דילוג לתוכן

המשט הבא:ECESG+ISM+IHH=דם

יוני 26, 2011

רשימה שלישית

המשטים לעזה היו  במקורם יוזמה  של ארגון בריטי הנושא את  ראשי התיבות ECESG, – "המסע (הקמפיין) להסרת המצור על
עזה". המצור הוטל על ידי ישראל, בשיתוף פעולה מצד מצרים, אחרי השתלטות החמאס  על רצועת עזה ב-2007. תחילה נעשו ניסיונות פריצה יבשתיים של המצור, מכיוון מצרים.  אחד מהם הובל על ידי חבר הפרלמנט הבריטי ג'ורג' גאלווי. אך המצרים פעלו בתקיפות  והשיירה נעצרה. אחר כך החל ה-ECESG  לארגן משטים. שמונה מהם יצאו לדרך, בדרך כלל בהשתתפות ספינה אחת, אך כמעט כולם  נעצרו על ידי הצי הישראלי. התהודה לא היתה רבה.

לארגון המשטים היתה  שותפה ה-FGM, "התנועה לשחרור עזה" שנוסדה  ב-2006 בקפריסין, כאחת מיוזמותיו של הצמד שיסד את ה-ISM, אדם שפירו והואידה עראף. מבחינתו של שפירו, השיירות היבשתיות  והמשטים לעזה לא סיפקו את הסחורה. הם חסרו את המרכיב העיקרי, מבחינתו, ההופך פעולה  פוליטית להצלחה: צה"ל לא ירה באזרחים לא חמושים ולא הרג ואפילו לא פצע אותם.
המשטים לא הצליחו לגרום לישראל נזק אמיתי. הם לא הציגו אותה בפני העולם כמדינת רשע  רצחנית.

באותה תקופה,  באמצע-סוף העשור הראשון של המילניום, היו אנשי ה-ISM עסוקים מדי סוף שבוע בהפגנות האלימות בבלעין, בנעלין ובמקומות  אחרים מול הגדר. אנשיהם, בוגרי "הסדנאות", הגיעו לכאן כתיירים ושיתפו  פעולה עם "האנרכיסטים נגד הגדרות" מישראל ועוד כמה אירגונים, יהודים  וערבים, שכולם פעלו על פי האסטרטגיה הרצחנית של שפירו-עראף: לגרות בכל דרך את  חיילי צה"ל  לירות בהם. אבנים וחפצים  קהים, קללות והתגרויות מילוליות, להתלות על הגדר – הכל כדי שחיילי צה"ל יירו,
יפצעו או עדיף יהרגו במפגינים ותושג המטרה העיקרית: סרטי הצילום יועברו לכל רשתות  הטלוויזיה, ושם יעשו העורכים והשדרנים את תפקידם שלהם: עריכה אוהדת ותמליל אוהד  שיציגו את ישראל כמדינת טירור אלימה.

לא פלא ששפירו חשב על  דרכים לנצל את המשטים לעזה למטרותיו.

ואחרי שב"עופרת  יצוקה" תורגלה על ידי החמאס גירסה סיטונאית של שיטת שפירו בהצלחה גדולה, הוא  זכה לאוזן קשבת.

בנובמבר 2008  הפיקו בחמאס-דמשק כנס שנערך בבירה הסורית תחת  הכותרת "זכות השיבה", 60 לרגל מלאת  שנים לנאכבה. חאלד  משעל היה הנואם הראשי. הוא סיפר על רעיון חדש הקשור למצור על עזה. היה זה  "פעיל מערבי", הודיע משעל למאזיניו, שהגה את התכנית: קו ימי בין קפריסין  ועזה. והנה ציטוט מדברי משעל (או הפעיל המערבי): הקו הימי החדש, לדבריו,   "לא  רק יסיר את המצור אלא גם יביך את ישראל בתחום הדמוקרטיה וזכויות האדם."

עלילות  הפעיל המערבי

לא נראה  שצריך מוח חריף במיוחד כדי לעלות על עקבותיו של "הפעיל המערבי" המעלה  לפני משעל רעיונות אסטרטגיים כאלה בתחום הימיה. ההיגיון הרגיל של שפירו – אותה  שיטה המעמידה את ישראל במצב המביך של "לוז-לוז סיטואיישן" מופיעה גם
בציטוט של חאלד משעל וזה, יותר משנה וחצי לפני שהמשט יצא בפועל לדרכו אל הרצועה.

מה  שאיפשר את המשך התהליך, והוספת הצלע הנוספת לארגון המשט, היתה ההתקרבות שהחלה אז  בין הארגון הטורקי IHH ובין החמאס. החל מינואר 2008 כבר החלו הטורקים לסייע לחמאס בעזה,  ובינואר 2009, כחודשיים אחרי כנס "זכות השיבה", הגיע לדמשק ראש ה-IHH,  בולנט ילדרים, כדי לנהל שם פגישה היסטורית עם ראש הלשכה המדינית של החמאס  חאלד משעל. משעל הודה לילדרים על הסיוע. עוד  בנובמבר של אותה שנה שלח ה-IHH נציג מטעמו, עזאת שאהין, שהקים בגדה סניף של ארגונו וגייס עשרות  אלפי דולרים לעזרת ארגוני החמאס. ישראל עצרה אותו לחקירה ואסרה על פעילותו של ה-IHH.
אחריה עשתה זאת גם גרמניה, בהמשך למדינות אחרות שכבר הכריזו על הארגון הטורקי  כארגון טירור ואסרו את פעילותו (המדינה הראשונה שעשתה זאת היתה טורקיה עצמה, אך  עלייתו לשלטון של טייפ ארדואן שינתה את התמונה והיחס לארגון בטורקיה הפך אוהד  מאוד).

כך חלפה  שנה של הידוק יחסים, ובולנט ילדרים הגיע לעזה. בינואר 2010 הוא נפגש עם ראש ממשלת  החמאס ברצועה, עיסמאיל הנייה, ולאחר מכן קיבלו ההכנות לקראת המשט תאוצה גדולה.

בינואר  2010 הצהיר קטאם צואלחה, פעיל החמאס באנגליה כי משט חדש וגדול של סיוע יצא לעזה.  באותו חודש ניסתה שיירה יבשתית לפרוץ את המצור ותוך כדי כך נהרג שוטר מצרי. צואלחה  אמר כי בניגוד למקרה הזה,"אנחנו רוצים שהעימות יהיה ישירות עם האויב  הציוני".

די ברור  מן הציטוט הזה כי מטרתו של המשט לא היתה "הומניטארית", כפי שהכריזו  מארגניו בפומבי פעם אחר פעם. המצור על עזה רק שירת את מטרותיהם ואפשר להם להשיג את  יעדיהם העיקריים: להפליל את ישראל ולהניע מדינות רבות ככל האפשר להוקיעה ואף לנקוט  נגדה בפעולות עונשין.

והשיטה  שבה זה נעשה ידועה היום היטב.

כלפי  חוץ, כדי להשיג דעת קהל אוהדת וגם כדי להטעות את צה"ל, הופיעו הכרזות והצהרות  שהתריעו על סבלם של תושבי עזה הנצורים, ועל טיבו ההומניטארי, שוחר השלום, עד גבול  הפציפיסטי של המשט ועל המידות הטובות של משתתפיו. הוזכר כמובן הסופר השוודי הנינג  מנקל כמשתתף, ותמכים ידועי שם כנועם חומסקי ונעמי קליין.

ואלימות  כמובן אינה באה בחשבון.

"הצבא  הישראלי יושפל מול כל העולם!"

מן החומר  שנמצא במחשבים שעל המרמרה, היה ברור שמארגני המשט מארגון ה-FGM מודעים לבעייתיות של התמיכה
בחמאס, המוגדר כארגון טירור במדינות מערביות רבות שמהן הגיעו משתתפי המשט. לכן גם  נרשם ה-FGM  בקפריסין לא כארגון פוליטי, אלא כארגון שעניינו בפרויקטים הקשורים לזכויות אדם.
בתדרוך המשפטי, מדווחת ועדת טירקל, "הוזהרו פעיליו (של ה-FGM)  להימנע מכל הצהרה או פעולה העלולה להתפרש כהענקת סיוע חומרי  לחמאס, על מנת שלא להפליל את עצמם בארה"ב ובמדינות נוספות". אך מן החלק המדיני של מטרות הארגון ברור שאין קשר בין  מטרותיו של המשט ובין זכויות אדם. שם, באחד מהמחשבים שנתפסו בסוף מאי 2010  במאווי מרמרה, נמצא מסמך פנימי מה-7 במרס 2010.
המטרה של המשט הוצגה בפשטות ובברור.

על המרמרה: צה"ל יושפל

"מטרת  השליחות (המשט) היא ליצור שפע של תקשורת הנוגעת למצור על עזה וטבעו המשפטי-פלילי,  כמו גם בקשר למצבם של הפלשתינים בעזה. המטרה השניה, הקשורה לראשונה, היא נקיטת  פעולה חוקית/פוליטית כולל שהות במעצר, והנעת ממשלות זרות לעשות יותר משחרור  הצהרות, עד כדי נקיטת פעולות עונשין כלפי ישראל."

The goal of
this mission is to generate a lot of media about the blockade on Gaza and the
illegal/criminal nature of it, as well as the situation of Palestinians in
Gaza. Secondly, but connected is the goal of taking legal/political action,
including jail stays, pushing foreign governments to do more than make
statements, but to take punitive action towards Israel.

על  סיפוני המרמרה, לקראת העימות עם חיילי צה"ל, התגלתה התמונה האמיתית. זאת  שהתיישבה עם  הגדרת המטרות המדיניות של
המשט, ולא זו העולה מן התדרוך המשפטי. העיתונאי אדהם אוזקסה כתב לעיתון הטורקי  "עלון העולם" כתבה תחת הכותרת "המאווי מרמרה מוכנה להתנגדות".  אחת ממשתתפות המשט, שדיא ברכאת, התראיינה ואמרה: יקרה אחד משני דברים טובים. או  שנמות כשאהידים או שנגיע לעזה.

בסרטי  צילום רבים שנמצאו במרמרה נראו פעילים נוספים המבקשים למות מות שאהידים תוך כדי  פרידה אחרונה מבני משפחותיהם. השיטה המתוכננת להגשמת השאהידות נשמרה בסוד:
"הפעילים אינם מוכנים לספר מהי אסטרטגיית ההכנה על הספינה, ואולם התבטאו:  אנחנו נלמד את הישראלים לקח שלא ישכחו והצבא הישראלי יושפל מול כל העולם."

על פי הדו"ח של ועדת השופט  טירקל, זה גם מה שאמר מנהיג ה-IHH הטורקי בולנט ילדרים לקהל שומעיו על סיפון המרמרה: הוא הזהיר את  הקומנדו הישראלי מפני עליה לסיפון המרמרה. מארגני המשט גם הביעו את תקוותם שהעימות  עם חיילי צה"ל ייערך לאור היום "על מנת שאמצעי התקשורת יוכלו לתעד אותו וכדי ליצור תהודה בתקשורת הבינלאומית."

"אפילו לא פצירת  ציפורניים"

אך במקביל נמשכו נסיונות  ההטעייה עד לרגע האחרון. בשיחה עם אחד הפעילים על הסיפור, סמאן אבו עלי, שבדי יליד  עיראק, הוא סיפר כי "האווירה על הסיפון היא רגועה לחלוטין ולא מורגשת שום  מתיחות לקראת המפגש הצפוי עם ספינות חיל הים הישראלי… מזג האוויר נעים ויש  אווירה נחמדה… כולנו נהנים על הסיפון ומאוד שמחים." ואילו השוודי יליד ישראל דרור  פיילר נשלח כדי להבהיר בשיחת רדיו לקהל הישראלי כי על סיפוני המשפט אין אפילו  "פצירת ציפורניים".

ומאופיה של פעולת צה"ל  ברור שההטעייה הצליחה. ברור שלא היה לצבא הישראלי מודיעין סביר על כוונות ה-IHH. ההטעייה הצליחה.

מה שקרה על סיפון המרמרה  ידוע היטב. קבוצה מאורגנת של  40 פעילים,  רובם מה-IHH וחלקם  מארגונים קיצוניים אחרים, היתה מוכנה לקרב עם חיילי השייטת. על פי האסטרטגיה שעליה  הודיע בדיעבד אדם שפירו, הם התכוננו להכניס עת צה"ל וישראל למצב של  "לוז-לוז סיטואיישן". הם תקפו את חיילי צה"ל בגרזינים, במוטות  ברזל, ברוגטקות ובאלות וגם בנשק חם (אחד מחיילי צה"ל נפגע מכדור בברכו, אולי מנשק  צה"לי שנחטף,  ואחרים דיווחו על ירי כלפיהם) וכל זה במטרה  ברורה: שחיילי צה"ל יירו בהם, יפצעו ויהרגו את התוקפים.

בדיוק כפי שהגדיר זאת אדם  שפירו:

"הם מאשימים אותנו בנסיון להתגרות בישראל. כן, כן, תשכחו מהאשמות. זה מה שאנחנו מנסים לעשות, להתגרות. אין זו אשמתי שכאשר ישראל נמצאה מגורה, היא החליטה לירות באנשים"

את ההוכחה המכרעת להגדרת המטרה,  לשיטת הפעולה ולכוונה האמיתית, מספקת רשימת ההרוגים הטורקיים. מן הנתונים שנמסרו
על ידי ועדת טירקל באשר לשמונה מההרוגים, מתברר כי רק לגבי שניים מהם לא נמצאו  עדויות באשר לכוונותיהם הדתיות המפורשות בעימות עם חיילי צה"ל:

איברהים בילג'ן, בן 61,  אזרח טורקי ופעיל של ה-IHH. ב-2007 הוא השתתף :בבחירות לראשות העיר סירט כמועמד מטעם מפלגת האושר. הוא עלה על  האוניה באנטליה. על פי דו"ח המל"מ (המרכז למורשת המודיעין) מיום  26.9.2010, אמר קרוב משפחתו שהוא רצה למות כשאהיד.

עלי חיידר בנגי, בן 39,  אזרח טורקי, היה יו"ר עמוחתת צדקה איסלמית המסונפת ל-IHH, חבר מפלגת האושר. אשתו
וחבריו אמרו שהיה לו רצון עז למות מות קדושים.

ג'בדט קיליצ'לר בן 38, אזרח  טורקי שהיה כתב ומנהל אתר האינטרנט של ה-IHH והועסק על ידי ארגונו כצלם. בסרטון שצולם על  המרמרה הוא אמר שהוא מתפלל שאללה יעניק לנו סוף טוב כמו לאותם השאהידים.

צ'טין טופקוגלו בן 54, אזרח  טורקי, פעיל ב-IHH וחבר  בארגון צדקה הקשור אליו, לשעבר אלוף טורקיה באמנות הלחימה טאקוואנדו. לפי  המל"מ השאיר אחריו מכתב בטרם צאתו למשט ובו הצהיאר על רצונו למות כשאהיד וקרא  לאחרים ללכת בעקבותיו.

נג'דאת ילדרים, בן 32, אזרח  טורקי, פעיל ב-IHH.

פחרי ילדיז, בן 43, פעיל  ותיק של ה-IHH שומר  ומאבטח של ראש העיר בארבקאן, מטעם מפלגה איסלמיסטית. לפני יציאתו הודיע כי הוא  עומד להיות שאהיד ונפרד מאשתו וילדיו.

ג'נגיס סוגור, בן 47, אזרח  טורקי ופעיל באגודה איסלמית באיזמיר.

ג'נגיס אקיוז, בן 41,

בולנט ילדרים: פגישה היסטורית

אזרח  טורקי פעיל ב-IHH  שהשאיר צוואה לפני עלייתו למשט.

פורקאן דוגאן – בן  19 בעל אזרחות כפולה – טורקית ואמריקאית, עלה לאוניה באנטליה. על פי כתבה בעיתון  טורקי כתב ביומנו: "אלה השעות האחרונות לפני שאצטרף לחוויה המתוקה של היות  שאהיד." לפי דו"ח המל"ם אמר אחיו מוצטפא כי משפחתו אינה מצטערת על  מותו.

תשעת הרוגי המשט מהשנה  שעברה הם המשך ישיר לרייצ'ל קורי ולטום הורנדאל מ-2003 ולמאות האזרחים הפלשתינים  שנהרגו ב,עופרת יצוקה" כתוצאה מתעשיית המוות של החמאס.

מה יקרה במשט הבא?

בינתיים הודיע ה-IHH  הטורקי על נסיגתו מההשתתפות במשט הקרוב, שהיה אמור לצאת בסופו של חודש זה. הסיבה  אינה ברורה לגמרי, ולא ברור מה הקשר בין הסיבה שנמסרה – המהפכה בסוריה – ובין  צעדיו של ה-IHH.
סביר יותר שהארגון נסוג בגלל לחצה של ממשלת טורקיה, שזכתה לקבל אזהרה אמריקאית. אך  אדם שפירו, היזם המקורי השולט ב-ISM ובפעילותו של ה-FGM מיהר להודיע שהמשט יצא לדרכו כמתוכנן גם ללא הטורקים.

ואיך תנהג הפעם ישראל?

קשה לדעת.

מהתנהגותו של צה"ל  ביום הנאכבה ב-15 במאי ומיום הנאקסה בתחית החודש, עולה החשש  ששר הביטחון וצה"ל לא שכחו דבר ולא למדו דבר. צה"ל העניק לחיזבאללה, לאיראן ולסוריה את ההרוגים שהם הזמינו בעימותים  שעל הגבול, באותה שיטת התגרות ידועה היטב. מה זה אומר לגבי המשט הבא? קשה לדעת.

ולסיום: למרות כל האמור  לעיל, ולמרות האחריות הכבדה הנופלת על שפירו-עראף ושות' להרג ולרצח אזרחים לא  חמושים וחפים מפשע, אסור בשום אופן לשחרר את ההנהגה הישראלית מאחריותה להסתבכויות  הקשות שהיו מן הגורמים החשובים להידרדרות מעמדה של ישראל בדעת הקהל העולמית.  מן ההודאות שנשמעו גם בדיעבד ברור שהמצור על  עזה לא היה "בטחוני" בלבד. האיסור על הכנסת מצרכי מזון מסויימים וסוגי מוצרים  אחרים, שהכביד ללא צורך על האוכלוסייה האזרחית בעזה, הוא תולדה של אטימות (שבה  אפשר להבחין בנקל גם ביחסן של ממשלות ישראל האחרונות כלפי הציבור הישראלי במדינה  פנימה), של יחס לאומני , של אכזריות, טיפשות ורשעות. וכמוהם גם הזלזול בחיי אדם:  במבצע "עופרת יצוקה" למשל, יתכן שהיה כבר ידוע בשלב מסויים למערכת  הביטחון הישראלית כי החמאס משתמש בטקטיקה של גרוי הצבא לירות על אזרחים בלתי  חמושים (דובר צה"ל האשים כבר בתקופת המלחמה את אנשי החמאס על נטייתם  "להתחבא מאחורי גבם של אזרחים", אמירה שטותית כשלעצמה, אך כזו שהעידה על  ידיעת המתרחש בשטח). האם כתוצאה מכך שונו הוראות הפתיחה באש, כדי למנוע את ההרג  הנורא,  המיותר והמזיק הזה? ומדוע נורו  ונהרגו מפגיני הנאכבה והנאקסה לאחרונה? ומדוע מבוצעות באיחור כה גדול פסיקותיו של  הבג"צ הישראלי בבילעין?  האם אין די  אמצעים לפיזור הפגנות של אזרחים בלתי חמושים? מדוע משחקים מנהיגינו וצה"ל  לידיהם של אדם שפירו, חאלד משעל, בשאר אסאד, חסן נסראללה ודומיהם? מדוע אינם  מחפשים בעצמם דרך להעמיד את הצד השני במצב של "לוז-לוז סיטואיישן"?

כדאי לקוות שתשובה ממשית  תינתן כבר במשט הקרוב, אם יצא לדרך.

צריך  לזכור ולהבין, גם כשהמאבק נמשך, שהעמים הערביים היושבים סביבנו וחלקם בתוכנו, הם  לא רק שכנים, אלא גם אחים. אחים באותה משפחת עמים, באותה משפחת שפות ובאותה מסגרת  של דתות מונותיאיסטיות. עד כה היה המאבק הקשה בין היהודים והערבים  "צמחוני", במידה רבה לעומת סכסוכים אלימים בחלקים אחרים של העולם,  ואפילו לעומת מאבקים תוך-איסלמיים ותוך-ערביים. מחרחרי מלחמה צמאי דם מסוגם של  שפירו-עראף האמריקאים, וכן לא מעט אירופאים וגם ערבים ויהודים מהאזור, עושים כמיטב  יכולתם כדי לשנות את הסטטיסטיקה הזאת לרעה. איוולת גדולה היא לשתף עימם פעולה.

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: