רחובות ומאחוריה רחוב עמוס עד האופק.

כדי להקל על ההערכה, בודדתי את הקטע הקרוב מהחלק הקדמי של הצילום, וניגשתי לספירת הראשים:

קטע מהצילום  של "הארץ": 20 עד 50 לרוחב, כ-30 לגובה.

כל אחד יכול לקחת ביד עיפרון חד או מסמן אחר ולהתחיל לספור ולהיווכח בעצמו כיצד מנסה התקשורת למרוח אותו.  בחלק התחתון והמרווח של הקהל הנראה בצילום אפשר לספור כ-20 איש לרוחב. בחלק  הצפוף יותר בצד העליון של הצילום ספרתי קרוב ל-50 איש . ואילו לגובה  יש לכל היותר  30 שורות. אז כמה יש פה?

בערך 1000 איש.

ונא לשים לב שמחציתם או יותר לובשים את החולצות הכחולות של תנועות הנוער,  נוער שעדיין אין לו בעיות דיור, אבל יפה שהוא דואג לבאות.

השלב הבא בהערכת מספר המפגינים, הוא לשער איזה חלק מכלל ההפגנה אנו רואים כאן. בגלל בעיות פרספקטיבה קשה לעשות זאת על פי הצילום. העדפתי להסתמך לצורך כך על סרטון הווידיאו שמצאתי ב-YNET התבוננתי בו כמה פעמים (ובו תראו גם את דפני ליף מחייכת לעצמה בסתר על הפודיום), וזו הערכתי:

המפגינים שאני רואים בצילום (התחתון) מהווים בערך שישית, אולי שביעית  ואולי שמינית מכלל המפגינים.

לא התעצלתי וחזרתי על הספירה גם בצילום הענק בעמודים 2-3 של "ידיעות אחרונות" היום. יש שם 50 אנשים לרוחב השורות, וקצת יותר מ-100 שורות  של אנשים לגובה התמונה – וזו באמת פנורמה גדולה ומקיפה של ההפגנה. תספרו בעצמכם.

זאת אומרת שעל 3,500 המפגינים שכבר עמדנו על זהותם האירגונית, נוסף עוד כמספר הזה בערך בהפגנה במוצ"ש בתל אביב.

אני רחוק מלזלזל במספר של 7,000 מפגינים. אבל זו לא הפגנה עממית אדירה.  זו הפגנה קצת מורחבת של השמאל. לא הייתי תולה בה גם עשירית מהתקוות שתולים בה כה רבים בתקשורת.

העם לא מטומטם,  וכשהוא רואה המון בשלנים, הוא חושב על "טבח נולד", או שמורחים אותו

העם לא מטומטם. העם לא היה מטומטם בשנת 1990 כשזנח לאנחות את מחאת "מושחתים נמאסתם". והעם לא מטומטם גם עכשיו. כמו שאינו מפגין הרבה אמון  בפוליטיקאים שבשלטון, גם האמון שלו בפוליטיקאים מהאופוזיציה ובמה שהתקשורת מנסה למכור לו מוגבל ביותר, ובצדק. תראו מה אומרים סקרי דעת הקהל בעניין זה.

העם לא מטומטם, חברימוס. כשהעם רואה כל כך הרבה כל בשלנים בעלי ותק  צפופים כל כך ביחד על דונם, הוא מבין שאו שזו תכנית "טבח נולד"  או שמנסים למרוח אותו.

וגם אני לא מאמין לדפני ליף יותר ממה שאני מאמין לבנימין נתניהו, ולא מאמין לסתיו שפיר יותר ממה שאני מאמין ליובל שטייניץ, ולא מאמין לעיתונאי גדעון לוי יותר ממה שאני מאמין  למזכיר הממשלה צבי האוזר.

ואני גם לא מאמין בהפגנות של אשכנזים בלבד  עם כמה מזרחיים לקישוט,  אף אחר לא יספר לי שיש במחאה כזאת  משהו עממי במיוחד.

מה לעשות? יוצא שאני די דומה לעם בעניינים האלה.

אז מה יהיה עם המחאה הזאת?

אולי יצליחו אנשים רציניים ואמיתיים לקחת שם את ההנהגה  ולעשות מעשה של ממש, כמו להעלות תביעות ברורות ולהאבק בנחישות למימושן. אולי הם יזרקו לכל הרוחות את כל הפוליטיקאים המזמזמים ליד הריבה  ואת הקרן החדשה ושתי"ל ויחזירו למחאה את אמונו של העם.

אם זה לא יקרה, לא יישאר הרבה מהמחאה הזאת.  זה מה שאני חושב, בניגוד לדעתם של המון אנשים טובים ויקרים מהתקשורת שיצא לי לקרוא, ושאת חלקם אני מכיר ואף מוקיר.

חוץ מנזק חמור למאבק שהיה יכול להיות כאן, וחשוב שיהיה,  למען הקלתה של מצוקת הדיור.

וכשתהיה פה מחאה אמיתית, עם הנהגה אמיתית, זה יהיה ברור לגמרי. לא יהיה צורך בשום פבריקציות מצד התקשורת.

2 תגובות
  1. בתור מי שהיה בהפגנה, אני יכול להעיד ממקור ראשון שהיתה שם כמות הרבה יותר גדולה מאותם 1500אידיוטים שימושיים, שעבורם כמובן מדובר ביום חג. לא נראה לי שהתמונה שצולמה בשעה שההפגנה צעדה מכיוון רוטשילד לככר המוזיאון כוללת את כל מי שהיה. בזמן ההליכה הצטרפו עוד אנשים. ההגיון הבריא שלי אומר שהיו שם לפחות חמש עשרה אלף איש, וסביב האיזור הזה. שבעים אלף הוא כמובן מספר מופרך, אבל לא יותר מופרך מארבעת אלפים. היו שם הרבה אנשים שבאו מהצפון, מהדרום שבאו להפגין תמיכה. הלהקה הנודדת של חד"ש אמנם היתה בולטת בארגון, בדגלים, ובנוכחות, אבל עדיין היה מדובר במיעוט בקרב משתתפי ההפגנה.
    מבחינת ייזום וארגון המחאה, אין ספק שידה של הקרן החדשה בדבר, ואין ספק שהיא נעזרת בשירותיהם של אותם מהפכנים מקצועיים עליהם חלם לנין. עדיין, מדובר במחאה מוצדקת, ולכן ראוי לדון את אותם אידיוטים שימושיים לקולא ולא לחומרה.

    אהבתי

    • אתמול שמעתי את מארגן ההפגנה יגאל רמב"ם אומר שהוא מקווה למלא את רחבת המוזיאון. כשנשאל כמה אנשים זה אומר, הוא השיב 5,000. זה נשמע לי מספר טיפה קטן לאור מה שאני זוכר מאותה רחבה. מכיוון שלא הייתי שם ולא ראיתי את הרחבה וסביבותיה, ומשוטם מה לא סופקו צילומים באלה גם על ידי התקשורת (ולא במקרה, לדעתי) נאלצתי לבסס את חישובי על תמונותיה של ההפגנה בעודה מתנייעת, ואיני מחזיק מעצמי חסין מטעויות. בכל מקרה הסיפורים על "רבבות" מפגינים נשמעים לי כהפלגת דימיון רבתי והמצאה עיתונאית נטו. באשר למטרות המחאה – דהיינו הקלתה של מצוקת הדיור ובמיוחד לצעירים עירוניים אין לי הסתייגויות ואני אף רואה בעצמי אוהד נלהב.

      אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: