דילוג לתוכן

השמאל, אלוהים ועם ישראל

יוני 17, 2011

לא בכל שבוע  יוצא לי להסכים עם משהו שכותב יצחק לאור, איש "הארץ", משורר וסופר ואיש שמאל.
למעשה, אני בספק אם זה קורה לי פעם בשנה. אז כשסוף סוף מתרחש אירוע נדיר שכזה, אני שמח לציין אותו.

היום פרסם לאור מאמר בעיתונו ("הג'יהאד החילוני האחרון") אודות החלטתו של הרמטכ"ל לשנות את הנוסח של תפילת "יזכור" ולהחליף בה את "ישראל" ב"אלוהים", רחמנא ליצלן. לאור מתייחס במאמרו גם לדבריה של חברת הכנסת החדשה-ישנה זהבה גלאון ממר"ץ, שאותם הוא מכנה "פארודיה".

 והנה הקטע בדבריו של לאור שעימו אני מסכים, קטע הסיום של המאמר:

'אולם התגובה של מרצ היא סימפטום למשהו גרוע יותר מסתם התקוטטות "חילונית" ריקה של האינטליגנציה ה"ביקורתית": טיבו הקנטרני, האנטי-דתי, לפעמים כמעט-אנטישמי, של השיח הליברלי הרחיק אותו מאוד מאותו "עם ישראל", שאת עלבונו הם עכשיו תובעים, או בעצם על סדר יומו הם נאבקים. זו היתה יכולה להיות פרודיה. זו אפילו איננה תפילה לעילוי נשמת השמאל, שנאמר: אין להם אלוהים.'

יצחק לאור, לא בכל שבוע

ההתרחקות הזאת מ"עם ישראל" שעליה מדבר לאור אינה רק נחלתם של מר"ץ, וקל וחומר של השמאל שמשמאל למר"ץ. אפשר לזהות בקלות את "טיבו הקנטרני, האנטי-דתי, לפעמים כמעט אנטישמי" של השיח הזה גם במניפסט של "השמאל הלאומי" מיסודם של אלדד יניב ושמואל הספרי, הנמצאים על פי הסיווגים המקובלים באגף הימני של השמאל. כדאי מאוד    שהשמאל יבין שאין לו זכות קיום בלי שייצג את העם שבתוכו הוא יושב, והוא אינו יכול לייצג את אלה שהוא בז להם ואולי גם מתעב אותם ושונא אותם.  איזה מין שמאל הוא זה, שאינו מייצג את העם? כשהשמאל יבין זאת, יהיה הרבה יותר טוב לשמאל, וחשוב אפילו מזה – יהיה טוב יותר לעם ישראל, זה  שמחוץ למרכאות.

אז כבוד ללאור, שמן הסתם אינו יוצא יותר פופולרי בחוגיו כתוצאה מהדברים האלה.  אין שם עוד רבים כמוהו, המבינים שפוליטיקה אינה עניין למבודדים מתנשאים המתחממים באש השנאה שהם מלבים כלפי אחרים וכלפי עצמם. חיים ברעם כבר אמרתי?

From → פוליטיקה

2 תגובות
  1. חיים ברעם permalink

    את דעתי בנושא היחס לדתיים הבעתי עשרות פעמים, כבר בתקופת הבחירות לראשות העיר ירושלים. אין שום הבדל ביני לבין לאור בנושא הזה. אז מה לך כי תלין?

    אהבתי

    • חיים, אני מתנצל אם הביטוי שנקטתי בו התפרש אצלך בדרך הפוכה מזו שהתכוונתי. והרי בדיוק זה מה שביקשתי לומר: שכמוך כלאור בעניין הזה ולכן ניסיתי לשבח ולא להלין.

      אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: