דילוג לתוכן

כנסיית השכל והמסע בזמן של הלבלרים האוגריתים

יוני 28, 2011

בינתיים, עד שניפטר מפרשת המשט המייגעת לפניכם מתאבן מאחד העניינים הבאים שבהם ארצה לעסוק: כנסיית השכל ומאמציה הנואשים לשכתב את ההיסטוריה ולייצר תודעה כוזבת. לא תודעה כוזבת מבחינה מעמדית או מבחינה מטאפורית, אלא תודעה כוזבת של ממש,  כזאת הנשענת על שקרים בוטים וגסים ועל חצאי אמיתות חלקלקות כצלופחים.

לשם הנוחות נאחז תחילה בוויקיפדיה. והנה מעט רקע. נא להכיר את אוגרית. עיר עתיקה וחשובה לגדות הים התיכון, בסוריה של ימינו, קצת צפונית לעיר הנמל הידועה לטקיה.  אוגרית היא עיר עתיקה מאוד, בערך בת גילה של יריחו. כבר ב-6,000 לפני הספירה היתה שם חומה. לשיא תפארתה הגיעה העיר בתקופתה השמית, בשנים 1450 עד 1200 לפני הספירה.

השמים התיישבו בכל הקשת הפורה בין המפרץ הפרסי וערבות הנגב ואחר כך התפשטו והתיישבו גם בחצי האי ערב ובתקופה מסויימת גם כבשו את מצרים ושלטו בה כמה מאות שנים.

קוריוז: כאשר התגלתה אוגרית ונערכו בה החפירות הראשונות, חשבו הארכיאולוגים וההיסטוריונים שמדובר בהתיישבות אגאית.

 לא נורא.

עד לא מזמן חשבו אותם חוקרים שכל הכנענים הצפוניים, המכונים בפיהם פניקים, היו ממוצא אגאי. החוקרים ירדו מזה די לאחרונה, כשהתברר להם להפתעתם שיהודים אשכנזים וגברים לבנוניים וטוניסאים (לפניקים היתה מושבה חשובה באזור ההוא של צפון אפריקה) דומים מאוד מבחינה גנטית. לא היתה להם ברירה, והם נאלצו להנחית את הפניקים בחיקו של הגזע השמי.

הם עשו זאת ללא חשק רב, כי אחד המאפיינים של חוקרים מכנסיית השכל, הוא נטייתם לייחס ליוונים ולדומיהם כל מה שטוב בעולם העתיק, אלא אם כן הוכח אחרת. מה זה כנסיית השכל? עוד נגיע לזה.

במקרה של אוגרית הגיעו החוקרים למסקנה שמדובר בעיר שמית רק כשמצאו ממש במקום כתובת הנושאת את שם העיר, והסיקו שמדובר בעיר השמית המוזכרת במסמכי הארכיון הדיפלומטי המצרי באל-עמרנה.

מכיוון שהתושבים המקוריים הגיעו ממזרח הקשת הפורה, ומכיוון שאכד השמית היתה המדינה החזקה שם, והשפה האכדית היתה השפה הדיפלומטית באותה תקופה, באלף השני לפני הספירה, ומכיוון שהאכדים השתמשו לכתיבה בכתב היתדות שירשו מהשומרים – פיתחו גם אנשי אוגרית כתב יתדות.
החידוש שלו היה, שמספר האותיות שלו היה מוגבל הרבה יותר מזה של הכתב האכדי-שומרי.  האוגריתים למדו משכניהם את סוד הצמצום.

אוגריתית: כתב יתדות אכדי

ועכשיו, אחרי ההקדמה, הנה הציטוט המעניין מן הוויקיפדיה:

"משערים כי לבלרי אוגרית ביססו את האלפבית האוגריתי על האלפבית הפיניקי בשנת 1400 לפנה"ס לערך. הם הוסיפו ל-22 האותיות של האלפבית הפיניקי  8 אותיות נוספות כך שאלפבית זה  הגיע ל-30 אותיות."

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%AA

נראה שהתמונה ברורה: מה שהוויקיפדיה אומרת הוא, שהלבלרים החרוצים של אוגרית נטלו את האלפבית הפיניקי, כתבו אותו באותיות של כתב יתדות, אך הוסיפו לו עוד 8 אותיות משלהם, כך שהוא יתאים יותר לצרכיהם. וכל זה קרה ב-1400 לפני הספירה.

ועכשיו ניגש לערך הבא  בוויקיפדיה, ערך הנוגע לפניקים. החוקרים של כנסיית השכל קוראים בשם פניקים לעם השמי שאיכלס את האזור הצפוני מערבי של הקשת הפוריה. מטורקיה בצפון ועד עכו בדרום. החוקרים עושים את ההבחנה הזאת בעקבות היוונים. כבר אמרנו שלחוקרי כנסיית השכל יש יחס מיוחד אל היוונים.

אך נא לשים לב, כי למעשה,  על פי ההבחנה הזאת, גם האוגריתים הם פניקים לכל דבר ועניין: מבחינת השפה המדוברת, מבחינת המוצא האתני, מבחינת הפנתיאון האלילי, מבחינת הארגון המדיני (עיר מדינה). פניקים מכף רגל עד ראש. ההבדל היחיד בינם ובין שאר הפיניקים – הם השתמשו באותיות של כתב יתדות.

אז מה כתוב בוויקפדיה שלנו על הכתב האלפביתי הפניקי?

הנה מה שכתוב: "האלפבית הפיניקי התפתח מתוך האלפבית הפרוטו-כנעני. הוא נוצר באזור 1050 לפני הספירה. הוא היה בשימוש הפניקים לכתיבת שפתם, שפה שמית צפונית."

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%9C%D7%A4%D7%91%D7%99%D7%AA_%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%99
הא?

שמתם לב לבלבלה?

כי אם אנחנו מסכמים לנו בניחותא מה שקיבלנו מציטוט א' על לבלרי אוגרית ומציטוט ב' על האלפבית הפניקי, אנו מקבלים את התוצאה המוזרה הבאה:

לבלרי אוגרית ביססו את הכתב שלהם ב-1400 לפני הספירה על כתב שנכנס לשימוש רק 350 שנים מאוחר יותר – ב-1050 לפני הספירה! וגם אם נכתוב ליד ה-1400 וליד ה-1050 עשרים פעם את המילה "בערך", זה עדיין יישאר מוזר.

מסע רציני ביותר בזמן! או ראיית הנולד סופר-דופר מצד הלבלרים!

בוויקיפדיה הכל אפשרי, בטח תגידו. אבל נא לא למהר ולהאשים את הוויקיפדיה. האשמה בבלבלה הזאת, כמו בחלק גדול מאוד מהבלבלות שמוצאים בוויקיפדיה, אינה מצוייה באנשים החרוצים העמלים למען כולנו בכתיבת הערכים במפעל העצום והחשוב הזה. האשמה היא במקורות שהם מסתמכים עליהם. המקורות הם המבולבלים והמבלבלים.

 כפי שעוד נראה פעם אחרי פעם, האשמה היחידה שאפשר להטיל על כותבי הערכים של הוויקיפדיה היא, שרובם נמנים אף הם על שורות המאמינים של כנסיית השכל, ולכן נוטים להתייחס בביקורתיות מעטה ביותר למה שהם קוראים במקורותיהם. המקורות הם מתוצרת החוקרים של כנסיית השכל. אלה התיאוריות שלהם המצוטטות בוויקיפדיה, תיאוריות שיש בהן בדרך כלל יותר אידיאולוגיה ודעות קדומות ורצון עז להוכיח משהו, מאשר עובדות מוכחות או היגיון בריא.

ומכאן הסתירה המגוחכת גם כאן.

אני מציע להקיש ולדפדף עכשיו למראי המקום האלה ולהיווכח במו עיניכם שלא המצאתי כלום.  גם משום שכבר נוכחתי לדעת שכותבי הערכים בוויקיפדיה הם חרוצים מאוד, ונוטים לתקן מהר מאוד את שגיאותיהם כשמעמידים אותם עליהן.

מובן שיש הסבר לסתירה התמוהה הזאת בין הכתובים בשני הערכים של הוויקיפדיה. הסתירה היא תוצר של נטייה נוספת המאפיינת את חוקרי כנסיית השכל:  כי באותה מידה שחוקרי הכנסייה הזאת מאוד אוהבים יוונים,  הם גם נוטים להכחיש, לגמד ולהשכיח כל מיני דברים שמוצאם מן החלק הדרומי יותר של הארצות השמיות. עקרונית, חוקרי כנסיית השכל מעדיפים את המערב ואת הצפון על פני הדרום והמזרח. בהתחשב בזה שמוצאה של כנסיית השכל הוא באירופה המערבית וכוהניה הגדולים מוצאם באירופה ובאמריקה – זה לא ממש מפתיע.

From → אמונות

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: